Františka Vrbenská, byť je skalní fanynkou série JFK, do ní přispěla pouze jednou, a to dílem Naganty a vlčí máky. Nyní se vrací s novým dobrodružstvím, jehož pořadové číslo je s hodné s číslem odpovědi na otázku života, vesmíru a vůbec. Jaký tedy je příběh s pořadovým číslem 42?
Lebka černého démona nenavazuje na díl Bitva vzducholodí, ve kterém si Vlado Ríša podle zadání otců zakladatelů střihl velké letecké dobrodružství, ale vrací Johna Francise Kováře do alternativního světa, v němž prožil dobrodružství v díle s pořadovým číslem 40. Navazuje tedy na knihu Petra Totka Konec projektu Gotteskämpfer v jejímž závěru se JFK a jeho přátelé dostali do světa, v němž nacisté válcují Evropu. Tím vrací vyprávění na hlavní dějovou kolej, což může být pro fanoušky série dobrou zprávou, ale nováčci se přinejmenším zpočátku budou v ději orientovat trochu hůře.
„No, hrdinové, když chcete přepadnout hrad a sebrat náckům princeznu…“ (str.10)
V samém závěru Konce projektu Gotteskämpfer se náckům podařilo unést sibiřanku Annu, která je kněžkou bohyně Ja Nabie. Jak se čtenář záhy dozví, chce Himmler využít šamančinu mystickou moc k temnému rituálu, který mu pomůže vyhrát válku. JFK a jeho tým se tedy potřebují dostat do hradu Wewelsburg kde je Anna uvězněná. Zhruba prvních devadesát stran knihy se nese v duchu klasického mixu Indiana Jonesovské akce křížené s týmovkou za kterou by se nemusel stydět žádný ze scénáristů kultovní počítačové hry Commandos. Ne všechny plány na průnik do hradu plného nácků se vydaří, takže dojde na nejeden pěkný souboj. Tohle je velká paráda, a i když jde o stokrát omleté nakopávání zadků náckům, díky dynamice a nápaditosti, s nimiž průnik do hradu i cestu z něj autorka pojala, si tuto část knihy užije každý ctitel této série.
Jdi a přines mi Lebku černého démona
Při téhle záchranné misi JFK a jeho přátelé ukořistí magický předmět a tím zkomplikují náckům plány ještě více. Himmler tedy vysílá po stopě našich přátel svého nejlepšího muže, který je stejně jako Terminátor takřka nezničitelný.
Mohlo by se zdát, že bude Lebka černého démona jen dalším z příběhů, v němž hobit pronásledován černými jezdci nese přes půlku světa prsten, aby ho mohl hodit do Hory osudu, a svým způsobem tomu tak i je. Ale to by nesměla být jeho vypravěčkou autorka, jejíž znalosti všech možných oborů včetně historie dosahují rozměrů takřka encyklopedických a jejíž poetický jazyk okouzluje čtenáře už od konce osmdesátých let. Příběh, v němž se přes Prahu a Sovětský svaz vypraví čtenář až do divokého Afghánistánu, je sice okořeněn slušnou dávkou akce, ale zároveň zahuštěn košatými a poetickými popisy dějů i krajin, které (byť krásné) příběh spíše malebně kolorují, než aby ho posouvaly dopředu. Františka Vrbenská je zkušená autorka, která umí s jazykem nádherně kouzlit, takže nám nad jejím popisem soutěsek, jež jsou řekami hustého stínu, v nichž klíčí jalová, mrtvá samota, srdce samou radostí plesá, ale fanoušci drsného světa Miroslava Žambocha a Jiřího W. Procházky pro ně jen těžko najdou pochopení. Ale to je asi jediná výtka, kterou lze k jejímu novému příspěvku do světa JFK. mít. Skvěle popsaných soubojů a akcí nabitých honiček i různých zajímavých lokací je v příběhu více než dost, a koho neuráží mystika a trocha té magie, ten by si čtyřicátý druhý díl JFK mohl užít.
Františka Vrbenská: Lebka černého démona (Agent JFK 42)
Vydal: Triton, 2024
Obálka: Petr Vyoral
Počet stran: 280
Cena: 299,- korun