Kolonizace: druhý kontakt – Turtledove Harry

Celý svět je zapleten do konfliktu proti smrtelně nebezpečnému nepříteli. Velkolepý epos se posunuje do vrtkavých 6O. let – kdy se lidstvo musí postavit doposud největší výzvě: cizí kolonizaci planety Země!

 

Turtledove Harry - Kolonizace: druhý kontakt         Po dvaceti letech, kdy zaútočila mimozemská civilizace, zvaná Rasa na Tosev 3 (Země), dochází k další fázi porobení Země – kolonizace. Po dvaceti tosevanských (lidských) letech vyrazili po dobyvatelské flotile kolonizátoři. Právě v době, kdy dobyvatelská flotila zaútočila pod vedením admirála Atvara na Tosev 3. Na Zemi se psal právě rok 1942 – doba, kdy právě Hitler rozpoutával druhou světovou válku.
        Když
Rasa zaútočila, tosevané navzdory možnému zničení země se útočníkům postavili a začala světoválka, válka v které začali být odpalovány jaderné zbraně, které zapříčinili, že Washington, D. C, Tokio a další světová velkoměsta zmizela. 
        Rasa ač nerada musela po nerozhodných bojích přistoupit na podmínky mezi zbývajícími ne-impérii (USA, Velkoněmecká Říše a SSSR) o rozdělení Tosevu 3.
Po dlouhých dvacet tosevanských let žila až na drobné roztržky s tosevany poměrně dobře. Tosevané získali, popřípadě ukradli od Rasy mnoho užitečné technologie. Reich a USA založili na Měsíci vesmírné základny, obě mocnosti se prošli po Marsu a USA se podívala do pásu Asteroidů. Na Tosevu 3 se začala využívat jako pohonná látka místo benzínu vodíková technologie. Rasa na Tosevu 3 objevila látku, která na ni působí jako droga, která u mužů Rasy stimuluje zvýšení smyslů a je velmi rychle návyková. Tosevané jí jednoduše říkají zázvor.
          Mladá populace tosevanů se začala přizpůsobovat životu s Rasou. Začali si na těla malovat malby
, vyholovat hlavy a osvojovat si jejich jazyk. Vznikli odborníci na vztahy mezi lidmi a Rasou, tlumočníci, samozřejmě také partyzánské oddíly porobených zemí, které ovládla Rasa.
          Ne-impéria si začala po čase uvědomovat, že Rasu již nelze ze země vypudit, tak začal
y ilegálně pašovat zbraně do rukou povstalců porobených zemí a podporovat pašeráky zázvoru, aby to alespoň Rase trochu znepříjemnili. SSSR, kterou po Stalinově smrti ovládl Vjačeslav Molotov začala dovážet zbraně vzbouřencům do Číny. Reich, který ovládl Himmler, tehdejší představitel tajné říšské policie, kontrolují Německo a Francii. Začal podporovat největšího pašeráka zázvoru v Marseille a USA se snaží za pokroku nejmodernější technologie postavit na oběžné dráze obrovskou vesmírnou stanici.
          Před příletem kolonizačních lodí na zemi, jsou z Tosevu 3 vypáleny jaderné hlavice, které zničí
v prostoru 12 kolonizačních lodí. Začíná vyšetřování, které ze tří ne-imperiích zaútočilo. Všechna tři to však popírají. Další z problému se vynořuje po přistání kolonizačních lodí a budování měst Rasy. Noví kolonisté, kteří nejsou zvyklí na neklidný Tosev3, jeho chladné podnebí a ozbrojené tosevany, často podléhají návykům zázvoru. Problém se objevuje vzápětí, když zjistí, že ženy Rasy, které požijí zázvor, začínají být kdykoliv přípustní, místo jednoročního období na jejich domovské planetě a muži Rasy, jakmile ucítí feromony přípustné ženy se s ni začnou pářit a zapomínají na vše ostatní. Lidem samozřejmě neunikne nápad útočit na města Rasy zázvorovými pupami

           Ve velkolepém příběhu o válce a tyranii zkombinoval Harry Turtledove obsazení velkých vůdců šedesátých let a jejich působení v strašné hrozbě kolonizace Země. Můžeme shlédnout intriky Sovětského svazu, či na přísné utajení Spojených států při stavbě jejich vesmírné stanice. Mezi těmito částmi se prolínají životní příběhy lidí i můžu a žen Rasy, kteří se snaží přežít na této planetě o které Rasa mluví, jako o nevypočitatelné a zákeřné.
         Příběh plný zvratů
a překvapení je mistrovským kusem představivosti Harryho Turtledova. Já osobně hodnotím příběh jako zdařilý, sice se podle mého názoru občas objevuje  nadstandardní počet informací, které jsou nepodstatné. Obálka je slušná, akorát mám výtku k překladu, u kterého jsem si všiml několika překlepů, které si myslím, že by tam už v dnešní době nemuseli být.

Děkujeme vydavatelství Classic za dodání recenzního výtisku.

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď