Stačí jeden domeček, v tom domečku stoleček, na stolečku pár koleček a potrápíte mozeček. Což sice není koneček, ale dál by veršoval jen blbeček.
Protože zveršovávat v češtině názvy jako Hex Up!, Pack, Speed nebo Link, z toho by si jeden ublink. Ovšem popořadě.
Šest barev a šest her
Ve škatuli najdete šestiúhelníkové karty, stojánek na ně, barevné a bodovací žetony a návod hned na šest her, což nelze neocenit. A přitom to nejsou varianty téhož, ale relativně odlišné partie!
Alfou a omegou jsou ony šestistranné karty, které mají po obvodu vždy čtyři otvory a dvě barvy – různé a v různých pozicích. Hned první hra vám řádně zamotá šišku, když je do stojánku musíte vršit na sebe tak, aby stále bylo vidět všech šest barev; co na tom, že v různých patrech. Všichni hráči hrají současně podobně jako při Ligrettu, a jakmile dokáží přihodit jednu kartu tak, aby stále platilo pravidlo o šesti barvách, získávají bod, jakmile to dokáží se dvěma vzájemně zkombinovanými, mají za to tři body.
Pochopitelně, že díky gruppenspielu se situace v držáčku mění každou chvíli, a když už se konečně chystáte vhodit správnou kombinaci, může těsně před tím přistát uvnitř karta, která rozložení barev změní, a vy můžete plánovat znovu…
Ve druhé hře k sobě přikládáte shodné barvy (a/nebo je upravujete pomocí doplňkových koleček) obdobně jako žetony v Carcasonne, ve třetí soutěžíte, kdo rychleji najde chybějící barvy na všech současně otočených hexech, a ve čtvrté opět kompletujete šest barev, ale potajmu v ruce a ještě se u toho pokoušíte protihráče oblafnout.
Pátá varianta je týmovou soutěží o zapamatování si správného rozložení a umístění na jednom z vyložených hexů, a v šesté jde o skládání barevného kódu ve stojánku. Každý hráč má individuální kód a kromě toho, že se jej snaží vrstvením hexů poskládat, současně zkouší utajit jej před ostatními – občas i za cenu bodu, aby mu soupeři nemohli škodit.
Kdy a s kým hexupovat
Všechny hry jsou víceméně rychlé, nenáročné na vysvětlování, ale náročné na pozornost a další aspekty, podle té které konkrétní partie. Materiál je úhledný, ovšem holý, bez jakékoliv nadstavby, čistě účelný, neboť vy se nemáte kochat, ale makat hlavou i rukama. Jakékoliv kochání by vás rozptylovalo, což je tu vrcholně nežádoucí.
Asi se najdou skupiny, které budou s oblibou zkoušet a porovnávat jednotlivé hry celý večer, ale pro většinu hráčů bude hexupování tvořit spíš mezihru mezi dvěma tématickými deskovkami, nebo zábavu pro chvíle, kdy není mnoho času. Hloubavé typy také mohou vymýšlet další hry s tímto specifickým, nicméně poměrně univerzálním materiálem, ale umíme si představit i jejich protipól, který bude na týž jen znuděně zírat. Suma sumárum, pro správné lidi to bude správná krabička, nicméně bezhlavé kupování na jakýkoliv večírek doporučit nemůžeme.
Škoda jen u této „originální české hry“ užití anglických názvů a dalších termínů, které neomluví ani případná plánovaná expanze do světa – jelikož jsou součástí pouze návodu, mohl se autor namáhat vymyslet / použít nějaká označení, která by lépe lahodila zraku a uchu. Snad příště, neboť potenciál Olda Rejl určitě má.
Hex Up!
Autor: Olda Rejl
Počet hráčů: 2 – 6
Doba hry: 15 min.
Doporučený věk: 6 let
Čeština: pravidla ano, materiál bez textu
Vydal: Dino Toys s.r.o.
Cena: 449 Kč