V dalším článku ze seriálu o LARPu se dozvíte, jak začít. O dřevárny má hodně lidí zájem, ale někteří neví, jak se do toho správně položit. Tento článek by jim měl pomoci. Nejzákladnější otázky se týkají oblečení, zbraní, šermu a vhodných akcí pro začátečníky. Rád vám s výběrem pomohu.
Oblečení neboli kostým
Snad již na všech akcích se počítá s tím, že budou všichni hráči oblečeni v “dobovém” kostýmu. Slovo “dobovém” jsem raději uvedl do uvozovek, protože každý historik by se většině oblečků vysmál. K fantasy hře to ale stačí. Pokud se chystáte hrát nějakou postavu, musíte uzpůsobit svůj kostým zvolenému povolání. Tak například zloděj, jenž potřebuje mrštnost a dokonale volné ruce při házení střel, asi těžko může mít na sobě těžký plášť, který mu bude ve složitějších pohybech vadit; na druhou stranu kouzelník, oblečený v obyčejné kazajce, asi mnoho úcty nezíská. Proto se snažte volit co možná nejoptimálnější řešení. Nezapomeňte však také na možnost, že bude velká zima nebo nesnesitelné vedro. Proto pokud s sebou nechcete tahat celý šatník nebo se vám hned do začátků nechce vyrábět kostýmů moc, spíchněte si něco, pod co můžete schovat i teplejší nestylové oblečení. Pokud se nemůžete vypořádat se samotným tvarem, stačí se podívat na obálky a ilustrace fantasy či historických knih a něco sprostě obšvihnout. A pokud máte problémy vůbec něco udělat (například nevíte, nač je ta dírka v jehle), mám dobrou radu v rukávě. Zeptejte se v nějakém raději větším divadle, zda by neměli nějaké kostýmy na prodej. Občas takové výprodeje kostýmů divadla pořádají i sama, takže se stačí s nimi domluvit. O půjčovně kostýmů nemluvě (ale v tom případě počítejte s vysokou cenou).
Nejjednodušší kostým – kamaše, vhodná košile, tabard. Jak vypadá tabard? Inu, vezmete obdélník nějaké látky, uprostřed vystřihnete díru na hlavu a pak se přepásáte. Jednoduché, že? Kouzelníci a podobná havěť (to si asi odskáču) si už s pláštěm s kapucí snad poradí.
Pokud jedete nějakou akci organizovat a předpokládá se, že budete střídat jednu identitu za druhou, nezoufejte. Speciálně oblečené bývají pouze nejvýznamnější osobnosti hry a to si pohlídá tvůrce sám.
Zbraně
Během poslední doby vedly tendence k ustanovení jednotných délek zbraní. To se skupině s názvem FAS (tj. Fantasy asociace) podařilo. Neplést prosím FAS s ASF. Základ byl stejný, ale cíl mají poněkud odlišný. O FASu a ASF snad jindy. Dnes se již tedy používají ve všech hrách shodné délky zbraní, aby se pro každou hru nemusely vyrábět jinak dlouhé. Ještě bych chtěl upozornit, že uvedené délky jsou maximální. Jestli chcete používat pěticentimetrovou dýku, nikdo vám bránit nebude. Pro dýku se tedy ustanovila maximální délka 40 cm. V některých hrách (např. Gawain) se používá krátký meč či tesák velikosti 60 cm. Střední meč je velikosti 90 cm a je to vlastně jednoručák či jakákoliv jiná jednoruční zbraň, jejíž nejdelší rozměr je právě jen 90 čísel. Všechny delší zbraně jsou pak již počítány mezi obouruční a mohou mít maximálně 110 cm. Je to poměrně málo, ano, ale delší zbraně kazí dřevěný šerm a způsobují více zranění. Proto jsou zakázané. Štít si můžete vyrobit maximálně 50×60 cm velký. Samozřejmostí jsou i střelné zbraně. Jako obyčejné házecí střely se obyčejně používají hadrové koule velikosti tenisáku. Samotný tenisák má ale pro hru nevhodné vlastnosti. Takže raději obětujte staré tričko a sešijte si kouli. Luky a kuše si můžete udělat z libovolného materiálu a libovolně velké. Šípy a šipky musejí mít na konci bambulku větší než oko a hlavně takovou, aby jí dřevěný šíp po nárazu neprošel. Síla luku a kuše se pak zkouší na majiteli, takže buď zabijete sami sebe, nebo bude váš výrobek povolen. Čili honba za co největším tahem luku není na místě.
