Quo vadis, King? To je asi po přečtení jeho knihy Srdce v Atlantidě příhodná otázka.
A možná mnoho jeho fanoušků se bude ptát: “Neztrácí už přece jen King dech?” Toto dílo je na přebalu prezentováno jako nový román, ale jde vlastně o 5 povídek, které mají společné časovou postoupnost a hrdiny, kteří se míjí ve svých životech.
Jaké jsou povídky? Jsou velmi autobiografické a musím říct, nejsou to vůbec klasické horrorové příběhy. Jde o jeho styl, který bych sám nazval “temné stíny všedního života”. Jako většina jeho díla je i toto poznamenané traumatem jeho dětství, které prožil pouze s matkou bez otce. První povídka Ničemní muži ve žlutých pláštích je vlastně samostatný příběh z románo-vého cyklu “Temná věž” s podtitulem “…a tak to všechno pěkně začalo.” Je asi jediná z celé knihy, která je trochu hororová. Druhý příběh “Srdce v Atlantidě” se odehrává na vysoké škole, kde studoval King a jde o jeho soukromý příběh, který je o jediném tématu – dnes v teple na universitě, zítra v údolí Dong Han s mozkem v rýžovišti, paráda! Jak si mladí měli hledat v této době životní hodnoty , když celý svět kolem se naprosto zbláznil? Zbylé povídky jsou vlastně pouze důsledky předešlých, ve kterých se snaží hrdinové zjistit odpověď na otázku: “Proč se to všechno tak posralo!”
První reakce od mého čtenáře, který si to přečetl, byla: “..je to ale pěkná hov…., to snad King nemyslí vážně!”. Mně osobně se Srdce v Atlantídě líbí, neříkám, že je to jeho vrcholné dílo, to ne, ale mám prostě rád ty jeho vzpomínky z mládí, které nebylo nejšťastnější. Jak se autor na konci vyjádřil, šlo mu vlastně o to vypovídat se ze svých vzpomínek na 60 léta, která změnila obraz “amerického snu”. Na stupnici kvality horrorů bych Srdci přiřadil 6/10 (ale i to bude pro většinu čtenářů vypadat dost nadsazené). Moje soukromé hodnocení knihy jako romá-nu je 99%. Je jedinečným důkazem Kingova tvrzení, že pro nic na světě nemá cenu umírat, ani zabíjet. Pro nic na světě nemá cenu ŽÍT!
Srdce v Atlantidě – krok jinam
Osobně si myslím, že Srdce v Atlantidě se nemůže líbit těm, co v hororech hledají hlavně potoky krve. Ani těm, co se královsky baví u Kulhánka a pak doma ulítnou na Quakeovi. Těm stará vietnamská žena s bajonetem v břichu přijde nanejvýš banální a nudná. A důvod, proč by z toho měl človek mít noční můry, už asi nechápou vůbec.
A ta roztříštěná forma, několik vzájemně provázaných povídek, každá vyprávěná jiným stylem, je zde podle mě záměrná. Vždyť podobně myšlenkově roztříštěná a jakoby zmatená byla celá šedesátá léta. Myslím, že se King pokusil trochu ukročit jinam a nebýt první, hororové a objektivně nejslabší povídky, povedlo se mu to naprosto dokonale.
Já osobně dávám 9/10, protože mě po dlouhé době zase u nějaké knihy mrazilo v zádech. Daleko víc než u Pytlu kostí nebo Rose Madder.
King
S hodnotením můžem len súhlasiť, celá kniha nie je skoro vůbec horrorová v pravom slova zmysle a prvá poviedka tam působí v porovnaní s ostatnými ako päsť na oko ale má to atmosféru.
Zadny text nebyl uveden – asi nekdo zmackl tlacitko Odeslat drive, nez neco napsal – to se stava…
King
Podle mého názoru je “Srdce v Atlantidě” skvělé dílko. Je pravdou, že se liší od Kingovi “normální” tvorby, ale v tom je její krása. On umí nádherně vylíčit ty pocity, se kterými se rvou i dnešní studenti. V každém čtenáři najde místo, kde ho zasáhnout. A když vás zasáhne, jeho knihy už nebudete vracet do knihony:-)
n1
muzu uklidnit jiriho Popioleka…hraju Quake, Kulhanka mam tez rad, ale tuhle knihu bych hodnotil z klidem na 9/10
NIC
nedá se než souhlasit
tahle knížka rozhodně není pro ty, kteří od Kinga očekávají jen jedno a to pořád dokola, pouze se změněnými jmény, dějovými linemi či místy … tentokrát se jedná o něco jiného a musím uznat, že mě sice zpočátku koupě knížky zamrzela, ale po pár dalších stránkách jsem si to rozmyslela … tahle změna opravdu stála za to