Pokud máte rádi mysteriózní thrillery typu Šifry mistra Leonarda, zbystřete. Případ Pegasus je totiž kniha podobného ražení. Každopádně, nečekejte pouhý prachsprostý klon uvařený z dvacetkrát přelitého lógru; i ve zdánlivě vytěženém tématu se dá stále najít originalita a svěží vítr.
Gregg Loomis začíná příběh knihy opravdovou bombou, tedy lépe řečeno výbuchem. Během něj zemře sestra hlavního hrdiny, Langforda Reillyho. Zdá se, že stopy vedou k reprodukci obrazu, který si zakoupila nedlouho před nešťastnou událostí. Lang se do případu zakousne jako buldok, a zanedlouho se ocitá v ohrožení života i on sám. Obraz totiž obsahuje latinský nápis, který může odhalit léta střežené tajemství, a někdo má zájem o to, aby nebylo objeveno. Za jakoukoliv cenu.
Zajímavě pojatá je hlavní postava: Lang Reilly je totiž právník. Ale rozhodně se nejedná o žádnou kopu sádla tyjící z peněz nebohých klientů. Jak postupně vyplouvá na povrch, má tento chlapík za sebou minulost v tajné službě, i když mnoho z této minulosti již odvál čas. Stále má však spoustu kontaktů a dokáže si poradit v mnoha těžkých situacích. Po většinu knihy má ale Lang jen jedinou možnost – utíkat a skrývat se. Šlápl totiž na kuří oko někomu, kdo má proklatě dlouhé prsty a nemusí šetřit lidmi ani penězi.
Sympatické je, že autor nevybavil hlavního hrdinu žádnými supermoderními technologiemi ani rameny širokými jako skříň v kombinaci se znalostí všech myslitelných technik zabíjení. Je to prostě relativně obyčejný stárnoucí chlapík, jehož největší zbraní je jeho mozek a jeho přátelé.
Zase ti templáři
Aby byl příběh pro čtenáře atraktivnější, je třeba do něj přidat to pravé koření. V tomto případě je to (nečekaně) celosvětová konspirace zosnovaná dávno zaniklým templářským řádem, které se hlavní hrdina snaží přijít na kloub ze střípků faktů a indicií. Stopy vedou do Itálie, Anglie i Francie, což není pro amerického právníka zrovna výhra, ale stejně již není cesty zpět. Naštěstí se k jeho putování přidá stará známá z dob „agentování“, atraktivní Gurt. Přeci jen, ve dvou se čelí zbytku světa podstatně lépe.
A když už jsme u těch templářů: děj knihy je proložen a zajímavě doplněn kapitolami ze spisu zachycujícího příběh mladého muže, který vstoupí do templářského řádu a stane se součástí jeho vzestupu i zániku. Zpočátku čtenář sice nepochopí účel tohoto textu, ale v pozdější fázi knihy se obě dějové linie protnou a výborně doplní.
Staré (dobré) časy
Loomis se po celou dobu vyprávění snaží držet příběh v reálné rovině; a až na pár drobností se mu to úspěšně daří. Současný čtenář ovšem narazí na mnohá ale. Je třeba říci, že v Čechách vychází Případ Pegasus oproti originálu z roku 2005 se zpožděním, což by mohlo mnohé vysvětlit, ale přesto: cožpak v roce 2005 neexistoval mobil s fotoaparátem? Cožpak nebylo možné použít místo papírových slovníků internetový překladač? Těch otázek by určitě bylo více, ale rozhodně si uvědomíte, jak doba pokročila, a ze stránek na vás dýchne nostalgie a technologická zatuchlina.
Druhá, do očí bijící, vada na kráse je, promiňte mi ten výraz, idiocie všemocné templářské organizace. Díky technice dokáže Langa vypátrat během chvíle, ale stejně není schopná odpravit jednoho jediného chlapa, přestože má mnoho fanatických stoupenců neváhajících položit za ni život? Ale no tak!
A do třetice: mnozí čtenáři budou zklamáni finále knihy. Krůček po krůčku se zarputilý hlavní hrdina prokousává k finálnímu řešení. Vyvrcholení však není tak bombastické, jak by mnozí očekávali; je spíše komorního ražení a do knihy zakomponované „tak nějak mimochodem“. Rozhodně ne nezvládnuté nebo odbyté, jen je prostě příliš obyčejné, aby bylo třeskutě působivé.
V konečném účtování je Případ Pegasus dobrým a svižným thrillerem s uvěřitelným hlavním hrdinou. Má sice několik zarážejících momentů, ale ve víru svižné honby za vyřešením záhady si mnohdy tyto věci ani neuvědomíte. A vzhledem k tomu, že tento žánr je v posledních letech dost na ústupu, přichází Mystery Press s touto knihou docela vhod.
Gregg Loomis: Případ Pegasus (Lang Reilly I.)
Vydal: Mystery Press, 2016
Překlad: Leona Malčíková
Obálka: Tomáš Hýbler
Počet stran: 304
Cena: 299 Kč
Jdu shánět! Díky za tip.
Četli jste někdo od Anthonyho Horowitze – Moriarty, nebo Dům hedvábí?