Brain Storm čili Hledejte, jak je spojit

Nejen hry, ale i knihy, filmy a všeobecně vzato vlastně jakékoliv nápady jsou občas bity za to, že někdy někam dorazí jako druhé, třetí, páté, desáté… Recenzenti si na nich smlsnou – a rozhodně ne vždy právem -, místo aby hledali, jak je spojit, podobně jako zdánlivě nespojitelné obrázky ve hře Brain Storm.

Je nám jasné, že ať už to sem napíšeme nebo ne, část hráčů si řekne, že horká novinka Brain Storm je něco jako Krycí jména, a tudíž ji vlastně nepotřebují. My ale nechceme dokazovat, v čem se Brain Storm od Krycích jmen liší, nechceme ani pátrat po tom, která hra byla první a kdo od koho tedy vlastně „opisoval“, protože nic takového se stát vůbec nemuselo. Ne, my chceme jen popsat, o čem a jaký Brain Storm je a proč si ho zahrát.

Maximálně můžeme poznamenat, že Brain Storm je v principu něco jako Krycí jména na cesty.

 

Váhy + policista = spravedlnost

V krabičce najdete „jen“ 120 karet s jednoduchými obrázky. Namátkou, jak je po zamíchání otáčíme: kalhoty bermudy, kolo sýra, had, ostrov s palmou, mravenec, jásající chlápek, klapka, otevřená pusa s vyplazeným jazykem, váhy, policista, paprika, kulová bomba se zapáleným doutnákem, klobouk, přeplněná popelnice… Superjednoduchá hra spočívá v tom, že vždy devět těchto karet se otočí lícem na stůl a všichni hráči současně hledají slovo, slovní spojení, termín v přeneseném smyslu, ale i třeba název filmu nebo knihy, kterým by dva z těchto obrázků spojili. Například výše zmíněné kraťasy s ostrovem lze spojit slovem dovolená a hada s kloboukem jménem Indiana Jones. Dítě a kalendář mohou dát dohromady narozeniny. Diamant a silueta pracujícího dělníka anotují tvrdou práci. A tak dále a tak podobně.

Nikdo na nikoho nečeká, kdo to ví, odpoví. Pak je na ostatních hráčích, aby spojení schválili – pokud se tak stane, dotyčný uzme obě karty a doplní dvě nové, pokud ne, nic se neděje, jede se a hledá dál. Konec přichází zcela neoriginálně po odebrání všech karet a ještě neoriginálněji vyhrává ten, kdo jich má nejvíce.

 

Okno + noc = výhled do budoucnosti

Návod ke hře zabírá pět stran jen o málo větších než jsou vlastní karty, což sice umožňuje jej superrychle vysvětlit ostatním spoluhráčům, ale na druhou stranu nevymezuje ani ty nejmenší mantinely, která spojení uznat a která ne. Se slovem rozvod a ukázáním na obrázky bomby a svatebního dortu asi mít problémy nebudete, ale když tentýž dort spojíte s dveřmi otevřenými do temnoty a prohláste „svatba“, možná s vámi někteří ženatí nebudou (smět) souhlasit. Ale všechno je o dohodě a předpokládejme, že lidé ochotní usednout spolu ke hracímu stolu se dohodnout chtějí.

Brain Storm boduje faktem, že nikdo na nikoho nečeká a všichni hrají současně, a také snadnou přenositelností a použitelností například i ve vlaku nebo na zadní sedačce v autě – ano, na rozdíl od Krycích jmen. Navíc pochopitelně platí, že při dobrém zamíchání karet je každá hra jiná – ale přesto doporučujeme dohodnout si zákaz stejných spojení při sérii her, neboť náhoda je prase + kojenecká láhev.

Pokud si chcete zapřemýšlet a pohrát se slovíčky, aniž byste museli čekat, než přijdete na řadu, tak vám prostě tenhle levný balíček karet přijde hodně vhod.

 

Brain Storm
Autor: Haim Shafir
Vydal: Piatnik Praha s.r.o.
Počet hráčů: 2-10
Doporučený věk: 12+
Doba hry: 15 min.
Cena: 199 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď