Anihilace Jeffa VanderMeera je velice specifickou knihou. Má však velmi silnou zbraň, která přímo vybízí k předělání do audiopodoby – atmosféru. Tympanum zvedlo hozenou rukavici a pustilo se do audioadaptace, na které se dá opravdu hodně zkazit. A my jsme s napětím zmáčkli PLAY. Vítejte do Oblasti X.
Celá Anihilace je ve své podstatě deníkem. Skupina čtyř vybraných a vycvičených, nebo možná lépe řečeno vyškolených, žen se vydává do neznámé oblasti nazvané jednoduše Oblast X. Žádná z hrdinek netuší, co je tam přesně čeká – zápisky z předchozích expedic se různí, a tak mají jen hrubou představu a pár záchytných bodů. Celou výpravu můžeme sledovat prostřednictvím zápisků jedné ze členek výpravy – bioložky.
Zápisky z pokraje šílenství
Jak je zmíněno, je hlavní hrdinka žena. Proto logicky padla volba pro zpracování „do uší“ na ženskou narátorku. Hlas Pavly Beretové se ukázal hned od počátku dobrou volbou. Dokáže dát vyprávění zdání poklidného plynutí, líčí krajinu, biotop; zkrátka všechno to, co hlavní hrdinka vnímá a zapisuje. Zároveň však dodává onen mrazivý podtón, tušení, že pod poklidným povrchem se ukrývá něco, co vás při první příležitosti kousne do zadnice.
Beretová má v některých polohách sametový hlas, který hladí do uší, v některých pak lehce zastřený přednes – a přesně tohle střídání dokáže vytáhnout potřebné pasáže v ději přesně tak, aby vám vyprávění drásalo nervy a vynikla ona proklamovaná atmosféra. Na té totiž celá Anihilace stojí a padá.
VanderMeer stvořil opravdu zvláštní knihu. Posluchači nic nevysvětluje; prostě ho „hodí“ přímo do víru dění a starej se. Informace mu dávkuje postupně a dělá to velmi umně. Právě proto, že se jedná o deník (tedy ryze subjektivní náhledy na situaci), je líčení plné nepřesností, polopravd, nevyřečených věcí, tajemství a domněnek. Hlavní hrdinka se těm, kteří budou její zápisky číst, snaží vnutit dojem své serióznosti, kompetentnosti – jenže v mnoha momentech tušíte v podtónu hysterii, zoufalství či jen čirou hrůzu.
Na to konto je třeba politovat, že Beretová nepracuje mnohem víc s emocemi. Dobře, stylizuje se do role čitatelky deníku, nikoliv hlavní hrdinky samotné, což je sice uspokojivé vysvětlení, ale zároveň je to rozdíl mezi dobrou audioknihou a audioknihou, ze které byste si sedli na zadek.
V moci neznáma
Anihilace je přesně tím typem příběhu, který rozdělí posluchače na dva tábory: jedni ho budou milovat a vynášet do nebes, druzí ho zavrhnou. Viděli jste filmovou Záhadu Blair Witch? Pokud ano, máte alespoň částečnou představu, o co se v knize jedná.
Autor prezentuje v podstatě komorní drama, protože po většinu děje je na scéně maximálně dvojice postav nebo mnohem častěji jen osamocená bioložka. Možná se divíte, proč pro hlavní postavu používám pouze označení bioložka – inu, v rámci expedice jsou jména nežádoucí, takže se ho posluchač za celou knihu nedozví.
Postupně se dostáváte pod slupku toho, co se děje; jedna věc totiž je, co hlavní hrdinka říká, a druhá to, co na základě toho zůstává NEVYŘČENO. Dozvídáte se více o tajemné Oblasti X, neprobáda(tel)né geografické anomálii, a také o tom, že celá expedice skrývá zhruba stejně otázek a tajemství jako sama Oblast X. Anihilace je dost upovídaná, neurovnaně skáče z jedné věci na druhou, takže je třeba se hodně soustředit a vstřebávat informace. Jenže: tahle kniha dává strašně moc otázek, ale jen málo odpovědí, což může být pro mnoho posluchačů zásadní problém.
Dozvíte se mnohé o minulosti a motivaci hlavní hrdinky, o tom, jak vypadá krajina okolo a jaká překvapení ukrývá… Zkrátka, dostanete strašně moc podnětů a informací, ale především vás autor dokonale oplétá strachem z neznámého a neviděného. Vše je obrovsky znepokojující, téměř od počátku visí ve vzduchu něco… něco nehmatatelného, nebezpečí; jen vůbec nebudete tušit jakou má formu a odkud by vlastně mělo přijít. Atmosféra je totiž naprosto nejsilnější zbraní; budete se neklidně ošívat, lámat si hlavu, prožívat vše s hlavní hrdinkou doslova na vlastní kůži.
A opět se musíme vrátit k tomu, že se jedná o deník, takže občas dostanete informace, které si protiřečí s předešlými, občas jen domněnky bez jakékoliv záruky, občas zkratkovité útržky „něčeho“ nebo útěky od dění v podobě zcela nesouvisejících témat. Na posluchači leží úkol odfiltrovat důležité a nedůležité věci a zkusit si nějak události poskládat.
V tomto úkolu se mu příliš pomoci nedostane, ale na druhou stranu právě tím je dán onen neopakovatelný pocit při poslechu. Pokud se po poslechu zamyslíte, nejspíš dojdete k několika možným intepretacím celého dění.
Nevýhodou audia oproti papírové knize je to, že se hůře vrací k některým replikám, což patrně část posluchačů bude muset v průběhu děje učinit (a možná hned několikrát).
Ve své hlavě
Možná je z předchozích odstavců zřejmé, že mnohem výraznější než samotná sci-fi složka prezentovaná nezmapovanou Oblastí X a jejími obyvateli je v Anihilaci psychologie. Vztahy mezi postavami jsou vyhrocené a naráží na zcela nečekané překážky. Vypjatá situace vše ještě umocňuje až k fyzickému násilí. A hlavní hrdinka sama o sobě je materiál, nad kterým by nejeden psychiatr slintlal blahem.
VanderMeer je slovní ekvilibrista – a když se přidá skvělá práce překladatele Petra Kotrleho, je „dílo dokonáno“. Právě proto je škoda, že narátorka Pavla Beretová nepřidala do interpretace víc emocí, některé vypjaté momenty by si to zasloužily.
Anihilace v audioformě rozhodně není špatná. O chybějících emocích jsme se zmiňovali, zbytku není co vytknout. Jde spíš o to, jak se posluchač popasuje s příběhem jako takovým, protože tady bude zřejmě největší kámen úrazu. Pokud přistoupíte na VanderMeerovu hru, pak dostanete fascinující příběh o zkáze jedné expedice, která se vám zavrtá hluboko do lebky a usídlí se tam na hodně dlouhou dobu. Pokud se smíříte s tím, že tahle kniha je o čiré fascinaci bez odpovědí (ty nabízí částečně až další dva díly trilogie), budete bez dechu sedět a hltat každé slovo.
Jeff VanderMeer: Anihilace (audiokniha)
Vydalo: Tympanum, 2018
Interpret: Pavla Beretová
Délka: 7 hodín a 27 minut
Formát: MP3 ke stažení / fyzický CD nosič s MP3
Cena: 289 Kč / 339 Kč