Čím více pak budete jezdit na dřevárny, tím více se asi bude plnit vaše zbrojnice a na akce si pak budete brát jen to potřebné. Pokud budete hrát navždy kouzelníka, vystačíte si s dýkou a holí (s ní se většinou nebojuje a měla by být vysoká jako majitel). Organizátoři by však měli mít ve výbavě více druhů zbraní, aby například draka nemuseli hrát s dýkou v ruce.
Šerm a zásahové plochy
Neumíte šermovat? Nevadí. Všechno se dá naučit. Navíc šerm s dřevěnými meči není v porovnání s železnými zbraněmi nic těžkého . Dřevo je oproti železu velmi rychlé, takže se obrana skládá hlavně z dobrého postřehu, a nebude vám trvat dlouho a sami přijdete na to, “jak tam ten svůj meč strčit”, aby byla obrana co nejúčinnější. Útok je pak většinou o tom, trefit se do zásahové plochy (viz níže) nepřítele, a přitom ho příliš nezranit. Seky se proto brzdí, nemíří se na zakázaná místa, a nejen v rámci zkrášlení šermu se dělají dlouhé nápřahy. Nezapomínejte, že šerm na dřevárnách je více o hře než o zmlácení se. Pokud se ale raději chcete jen řezat klackama po hlavě, pak to klidně můžete dělat doma s bráchou nebo v práci se šéfem. Nejvíce bojování si asi užijete na akcích, o kterých jsem se ještě nezmiňoval – bitvách. Bývají uspořádány jen kvůli tomu, aby si lidi (nejde mluvit o hráčích) zabojovali. Bitvy nejsou LARP, protože při nich nehrajete žádné role, pokud nechcete rolí nazývat: “Seš kapitán, máš pět životů, dvacet vojáků pod sebou a jdi bojovat”.
Podle pravidel FASu se nesmí vést seky na hlavu ani rozkrok. To je pochopitelné. A právě proto se stále méně stávají nehody jako roztržené obočí nebo “chlapec dívkou na celý život”. Zásahová plocha je pak celý zbytek těla kromě předloktí a nohou od kolen dolů. Když vás někam do zásahové plochy někdo sekne, zpravidla ztrácíte jeden život.
Herní projev
Herní projev znamená, jak se při hře chováte. Dřevárny jsou tak trochu (hodně) divadlo. Svou úlohu se snažte co možná nejvíce hrát. Při setkáních je to samozřejmé a mezi setkáními je to už jenom na domluvě mezi ostatními hráči nebo na té které hře.
Kde začít?
Samozřejmě je řešení něco si uspořádat s přáteli. Pak záleží jen na vás, jak si vše uděláte a vymyslíte. Všechny údaje, které jste se zatím dozvěděli, pak využijte jako doporučení. Nebo se vypravte na nějakou klasickou akci, kde uvidíte zkušenější hráče, od kterých toho lze hodně okoukat. Doporučuji zvláště nějaké masovější akce, jako jsou Ishad, Zlenice, Řád apod. Koukněte se do různých kalendářů akcí (třeba na naši stránku Co se chystá) a tam si vyhledejte veřejné akce, tedy akce, kam vás nemusí nikdo propašovat. Kontaktujte pořadatele a ten se s vámi již domluví a řekne vám vše potřebné.
