Superholky: I ve vašem dítěti může dřímat kus hrdiny!

Dobrých (a navíc českých) příběhů pro mládež není nikdy dost. A názvem se nenechte zmást – hlavní roli totiž sehrají dvě úplně obyčejná děvčata. To, že nemají žádné speciální schopnosti, ještě neznamená, že nejsou důstojnou konkurencí pro všechny Supermany a Wonder woman!

Superholky jsou příběhem o mládeži a pro mládež, což dokazuje i nápis na přebalu cédéčka: dobrodružný román pro děti od 9 let. Tenhle malý oslí můstek jsme využili k tomu, abychom vám sdělili, že recenze se týká audioknihy namluvené Natálií Janyškovou, nikoliv knihy papírové. A to slovo děti na přebalu je obrovsky výstižné, protože pokud nejste strašně seriózní dospělák a máte v sobě kus vnitřního dítěte, budou Superholky bavit i vás.

Mezitím, o dvě vesnice dál..

Žila byla dvě obyčejná děvčata. Na jménech vlastně až tak nesejde, ale jmenovala se Lia a Naty, obě sportovala a obě měla kus smůly, když Naty byla přinucena vydat kabelku a plyšáka neznámému pobudovi. Jenže právě onen plyšák byl vzpomínkou na zesnulou maminku, a tak se po kratším rozhodování obě dívky shodnou, že vezmou spravedlnost do vlastních rukou a plyšáka získají zpět. A jak jinak to stylově provést než v kostýmu a s nějakou super přezdívkou, že? Zrodily se superholky!

Hlas propůjčila Superholkám zatím nepříliš známá herečka, Natálie Janyšková. Barvu hlasu má příjemnou, přednes možná místy lehce dětinský – je otázka, jak na tuto dikci budou reagovat mladé dámy, kterým je příběh primárně určen. Na druhou stranu dospělému stačí slyšet pasáž o chlápkovi, který měl „fakt blbej den“, a interpretku si zamiluje. Její hlas dokáže vdechnout příběhu osobité kouzlo, jakousi roztomilost a lehkost, kterou však budete vnímat především z pozice dospělého posluchače.

A opět se vracíme oklikou na začátek. Superholky jsou určeny mládeži, a tomu odpovídá i pojetí příběhu, jehož autorkou je Anna Marie Kyšová. Anna Marie je sama ještě školačka, takže při psaní měla vše pěkně z první ruky. Děj je poměrně jednoduchý, příběh přímočarý, některé situace podány naivně (i když dospělý by v podání hledal spíš nadsázku) – zkrátka opravdu ideální příběh pro mladší posluchače a zejména posluchačky. Tomu odpovídá i délka audiostopy – zhruba dvě a čtvrt hodiny, což přepočteno na papírový formát znamená sto dvacet stran knihy.

Hravost nade vše

Silnou devizou Superholek je jejich hravost. Už jen jméno jedné z hlavních hrdinek Lia Dešťová (přičemž výslovnost je samozřejmě Lija) pobaví, podobně jako názvy vesnic Krabicov a Kočkov. V ději je zřejmé, že mladá autorka pilně čerpala inspiraci ze svého okolí, a tak v příběhu naleznete několik známých osob české fantastiky v různých vedlejších rolích.

Děj se točí okolo vyšetřování. K ukradené kabelce s plyšákem se brzy přidá mnohem závažnější problém – vykradené domy zámožných občanů. Obě mladé dámy se k jedné z vykrádačce při hledání pobudy, který je okradl, přimotají čirou náhodou, a poznají, že zloději na sobě mají masky, které vyráběli ve třídě… A protož Lia má za tatínka policistu, má k vyšetřovacím metodám blízko a sem tam získá i nějakou informaci. Samotný „vyšetřovací proces“ je poměrně přímočarý, nekomplikovaný a naivní – z pohledu dítěte však plný dobrodružství a fantastických objevů. A nemůže chybět ani nezbytné maskování do superhrdinských obleků, aby dívky nebyly snadno odhaleny.

Z pohledu mladého posluchače vše naprosto v pořádku, jenže z pohledu rodiče může nastat mírná panika. Většina podprahových poselství, která příběh vysílá, jsou naprosto v pořádku a chvályhodných: úcta k dospělým, zdravení a děkování a podobné základní věci, které do dětí vtloukáte a patří ke slušné výchově. Jenže když nabádáte mladá děvčata, že se mohou toulat po nocích (byť s vidinou dobrodružství), a že velkého obhroublého chlapa zvládnou zpacifikovat samy bůhvíkde v odlehlé ruině – to už možná trochu rodičovského působení bude chtít.

Ale příběhy jsou prostě příběhy – žijí vlastním životem. A detektivka uzpůsobená mladším posluchačkám tak, aby byla pro danou věkovou skupinu pochopitelná, zábavná a chytlavá (a zároveň neurážela jejich inteligenci), je úkaz, kterých se neobjevuje příliš mnoho.

Superholky pobaví mladší i dospělé posluchače, byť každou skupinu možná trochu jiným způsobem. Detektivní příběh o pátrání po zlodějích v podání Natálie Janyškové navíc získává osobité kouzlo a jiskru. Ideální je i stopáž – jednotlivé kapitoly se dají pouštět dětem před spaním či během jízdy autem třeba do školy; mají zhruba deset minut v průměru. Suma sumárum: pokud máte doma mladou slečnu kolem deseti let, je na čase jí Superholky představit.

PS: Ano, mohli jsme dlouze spekulovat o tom, nakolik je pod výsledným dílem podepsán autorčin otec, Leoš Kyša aka František Kotleta. Mohli jsme nadávat na genderovou nevyváženost. Ale pokud nedokážete žít s tím, že příběh je dobrý bez ohledu na okolnosti a je určen dívkám, napište nám na email redakce@fantasyplanet.cz a my váš názor rádi otiskneme třeba jako Nedělník.  

Anna Marie Kyšová: Superholky (audiokniha)

Vydala: Epocha, 2019

Interpret: Natálie Janyšková

Délka: 2 hodíny a 19 minut

Formát: MP3 ke stažení / fyzický CD nosič

Cena: 119 Kč / 245 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď