V říjnu se odehraje jedna z největších nerdovských kulturních akcí. Ano, řeč je o ComicConu! U této příležitosti si redakce Pevnosti připravila dvě verze titulní stránky. Jedna zve na tuhle událost roku a druhou verzi obsadila posádka Červeného trpaslíka. Pevnost ovšem není jen o fešáckém zevnějšku, ale také o tom, co se skrývá uvnitř. A v říjnovém čísle je toho opravdu hodně!
Plavba seriálovo-filmovými vodami
Jako první si vezmeme na paškál úvodní téma říjnového čísla, jímž je právě kultovní Červený trpaslík. Na výlet do kosmu za posádkou téhle lodi vyrazíte s Vendulou Kreplovou, která vás provede historií seriálu a upozorní na to nejdůležitější, co se v jednotlivých řadách událo. Mimoto se ještě dozvíte i o dalších mediích, kam tahle skupinka vesmírných dobrodruhů vtrhla.
Ve filmových/seriálových vodách ještě zůstaneme, neboť se Vendula podívala na animovaného Zaklínače s podtitulem Vlčí sen, který sleduje počátky Geraltova mentora Vesemira. Kateřina Stupková představí akční komedii Free Guy s Ryanem Reynoldsem v hlavní roli. Karel Ryška láká na druhý díl Venoma s podtitulem Let There Be Carnage, v němž se tenhle antihrdina střetne s dalším symbiontem Carnagem. Do komiksového světa zavítal taky Jiří Pavlovský, aby přinesl recenzi nové marvelovky Shang-Chi: Legenda o deseti prstenech.
Dále vám Jiří prozradí svůj názor na noirové sci-fi Reminiscenci, o své dojmy z hororového Candymana se podělí Jakub Merc a Alexandra Petáková zhodnotí sci-fi Čističi vesmíru.
Svět komiksových hrdinů
U komiksového tématu zůstaneme, protože moc dobře víme, že nejvíc to superhrdinským příběhům sluší na papíře. Martin Fajkus se rozhodl strávit čas ve společnosti netopýřího muže, který si v antologii Batman: Svět trajdá po celém světě. To by ale nesměl být Bruce Wayne, aby během svých cest nezachraňoval ženy v nesnázích a neplesknul nějaké ty zločince přes jejich zločinecké hnáty. Společně s Batmanem se podíváte třeba do Španělska, Francie, Německa, Česka, Ruska, Polska, Mexika, Brazílie nebo i Číny. Z přiloženého obrazového materiálu to vypadá na vskutku epesní dílo! A protože je Netopejr sympaťák a jedna z nejoblíbenějších komiksových postav, tak se můžete těšit i na knihu Glena Weldona s názvem Temný rytíř: Historie Batmana a zrod nerdů mapující Batmanovu minulost. Tenhle skvost si vzal na starost Josef Horký.
A co dalšího můžete najít v sekci komiksů? Inu, vládci Pevnosti Fajkusovi toulky světem patrně nestačily, a tak si skáknul na čumendu do prohnilého Sin city, kde se zase dějí různé nekalosti, o nichž se dozvíte ve čtyřech sešitech – Ten žlutej parchant, Rodinný hodnoty, Chlast, děvka a bouchačky a Do srdce temnoty. Martin Kužel se věnuje Trilogii Nikopol a Jakub Zahradník představí dvojitou dávku komiksového science fiction Přístav Země a Zatmění od Zacka Kaplana.
Po nějaké době se do komiksové části protlačilo i anime. Tentokrát se jedná o Cowboy Bebop, které si pochvaluje Alexandra Petáková.
Česká akční fantastika frčí
Nadšenci pro českou akční fantastiku budou mít v novém čísle žně! Wojta Běhounek si vzal na starost román Do pekla a zpět. Ruku k dílu přiložil i Martin Fajkus, který se postaral o důkladný výslech samotného autora knihy Jakuba Hozy. Dalším reprezentantem české fantastiky je Tomáš Sekerka se svým Otrokem megaměsta, jehož představí Martin Bečvář. Fajnšmekři budou nadšeni povídkou antologií s pulpovými příběhy, do níž přispěla samá zvučná jména – Oskar Fuchs, Martin Paytok, Jan Kotouč, Kristýna Sněgoňová, Petr Heteša, Lucie Lukačovicová a další. A kdo, že stál za nápadem vytvořit takový sborník povídek? Nikdo jiný než bruntálský řezník František Kotleta a pevnostní redaktorka Michaela Merglová.
Na další kousky z českého fantastického rybníčku upozorňuje Martin Bečvář – román Zloděj životů od Jana Urbana a Země v troskách, postapokalyptická záležitost Kristýny Sněgoňové. A když už jsme u té české fantastiky, tak na tomto místě rovnou zmiňme i povídky a přílohu říjnového čísla. Jan Urban vám prodá Jízdenku do pekla a Jakub Hoza vás pozve na Konkurz. Co se týká přílohy, tak na vás čeká román Ve stínu slunce od Jakuba Maříka.
Dále můžete mezi recenzemi najít třeba detektivku z prostředí švýcarských Alp s příhodným názvem Sanatorium (Sarah Pearsová). Průvodkyní na tomto mrazivém místě vám bude Alexandra Petáková. Jako napnutý kšandy se budete určitě cítit i u nového vydání Hellraisera od Clivea Barkera, který i po 25 letech má podle Jakuba Merce čtenářům stále co nabídnout! Samo, že nechybí i zmínka a textík o filmové verzi téhle hororové klasiky.
Patříte mezi jedince inklinující k myšlence, že čarovat musí být strašně cool a super? Tak v tom případě si přečtěte recenzi románu Smrtící vzdělání (Naomi Noviková) od Kateřiny Stupkové, která vám tuhle romantickou představu vyžene z hlavy. Magický nádech má i kniha Jana Kucina s názvem Když hvězdy padaly, kterou rozebrala Monika Dvořáková.
Do říjnového čísla přispěl i Jiří Popiolek, jenž představí další díly legendární Duny, předně Vévodu z Caladanu. Milovníky pohádek by mohl zaujmout reteling šípkové Růženky od Melissy Bashardoustové, na jejíž román Dívka, had a trn upozorňuje Kateřina Stupková.
Podzimní deskohraní
Ve videoherní rubrice Pevnosti se můžete s Karlem Kališem vrhnout do boje s xenomorfy v kooperativní střílečce Aliens: Fireteam Elite. Případně se můžete ke Karlovi připojit u japonského RPG Tales of Arise. Jakub Kovář upozorňuje na tahovou strategii King´s Bounty II a Humankind.
Pokud jste spíš na deskovky, pak si nenechte ujít článek Filipa Gotfrida, v němž se věnuje zajímavé hře s naprosto šíleným názvem Tawantinsuyu – The Inca Empire. Krom toho se od Filipa dozvíte, jaké to je, být motýlkem ve hře Mariposas. Jakub Zahradník má pro vás zase tip, čím zabavit ratolesti. Podle tohoto redaktora by děti mohl zaujmout Roundforest, což je vlastně taková nová verze Z pohádky do pohádky.
A nakonec tady máme historické okénko Františky Vrbenské, ve kterém se tentokrát dočtete o válce mezi Anglií a Afghánistánem v 19. století.
Jak vidíte říjnové číslo je opravdu nacpané kupou zajímavých kousků, mezi kterými si každý určitě najde to své. Takže neváhejte a vezměte trafiku útokem!