Co dostanete, když zkombinujete Star Trek, nezodpovědného hrdinu, informační šum sitcomového typu a fantickou lásku ke slovnímu humoru? Okrajového stopníka – příběh o tom, jak se řadový hlídkař stane omylem galaktickým hrdinou, když si přitom celou dobu chce jen pořádně odpočinout. A bude se vám to líbit.
Okrajový stopník Grong si žije poměrně pohodlným životem jako patrola na kraji galaxie – tedy až do chvíle, kdy mu na lodi udělá přepadovku kontrola z kosmické flotily. A protože Grong je příslušníkem rasy, jejíž členové se proslavili jako výjimečně talentovaní piloti, a protože ho nenapadne žádný lepší způsob, jak se vyhnout disciplinárnímu řízení, udělá tu nejhloupější možnou věc – proskočí se svou kocábkou naslepo vesmírem. To znamená dvě věci: za prvé, že absolutně netuší, kde je a jak se dostat domů, a za druhé, že jeho kousek stál život vysoce postaveného důstojníka. A tak se teď nadobro ztraceného Gronga s akutním nedostatkem přátel a spojenců pokouší najít a zabít celá flotila, zatímco nesčetné světy pod vojenskou nadvládou ho díky rychlému šíření informací považují za galaktického hrdinu a pouštějí se do plošné revoluce.
Okrajového stopníka lze žánrově zařadit jako „humorné!!! sci-fi“. Včetně těch vykřičníků. Jeho hlavní charakteristikou jsou žertovné zkratky a poznámky pod čarou, jimiž se text hemží asi jako Amazonka piraňami. Jenže jakkoliv jsou některé z nich zábavné – např. pro děj nezbytný „Stíhací Honič s Integrovanou Takeláží“ a jeho mnohem častěji používaná zkratka – a místy skutečně (dů)vtipné, i tady funguje zlaté pravidlo, že všeho moc škodí. Nejpozději po několika desítkách stran se tak všechny ty vysvětlivky ohledně Prčič a mejdla jakožto vysoce specifického slangu a anekdotické dovětky k ději omrzí až do bodu, kdy je méně trpělivý čtenář bude nejspíš vyloženě nenávidět a raději se jimi úplně přestane zabývat. Celá ta třeskutá řachanda tak ve výsledku působí poněkud kontraproduktivně, protože člověku cvičí s nervy a kalí děj.
A ten není vůbec špatný. Celá Grongova eskapáda je prodchnutá určitou dávkou švejkovství, která táhne příběh od náhody k náhodě a od špatných rozhodnutí k těm ještě horším, co ale nakonec vždycky dopadnou celkem dobře. Grong jako hlavní hrdina není úplně nejsilnější tahoun a začátek knihy proto trochu vázne, ale jakmile se objeví i zbytek hlavních postav – především pilotka Tenkriti a její ultramegaspeciální vesmírná loď – nabírají postavy na plastičnosti a zápletka na spádu.
Zhruba od druhé třetiny knihy se tak rozjíždí povedené vesmírné dobrodružství v čele s nepravděpodobnými hrdiny, jehož krása spočívá v jeho nahodilosti na straně jedné a ozvucích dobře známých klasik na straně druhé (např. na Dunu si při čtení nelze nevzpomenout). Grongův nechtěný přerod v galaktického hrdinu probíhá formou několika samostatných misí, které od počátečních malých a rychlých výsadků ve stylu epizody Star Treku gradují v pozemní a především vesmírné bitvy, za jaké by se nemusel stydět ani podobný příběh “na vážno”. Přistihnete se tak, že hltáte závěr – a je spíše na vkusu každého čtenáře, jestli poslední odstavce ocení jako dobrý zvrat, nebo si bude připadat poněkud ošizený.
Okrajový stopník je jednoznačně oddechová kniha, která si aspoň jedno přečtení zaslouží, pokud se vám zrovna trefí do nálady. Děj je svižný, postavy s přibývajícími stránkami stále sympatičtější a autorův češtin se čte jedna báseň, aniž by člověk nějak výrazně zadrhával o přehlédnuté chybky. Stylem ani úrovní humoru rozhodně nečekejte dalšího Spratka, ale i tak jde ve výsledku o vcelku příjemné počtení. Až na ty zpropadené poznámky pod čarou!
Zdeněk Rosenbaum: Okrajový stopník
Vydal: Nová vlna, 2016
Formát: brož.
Obálka: Jiří Novák
Počet stran: 240
Cena: 249 Kč