Nečekali jsme dlouho a objevila se druhá část Víry poražených – už šestého dílu ságy Meč Pravdy. Sestra temnoty Nicci, které bylo v minulé části věnováno mnoho pozornosti, se stala klíčovou osobou ve vývoji hlavní dějové linie…
Vyhledala Richarda a Kahlan v jejich horské skrýši a použila složité kouzlo, aby k sobě Kahlan připoutala. Nicci má tak život Kahlan plně ve svých rukou a Richardovi nezbývá než se podřídit Niccině vůli. Ta ho odvede do srdce Císařského řádu, aby Richardovi ukázala, jaké chválihodné ideje Řád razí. Richard se zde setkává se společností velmi podobnou komunismu, ovšem dovedeného ad absurdum. Spisovatel tedy nedělá nepříjemně otřepané rozškatulkování na “hodné” a “zlé”, ale na dva druhy lidí s odlišným pohledem na fungování společnosti. Jsou z toho samozřejmě jasně cítit sympatie k demokratickému proudu symbolizovanému Novým světem a Richardem. Ten vyznává svobodu jako nejvyšší cíl, kam by společnost měla směřovat, ovšem sám používá nezbytné prostředky pro úspěch – tedy snahu vytvořit z Nového světa federaci států pod jeho vedením. Teď, když je daleko na jihovýchodě a je naprosto bezmocný, zastupuje ho ve všem Kahlan, která má po ruce Zedda, Warrena, sestry světla, Mord-Sithy a vojska D´Hary a většiny států Středozemí. Stále se jim daří ukusovat z obrovské armády Řádu, ale síla Řádu je mnohonásobně větší. Situace se zdá býti bezvýchodnou.
Goodkind si opravdu umí vyhrát s psychikou postav. S přibývajícími zkušenostmi se většina hrdinů vyvíjí. Zatímco stařík Zedd zůstává stále tím starým dobrým Zeddem, taková Cara se kapitolu po kapitole mění z ohavné krvelačné bestie, kterou byla kdysi před několika knihami, v hodnou dívku poznávající krásy světa.
Na řadu přišlo i šesté čarodějovo pravidlo. To je označeno jako hlavní a nejdůležitější a ve skutečnosti jenom jedno z předešlých pravidel zobecňuje. Pravidla čarodejů se však nesmí vnímat jako abeceda nebo jako telefoní seznam. Je to jen jakési kratičké shrnutí nějakého moudra, které by obecně MĚLO platit v celé společnosti. Je však nad slunce jasné, že pokud se přečiní čaroděj, má to dalekosáhlejší následky než když to udělá prostý člověk. Goodkind vlastně stále mírně filozofuje a své ušlechtilé myšlenky prezentuje pomocí příkladů na tisících stranách. Ano, celá sága Meč pravdy je sbírkou ukázek provinění se proti člověku či společnosti. A má svého hlavního hrdinu, který svými postoji a svým příkladem udává směr nápravy.
Překlad není zrovna z nejlepších, i když se Vincent Šinský o něco oproti prvním dílům ságy zlepšil. Spoustu chyb objeví i čtenář, který nemá možnost nahlédnout do originálu. Například v Aydindrilu nestojí žádná “čarodějnická věž” (tower), ale Hrad čarodějů. A perličky jako “pach žluklého oleje” by zasloužily umístit do již zaniklé rubriky Knihomorna v Ikarii. Jestli se podaří překladateli vytvořit za normálních podmínek žluklý olej, tak asi dostane Nobelovku za chemii. Na obálce se objevil poprvé originální Cover art, i když tento patří prvnímu dílu ságy. Tak takhle nějak si představuje Doug Beekman Richarda, Kahlan a Zedda.
Myslím, že ani po tomto díle neukončím četbu Meče pravdy, protože stále v sobě skrývá věci, které mě zajímají a nutí mě přemýšlet. I když se již bohužel daří Goodkindovi občas sklouznout do patosu či udělat z nějaké postavy hlupáka, když ji nažene do situace, kterou zrovna potřebuje (stává se to naštěstí velmi zřídka, ale o něco častěji, než žlukne olej). Někde až příliš zdůrazňuje protivníkovu nechápavost k Richardovým ideálům a Richarda mění v opravdu ideálního muže po všech stránkách. Asi by mě velice znechutilo, kdyby nebyl vrhán do situací, které z jeho nezvykle čestného jednání mezi obyčejnými ješitnými a závistivími lidmi plynou. A zda i Vy budete dále pokračovat ve čtení Meče pravdy záleží jen a pouze na Vás.
Začnu od konce této recenze. Opravdu budu pokračovat ve čtení Meče pravdy, pokud u nás další díly vyjdou. Je ale také pravdou, že mě Víra poražených hodně zklamala. Je to podle mého soudu z celé ságy asi to nejslabší dílko. Chybí jakákoliv akce, tolik příznačná pro První čarodějovo pravidlo. Její místo vystřídala filozofická cvičení o základních lidských hodnotách dokreslená za vlasy přitaženým popisem duševního vývoje některých hlavních postav, třeba Nicci. Ta je na jednu stranu prezentovaná jako chytrá a tvrdá ženská, na druhou stranu nedokáže pochopit věci, které by jinak pochopil i totální blbec. Snad že by byla člověkem duševně vyšinutým, jak se to hned ze začátku nabízelo (už jenom podle popisu jejich duševních hodnot, kdy T.G. vysvětluje že chtěla natolik dobře sloužit Stvořiteli, že se proto dala do služeb Strážce). Bohužel konec tuto teorii vyvrátí. Někdy se také objevují i jisté logické nesrovnalosti. Jako třeba, když je plánována poslední obrana čarodějnické věže (hradu)v Aydindrilu, kterou by měl bránit Zedd z důvodu, aby nepadli magické předměty a knihy do rukou nepřítele. Ihned se ale počítalo, že Zedd u toho zahyne, takže by ty předměty (nebo většinu z nich)Jagang asi stejně dostal. Proč by to celé ale člověk natož Zedd dělal ? Proč by ony předměty rovnou neodvezli a nenechali nepřítele se prokousávat přes magii někam, kde už nic není ? Takových míst by se našlo ve Víře poražených víc. Spíš bych dal známku (s přimhouřením obou očí) 6/10. Možná má někdo jiný názor. Možná jsem příliš velký fanda T.G. a ságy Meče pravdy, že zklamání ze slabého díla prožívám víc než jindy.
Ano, tech logickych nesrovnalosti tam je dost. Mozna jsem to nezduraznil prilis zretelne. Take se divim, ze se v D´Hare nikdo nebouri, ze jejich vladce, ktereho znaji spise jenom z doslechu uz dva roky nezavital do sve rise a nekde se potuluje. Kde jsou ti mocichtivi lide, kterych je na svete spousta? Copak v D´Hare nikdo nevyuzije prazdneho trunu?
Nicci
Jinak Nicci opravdu psychicky vysinuta je. Ma uplne prevraceni zebricek hodnot a neusatale porusuje jedno z pravidel – ze nejvetsi zlo muze byt dusledkem nejlepsich umyslu. A myslim, ze v tomhle duchu se vede i zaver. Goodkind nic nevyvratil, jak pise Mates. Je to “normalni” chovani takoveho cloveka, jako je Nicci. Takze vyvoj charakteru bych Goodkindovi nevytykal. To, ze Nicci obcas nepochopi zakladni vec jsem v recenzi shrnul pod to “dela z postav hlupaky”. Jinak je treba si uvedomit, ze ctenarska narocnost se s kazdym dalsim dilem zvysuje. A tech par veci, ktere se zdaji byt velice nelogicke (napriklad Matesuv priklad se Zeddem) je jen setrenim mista. Uz nekolikrat se stalo, ze nejaka zahada nebo nesrovnalost byla velice inteligentne v dalsim dilu vysvetlena. (a myslim si, ze to odsouzeni Zedda k umrti neni zcela na miste matesi a i kdyby, Zedd je natolik schopny, ze by treba hrad nejakym kouzlem alespon docasne ochranil, i kdyby mel zahynout. Takze Tve vyhradz asi jednoznacne neobstoji).
Nemyslím si, že Víra poražených je nejhorší díl. Inkvizitor nebyl o nic lepší 🙂
Nad tím co vytýká Mates TG jsem se nijak nepozastavil, rozhodně mě nenapadlo, že Zedd to neustojí…
Dneska by měl v US vyjít Pillars of Creation, dá-li Classic za rok to tu je 🙁
Nechapu
Nechapu, jak Zedd a ostatni “hodni” carodejove a setry muzou v klidu bojovat proti sestram temnot, ktere by snad meli ovladat nicici magii. Jestli si dobre vzpominam, tak starej Danken dokazal vklidu vyridit Zedda pomoci teto stranky magie. Proc se tedy Jagangovi mazlicci se Zeddem tak paraj???
Re: Nechapu
Darken měl pod palcem magii Ordenu…
To snad jeste nemel, ne?? Pokud jsem dobre pochopil tak v tyhle knize slo o to, aby ji ovladl. Zel …
Pravda…ale pokud vim Zedd se setkal s Darkenem v paláci lidu v D´Hare…
No podle me z prvnich dvou (ctyr) knich vyplynulo, ze ten kdo pouziva i substraktivni magii je velkej king. Tak mi nejde na rozum, kdyz takovyhle bossove bojujou na fronte proti sestram svetla a tuto magii vubec nepouzijou?? Zedd a ostatni by ji podle me nedokazali zachytit. Podle me je v tomhle docela dira. Ale jinak Mec pravdy nema chybu. A ted jsem si vzpomel, kdyz Richard poprve byl v Carodejove vezi, tak se tam psalo, ze prochazi stity diky substraktivni magii. Ze ji staci velice malo a odstrani tu aditivni. co Ha!?
Tak vůbec
Vážení přátelé, mám Goodkinda rád, ale abych pravdu řekl, kdyby skončil druhým dílem (u nás 4. knihou), udělal by nejlíp. Protože celkově jeho knihy jsou psané na koleni, kdy si vytváří pravidla, která jak se mu zachce porušuje a vysvětluje to “zrovna teď mě napadnutými nápady” a jeho neustálé obojky, mučení, není co dodat. A když si na konci každého dílu udělá ještě “nenápadné” okýnko typu Tys vyslovil názvy čtyř věží??? A nahlas??? (Nebo tak nějak), aby si mohl napsat další dílko, promiňte, ale to je vytřískávání peněz. Píše dobře, ale měl by tohoto cyklu nechat a vymyslet už sakra něco nového. Když se nad tím zamyslíte, tak od páté knihy nevymyslel nic moc nového a stále opakuje témata……..
Honza: nehledej v tom logiku… 🙂 proste ve WTF Zedd “potkal” Darkena v Paláci lidu, kterej je vlastně jedno velký zaklínadlo…
Stirius: maybe, na druhou stranu kdyby to vyšechno vyšlo jako jedna kniha asi bys hodnotil jinak 🙂
a to ma ještě Goodkind připravenou půdu na Richardova potomka :)) proste never ending story
Mno…
Uprimne se mi libi, hlavne me vzdy dostane koneckazde knihy-hlavne Kamen slz byl naprosto fantasticky. Ale psat by mel dal, myslim, ze od zacatku vedel, kam to chce dovest, jak se ma dej vyvijet, atd. Vemte si Kolo času. To je taky velkolepe a dlouhe, presto(podle me) kompaktni a neni jen triskanim penez…
knihy
Spíš měl vynechat díly jako 3 a 4 (u nás), takové ty odpočinkové, jako ten poslední. Sice píše dobře, ale jeden nápad okecávaný na 500 stran knihu neudělá.
Mno, dala jsem na Tvou radu a precetla si tuto recenzi, Nakore. Moc jsi ji teda nestrhal, jak ses chvastal.
Ale k pribehu. Prvni dva dily – ty staly za to. Zbytek je plagiatoreni Jordanova Kola casu. Jako pres kopirak. Akorat, ze Jordan to ma lepe promyslene a osu pribehu vyvazenou, zetimco Goodkin od neho vzdycky neco okopci, ale samozrejme ne vsechno, takze to potom nesouvisi a musi to zase prizpusobit. I Jordan ma nesrovnalosti, i kdyz pri tak megalomanskem dile poskrovnu, tak se aspon obejde bez SM scenek, v nichz se Goodkin vyziva. Mel by si precist nazor Sapka na “planetu Gor”. Tento nazor sdilim. Takove “predstavy” muze mit jenom nevybity Amik z bigotne krestanske rodiny a jeste k tomu trpici vaginofobii. Jiste, takovi se najdou, proc by nemohli byt i ve fantasy svete. Akorat, ze jeho procento uchylaku je ponekud vyssi, nez umoznuje realita.
Celkove vzato – nejlepe lze poznat z tohoto dila jeho autora.
Ovsem dalsi dily si stejne koupim, protoze mam blby zvyk mit komplet.
Celkově
I když je tento komentář napsaný poněkud později, chtěl bych se k T. Goodkindovi trochu vyjádřit.
Víra poražených sice nebyla nejlepší, ale ani nejhorší (Chrám Větru byl podle mě podstatně slabší…).
Přesto zde jako většina nacházím nejasnosti. Jak psal Honza – opravdu divné je že sestry temnot už Richardovi čaroděje dávno nevyklepaly…
Což je ale zvláštní – Kahlan se s Carou dostaly podivuhodně rychle do Starého světa a nepotkaly cestou žádné překážky (když v Kamenu Slz Richard cestoval s Vernou, potkávali nebezpečí takřka na každém kroku – např. Baka Tau Manové a jiné divoké národy). Nejzvláštnější mi ale připadá situace se Západozemím. V předchozí knížce -Zuřivost Mord-Sithi- sice Godkind naznačoval že obyvatelé Západozemí více-méně chtějí přijmout vládu C.Řádu.
Jaktože jej Jagagng neobsadil? Získal by tak nové lidi nové vojáky,nové otroky,nové zdroje potravin atd.
Se svými čaroději a armádou by Západozemí pokořil raz dva a dobývání Středozemí by to moc nenarušilo.
Také mě velmi mrzí, že zemřel Warren. Celkem jsem si ho oblíbil…
SF a F
Recenze a komentáře na stránkách Fantasy Planet poměrně věrohodně odrážejí stav tohoto žánru na našem trhu. Tj. značně antagonistické vztahy recenzentů a přispěvatelů vychvalujících “své koně” a zatracující z pozice ješitnosti příliš velkého ega autory a vydavatele – formou “já jsem prostě in”. Jeden z mála přispěvatelů, který si skutečný stav věcí poměrně dobře uvědomuje je Michal Bronec. Myslím, že to byl právě on, kdo v jednom z komentářů poukazoval na nutnost posunovat žánr do hlavního proudu. To by ovšem v mnoha případech znamenalo přestat se narcisticky starat o své vlastní velikášství – a naopak – donekonečna otloukat o hlavu širokou veřejnost tím, že žánr, kterému jsem se zaslíbil, je jen a jen dobrý, perfektní – nebo ještě lepší. Bohužel, obávám se, že pro potrefené to znamená nepřekonatelný problém a “náš milovaný žánr” zůstane pouze okrajový, protože ti, kteří jej mají údajně rádi, nesmiřitelně omílají, že naprostá většina fantasy a science fiction (s vyjímkou jejich vlastního božstva)jsou nečitelné plagiátorské bláboly a jeho vydavatelé neschopní žabaři (opět viz. předchozí závorka). Takže zůstane jen velké množství hromádek písku a v nich “pitoreskní postavičky”, na které čtenáři “opravdové literatury” zůstanou hledět se shovívavým úsměvem a velkým neporozuměním.
Komentář
Dle mne je to jeden z nejlepších dílů této série, kloubí zde autor několik dějových linií do dokonalého díla, kterému nic nechybí….
Goodkind
Terry Goodkind je podle me jeden z nejlepsich spisovatelu vubec.. Patri spolu s Tolkienem a Brooksem k mym nejoblibenejsim.. Posledni dil je naprosto presna a velmi dobra kritika komunismu, ktery funguje ve Starem svete.. Divim se, ze to tu jeste nepadlo.. Btw vsechny dily sagy jsou naprosto skvele.. Jo Goodkind podepsal smlouvu s vydavatelstvim, serie bude pokracovat az do 20-teho dilu, pak se uvidi! 🙂 Uz se moc tesim na Pillars of creation!
To s tim komunismem padlo uz v recenzi. Rozhodne Ti neminim brat Tve nadseni z Brookse a Goodkinda. Kazdy ma rad neco jineho. Nekdo dokonce i Brookse, ktery vzal Tolkiena podle kopiraku…
Me celkem nezajima kdo kopiroval koho, ale jak se to cte.. Shannara byla skvela.. Jeste jsem zapomnel na Turtledova, taky vybornej.. A Jordan 🙂
Prosim prosim mohl bys mi pripomenout 6. pravidlo? uz si nemuzu vzpomenout a ted bych ho potreboval…
Jaky je 6ty pravidlo?
Re: Vlastik-6 car. pr.
Vlastik, šeté čarodějovo pravidlo zní:
,,Rozum je jediným vládcem, kterému můžeš dovolit, aby nad tebou vládl.”
Re: Re: Vlastik-6 car. pr.
Diky!!!
Kde je nová recenze?
Mezi všemi komentáři, které jsem se zájmem pročetla, postrádám novinku – ohlas na Pilíře světa.Ale možná “hledám na nesprávném místě”.Přimlouvám se za jedno – nebuďme tak ostře pro a proti – lze v úžasném světě Fantasy vůbec něco kopírovat? Myslím, že tento svět má mnoho tváří,mnoho hrdinů ale vždy ten jediný konflikt mezi dobrem a zlem,mezi fenomény, které mají také mnoho společného – tváře,projevy,aktéry…Ale je to svět, který možná není světem alternativním k našemu, ale světem někde hluboko v nás samých a geniálním zrcadlem, v němž jsme schopni nalezat to, jsme řekli či učinili dnes, včera a možná řekneme někdy příště.Zapomeňme na kopíráky!!!Vychutnejme si umění, které mnohým není dáno. Atraktivně ztvárnit představu – i to je odvaha, pojmenovat a personifikovat cosi, na co si většina lidstva netroufá. Proto si přece koupíme 13.,14.,…bůhvíkolikátý díl…
Poznejte hrdinství, odvahu, a lásku ukrytou v srdci jednoho člověka, průvodce po lesích. Žádný z autorů moderní fantasy nevytvořil tak intenzívní postavy jako je Richard a Kahlan. Poznejte Legendu která nemá obdoby:)) Myslím že poslední věta upoutávky, zatím na posledním 13. díle, vystihla přesnou podstatu celé ságy. Nejde o možná na první pohled logické nedostatky v ději, jde o Čistotu člověka, která musí zvítězit nad temnotou…A mimochodem nemyslím si, že by Císařský řád byl slabou knihou, ba naopak. To Jak Terry vykreslil život v Altur-Rangu mi prostě vyrazilo dech, A to jak jako obvykle zaválel Richard, taky, i když už to bylo po tolikáté, přesto sem brečel:)) štěstím:))!
Re: NAIVKO
A uz jsi cetl KOLO CASU od Roberta Jordana? Aspon bys vedel odkud cerpa vse krome klise sexu a nasili :)))))
KOZA KOZENA
Po mesici jsem se dostala na sit, ale v te kratke chvilce, co mam musim vyjadrit svuj dojem z dalsiho super ultra nadstavovaneho dilu Mece pravdy. Jeste tu neni regulerni recenze a tak pisu pod tuto. Aby mi ruce upadly pri jeho koupi!!!!! Tentokrat se Goodkind prekonal. On si z nas uz vazne dela curynu. Uz jsem cetla ve fantasy o ruznych putujicich spolecenstvich, ale aby byla clenem desetileta koza kozena Betty, ktera citi “zlo” na dalku!!! No toto:)) Navic je to kozena urostla, asi tak zvici vola, podle toho jak se sve majitelce otira o stehno pri jizde na vysoke kobyle Rezce. Jeji cesta sasnezenymi kraji do hlavniho mesta je strastiplna a vsichni prahnou po jeji pritomnosti. Kdo ji potka, ten ji touzi mit. A kdyz pak v gradaci deje hlavni hrdinka zvazuje zda ma jiti zachraniti svou “nejlepsi pritelkyni” kozenu ze sparu nanichodne prodavacky kozich klobas nebo sveho milovaneho generala stratega z rukou mucitelu. Byl to tvrdy orisek a moralni vnitrni boj. A tak je osud kozeny nejisty az zoufaly a hrdinka se slzami v ocich touzi uvidet zase “jeji vztyceny kmitajici bily ocasek”. Jo jo, snad ani nebudu do pristiho dilu spat samou hruzou, ale verim, ze se vse vysvetli jako nedopatreni a kozena privede prodavacku Irmu na pravou cestu:))) TOZ TAK
Re: Re: NAIVKO
Mas pravdu, kdyz si to tak uvedomuju tak na mnoha mistech je nejen jazykova ale i literarni uroven pod psa, ja sem ale zaujatej, vim to a priznavam to, proste se mi libi postavy Richarda a Kahlan takze sem schopnej odpustit Goodkindovi skoro vsechno:)))
Re: Tak vůbec
Nezbývá mi než než souhlasit se Stiriusem. Od Sester světla sága upadá. Dalo by se to vydržet až do Chrámu zkázy. Ale potom…….myslím si, že je škoda, snažit se vytřískat dalšími díly více peněz pro nakladatele a samozřejmě pro Terryho. Myslím, že kdyby začal psát nějakou novou ságu, tak by si polepšil jak na momentálně uvadající popularitě, právě kvůli novým a nudným dílům, tak i po finanční, neb vše je jen o penězích…..
Ma to mochy
zacinaj se nam tu navazovat nesrovnalosti. ale asi nejvetsi byla v 1. pravidlu a to ze nejaka ta princezna si od Denny pucila Agiel a zhuntovala Richarda(jak ji potom kolenem rozdrtil celist). Pritom by ji pravdepodobne upadla ruka jen kdyby se ho dotkla (je jedno jestli Agielu nebo Rycharda 😀 )
Teda jak to tady čtu,tak se mi zdá,že některejm z vás chybí prostě pochopení,že pro další pokračování je potřeba prostě dokreslit postavy(např. Nicci).Rozebírat,jestli jsou ty postavy labilní je naprostá zbytečnost,protože to si přiznejme,autorem nejste vy,ale T.G. A jestli si nekdo myslí,že Víra poražených je slabej díl,tak musim říct,že Krvavá církev byla mnohem horší. A upřímně řečeno kritiky nenávidim(přiznejme si,že recenze vždycky obsahuje i část kritiky),protože kritici nejsou schopný nic vytvořit,a tak kritizujou díla ostatních.
protože v hradě jsou místa kam ani Zed nemůže a tam jsou ty nemocnější artefakty.
To Ondřej Jireš: Pouto D´Hařanů je natolik silné, že bez panovníka nejsou. Stačí trochu přemýšlet a logické nesrovnalosti mizí jedna za druhou 😉