Rebecca F. Kuangová je čínsko-americká spisovatelka – její rodina emigrovala do Ameriky, když jí byly čtyři roky. Přestože v ní prožila většinu svého života, nechala se pro napsání Makové války inspirovat kořeny svého původu z období druhé čínsko-japonské války – Nankingským masakrem (známým také jako znásilnění Nankingu) a atmosférou dynastie Song.
Tvrdohlavost růže přináší
Fang Žu-nin neboli Rin. Válečná sirota přidělená systémem do rodiny pěstounů v provincii Kohouta, kteří ji vidí jen jako další hladový krk, a pokud pro ni nemají příkazy, raději ji ignorují. To ale neznamená, že když se naskytne příležitost Rin výhodně provdat, že ji Fangovi při cestě za lehce nabytým bohatstvím nevyužijí. Rin ale za roky v jejich péči narostla hroší kůže, a při obsluhování v rodinném krámku, kde Fangovi pašují balíčky s opiem, zjistila, co je sarkasmus, takže samozřejmě hledá zadní vrátka.
Všude chodila s knihou. Učila se při jídle. Když na ni padla únava, představovala si výjevy, v nichž sama sobě líčila nejhorší možnou budoucnost.
Jdeš k oltáři v šatech, který ti nepadnou. Klepeš se. On čeká na konci chrámový lodě. Dívá se na tebe jako na šťavnatý, vykrmený prase, prorostlej plát masa naservírovanej zákazníkovi. Po suchých rtech si roztírá sliny. Během hostiny z tebe ani na okamžik nespustí oči. Když je po všem, odnese si tě do ložnice. Povalí tě na postel.
Otřásla se. Pevně zavřela oči. Znovu je otevřela a vrátila se k rozečtené pasáži. (str. 28)
Namísto klasického útěku se Rin rozhodne učit u místního lektora Fejrika, kterého k doučování spíše dovydírá, aby jí propůjčoval různé důležité knihy na slavné zkoušky kche-ťü, stejně jako vydírá tetu Fang, aby jí dovolila se jich účastnit pod podmínkou, že pokud Rin pohoří, vdá se tak jako tak.
Rin je už od prvních stránek čtenáři představena jako někdo, kdo bere osud do svých rukou a pro své cíle je schopna udělat cokoliv – biflovat texty knih nazpaměť, nespat, nejíst, sebepoškozovat se jen proto, aby kvůli bolesti zůstala přes noc vzhůru a mohla se učit (něco, co na akademii bude též využívat hojně i s dalšími drastičtějšími rozhodnutími). Je odhodlaná uspět, ať už na ni mají její spolužáci či lektoři sebehorší názory, protože většina z nich pochází z bohatých či vojenských rodin a Rin je pro ně chudá vesnická holka, která nemá na akademii v Sinegardu, kam se dostanou jen ti nejlepší z nejlepších, co pohledávat.
Když vedlejší postavy kradou světlo
Zhruba první polovina knihy vypráví, jak se Rin potýká s předměty a spolužáky na akademii, ale čtenáři je představena velká skupina vedlejších postav, které si místy kradou pozornost samy pro sebe. Ať už se jedná o všemi vychvalovaného studenta Altana, trochu střeleného a záškodnického mistra Ťianga, Rinina jediného opravdového kamaráda Kitáje nebo její školní nemesis, zbohatlického vojenského synátora Ne-ču, po kterém pokukuje to málo dívek, které na akademii je.
Rin slyšela to jméno snad už podvacáté za týden. Jako by jím celá akademie byla posedlá. Učedník pátého ročníku Altan Trengsin byl spojován se všemi školními rekordy, byl oblíbeným žákem každého mistra a výjimkou z každého pravidla. Mezi prváky už se o něm vyprávěl neustále omílaný vtip.
Umíš dochcat přes zeď do města?
Altan to umí. (str. 77)
Svět Makové války je něco ne moc často vídaného. Autorčino inspirace skutečnými událostmi sice žádnou novinkou není, ale její pojetí asijské historie, kultury a jejich předávání čtenáři pomocí Rin je dechberoucí. To samé se dá říci o magickém systému, o kterém čtenář zjistí podrobnosti až v druhé půlce knihy, kdy je Rinino studium přerušeno vypuknutím války a do popředí děje se více dostávají politické pletky, plánování, bitvy a nějaké ty násilné scény.
Aby toho nebylo málo, Maková válka obsahuje kromě sebepoškozování ještě další nelíbivá témata jako je smrt, mučení, náznak znásilnění či zlomyslné bohy, ačkoliv se kniha v první třetině taková zdát nemusí. Pozdější kapitoly jsou opravdu dospěláckého rázu a většina destrukce se dá připsat na účet jedincům – šamanům, kteří tvoří jakési tělesné nádoby pro určitého boha. Pomocí transu a opia dokážou stáhnout moc boha do svého těla, což často vede k šíleně silnému jedinci, který ale musí být připraven zaplatit vysokou cenu. Ne vždy, ale často.
Autorka vytvořila velmi zajímavý a poutavý svět, který čtenáře chytne a nepustí. Zprvu se nával informací může zdát ohromující, český přepis čínských jmen zase matoucí, ale dá se na vše zvyknout velmi rychle a vše do sebe zapadne jako části skládačky. Na odpovědi na některé otázky si ale čtenář musí počkat do dalšího dílu, který bude určitě stát za to.
R. F. Kuangová: Maková válka
Vydal: Host, 2022
Přeložila: Daniela Orlando
Počet stran: 535
Cena: 549 Kč