Dvacetiny s Fantasy Planet: Mystery Press představuje své největší hvězdy

Na závěr seriálu v rámci narozenin s Mystery Pressem představíme dvě největší hvězdy tohoto vydavatelství: Steva Robinsona a Tima Weavera. Oba autoři jsou jako doma v oblasti thrillerů, byť každý trochu jiných.

Jako první se podívejme na Steva Robinsona. Tento Angličan se zaměřuje na takzvané genealogické thrillery. Genealogii se věnuje i v soukromém životě, a jeho první kniha s názvem Stopy v krvi byla inspirována autorovým pátráním po dědečkovi z matčiny strany. Mimochodem, genealogie je věda zkoumající vztahy mezi jedinci na základě jejich společného rodového původu.

Robinsonův hrdina Jefferson Tayte rozhodně není typickým akčním hrdinou. Má nadváhu, je tak trochu podivím a libuje si ve studiu knih, rodokmenů a podobných nezážiných věcí. Má ovšem talent narazit při zkoumání zdánlivě banálních věcí na spojitosti, které jeho samotného nebo někoho z jeho okolí dostanou do pořádných problémů.

V češtině vydal Mystery Press prozatím šest autorových knih – a vyšetřované případy jsou značně různorodé. Stopy z minulosti zavedou hlavního hrdinu mezi anglické učence, mezi oběti potopených vraků, do nacistického Německa nebo nebezpečně blízko templářům…

Po Stopách v krvi, Hlubokém hrobu, Poslední anglické královně, Ztracené vládkyni, Spříznění a Smrtících hrách se nyní chystá i sedmý případ Jeffersona Tayta s názvem Dopisy od mrtvého.

 

Doslova tváří Mystery Pressu se však stal jiný angličan – Tim Weaver. Tim byl úspěšným novinářem a redaktorem řady časopisů, ale i přesto se rozhodl věnovat se spisovatelství naplno – a této volby rozhodně nemusí litovat. Jeho thrillery dosáhly úspěchů nejen prodejních, ale autor získal i prestižní ocenění National Book Awards.

Zvláštností je, že v českém překladu vyšel jako první až pátý díl série, Hon na mrtvého. Ten se zdál Mystery Pressu ideálním způsobem jak představit hlavního hrdinu, Davida Rakera. Tento vyšetřovatel je specialistou na pátrání po nezvěstných osobách, ale i Raker má při odhalování talent neomylně kopnout do vosího hnízda a způsobit tím (nejen sobě) pořádný poprask.

Rakerovy případy mají mnohdy mysteriózní nádech, aby se ukázalo, že téměř vše je vysvětlitelné pouhým rozumem. Oproti Robinsonovým knihám jsou Weaverovky klasickým thrillerem – pátrání, přestřelky, rvačky, kladení všetečných otázek a odhalování lží a polopravd. I hlavní hrdina je mnohem akčnějšího ražení, byť stále žádný superčlověk.

Počet vydaných případů Davida Rakera dosáhl v češtině již kulaté desítky. Sám autor navštívil Prahu a je s českým vydavatelem v čilém kontaktu.

Můžeme tedy doufat, že Bez slitování, Hon na mrtvého, Muž bez minulosti, Němé oběti, Není cesty zpět, Údolí mrtvých, Zlomené srdce, Ztracený, Žena mého života a novinka Není cesty zpět brzy dostanou další přírůstek do populární série.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď