Netuše, co mám od románu Kyberbouře očekávat, jsem se ponořila do díla kanadského spisovatele Matthewa Mathera. A i když jsem podle názvu prvotně očekávala sci-fi ve stylu osmdesátkového Trona, nemohla jsem být od reality vzdálenější.
Ať už si to chceme přiznat či ne, náš svět stojí a dýchá díky internetu. Bez rychlého připojení by nebyl život takový, jaký jej známe. Práce, cestování, prostá komunikace. Taky bychom asi byli nepříjemně zaskočeni, kdyby s tímhle vším zničehonic nastal konec. Kyberbouře na svých stránkách přináší právě tyto neveselé vyhlídky. Bude vás mrazit z pomyšlení, jak blízko jsme v současnosti takovéto katastrofě.
Autor Kyberbouře své čtenáře nebere nikam daleko do neznámé budoucnosti – děj se odehrává v současném New Yorku, domově hlavního hrdiny Mika, který si právě prochází první manželskou krizí. Vůbec přitom netuší, že velmi brzy bude muset řešit něco daleko závažnějšího, než jsou obavy z manželčiny nevěry.
Matthew Mather je velmi šikovný vypraveč, a i když nejste obzvláště technicky znalí počítačoví uživatelé, umí jednoduše a stručně vysvětlit, v čem nastal velký průšvih. Celý Mikův svět propojený ve velké digitální vesničce se po několika závažných teroristických útocích vedených středem kyberprostoru dostane do obrovského chaosu. Svět zaplavený mylnými, paniku vyvolávajícími zprávami a hrozbami jaderných válek se během několika okamžiků propadne z amerického snu do hrůzu nahánějící dystopie. Výpadek Facebooku by pro nás všechny proti téhle srandě byl jen letními prázdninami na skautském táboře.
Říká se, že Newyorčany jen tak něco nepoloží. Ale všeobecná panika, šířící se dezinformace a strach vyvolají jako vždy mezi lidmi to nejhorší. Internet je nedostupný, komunikační kanály přerušené, v médiích koluje jedna katastrofická zpráva za druhou. Věřit se nedá už prakticky ničemu – a nikomu. Výpadky elektřiny a dodávek vody v ulicích Velkého jablka rozpoutá chaos, a Mike i jeho sousedé, kteří nestihli zavčasu opustit město, se snaží přežít na tom, co jim zbylo z bývalého pohodlného života, kdy se svět ještě v zadnici neobracel.
Mikovi sousedé jsou zajímavá směska osobností – realisticky uvažující Chuch se dokáže připravit klidně i na třetí světovou válku (i když ani samozvanému expertovi jako je on se nemůže povést úplně vše), manželé Borodinovi si v minulosti prožili obléhání Leningradu a obavy vzbuzující Richard se svou zakřiknutou manželkou rozhodně není ten typ souseda, ke kterému byste jen tak chtěli zaskočit na kafe, natožpak u něj přežívat, když přijdou zlé časy. Jsou to prakticky ti samí lidé, kteří obklopují vaše malé bytové království uprostřed velkoměsta. Souseda si nevybereš – ale pokud narazíš na kamaráda do apokalypsy, drž se ho jako klíště psího zadku. Mike sám není žádný expert na přežití, vlastně nikdo z jeho sousedů pořádně není. Také mají všichni neustále namále. Velkoměsto je totiž jedna velká nepředvídatelná džungle – a to se velmi drsně prokáže ve chvíli, kdy jde všechno k šípku.
Jak přežít konec světa mimo lidské usedlosti už víme, Mather v Kyberbouři naopak mrazivě realisticky vystihl situaci, kdy kdysi prosperující město upadne díky nefunkční technologii zpět do dob středověku. New York navíc v této vyhrocené situaci nemá vůbec štěstí – zasáhne proti němu totiž i příroda. A dnes už celý svět zná dechberoucí fotografie toho, jak ulice Manhattanu dokážou zmizet pod nánosy sněhových bouří. Věřte, že když se moderní svět řítí do nevyhnutelného průšvihu, rozhodně byste nechtěli zůstat ve velkoměstě. Sehnat jídlo, přinést mezi čtyři stěny bytu jakés takés teplo, a to se ještě ani nebavíme o hygieně; to se stalo hlavní náplní života hlavního hrdiny i jeho přátel. A celkem rychle přitom začíná jít o holý život. Humanita, sdílení a vzájemná pomoc přitom mizí rychleji než vaši kamarádi z Facebooku, když vyjádříte osobní nadšení pro kandidáta na post amerického prezidenta s iniciály D.T.
Jestli jste si aspoň jednou v životě položili otázku, v jaké míře se váš život odehrává v kyberprostoru, Kyberbouře vám může předložit drsný obrázek. Mather je jako autor navíc výjimečný tím, že sám má odborné znalosti v oblasti kybernetické bezpečnosti – v textu ale naštěstí čtenáře zbytečně nemate technickými podrobnostmi, naopak je velmi stručný. Na závěr si autor nahrál na pokračování, které už má být čistokrevnou sci-fi. A po zážitku z Kyberbouře, která má být navíc zfilmována studiem 20th Century Fox, vzbuzují další Matherova díla velká očekávání.
Matthew Mather: Kyberbouře
Vydal: Triton, 2016
Překlad: Miroslava Polová
Obálka: Renata Brtnická
Počet stran: 310
Cena: 299 Kč
Povedená recenze. Zaujala.