První díl mě celkem hodně navnadil na pokračování, protože byla dobře rozehraná zápletka a rozestavěné síly. Takže jsem se s chutí pustil do druhého s pocitem očekávání budoucnosti. Možná právě toto velké očekávání byla chyba.
Děj pokračuje přímo v místě, kde jste minule dočetli. Gaborn se vrací z lovu do města Sylvaresta. Raj Athen bojuje se svou armádou na jihu a vzniká patová situace, kdy Gaborn je chráněný magickým lesem a Raj Athen má obrovskou armáda, se kterou bojuje proti Paldaneovi. Gaborn se nakonec rozhodne jet na pomoc se svými válečníky a tím začíná jeho několikadenní putování.
Děj se opět odehrává jen v průběhu několika dní, protože většina „lidí“ je schopna cestovat na koních i 70 mil za hodinu. Což je docela zvláštní představa. Tyto schopnosti jsou založeny na takzvaném vysávání ostatních lidí, kteří se dobrovolně vzdají třeba odolnosti, zraku, síly atd. A tuto vlastnost získá nový majitel, který potom může běhat rychle jako kůň, cítit pachy jako pes a bojovat jako ďábel. Raj Athen se nebrání maximálnímu využití všech poddaných, kteří jsou schopni mu věnovat část svého já. Jenom mně není jasné, proč jednoduše „nevysaje“ svoje elitní vojáky, kteří mají k supermanovi také hodně blízko. Získal by tím další tisíce a tisíce odkazů a možná by byl již tou vysněnou Sumou všech lidí.
Takový jeden zvláštní protiklad je, když Gaborn ztratí všechny odkazy a sám říká, že se poprvé cítí opravdově a jako člověk. Vzápětí nato přijímá desítky odkazů a porušuje tím své vlastní přesvědčení. Vím, že v nouzi sáhne člověk až na dno svědomí, ale… I Ioma nakonec přijme odkazy od psů, což ji sníží dle samotných legend na úroveň Raj Athena – Vlčího pána. Nevím, co si o ní pomyslí poddaní.
Další věc, Země. Gaborn je Králem země, a proto jsem očekával nějaké využití této síly. V ději je však moc Země cítit jen okrajově a podle mě se tato mocnost chová hodně podivně a zvláštně. Ne-li přímo jako zrádce. Co tím myslím, zjistíte až na konci knihy. Nebudu vám kazit potěšení, každopádně díky konci jsem docela zvědavý, jak se bude vyvíjet poslední díl. Ono samotný závěr je opravdu trochu sebevražedný. Gaborn je zmítán mezi dvěma silami, chutí Raj Athena zabít a omezující mocí Země. Ale to už jsem řekl až moc. Děj je čtivý a celkem pádí vpřed. Ovšem oproti prvnímu dílu vidím zhoršení. Ten byl jedna obrovská akce bez přestávky, zde je přestávek rozhodně více a příběh již není tak zběsilý . Obsah na mě působí trochu roztahaně, i když se na 600 stranách odehraje jen pár dnů. Nevím, vše stojí jen na využívání ostatních a schraňování dostatečné síly na poražení protivníka. Sice se zde objeví Ničitelé a v dalším dílu budou hrát prim, ale i ti používají odkazy. Existují i čtyři živly, které mohly být určitě lépe využity a popsány. David Farland vytvořil velice zajímavý svět, který funguje na sobeckosti a schopnosti pár jedinců vytrvat v míru a lásce ke světu. Ovšem vyskytuje se pár nedostatků, které stahují kvalitu dolů. Pomalý děj, přemíra odkazů u několika jedinců, slabá magie, neschopnost Gaborna správně rozhodnout, využívání psů a změny myšlení hlavních hrdinů. Je mi jasné, že je určitě těžké napsat dokonale vyváženou knihu, já bych to nedokázal. Ovšem věta: „Na trůn fantasy dosedl nový král.“ To je opovážlivost. Obálka je velice vyvedená, nemám námitek a určitě bude dobře prodávat. Nevím ale, jestli kupující překousnou cenu 265 Kč. Počítal jsem znaky na stránku a v přepočtu na jiné knihy je cena rozhodně příliš vysoká. I když v případě rozdělení na 6 dílů, což by některé vydavatelství udělalo, ještě ušetříte :-). Překlad je slušný, i když nemůžu srovnávat s originálem. Např. série Meč pravdy byla perfektní ukázka nezodpovědnosti překladatele Václava Čuby, protože pravděpodobně nebyl schopný si přečíst předcházející díly a překládat v již zažitých termínech, což dokázalo hodně mých známých i neznámých iritovat. Snad jen pár věcí mě zarazilo. Místo k Carrisu bych napsal ke Carrisu (město), na straně 306 je místo litujeme použito slovo přejeme (vznikne celkem dobrý paradox) a na straně 608 splývat znamená zpívat. To bylo ovšem jen pár výjimek.
Celkový dojem je i přes všechny nedostatky kladný a budete se určitě pár hodin dobře bavit. Jen ve srovnání s jinými dostupnými knihami se Vlčí bratrstvo umístí až za nimi. Pokud máte první část, kupte si i tuto. Jestli přemýšlíte, že byste si pořídili první i druhý díl dohromady a chcete začít číst novou sérii, potom bych popřemýšlel a udělal průzkum trhu. Možná narazíte na kvalitnější fantasy.
Hodnotil bych na 6,5/10. Ovšem to mi hodnocení nedovolí, takže spíše přidám než uberu, četl jsem i horší…
Děkujeme vydavatelsvi Classic za věnování recenzního výtisku.
Myslím si, že tento druhý díl Runovládců rozhodně pokračuje ve strhujícím ději z dílu prvního.
Recenzi považuji za příliš přísnou a nenapadá mě žádná kniha, která by ji v současné době překonala.
Mé hodnocení 9/10
PS: všiml jsem si však jedné nesrovnalosti- ničitelská padlá mágině si v jedné chvíli trůnila na hromadě ničitelských vybělených lebek s prázdnýma očníma důlkama, ale z popisu ničitelů vyplývá, že žádné oči nemají.Ale tato chybička celkově vůbec nevadí.
Runovladci 2 – Farland avid
Souhlasím s předchozím komentářem. Recenze na tento žánr od člověka, kterého zcela evidentně zajíma převážně sci-fi, a k fantasy jako takové vyjadřuje despekt, je už ze samotné podstaty zaujatá a velice hloupá. Proč se nezaměří na to, co ho baví?
Re: Runovladci 2 – Farland avid
Tak tady nekdo nema pravdu. Davam prednost fantasy, doma mam z 90 procent jen fantasy a moc dobre vim, o cem mluvim. David Farland pise dobre, ale recenzi, co jsem napsal, nehodlam menit. Cetl jsem prece jenom mnohem lepsi, ktere si vyssi hodnoceni zaslouzi… Je to subjektivni, proto tu take mate moznost psat sve nazory, ja ten svuj nikomu nenutim :-).
Nekonkretni argumenty a argumenty typu “ja to nikomu nenutim” – nepreloží si to někdo jako demagogii? Co myslíte?
Zacina to byt zajimave
Pekny clanek. Nemam slov !
Zacina to byt zajimave
No, pokud má někdo pocit, že jsem takový trošku všeobecný, nebudu se hádat. Ale za svým hodnocením si STOJÍM! Fantasy čtu od svých devíti let, což už je něco přes deset let celkem, a mám “něco” v hlavě načteno. Pokud mám brát trh celkově, tak 8/10 dávám rozhodně lepším knihám. A 9/10 – toto dílo na to nemá nárok! A s tím nic neuděláte a můj názor nezměníte. Pokud bych to četl před pěti lety, byl bych nadšený, v současnosti ne. Takže pokud teprve začínáte, prosím, 9/10. Jinak ne! Howg.
Draha Sarko
Nepíšu tak skvělé knihy jako Feist, nedokážu vymyslet tak bezvadné povídky jako Sapkowski a dokonce nemám ani takový obrovský všeobecný přehled jako Stirius, ale jedno vím jistě: 7z10 je maximum po přivření třetího oka. Uvědom si laskavě, že 5z10 je průměr, 6 již lehce nadprůměrná knížka, 7 je pak už slušná četba. 8 má dílo výborné, 9 je něco úžasného. A 10? To je perla, ne nějaký polodrahokam, o který v případě Runovládců 2 jde. Možná se můj styl hodnocení neztotožňuje s hodnocením naprosto CELÉ redakce, ale říkej si co chceš. Va fail!
Stiriusi
Píšeš, že jsi četl mnoho lepších knih než je tato. Zajímalo by mě, které to jsou, jen tak pro zajímavost.
Arky, nemůžeš mu to tak komplikovat! Víš přeci, “jak těžké je být bohem!” Mimochodem – Runovládci mají být pentalogie.
Predraha Sarynko
Došly ti argumenty, že se navážíš do nicků? To je poněkud ubohé… s tebou bych si někdy s chutí zachatoval ( a pak vyhodil počítač z okna).
Lepší knihy
Ok, lepší knihy. Např. Trhlinova valka od Feista, obě pentalogie od Eddingse, ne Elenium, prvni a posledni kniha Trůnu z dračích kostí, Hyperion (vím, je to sci-fi), Pán bílé bouře (super, 10/10), Štěstí ve stínech, Legenda od Gemmela, Legendy z Dragonlance, Krvavé pohraničí, veškerý Tolkien atd. A pokud si myslíš, že nevím, jak těžké je psát, můžu tě ujistit, že sám píši právě teď fantasy a mám případného vydavatele, který to s radostí vydá… Takže nejsem nijak negramotný. Pokud máš jiné závažné argumenty, s chutí si je přečtu, zajisté budou na stejné úrovni. S úctou Stirius.
Re: lepší knihy
Z uvedeného seznamu beru Tolkiena a Hyperion, ale ostatní na Runovládce nemají.
To: Wotan Blade. Prestoze jsi takovy frajer, ze mas na to vyhazovat pocitace z okna, muj cas je mimo tve moznosti.
Wotan Blade
Prestoze jsi takovy frajer, ze mas na to vyhazovat z okna pocitace, muj cas je mimo tve moznosti.
Re: Wotan Blade
Mně stačí říct jednou drahoušku..nemusíš tak ŘVÁT! :o)
Král má problémy.
Po nedlouhé době je tu druhý tlustopis z dílny Davida Farlanda, pokračování jeho cyklu Runovládci. Za poměrně dost vysokou cenu se k nám dostalo dalších 637 stran čtiva.
Abych se přiznal, první díl Runovládců ve mně nevzbudil příliš mnoho nadšení. Nebylo to ani tím, že by kniha byla špatně napsána nebo text obsahoval hodně chyb. Můj podvědomý odpor vyvolal sám nápad. To, že pán může přijímat odkazy od svých poddaných, a získávat tak sílu, odolnost, hlas, krásu a jiné vlastnosti, je sice originální, ale mně se to moc nelíbí. Vždyť, jak může kladný hrdina takhle získávat moc, zatímco za ním zůstávají nevinní lidé obráni o svou sílu a vlastnosti. Celkem bezpracně se tak vlastně stává nadčlověkem.
Proto mi byl Gaborn Val Orden tak sympatický a k Raj Ahtenovi jsem hned od počátku cítil averzi. Takže mé pocity z Sumy všech lidí byly smíšené. Přesto jsem otevřel stránky Vlčího bratrstva a začetl se.
Na Gaborna se valí problémy ze všech stran. Mimo Raj Ahtena se ho pokoušejí svrhnout i bývalí spojenci jeho otce. Z nitra země se valí nespočetné houfy Ničitelů a pokouší se vyhladit lidstvo z povrchu země. A Gaborn jako Král Země si musí v těchto temných časech vyvolit ty, které se pokusí zachránit. Nesmí vyvolit ani málo ani příliš mnoho.
Toto dilema je jeho noční můrou, protože on by rád zachránit všechny. (Jako správný klaďas.) Jestliže však vyvolenec zemře, Gaborn to vždy pociťuje jako ztrátu kousku sebe sama. I když mu Raj Ahten zabil otce, chce se pokusit s ním uzavřít mír, protože hlavní hrozbou lidstva jsou teď Ničitelé. Musí odložit svou nenávist neboť jeho úkolem je sloužit zemi a lidem. A on své poslání bere vážně.
To Raj Ahten je protipólem Krále Země. Myslí jen sám na sebe a je mu jedno, kdo a jak za něho zaplatí, hlavně když on dosáhne svého cíle. Je názorným příkladem toho, že ani víc rozumu některým nepomůže. Jenom ničí a vraždí. A jestli přitom zemře tisíc nebo sto tisíc lidí, je mu fuk. Však lidí je dost, ne?
Ale příběh se netočí jen kolem těchto dvou mužů, i když oni jsou jeho osou. Významnou roli už od prvního dílu hrají i Gabornova žena Ioma, kapitán gardy Borenson a jeho žena Mirima. Ve Vlčím bratrstvu se k nim přidávají ještě Zelená žena (stvořená čarodějem Binnesmanem jako bojovník Země), dívka Averan, kterou Zelená žena doprovází a Roland, otec Borensona, jenž se probral po smrti starého krále Ordena, jemuž dal odkaz. Protože jsou rozptýleni po světě, umožňují tak čtenáři se podívat do různých oblastí a sledovat jednotlivé události z několika pohledů.
Ovšem nejvíc mě vždycky vytočilo, že když se schyluje k bitvě s Raj Athenem, všichni jsou nabuzení s ním bojovat. A on pak přijde, použije Hlas, a všichni se mu podřídí. Čekal jsem, že mu někdo dá konečně na frak, a ono ne. Ani na konci, když je prakticky poražen Gabornem. Král Země se zachová nanejvýš šlechetně a pustí ho. To je fakt k vzteku. S Athenem budou ještě velké problémy, dejte na mě!
I když jsem ke knize přistupoval trochu nedůvěřivě, kupodivu po několika stránkách mě děj „chytil“, a nemohl jsem se potom od ní od odtrhnout. Četl jsem pak dlouho do noci, na úkor spánku. Musel jsem prostě zjistit jak to s Gabornem dopadne!
Velice slušná fantasy založená na neotřelém nápadu se rozrůstá do zřejmě mohutného cyklu. Ač postav přibylo, děj je plynulý a srozumitelný. Za nejlepší z celé knihy pokládám závěrečnou bitvu, kdy Král Země bojuje s Ničitelskou máginí.
V textu jsou nějaké gramatické chyby, ale nic, co by příliš rušilo ve čtení (alespoň mě). Ostatně všechny v tomto roce vyšlé fantasy z Classicu jsou kvalitněji upraveny. Ovšem cena je taky větší než v minulém roce.
U takovéhoto cyklu samozřejmě nesmí chybět i mapy. I ve Vlčím bratrstvu jsou. Sice v anglickém originálu, ale zato kromě obligátní mapy světa i mapa města Sylvarresta i samotného hradu.
A nyní několik slov o obálce. Ilustrace D. K. Sweeta je skvělá! Patří k tomu nejlepšímu, co jsem zatím od tohoto ilustrátora viděl. Ale hodila by spíše k prvnímu dílu cyklu. Autor si vzal jako východisko korunování Gaborna Val Ordena jako Krále Země. A skutečně z celé kompozice na mě dýchlo cos
Kdyby jste věděli co má Stirius přečteno za fantasy tak se tady o nějakém hloupém hodnocení ani nebavíte …
Kdyby jste věděli co má Stirius přečteno za fantasy tak se tady o nějakém hloupém hodnocení ani nebavíte …
Runelords II
Zdravim!Ja osobne som Vlcim Bratstvom nadseny. Sam som sa narodil v zivle Zeme, milujem Matku prirodu a tak Farlandovu sagu vnimam trochu inak ako autor recenzie. Ta zaverecna bitka s pol milinom bytosti bola vskutku strhujuca. Ja by som dal minimalne 9/10. Tato kniha ma pre mna cenu. Znechutilo ma, ze komercne vydavatelstvo Classic rozdelilo Wizardborn na dve casti, dnes som si prave kupil tu druhu. Takto sa tahaju peniaze z ludi?!!!! Som zvedavy, kedy uz konecne vydaju stvrtu knihu Katherine Kerr. Farland je novy kral fantasy, nech si Stirius mysli co chce. To moj nazor
Re: Runelords II
Aspoň, že mi nenadáváš :-). Já jsem včera dočetl první část zrození čarodějky a nevím… Recenzi těžko teď napíšu, protože tu měsíc a půl nebudu, ale i tak by to hodnotil asi na 7-8/10. Rozhodně ne víc! Není to špatné, jsem zvědavý, jak to bude pokračovat, i když určitě každý z vás něco tuší, ale abych na obal psal, že na trůn dosedl nový král……. Farland je určitě dobrý spisovatel (ne dokonalý), ale ať mě každý omluví, takový titul mu rozhodně nenáleží.
Zdravim lidičky – mam prosbyčku byl jsem poctěn a mohl jsem si přečíst první dva díly Vlčího bratrstva ted marně shanim všechny dily tohoto baječneho dila – nevite nekdo jestli si mužu na nejakem servru obědnat tuto pentalogii na dobírku?
Chtěl bych se zastat Stiriuse, to je opravdu mírně nadprůměrná fantasy, víc prostě ne. Mě se například líbí (a to dost) Steven Ericson (Měsíční zahrady…), ale abych někomu tloukl do hlavy jaký to je bůh… vzpamatujte se lidičky! Stirius: Štestí ve stínech (a následně Zrádcův měsíc) mezi nejlepší fantasy patří, jsem rád, že si to někdo myslí (tedy kromě mých kámošů, kterým jsem to nutil:)).Ještě zpátky ke knize. Na této stránce probíhá anketa “Co chcete od fantasy především”? Ti, co chtějí dobrodružství v zajímavém prostředí jsou z tvorbou D.Farlanda spokojeni, kdo chce nápady, originalitu nebo reálnou psychologii postav musí, chtě nechtě, remcat. Protože už slyším vášnivé protesty reaguji předem: to že má kniha původní originální nápad je fajn, v dalším průběhu se ale jedná o klasickou heroic fantasy, připouštím dobře napsanou s dobrou atmosférou. Ale psát Farland je nový král fantasy… kroťte svá slova!
Omyl v recenzi
Není mít úmyslem sem psát, jak moc mě Farland zaujal svými Runovládci, ani si už ve sledu událostí nejsem schopna vybavit v jakém monentě začínalo a končilo Vlčí bratrstvo – jelikož ihned po tom, co jsem přečetla poslední slovo na poslední stránce VBratrstva, jsem jakoby v transu chňapla po Zrození čarodějky a dala se do nočního maratonu ve čtení. Ale chci jen nadhodit jiný pohled na věc k recenzi: Stiriusi, píšeš, že na stránce 306 je chyba tisku. Myslím, že to tak nemusí být. Saffira říká: “Muži, kteří zabili mého syna, chtějí mír?” a Borenson odpovídá: ne chceme, ale “Přejeme.” si mír. A tohle smysl dává, žádný paradox.