Zombie se v zásadě můžete stát třemi způsoby: proměnou poté, co vás nemrtvý pokouše, nákazou zmutovaným virem nebo vlivem vúdú kouzla. Pak se stanete hnijícím, věčně hladovým a nemyslícím tvorem. Bojíte se, nebo se spíš těšíte, až to nastane?
Už jsme si mohli pomalu zvyknout, že nás slovenské nakladatelství Hydra zásobuje pořádnými porcemi fantastiky, uspořádanými do tematických antologií. Téměř tradicí se stává účast slovenských i českých autorů a autorek. Zatímco nedávno vydaná Rozmarná fantastika zaujala kromě jiného i grafickou podobou, za kterou si vysloužila nominaci na Cenu Miloslava Švandrlíka (byť neproměněnou), nejnovější počin s názvem Zombie apokalypsa se do světa vydal ve skromnějším kabátku, nic mu to však neubírá na kráse. Nechybí opět tematicky pojatá značení textových odseků ani doprovodné ilustrace několika výtvarníků, z nichž vyniká zejména Martin Cuco Luciak, tvůrce provokativní obálky. Hydra – stejně jako její bájná jmenovkyně – se pomaličku rozrůstá, a tak tým dvou zakladatelek získává další spolupracovníky. Do editorského křesla tentokrát usedl Mark E. Pocha, považovaný za „největšího slovenského psychopata“, který v loňském roce debutoval hororovou knihou Krajina kanibalů a v anketě Fantastická osobnost 2016 byl charakterizován jako „spisovateľ, editor, tvorca fantastického hnusu, revolucionár, filantrop, úchyl“. Už to slibuje, že nová Zombie apokalypsa bude nářez.
A je tomu opravdu tak. Zombie jsou totiž všude, valí se českou krajinou, americkým maloměstem, Sherwoodským lesem, džunglí, divokým Západem. Jsou to velmi nebezpeční tvorové. Žádní kámoši, málokdy je s nimi rozumná řeč. Neomylně vycítí člověka i na velkou vzdálenost a jeho mozek považují za největší lahůdku na světě. Navíc mají pořád hlad, snadno se množí a orientují i v tmavých prostorách. S koordinací těla je to horší, ale i tak se pohybují celkem svižně. Některé jsou tak nenápadné, že v klídku žijí mezi námi. Jejich likvidace je dost složitá, protože jak zabít něco, co už je dávno mrtvé? Jestliže se útok zombií zatím dařilo jakžtakž udržet na uzdě, budoucnost nám zřejmě přinese hořké poznání, že právě tahle mutace bude další evoluční linií. Že nastane skutečná zombie apokalypsa (nakonec, američtí vědci to připouštějí jako reálnou hrozbu). Zatím se však nevzdáváme, bitva o místo v potravním řetězci teprve začíná. Naši hrdinové se totiž nedají sníst tak snadno!
Antologie se může pochlubit širokou žánrovou paletou, najdete zde vesnickou selanku, romanci, syrové gore horrory, fantasy, westerny, akční sci-fi military, steampunk i tolik populární crossovery s upíry a vlkodlaky. Sečtělejší fanoušky jistě potěší setkání s Jaroslavem Mosteckým, jehož úvodní povídka je neklamným důkazem přetrvávajícího vypravěčského mistrovství. Vesničky Hynkov a Povelice se jeví jako bezpečné místo před valícími se davy nemrtvých, kteří si z Olomouce udělali spižírnu, ale nakonec se i Michalův výlet za prarodiči zvrhne v boj o holý život. Chodit na pampelišky, když za mezí číhá tlupa věčně hladových zombíků, se prostě nevyplácí… Lenona Štiblaríková potěší svým typickým humorem, když i z obyčejných pytlíkových polévek udělá časovanou bombu. Fakt si příště rozmyslím, co vložím do nákupního košíku, protože, lidi, ty glutamáty budou fakt nebezpečný… Humorem jiskří i povídka Marka Slabeje z prostředí setonovských indiánek. Zrcadlo dnešním poměrům, hledícím hlavně na ekonomický profit, nastavuje Anna Olejárová, když do čela zombiácké tlupy postaví fešnou kosmetičku Marlenu. Na hodně drsnou romantickou strunu uhodí Katarína Soyka, jejíž hrdinové si v rámci vášnivého zápolení rvou krky a ukusují prsty. Pro mě se příjemným překvapením stala povídka Martina Stručovského, oplývající klasickou strukturou, bodrými chlapíky, ztraceným synem, mytologickým pozadím a pořádným happyendem, prostě všechno jak má být! Zombíci se objeví i ve zdařilé military Martina Paytoka, proniknou do kdejakých fantaskních světů, dokonce se promísí i s upíry.
Pěknou esejí na konci uzavírá antologii Juraj Búry. Zamýšlí se nad výhodami a nevýhodami zombie existence, konzervativně naladěným čtenářům udělí pár rad, jak se před takovou mutací uchránit a přihodí i tipy na kvalitní filmy o zombiích. Některé poněkud politicky angažované pasáže vyvolávají zajímavé úvahy, třeba o lidských právech nemrtvých… Ale konec legrace, jestliže opravdu připustíme podobenství o zombie, která představuje „nejhorší druh existence člověka“, tedy pouhého „bezcitného hlupáka, který se řídí jen vlastními pudy“, tak opravdu nemusíme být mrtví, abychom se jí stali…
Kdo však nechce hledat za konceptem nemrtvých hlubší významy a skryté symboly, bude se prostě bavit neotřelými nápady, vtipem a dobrým řemeslem, které autoři a autorky v antologii bez výjimky předvádějí. Přestože námět o zombiích se zdá už trochu obehraný (knih i filmů na toto téma je skutečně bezpočet), tato antologie vás přesvědčí, že tomu tak není. Už se těším, jaký další fenomén si vezme ediční tým Hydry do hledáčku příště, protože věřím, že z něj opět udělá zábavné čtivo, po kterém je radost sáhnout.
Mark E. Pocha (ed.): Zombie apokalypsa
Vydal: Hydra, 2016
Obálka: Martin Cuco Luciak
Počet stran: 448 stran
Cena: 9 €/321 Kč
Hodnocení: 80 %