Dřevárny – rady do začátků
Dík
Nováčci
Strašně rád bych se zůčastnil nějaké dřevárny, nicméně jeden člověk to má těžší, proto bych chtěl poprosit jiné začátečníky i znalce, kteří snad bydlí v okolí Bruntálu, Krnova, prostě někde poblíž, aby se mi ozvali… 🙂
Chtel bych se zeptat jestli pri bitve hodne vadi bryle… a este nevim jak bych pri sve zrucnosti dokazal vyrobit dreveny mec…
Dobové kostýmy
Pryč s “dobovými kostýmy” ve fantasy! Historie, ač krásná, je svazující a navíc, jak si povšiml i sám autor, se vašemu odění každý člověk, znalý odpovídajícího historického období, beztak většinou vysměje. Historickými kostýmy (a tím nemyslím pouze období pozdní gotiky, jakou je vidět na většině akcí) se je možné a lecky dobré inspirovat, nicméně například kouzelník nebo zaklínač asi nevybere (protože nemá odpovídající historický protějšek). Mnoho z nás, fantasáků se směje například Xeně, nebo různým fantasy filmům, ale právě tady jsou lecky vidět ty nejlepší inspirace. Proč? Protože naši předkové neměli ani znalosti, ani materiály a ani otevřenost myšlení, kterými disponujeme dnes. Takže nechte svou FANTASYi vzlétnout!
Re: Dobové kostýmy
Ano, ja to také nemyslel jinak. Historie je nejlepší inspirace, proto jsem také doporučil to, co jsem doporučil. Téměř všechny dřevárny (ať už bitvy nebo LARP) jsou fantasy, nikoliv historické.
kompars
Aiya. Chystám se připravit na příští rok víkendovku pro náš LARP (http://www.tardor.webzdarma.cz/; stránky se totálně předělávají, takže nejsou max. aktualizované) a sháním kompars. Nemohl by jsi mi poradit? Bližší informace nemůžu napsat, mohl by se tu vyskytnout některý z hráčů.. :c) Zatím dík.. Glinel z Dainaeredu
Bitvy, brýle, začátečník
Hodnocení bitev je naprosto scestné. Kdyby byly bitvy jen o řežbě, tak by to nebylo fantasy, ale sadistická párty. Brýle nevadí, kvůli věrohodnosi si přece nebudeš kupvat kont.čočky. Nováčci, mrkněte na ASF a zeptejte se na foru. Je to dobrý místo. http://www.asf.cz Je to hlavně o dřevárnách takže uvidíte.
Bitvy
Jestli sis nevsiml, tak ja bitvy vubec nehodnotil, Tarenore. Tento clanek je o LARPu a ne o bitvach. Bitvy jsem vsach nechtel nechat beze zminky, a proto jsem se jednou vetou o rozdilu zminil. Schvalne nadnesene, aby to bylo patrne na prvni pohled. Ze me za to nebudou mit radi Ti, kteri bitvy zboznuji, se nedivim. Ale ze kvuli tomu budou odsuzovat cely clanek a budou ho nazivat desinformativnim a zcestnym, to jsem fakt netusil. Viz konference na http://www.asf.cz a http://www.pruvodce/kluby/drevarny
S tou chamradí kouzelnickou si dejte pozor!Ja jsem sice bojovník (mistr meče a sekyry, ale to sem nepatří)a magii neovladam, ale draždit čaroděje a bytosti jim podobné se nevyplácí. Rozhodně ne někomu, kdo má rád svoje tělo se všemi jeho částmi!
My dlouhoprstaci si uz nejak poradime vzdycky :o)
Re: Bitvy, brýle, začátečník
Brýle sice v reálu nosím, ale na bitku je sundávám. Není to kůli věrohodnosti, ale kvůli vlastnímu bezpečí a při kvedlačce, kterou spousta lidí předvádí, jsem již párkrát na hlavu dostal. Na minulým Lukovu jsem viděl, jak borec dostal odraženým šípem (s dostatečnou molitanovou bambulí)do brýlí, který se vysypaly a měl sřepy v oku. Nic moc hezkej pohled, takže – brýle klidně, ale pozor, stát se může všelico..
Někdy na bitce zdar, Santa
Brýle a meče…
Brýle sám v normálním životě používám, ale na dřevárnách bych je moc nedoporučoval. Na vlastní oči jsem totiž viděl, jak boreček dostal šípem do brejlý, ta se rozbily a střepy se mu zaseklky do oka. Není to pěkný pohled. No a a s těmi meči to není nic složitýho – existují hokejky (u hodně lidí neoblíbené – třeba u mě:-)) ale dají se i koupit již vyrobené meče – u nás třeba za přibližně 150,- za jednoručák (90cm z jasanového dřeva). Meč doporučuji obalit kobercovkou.
A co se týče věku, to jak?
tohle je jedna z věcí, která mě kromě Dračího Doupěte a Tolkiena vážně zajímá, ale je mi jen čtrnáct a jsem holka. Chci vědět, jestli mám jako taková šanci se zůčastnit, třeba jako kouzelník (meč neumím vzít do ruky, s dýkou už je to o něco málo lepší).
ako na to?
Dobry No chcem len strucne napisat ze ja som z Kosic a tu sa casto LARPy nerobia tazke som sa rozhodol s kamosmi urobit jeden a spolu asi traja ludia zhaname ludi. Potrebujem len vediet ako alebo kde si mam zohnat nejaky pribeh na hru. Samozrejme by som si vedel daco vymysliet ale bol som len na jednej Bojovke a nemam skusenosti. Ak mi viete poradit nejaku stranku tak by som bol vdacny:-)
Kazdy si vzdy vymysli svuj pribeh, svoji zapletku. Nekdo se vice ci mene inspiruje knihami. Zadny modelovy pribeh pro zadny LARP pravdepodobne neexistuje. Bud zkus na netu sehnat nejakeho poradatele, jeslti by ti nedal scenar. Ovsem hodne pribehu pro larp vznika az na miste na zakladech, ktere se predem pripravi, ale hraci a organizatori hru natolik ovlivnuji, ze se casto mnoho veci vymysli primo na miste. Vic ti poradit nemohu.
ADD Larp
Co bych ti doporučil, by bylo zajet někam na dobrej Larpík a domluvit se z orgáči a navázat na tento Larp, nebo udělat něco v “sousední” zemi… 🙂 Lidi to naláká
Re: A co se týče věku, to jak?
Tiniel, já jsem taky holka, je mi 13 a první bitvu už mám za sebou… Sice…Ne moc úspěšnou, bojovat ve dvou a bojovat v bitvě je úúúplně něco jiného…
Hledame lidi- začátečníky
Hledáme lidi na dětské dřevárny( 12-15 let) z okolí Votic (Benešovsko).Jsme jenom zatim 3 a potřebujem par lidí. cau O-V-K
hledam lidi
hledam lidi kteri by si radi nasli skupinu na dřevarny v okolí karviné (jsem začátečník)
poraďte mi
bydliv karvinéa mám 14 let poradte mi jak je to z bitvama v okoli a od kolikati let je muzes navstívit
kalendář
Většina akcí je od 15-ti let, ale některé (hlavně skautské) začínají od třinácti.Přehled veřejných akcí najdeš na kalendářích. Nejpoužívanější jsou tři. V nich najdeš všechny potřebné informace: kdy, kde, co, pravidla. Viz: http://kalendar.asf.cz/ http://www.ucw.cz/drevarny http://www.dargorath.net/kalendar/index.php
hledám lidi
Je někde v okolí Mladý Boleslavi skupinka lidí co se věnuje LARPu a dřevárnám??? Moc ráda bych se mezi vás zapojila… Poraďte jedný ztracený osůbce kde ste… Dík!
Re: hledám lidi
My jsme z Votic na Benešovsku ( víc na http://arterove.wz.cz )
Kde bych nasel?
shanim prodejnu kde byhc mohl koupit stit prosim napiste
štít
Jaký chceš? A kolik jsi do toho ochoten investovat? Kdyžtak se mi ozvi přímo do pošty, ať tu nespamujeme.raiawww.snaga.cz
Štít
Zkus třeba http://shop.larp.cz
Nebo http://www.fantasyobchod.cz/