Již víc jak týden vám dáváme tipy na zajímavé audio kousky od Tympana. A abych byli věrni tématu našeho webu, tak jsme si pro vás připravily přehled toho, co z žánru science fiction můžete v katalogu tohoto vydavatelství najít.
Nonstop (Brian W. Aldiss)
Tak například bychom vás rádi upozornili na slavný román Briana W. Aldisse Nonstop. Hlavní hrdina Roya Complain žije v kočovném kmeni Greenů kdesi v divočině, během svých kořistnických výpravách ovšem nachází pozůstatky svědčící o vyspělejší civilizaci, než je ta jeho. Roy se proto začíná ptát a pochybovat o nastaveném společenském řádu a děravém vysvětlování věcí kolem něj. Roy se společně s podobně smýšlející jedinci rozhodne vydat mimo své známé území, aby odhalil ohromující tajemství světa kolem něj. Příběh Roye Complaina který obdržel cenu Audiokniha roku 2019, vám odvypráví David Matásek, A samozřejmě pro vás máme i ukázku.
2001: Vesmírná odysea (Arthur C. Clarke)
Pokud rádi cestujete vesmírem, pak nesmí chybět další klasika žánru, která dala vzniknout stejnojmenného filmu Stanleyho Kubricka – 2001: Vesmírná odysea (ukázka) od Arthura C. Clarka. Většina našich čtenářů asi bude vědět o co se jedná, ale menší opakování nikomu neublíží, a navíc tady mohou být mladší čtenáři, kteří se postupně prokousávají ke všem těm velkým a slavným klasickým dílům.
V měsíčním kráterů Tycho došlo k nalezení záhadného objektu – černého monolitu vysílajícího pravidelný elektromagnetický signál na jeden ze Saturnových měsíců. Z toho důvodu je hluboko do naší Sluneční soustavy vypravena lidská posádka. Ovšem než se jí podaří dosáhnout cíle, musí čelit podivným technickým obtížím, které se postupně zhoršují. Vesmírná vědecká mise se tak postupně mění v boj o holý život.
Na cestě do vesmíru vás bude doprovázet příjemný hlas Richarda Honzoviče.
Stalker (Boris a Arkadij Strugackij)
A máme tady další knihu, která posloužila jako předloha k filmu. Tentokrát je řeč o Stalkerovi bratří Stugackých (ukázka).
V Severní Americe se nachází oblast zvaná Pásmo, v němž se nachází tajemné stopy po návštěvě z vesmíru. Není ovšem jasné, zda na zem spadlo nějaké vesmírné plavidlo, zda zemi nezasáhl jen nějaký meteorit se zvláštními vlastnostmi, nebo zda se v těchto místech na krátký okamžik nezastavila vesmírná návštěva. Přísně stržená a vojensky izolovaná zóna přitahuje stalkery stejně jako plamen můru. Stalkeři tajně pronikají do Pásma a riskují život při střetu s neznámými mimozemskými silami, aby odtud odnesly zasažené předměty, protože za tyto objekty s podivnými vlastnostmi získají od překupníků pohádkové peníze. Žádný ze stalkerů ovšem netuší, jaké nebezpečí tyto předměty představují nejen pro ně, ale i pro jejich potoky. Pásmo si účtuje vysokou cenu, jíž musí zaplatit naprosto každý!
O stalkerech vypráví Jiří Zavřel.
Konec civilizace (Aldous Huxley)
A na konci první části přinášíme jednu dystopii – Konec civilizace. O čem, že tahle kniha je? Inu, jedná se o zneklidňující obraz budoucnosti, v níž vládne genové inženýrství, všeobecná diktatura, zábavy a chemicky navozovaný pocit štěstí. V Londýně roku 2540 si totiž lidé uměle zvyšují svoji spokojenost, ale platí za to ztrátou emocí, lidé se mohou učit ve spánku atd. To autor konfrontuje s oblastí Nového Mexika, kde lidé nejsou zasaženi civilizací konzumu. Přestože kniha byla psána roku 1932, má současným čtenářům stále co nabídnout a možná je aktuálnější než kdy předtím.
Pokud si chcete dopřát trochu toho filozofování, pak určitě neváhejte a zkuste třeba menší ukázku na stránkách Tympana. (ukázka) Koncem civilizace vás provede Marek Holý.