Čerstvou novinkou na trhu je česká parodie na superhrdinský komiks. Bantam je postava s ambicemi Batmana či Supermana, ovšem jeho fyzické stránce dominuje obrovské panděro, které už samo o sobě odporuje myšlenkám o siláckých hrdinských kouscích, které by nejraději konal. Když se k tomu ještě připojí nemotornost, mírná neschopnost a zařazení do týmu, vyjde z něho dokonalý protiklad klasické zámořské komiksové produkce.
Cestovatel, dobrodruh a entomolog Olda Šetrný z Halířova před lety získal doposud neznámý druh černého brouka s podivnou kresbou na krovkách. Vydává se na strastiplnou cestu po banánových ostrovech v doprovodu hláškujícího trpaslíka Felixe a nadpřirozeně disponovaného domorodého chlapce Kásima, aby odhalil tajemství broučí kresby a odhalil tak legendu, která se kolem brouka váže. Hned na počátku jejich putování se v podivném chrámu setkají s Bantamem, který zde jako totálně zkrachovalý superman dělá uklízeče. Bantam chytí svou šanci za pačesy a vydá se s nimi konat hrdinské kousky. Ovšem nebudou to mít tak snadné. Proti nim stojí velký protivník – Leon Chameleon.
Zápletka i celý děj jsou tedy jasně ve stylu parodie na zmiňovaný styl komiksu, ale také na oblíbená archeologická témata Inadiana Jonese či Lary Croft. Nekladou si žádné větší ambice, což by také celému příběhu dost uškodilo. Parodie je parodie. (Uff, to zní jako podobně objevné věty sportovních komentátorů, kteří nám při každém zápase nezapomenou připomenout, že “hokej se hraje na góly”.)
Bantam je spíše pro děti. Tomu odpovídá i zvolený humor, který osciluje mezi otřepanými, ale mezi dětmi vděčnými hláškami stylu: “Jednorožec už zase ucítil Leona Chameleona! / Asi nemá vyprané ponožky.” a pohodovým situačním humorem: “Co mě to tu obtěžuje za pupkatou havět?”.
Kresba (resp. malba) Libora Páva přesně odpovídá scénáři Jiřího Hrdličky. Karikaturní, hodně barevná a živá – tak aby upoutala hlavně dětského čtenáře. Výhrady bych měl k až příliš zřeštěným tvarům bublin, které by měly, zvlášť když se jedná o původní komiks, více sloužit textu. Proč používat rozdělení slov, když autoři mohli udělat tvary bublin jakékoliv? Ruční lettering vypadá velmi dobře (opět se hodí slovo “odpovídá”).
Postava i scénář tohoto pilotního dílu byly vytvořeny tak, aby mohli autoři pokračovat dál. Čím bude “Tajemství černého brouka” úspěšnější, tím se jistě bude objevovat více pokračování se směšným hrdinou, který nás ani na chvíli nezbaví očekávání, kdy už zase skončí u koštěte.
Máte-li chuť si přečíst lehký humor, nebo máte mladšího sourozence či potomka, určitě se po Bantamovi podívejte. Cena je sice poněkud vyšší (99,- Kč za 32 stran), ale jak už jsme u vydavatelství Calibre zvyklí, cena odpovídá (zase to slovo) skvěle odvedené práci.
V rámci dětských komiksů si tento zaslouží hodnocení 8/10. Z hlediska dospělackých parodií by to bylo o dost méně.
PS: Omlouvám se všem kritikům kritiků, že se zde tolikrát objevuje slovo “odpovídat”. Bantam prostě “odpovídá”!
Muži v černém 2
NIC
stari komixu o Bantamovi
(Tak nevím, jestli má smysl psát komentář ke dva roky starému článku:)Úžasné! Jen tak mě napadlo ve vyhledávači zadat heslo “zkrachovalý superman Bantam” a skutečně jsem něco našel!Každopádně si dovolím nesouhlasit s autorem, že šlo v roce 2002 o čerstvou novinku na trhu. Tenhle komiks jsem hltal jako kluk před více než deseti lety. Tenkrát vycházel v jednom časopise, už si nepamatuji, jestli to byla Kometa, nebo ČAU (Čti a usmívej se; časopis studia Rosa.)