Máme tady další měsíc a s ním i nové číslo Pevnosti. Letní měsíce bývají normálně na knižní produkci o něco slabší a rok 2020 to rozhodně nijak nezlepšil, přesto ale letos v létě můžete narazit na plno zajímavých titulů. Nevěříte? Tak vězte, že srpnová Pevnost vás vyvede z omylu!
Pokoukání z gauče
Jasně, kina ještě poněkud zejí prázdnotou, ale se všemi těmi streamovacími službami se dá najít fakt kupa toho, co stojí za shlédnutí. Pokud fandíte komiksovým příběhům a preferujete jejich animované verze, které bývají často kvalitnější než jejich filmoví bratři a sestry, pak je tady Justice League Dark s podtitulem Apokolips War, o níž vám povypráví Vendula Kreplová. Na hororové nadšence čeká druhý díl The Boy II (Jakub Merc). A nebo můžete zjistit, jak dopadl animovaný Scoob, kterého pro vás zhodnotila Kateřina Stupková.
Alexandra Petáková vám zase například představí akční záležitost o nesmrtelné skupině vojáků The Old Guard s Charlize Theron v hlavní roli. A krom toho se tahle redaktorka ještě vrhla na čínský fantasy seriál s pořádnou bromancí The Untamed.
Mimoto se seriáloví nadšenci mohou též podívat třeba na článek Daniela Storcha o Prokleté.
A pokud byste náhodou chtěli trochu té filmové historie, pak by vás mohl zaujmout textík Karla Ryšky o cestě space opery na velká plátna. Případně můžete od Venduly Kreplové nasbírat několik tipů na hororové komedie. A věřte, že je z čeho vybírat!
Knihy
Takže filmy a seroše máme za sebou, tak se v klidu vhrneme na knihy! Třeba Michal Tesáček vás vezme na výlet do Čtyřzemí Terryho Brookse a seznámí vás s novým románem Shannarův temný odkaz: Ztracené elfeíny.
Fandíte postapokalyptickým příběhům a akčnímu sci-fi zároveň? Pak určitě doporučujeme recenzi Nájezdníka z pustiny od českého spisovatele Tomáše Sekerky. Tuhle prvotinu si vzal na starost ostřílený Martin Bečvář a jako bonus ke svému článku přibalil i tři záludné otázky pro samotného autora. Do vod českého spisovatelského rybníčku skočil i Martin Fajkus. Ten se vrhnul na splatterpunkovou záležitost s názvem Projít ohněm, kterou má na svědomí Jakub Hoza. A pokud vás tahle recenze zaujme, jukněte do sekce povídek, protože v ní najdete Projekt SPS právě od Jakuba Hozy. A pokud tohle není váš šálek kávy, můžete si přečíst třeba druhou povídku od Alexandry Haverské s názvem Faerie Fiction aneb historky z podsvětí.
Martin Fajkus se neflákal a vyrazil i do Polska za Jakubem Vandrovcem, aby mu tenhle starý mazák povyprávěl několik příběhů ze života. A že to zase bude jízda! Jestli tomuhle podivnému hrdinovi fandíte, tak určitě nesmíte minout povídkovou sbírku Kapry bijem od Andrzeje Pilipiuka.
Na milovníky příběhů urban fantasy čeká novinka Patricie Briggs o automechaničce Mercedes Thompsonové s názvem Kouřový démon, jemuž se na zoubky podívala Monika Dvořáková. A pokud chcete něco jen tak lehce šmrncnuté urban fantasy ale nahuštěného tajemnou atmosférou a inspirovaného severskou mytologií (konkrétně tou finskou), vrhněte se na Strážce duší Deborah Hewittové, které si vzala na starost Kateřina Stupková.
A samo, že i v srpnovém čísle najdete několik minirecenzí – Rozetmění (Jay Kristoff), Krkavčí lest (Yoon Ha Lee), Výhled na hvězdy (Brandon Sanderson), Stále ve střehu (Michael Atamanov), Zpěv Susunnah (Stephen King)…
Komiksy
Vládce Pevnosti Martin Fajkus tento měsíc opravdu nezahálel! Krom knižních recenzí se podíval i na nějakou tu komiksovou, konkrétně na Královskou krev Alejandra Jodorowskyho. Dále v komiksové rubrice najdete Mýtus Cthulhu H. P. Lovercrafta (od koho taky jiného), který vám povypráví Jakub Zahradník. Pokud jste Lovercraftovi fanoušci, pak tohle určitě chcete!
V srpnové Pevnosti na vás čeká taky tak trochu retro, jelikož Michal Tesáček zavítal do vesmíru za sličnou Barbarellou. A krom jejích komiksových dobrodružství se můžete těšit i na nějaké ty zajímavosti z filmu ze 60. let s Jane Fondovou v hlavních rolích. A aby těch ženských feromonů nebylo moc a dámy si taky přišly trochu na své, tak se Michal podíval i na Berserka.
Videohry a deskovky
Snili jste o tom, že se stanete superhrdinou? V tom případě vstupte do videoherní sekce, protože tam na vás čeká Jiří Pavlovský s Ironmanem, v něhož se můžete díky virtuální realitě alespoň na pár hodin proměnit. Videoherní sekce je tentokrát trochu slabší, ale přeci jen se nějaké ty drobečky najdou. Karel Kališ zavítal do světa Tamrielu v The Elder Scrolls Online: Greymoor a města Empire Bay v opravené Mafia 2: Definitive Edition.
Ano ani tentokrát nechybí klasické deskové hry. S Filipem Gotfridem můžete vyrazit za Legendami západu nebo skládat vitráže ve hře Azul: Letohrádek A pokud si raději hrajete se slovíčky, pak se připojte k Jakubu Zahradníkovi, který vám vysvětlí, jak se to má s Jedním slovem.
Hodina dějepisu
V srpnové lekci z historie vyrazíte s Františkou Vrbenskou do říše Aztéků v dobách, kdy se tam začali montovat Španělé, kteří si chtěli nakrást nějakého to zlato a další bohatství, a všechno to skončilo krvavou řežbou. V centru dění se neobjeví nikdo jiný než Hernán Cortés. Průvodcem po modernějších dějinách vám bude Tomáš Bandžuch. S ním se tentokrát podíváte do Afriky v době první světové války a dozvíte se něco o podplukovníkovi Paulovi von Lettow-Vorbeckovi.
I v letních měsících je prostě z čeho vybírat. A pokud potřebujete pomoc s výběrem, tak skákněte do trafiky a pořiďte si srpnovou Pevnost či Pevnost Plus, v níž si můžete vybrat ze dvou příloh, postapokalyptických románů Rok poté od Williama R. Forschena, či Městečko Pines od Blakea Crouche.