V redakčním emailu nám přistála zajímavá “nevyžádaná” recenze od Romana Lamla. A protože nám přišla dobrá, rozhodli jsme se ji zveřejnit. Děkujeme za zaslání a předáváme slovo jejímu autorovi.
Slovenské reálie – města, hory a regiony se stávají prostorem, ve kterém se odehrává příběh boje dobra a zla, příběh o boji za svobodu proti dobyvateli z daleké země. V reálném prostoru části Slovenska se pohybují nejen lidé, ale také čarodějové, víly, trpaslíci a dokonce i drak jako nevyzpytatelný vládce nedaleké země.
Toto je obsahem rozsáhlé knihy Obráncovia Liptova, kterou napsal Daniel Šmihula, známý autor vědeckých a odborných textů z oblasti dějin, práva, mezinárodních vztahů a bezpečnosti. Šmihula vystudoval medicínu i právo, působí jako vysokoškolský pedagog a diplomat. Předmětem jeho zájmu je ale také fantastická a utopická literatura. Na přelomu roku se do prodeje dostala jeho nová kniha Obráncovia Liptova, která je prvním autorovým velkým beletristickým dílem žánru fantasy. Covidová izolace na ambasádě v dalekém Japonsku mu umožnila vytvořit takřka tisícistránkový román, který je ve své podstatě kronikou neskutečného příběhu ve skutečném prostředí.
Kniha má na první pohled jednoduché schéma. Obyvatelé Liptova jsou ohrožováni dobyvatelem z dalekých končin a hledají způsob nejlepší obrany. Bránit se sami, pokusit se spojit s dalšími ohroženými oblastmi nebo se podřídit? Jasný není ani postoj dalších mocných sousedů, kteří se mohou připojit na stranu dobyvatele. Hledání východiska není jednoduché. Vyžaduje odvahu, překonávání nebezpečí, přináší lásku, ale i smutné události. V tomto rámci příběhu se pohybuje šestice hrdinů, kteří podstoupí mnohá dobrodružství v reálnem prostředí Liptova, Tater a přilehlých oblastí. A tak, jako v minulosti hledali milovníci Rychlých šípů Stínadla, tak mohou současníci hledat hranice světa trpaslíků. Tento příběh je naplněn invencí, ale jeho reálna geografická dimenze mu dodává nový rozměr. Neodehrává ve smyšlené zemi, kterou si autor může přizpůsobovat svému záměru, ale ve skutečném prostoru, který se stal přirozenou součástí příběhu.
Životy a osudy hrdinů knihy – Dana, Vladislava, profesorky Kateřiny, Niky a dalších jsou do značné míry pojímány jako reálné životy v nereálném světě. Hrdiny nejsou žádní nadlidsky silní bojovníci, všemocní vládci ani tajemní čarodějové ovládající neskutečné síly. Jsou to obyčejní lidé od řemeslníků přes úředníky po lokální vládce, kteří nemají nikdy nic jisté. Nadpřirozeno a kouzla jsou doplňkem jejich životů, který neurčuje, ale jen dotváří svět. Je to třešnička na dortu, která přijde v pravý čas, zapůsobí a odchází do pozadí, aby o něco později opět dochutila příběh.
Když obránci Liptova hledají možnosti obrany svého území proti hordám Velkého Kagana, vynořuje se autorova právnická profese jakož i jeho erudovanost v mezinárodních vztazích. Názorně zde v románové podobě sledujeme hledání spojenců mezi dalšími župami. Oravy, Turiec, Spiše anebo i z Blatenska, Rakouska a Moravy. Jsme účastníky hledání společných zájmů a na tomto základě formování spolupráce. Odolávání tlaku a požadavkům silnějšího, diplomatické manévrování. Sledujeme jednání, vznášení požadavků, ústupky a kompromisy, až po vytvoření mezinárodně-právní spojenecké smlouvy, která v konečném důsledku povede k vytvoření společného župního svazku. Románová fikce zde přibližuje skutečný svět diplomacie a mezinárodních vztahů.
Vývoj děje a jeho obraty jsou logické a volnost fantasy literatury zde není zneužívána k násilným zlomům, které dovolují všechno. V Obráncoviach Liptova i ty nejvíce nereálné bytosti jako je tajemný Krakovský drak mají svůj racionální rozměr a nepůsobí jako rozmar autora. Naopak, děj oživují a nechávají mnoho nedořečeného, což čtenáře nutí hledat vlastní pokračování naznačených příběhů.
Válka s Velkým Kaganem byla vítězná i s přispěním kouzelníků, kouzel a magie. Fantasy rovina tohoto románu není druhořadá, ale není ani samoúčelná. Válka zde není komplexem osobních soubojů hlavních hrdinů, ale promyšleným a plánovaným střetem organizovaných vojenských sil i s využitím technologického pokroku.
Samozřejmě, že i do osobních životů hrdinů vstupují nadpřirozené bytosti a jejich osobní životy se prolínají a také spojují. Psychologická rozpracovanost postav není příliš rozvíjena, připomíná hrdiny Troskových knih, což ale není to na úkor zajímavosti knihy. Jde zde zejména o jejich osudy, činy a poselství, které svým životem a jednáním dávají. Je to napínavý a atraktivní příběh o záchraně své země, o putování, boji i vyjednávání. Skutečné i neskutečné je propojeno v dobrém poměru a po přečtení knihy máte chuť vydat se po stopách hrdinů. A na rozdíl od mnohých jiných knih je to i skutečně možné. Každý se totiž může pokusit najít hranici mezi světem lidí a začarovaným územím, ale musí mít na paměti že do něho: „…můžeš vstoupit jen beze zbraně jakéhokoli druhu. A také jen bez kouzelnických nástrojů a pomůcek. To chrání obyvatele údolí před případnými nebezpečnými vetřelci. Neozbrojení lidé – a jiné bytosti – mohou projít.“ Takže přeji úspěšné hledání.
Daniel Šmihula: Obráncovia Liptova
Jazyk: slovenský
Vydalo: Hydra, 2021
Počet stran: 784
Cena: 23,39 EUR