Autorka slavného Archivu, knih Neobyčejní a Divoké písně napsala pokračování k Temnější tváři magie s názvem Setkání stínů, které po dvou odkladech konečně přistálo na pultech knihkupectví.
Victorie Schwabová nám rok nazpátek v prvním díle této trilogie představila svůj magický svět, čtyři rozdílné Londýny propojené určitými pravidly, a hrst hlavních postav, se kterými se setkáváme i ve druhém díle.
Temnější tvář magie skončila happyendem – všichni zúčastnění dosáhli svého cíle, získali nové zkušenosti, poučili se ze svých chyb a jsou o pár vzpomínek bohatší. Setkání stínů pokračuje o čtyři měsíce později od záchrany světa, a všechno vypadá stejně, i když jen na oko.
Delilah Bardová, jedna z hlavních postav, úspěšně následovala svůj veliký sen a stala se pirátkou. Ve svém oboru rychle stoupla na ceně díky praxi ve zlodějské branži. Volný čas pak tráví s kapitánem Alucardem objevováním hranic své nově nalezené magie.
V Červeném Londýně, kde magie vzkvétá (narozdíl od těch ostatních tří Londýnů) mezitím probíhají přípravy na kouzelnické hry, které mají udržovat dobré vztahy mezi sousedícími Londýny. Jejich přípravám se pilně věnuje korunní princ Rhy ve snaze upevnit si tím své postavení mezi poddanými; zároveň se tak ale rozptyluje od chmurných myšlenek.
Schwabová nám také představuje novou hlavní postavu, Alucarda, který si býval velmi blízký s Rhyem. V knize působí mezi postavami jako závan čerstvého vzduchu, protože i když je pronásledován svojí minulostí, vnáší do příběhu osobitý humor. Navíc je mág a dokáže ovládat celkem tři elementy – zemi, vodu a vzduch. Samozřejmě není tak silný jako Kell, ale rozhodně se jedná o užitečného spojence a velmi zajímavou postavu.
Kell, poslední z Antariů, je zase nerozhodný, má podivné sny a budí se s myšlenkami na Lilu. Od posledního povyražení s magií je neklidný a očekává problémy s každým novým dnem. I přes trochu ochladnutý vztah s Rhyem oběma na tom druhém stále záleží.
Setkání stínů je rozděleno na dvě části – v jedné se dozvídáme, co se dělo během uplynulých čtyř měsíců, druhá pokračuje v příběhu o kouzelnických hrách a přípravě našich hrdinů na ně. Děj však plyne pomalu, možná ještě pomaleji než v prvním díle, a vyvstává z něj zase několik otázek, na které se nedočkáme odpovědí.
Vývoj postav je tu jasně patrný, nejvíce zejména u Delilah, která se ke konci prvního dílu mohla čtenáři konečně začít zamlouvat – právě její vývoj je nejvíce na škodu, a její pasáže příběhu značně rozporuplné. Kvůli objevení talentu na magii se Delilah opět stává přehnaně lehkovážnou a sebevědomou dívkou, která si s umanutostí pětiletého děcka jde za svým (a stejně jako to děcko je občas zralá na pár facek).
Druhá polovina knihy se soustředí na kouzelnický turnaj, což sice není příliš originální nápad, ale na druhou stranu se zde vyskytuje akce, magie a napětí. Autorka bohužel vyniká spíše v popisování postav než akčních scén. Zatímco v první polovině příběhu Schwabová pomalu vykreslovala příběh a budovala napětí, scény v druhé polovině působí urychleně, nepřehledně nebo nedokončeně.
Setkání stínů představuje dobré pokračování trilogie, i když děj se dopředu moc neposouvá. Román proto působí vyplňujícím dojmem – neodpoví skoro na žádné otázky, položí kupu nových, a především se snaží čtenáře připravit na velké finále, které se kvalitou snad vyrovná jedničce.
Victorie E. Schwabová: Setkání stínů
Vydalo: Argo, 2017
Překlad: Lukáš Houdek
Obálka: Dreamstime
Počet stran: 480
Cena: 398 korun