Pokud máte rádi českou space operu, určitě už máte Tři kapitány v knižní podobě přečtené, a nejspíš už dokonce všechny tři vydané díly. A jestli náhodou ne, rychle to koukejte napravit! Pokud ovšem dáváte přednost před papírovým knihami audioknihám, pak první díl tohoto veskrze zábavného a na poslech příjemného díla zajisté potěší i vaše uši.
Jméno Michaela Bronce je již drahnou řadu let spjato s vydavatelstvím Straky na vrbě. Když poprvé tento muž oznámil, že chystá vlastní knihu, vzbudil tím nejen u svých čtenářů vlnu zájmu. Vždyť člověk, kterému prošly rukama desítky rukopisů, který zná všemožné fígle a taje spisovatelského řemesla (byť z „druhé strany“) a dokáže se vyvarovat většiny běžných chyb, protože je pravidelně autorům vyčítá a koriguje, má všechny předpoklady pro to, aby napsal proklatě dobrou knihu.
Co si dnes přečteme?
V první části recenze na úvodní díl série Tři kapitáni s podtitulem Mračna nad Arénou zpracovaný jakožto audiokniha se podíváme na knižní předlohu, nebo chcete-li, probereme, o čem to vyprávění vlastně bude.
Jak už název sám napovídá, bude mít děj co do činění s jakýmisi třemi kapitány. Tedy, ono se nejedná přímo o kapitány, ale o tom pěkně postupně. Jako první se seznámíte s Arnoštem Kodexem, známým veřejnosti díky své funkci spíše jako Koordinátor. Tenhle chlapík se musí poprat s mnoha problémy příslušejícími jeho postavení – je totiž nejmocnějším mužem celé planety, nebo spíše planetární unie; do jeho kompetencí tedy spadají záležitosti jako meziplanetární vztahy, obrana, a především správa ne zrovna přeplněné pokladny. Když se v jeho okolí objeví mince z nejcennějšího známého materiálu, vycítí Koordinátor svoji šanci, a vyšle po horké stopě svého starého známého – Petra Askortu, nejednoho z nejschopnější vyjednavačů.
Pokud umíte do tří, pak jste si správně spočítali, že nám tu ještě někdo chybí. Tím „někým“ je Filip Fix, atrobiolog, toho času působící na fakultě, kde však rozhodně není spokojen, a tak mu nabídka na čas změnit prostředí vlastně přijde docela vhod.
O moc více neprozradím; raději nesobecky ponechám uším ctěného posluchače tu radost z objevování úžasně plastického světa, do kterého je příběh zasazen, i dalších tajů této audioknihy, o kterých se naopak ještě zmínit hodlám.
V hlavní roli…
Namluvení příběhu se ujal Jiří Pobuda. Jedná se o velmi dobrou volbu – v jeho podání postavy doslova ožívají, a díky poloze hlasu budete mít neustále přehled, který z hrdinů je právě „u kormidla“. Zkušený rétor (vypůjčeno ze zadní strany obalu) velmi dobře pracuje s intonací hlasu, umí prodat autorovy vtípky – a že jich není zrovna málo – a navodit v dané situaci patřičnou atmosféru.
Pojetí celé knihy doslova nahrává audio pracování – většina scén je statických, odehrávající se v rámci omezeného prostoru, a figurují v nich dva až tři hrdinové. Celý příběh je navíc založen především na dialozích, takže je pro uši mnohem stravitelnější než příběhy akčnějšího ražení.
Tím nechci říct, že Mračna nad arénou nejsou akční. Tedy, ony jsou především dynamické, protože díky barvitým dialogům máte pocit, že se pořád něco děje. Iluze je naprosto dokonalá, neboť ve skutečnosti slouží první díl jako ukázkový „otvírák“, který nás seznámí s postavami, a je hlavně příslibem velkých věcí budoucích než aby se během něj odehrálo něco skutečně působivého či zásadního. Ale zpět k dialogům::nečekejte žádnou suchařinu, Broncovi hrdinové spolu hovoří s nadsázkou, nebojí se zábavných slovních přestřelek a jejich věčné kočkování má jiskru a lehkost. Mnohé situace vám vyloudí úsměv na tváři, a troufnu si říct, že několikrát se i zasmějete nahlas a od plic.
Ona vůbec celá audiokniha má takového lehkého ducha připomínajícího svým vyzněním kupříkladu romány Julese Vernea. Autor nepotřebuje krev a násilí, ba naopak. Tři kapitáni jdou zkrátka svoji cestou, ve které hraje autorský rukopis páně Broncův nezanedbatelnou roli.
Co je rozhodně třeba vyzdvihnout je úžasný a barvitý jazyk páně Broncův. Marná sláva, léta praxe a odříkání posunuly češtinu tohoto muže do výšin nebeských! Pokud máte rádi texty psané s onou starobylou patinou a nespornou elegancí plné vtipných vsuvek, situačního humoru a odkazů na jiná, klasická díla, budou Mračna nad arénou opravdovou pastvou pro vaše uši. A opět je třeba vyzdvihnout osobu Jiřího Pobudy, který svým projevem vyznění tohoto způsobu vyjadřování ještě o stupínek povyšuje.
Přesto, že celkový čas nahrávky lehce přesahuje sedm hodin, budete mít po posledních větách pocit, že byste klidně snesli ještě jednou tolik. Dokonalé spojení zábavného a živého příběhu a elegantního a barvitého vypravěčského podání nedává posluchači prostor se nudit. Budete odcházet uneseni, okouzleni, a až o něco později si uvědomíte, že ne relativně velké ploše vyprávění se odehrálo vlastně jen málo.
Placka – víc než pouhý příběh
Na chvilku si pojďme ještě odskočit k technikáliím „placky“ se Třemi kapitány. Kromě hlasu rétorova uslyšíte i velmi příjemnou hudbu v podání skupiny Five Leaf Clover ohraničující jednotlivé kapitoly. Budu se opakovat, ale výběr se podařil i v tomto případě.
Věc, která vás udeří do oka jako jedna z prvních, je přebal s ilustrací Tomáše Kučerovského zobrazující jednu ze scén knihy a evokující „cosi o vesmíru“. Oku lahodící vesmírná ilustrace je i na CD samotném.
Suma sumárum: Tři kapitáni – Mračna nad arénou jsou úžasnou audioknihou. Vizuálně atraktivní, nabízející originální, humorný a svěží příběh, který je navrch převyprávěný s velkou grácií. Ponořte se do tajů vesmíru, který vám Michael Bronec naservíroval do vašich uší. Je totiž plný příslibů a očekávání, přestože (nebo spíše protože?) dobře rozehrané postavy se zatím téměř nehnuly z místa.
Michael Bronec: Tři kapitáni I: Mračna nad arénou
Audiokniha (1 CD)
Ilustrace na obalu: Tomáš Kučerovský
Čas: 7:03:52
Vydaly: Straky na vrbě, 2018