Patříte mezi tu skupinu lidí, které bohatě stačí, že je na přebalu čehokoliv napsána kombinace písmen G, A, I, M ,A a N? V tom případě by vás asi mělo zajímat, že vyšel první knižní svazek komiksového zpracování amerických bohů.
Kombinace Neil Gaiman + P. Craig Russell, to už je poměrně známá písnička. Tihle dva gentlemani spolupracovali nejen na původních, originálních komiksech (Sandman), ale i na komiksových adaptacích Gaimanovy beletrie (Vražedná tajemství a další příběhy, Koralína, Kniha hřbitova). Druhou jmenovanou skupinu v češtině nově rozšiřuje první část komiksového zpracování jednoho z nejslavnějších Gaimanových románů, Amerických bohů.
Mnohými významnými cenami (Hugo, Nebula, World Fantasy Award, Bram Stoker Award) ověnčená bichle se v posledních letech znovudočkala výrazné (a zasloužené) pozornosti díky převodu do dalších médií. Kromě komiksové adaptace připravené Russellem se jí chopila i kabelová televize Starz, která připravila jeden z nejodvážnějších a nejlepších seriálů posledních let. V žádném případě však nelze zapomínat na společného jmenovatele komiksu a seriálu.
Neil Gaiman. Autor, jehož imaginaci dokáže konkurovat pouze jeho talent pro vyprávění příběhů, pohádek – pro děti i dospělé. Mýty se v jeho podání snoubí s ryzí fantazií, psychologie s brakem, poezie s eposem. Část jeho díla patří mezi to nejlepší, co kdy fantastika nesla na svých křídlech – s obrázky (Sandman!) i bez nich (Američtí bohové, Nikdykde). Mimochodem, i jeho ryze filmová věc – Beowulf v režii Roberta Zemeckise, k níž psal scénář, vyzařuje jasný Gaimanův rukopis, a je výrazně lepším dílem než nakolik se mu dostalo pozornosti. Nehledě na půvabnou Masku zrcadla, kterou režíroval – tadá – Dave McKean, další z Gaimanových ilustrátorů. Ty si Neil očividně hýčká.
Russell se tak chopil epického příběhu Stína, chlapíka propuštěného z vězení o pár dnů dřív proto, aby stíhal pohřeb svojí manželky. Chlapíka, který cestou domů narazí na tajemného chlápka jménem Středa, který chce Stína získat do svých služeb. Chlapíka, kolem nějž se velice brzy začnou dít věci nad rámec běžného chápání, kolem nějž začnou ožívat mýty. Chlapíka, který bude kráčet s bohy – do boje o celý svět.
Tak jako v případě Knihy hřbitova Russell Americké bohy zpracovává na vysoké úrovni. Jasně, za to, že je ten komiks tak povedený, vděčí hlavně Gaimanovi, jehož příběh je prostě první liga. Ale vzít ho do rukou a přepracovat do jiného média i přes početnou fanouškovskou základnu, která neodpouští selhání, to chtělo jistě odvahu. Russell ji má. A vyplatila se – a to i díky spolupráci se Scottem Hamptonem, který na kresbě ve výsledku odvedl více práce (Russell pracoval spíš na samotném převodu románu a v podstatě jakési „režii“).
Pokud znáte Gaimanovu románovou předlohu, Americké bohy, a práci P. Craiga Russella, víte naprosno přesně, co vás čeká. Nesplňujete-li podmínku z předchozí věty, ale pořád patříte mezi Gaimanovy fanoušky, pořád je veliká šance, že si komiks užijete. V jiném případě bych asi doporučil sáhnout nejprve po knize – ta by nakonec měla být odrazovým můstkem i pro sledování seriálu.
Američtí bohové 1: Stíny
Scénář: Neil Gaiman, Philip Craig Russell
Kresba: Scott Hampton, Philip Craig Russell
Překlad: Ladislava Vojtková
Vydala: Crew, 2018
Počet stran: 264
Cena: 749 Kč