Takzvaná okurková sezóna je za námi a teď už nás čeká jen pořádný podzimní knižní nášup. A že se máme na co těšit! Pokud nedáte dopustit na české autory, pak je zářijové číslo Pevnosti jak šité na míru právě vám. Avšak ani ostatní nepřijdou zkrátka a něco jim určitě taky padne do oka. Takže se pojďme podívat, co si pevnostní posádka tentokrát připravila.
Česká fantastika hraje prim
Zdá se, že se české fantastice daří a objevují se noví a nadějní spisovatelé a spisovatelky, kteří dokážou přijít se zajímavými nápady a chytlavými příběhy. A některé z nich vám zářijová Pevnost představí!
Sečtělý Martin Bečvář se přidal k Časovládcům, aby zjistil, jak se to má s tím Skrytým ostřím. A protože je Martin velice zvědavý redaktor, tak si nenechal ujít příležitost vyszpovídat samotného autora tohoto románu, Martina Sládka. Kromě Časovládců se ale Martin ptal i na jiné věci. Jako třeba, co druhý Martin ještě chystá, kdy a jak začal psát… no znáte to, takové ty normální šťouravé otázky. Dalším spisovatelem na holení je Lukáš Vavrečka s románem z alternativní historie s nádechem noir detektivky Tesla Noir, v němž zavítáte do světa, kde hrají hlavní roli vynálezy Nikoly Tesly. Recenzi si vzal na starost Martin Štefko. Ovšem ani staří kmeti nepatří do starého železa! To dokazuje Leonard Medek v rozhovoru s redaktorem Michalem Tesáčkem, s nímž si poklábosil nejen o novince Taranitový triptych.
A aby se ten testosteron trochu rozmělnil, tak se v novém pevnostním čísle můžete těšit i na článek Moniky Dvořákové, která vyzpovídala Zuzku Hartmanovou, jíž čerstvě vyšel román Před bouří (série Krysy apokalypsy).
To, jak se české fantastice daří, dokazuje i článek o novinkách z Young Adult. Na podzim se můžete těšit rovnou na devět kousků – Futurum (Petra Podolová), Noci běsů (Kateřina Šardická), Kosti Mraza (Alžběta Bílková), Dcera ztracených bohů (Alžběta Komrsková), Průsvitní (Martin Šinkovský), Ágnes ve skleněném městě (Ivana Peroutková), Čtyřměstí (Theo Addair), Pán čarodějů (Petra Slováková) a zmiňovaný román Před bouří (Zuzana Hartmanová) – které vám přehledně, jasně a stručně představí Kateřina Stupková.
Milovníci pomalu se rozjíždějících hororů určitě zaujme nový román Stephena Chboskyho s názvem Imaginární přítel. A přestože je jeho hlavním hrdinou sedmiletý chlapec, tak určitě není příběh pro malé děti! Nevěříte? Tak si přečtěte článek Venduly Kreplové, která vás o tom přesvědčí. A abych těch strašidelných příběhů s malými hrdiny nebylo málo, máme tu ještě Jiřího Popiolka s výpravou za Neilem Gaimanem, s nímž se vydal k Oceánu na konci cesty. A tohle fakt chcete, protože nové vydání od Arga obsahuje černobílé ilustrace a o překlad se postaral Viktor Janiš!
Michaela Merglová si tentokrát vzala na paškál román Jaye Kristoffa a Amie Kaufmanové s názvem Aurora povstává. Pokud máte rádi Young Adult sci-fi, pak by vám tohle rozhodně nemělo uniknout.
Obrázky statické i pohyblivé
Teď se trochu podíváme na více obrázkové věci. Komiksový koutek je tentokrát sice o něco chudší, ale kvalita převyšuje kvantitu! Všemocný Martin Fajkus se pustil do Franka Millera a jeho města hříchu Sin City! Můžete se těšit na představení rovnou tří kousků – Sin city 1: Drsný sbohem, Sin city 2: Ženská, pro kterou bych vraždil a Sin city 3: Velká tučná zabijačka. Dalšímu komiksovému velikánovi se věnuje Martin Kužel. Ten se postaral o Metabarona, jehož nemá na svědomí nikdo menší než Alejandro Jodorowsky. A nakonec je tady výlet do Japonska za jedním z nejdůležitějších tvůrců anime – Satoši Konem. Antonín Tesař vás ve svém článku seznámí s tvorbou tohoto mistra.
Jestli dáváte přednost pohybujícím se obrázkům, tak si nenechte ujít představení nového dílu Kingsmanů. Kdyby vám to náhodou nic neříkalo, tak vás Kateřina Stupková do tohoto univerza zasvětí. Dozvíte se třeba o tom, kde se Kingsmani vzali a jak moc se filmy drží či nedrží své předlohy.
Vzhledem k tomu, že kina ještě tak trochu stávkují, tak je to s recenzemi trochu těžší, ale i tak se pár kousků najde. Takže si třeba můžete přečíst o Trollech a jejich Světovém turné, Démonu zatracení, Feedbacku nebo Projektu Power, případně se nechat pozvat do Lovercraftovy země.
Herní koutek, lekce historie a něco málo k početní
V herním koutku si můžete společně Karlem Kališem zahrát Creaks od českého studia či se pustit do mimozemské invaze na naši modrou planetu a ukázat tomu lidskému póvlu, zač je toho loket v kousku s všeříkajícím názvem Destroy All Humans!
Pokud ale počítačům moc nefandíte, ale rádi si hrajete, pak můžete s Filipem Gotfridem a Jakubem Zahradníkem zasednout ke stolu a dát si nějakou tu deskovku, třeba Obludárium, Fall Out: New California nebo Velryby ničí svět.
Zářijová lekce z historie se pod vedením Františky Vrbenské soustředí na historii Námořní pěchoty Spojených států amerických v 18. a 19. století. V modernějších dějinách s Tomášem Bandžuchem tentokrát zavítáte daleko do Asie a dozvíte se o vůdci povstání proti dynastii Čching, Chungovi Siou-čchüanovi.
A jaké povídky si můžete v září přečíst? Scifisti se mohou vrhnout na Francouzskou kočku Jana Hlávky, hororoví nadšenci na Profesionály (Martin Paytok) a fantasáci na návštěvu do Sexuologické poradny Václava Vágenknechta.
Pokud jste došli až sem a stále váháte, jestli si zářijové číslo pořídit, pak vás možná zviklá příloha! V Pevnosti Plus na vás tentokrát čeká tak trochu jiný příběh o slovenském zbojníkovi Jánošíkovi od Světozára Olovranta. Jedná se o román Juraj Jánošík proti Dračímu řádu.
Na co čekáte? Fofrem do trafiky pro zářijovou Pevnost!