Blade je čepel. A černoch jménem Blade má také jednu takovou. A dost svižnou… hooodně svižnou. A je také film Blade, kde je Blade se svou blade. Komu se ten film líbil a rád by znovu viděl něco takového, ale mnohonásobně krvavějšího a efektnějšího, pro toho je tady Blade 2. Ale bacha, můžete z toho i blejt. DODATEK 15.6.2002
Když z Bladea 2 blije intelektuál
Předně, druhý díl má o mnoho slabší příběh než jednička, z které už někteří intelektuálové opravdu potupně vrhli. Tentokrát by se dal shrnout celý do jedné věty. Blade spojí své síly s upíry (!!!), aby se postavil ještě někomu horšímu, než jsou ti povýšení pijani rudé tekutiny, a je jasné, že jakmile to společně vyřídí, upíři ho zradí. Tak a je to venku. Ani to nebolelo. Je to chlapeček. (ehm…) Pro sebe si už nechám pouze jakous takous pointu, která spočívá v odhalení identity “těch horších”. Tohle je prostě velmi jednoduchý příběh pro akční film a lze vytýkat pouze neoriginalitu. Přeci jenom, tyto nastavované kaše působí dost stereotypně. Téměř celou dobu promítání se raději o děj nestaráte, abyste nemuseli přemýšlet, jestli je spíše stupidní nebo imbecilní. Takže vás i ke konci může překvapit, že se náhle odehrává něco jiného, než jenom akce, a můžete tak získat i mylný dojem, že tenhle film dějově až zas tak strašný není. Což je pro akční příběh docela vhodné, nemyslíte? Necháme však intelektuály dávit své preprodukty metabolismu (u někoho možná i produkty) a raději se podívejme na to, …
Proč z Bladea 2 blijí slabé povahy
Dnešní akční film potřebuje opravdu spoustu krve, zvláště ten o upírech. Ne snad proto, aby se o něm neříkalo, že je to “takový bezkrevný snímek”, ale protože to asi diváci (neboco) chtějí. Houby, oni to prostě CHTĚJÍ! Pokud to nechcete, na Bladea nechoďte. To je primitivní rovnice o nule neznámých. Vedle spousty tekutin (jmenovitě A, B, AB a 0) se dočkáte i čvachtavých příbuzných: mozek a la tapeta či střeva a la rohožka. Braindead hadr.
Může se to vůbec někomu líbit?
Intelektuálové a slabé povahy by se divily, ale ano. Blade 2 je docela strhující, přecpaný efekty a skvělými souboji. Divák si doslova užije snad půl hodiny čistého času svištění meče ve skvělé choreografii i střihu. Sem tam se objeví i výborná hláška. Skvělá atmosféra jedničky je zde nahrazena napínavostí. To je docela škoda, ale kdyby atmosféra zmizela úplně a bez náhrady, přetáhl bych už dávno režiséra (Guillermo del Toro) po zádech. Přitažená za vlasy mně přišla rozmáchlá gesta herců. Všelijaké nadbytečné máchání zbraněmi je tady jen levné machrování před diváky (s láskou vzpomínám na westerny se skvělým točením koltu kolem prstu). Například: Na stole leží meč. Blade přijde, sebere ho a než si ho strčí do pochvy na zádech, několikrát ho kolem sebe svištivě obtočí. “Ten je dobrej,” unikne z úst malého chlapce, který se v příští minutě pobl… Zanechme raději trapných příkladů trapných scén.
Trochu zamrzí menší služba hudby tomu, co vidíme. Zatímco v prvním Bladeovi tvrdé tóny téměř šlapaly do rytmu úderů meče a lehkých kroků hlavního hrdiny, tentokrát se to omezuje jen na průměrný hudební doprovod. Je prostě jasné, že když je záběr na huliče, co se rýpe v nějakých “hračkách” pro Bladea, zahrají vám repráky hip-hop. Když pak ale zpomaleně kráčí skupina drsných hlavní hrdinů, stále k tomu slyšíme jen ten hip-hop. Tohle tentokrát tvůrci filmu odflákli, i když i tentokrát jsem si v některých scénách spokojeně pokyvoval hlavou do rytmu.
Herci? No, Wesley Snipes (Blade) je výborný, po jeho boku si vydobyla místo i drsňačka – upírka Nyssa (Leonor Varela) a ostatní svou roli, vzhledem k tomu, že za ně stejně ve většině případů hráli kaskadéři, zvládli. V menší kecací roli se objevil český herec Karel Roden (Kounen). Stejně dobře by mu jistě slušela i akčnější role, než se jenom po několika dialozích skácet na zem rozstřílený na cucky. V o něco menší roličce se objevil Marek Vašut (Lolem). Film se točil v Praze. Uvidíte tedy několik pohledů na město, nějaké ty rohové domy a vstupy do budov, městské kanalizace, dva strahovské pilíře a dokonce ciferník orloje – ovšem bez Staroměstské radnice. To je jen taková perlička pro Pražáky, kteří se od teďka asi budou některým místům v noci obloukem vyhýbat, chtějí-li si zachovat hebkou kůži na krku.
Blade 2 je jedna velká akční kapizna krve skupiny B. Máte-li chuť ji sblíznout, měli byste být spokojeni. Chybí jí pár důležitých minerálů, ale hezky se leskne a šmakuje.
DODATEK (15.6.2002) aneb jaký je Blade 2 napodruhé
Hodně jsem při psaní recenze přemýšlel o tom, zda se při druhém podívání situace výrazně zlepší (nebudu už hledět na příběh a detaily a užiji si akčnosti). Celé to ale dopadlo přesně naopak. Akční scény už mi nepřišly tak dobré, jako prvně; prostě mě už nemělo co překvapit. A jsem přesvědčen, že tak to bude vnímat i naprostá většina diváků. Naopak napodruhé začínají vyplouvat ještě více nelogičností, resp. co jste předtím tolerovali nebo ani nevnímali, teď vám to udeří do očí.
Nebudu již déle Bladea 2 rozebírat, mohl bych ale uvést třeba dva příklady z klasických nelogičností filmu: 1. Upíři mají spoustu speciálních černých obleků, které kryjí jejich pokožku proti slunci a proto se mohou pohybovat i ve dne. Když jdou ale do akce s Bladeem, nevezmou si je (asi zapomenou, že je mají) a celou dobu řeší to, jak na protivníky posvítit a přitom sám nezemřít! 2. Odkdy se při zvýšení počtu světelných zdrojů šíří světlo za roh? Dokonce “vane” systémem tunelů!
To byly jen dva příklady, pokud se přímo zaměříte na hledání chyb (a to můžete pomíjet věci jako měnící se typ Bladeovy dodávky), věřím, že by se Vám mohlo podařit nalézt snad v každé scéně něco. Já to rozhodně dělat nebudu. Hodnocení filmu samozřejmě stále ponechám na 7/10, myslím, že je to pro tenhle film maximum, ale že si to přecijen ve své kategorii zaslouží. Až uvidím k Bladeovi 2 hodnocení hluboce podprůměrné, budu přesně recenzenta chápat. Ale nedoporučuju Vám chodit do kina na tuhle věc podruhé.
Krvák
Braindead hadr? Až také krvavé to je? To som teda zvedavý a naozaj sa teším. Ale poopravím ťa, v prvom Bladeovi neznela ani jedna jediná rocková skladba, soundtrack je väčšinou hip-hop a občas nejaké to techno.
Re: Krvák
Aha, to musim napravit :o) Jinak v Bladeovi jsou treba bazeny plne krve apod, takze to nakonec prekona i Braindeadovske sekani “travy”. :o)
No docela nuda film sem dokoukal ale ze bych to musel vydet dvakrat to ne. Jednicka byla aspon destekrat lepsi
No lidi,neděste mě.Já to chci vidět,ovšem mozky na zdi mě až zas tak nelákají.Snad nedopadnu jsko ten chlapeček…:)
Krev?
Zase tolik krve tam nebylo. Navic upiri se po zasahu stribnymi projektily ihned rozkladali, a bez kapky krve. Opravdu nic moc… Zlaty Drakula
KREV
Jo, samozrejme. Z upiru krev pri zabiti netekla, ale o to vice ji filmari dali vsemozne jinde. Nektere postavy jsou krvi pokryte na 100% sveho tela (napriklad kdyz se vykoupou v krvavem bazenku) a pri boji to z nich odkapava a ulpiva na protivnikovi, zdech, kobercich… Nektere zabery jsou sice skoro krveproste (napriklad delsi honicka v kanalizaci), jinak ale mame moznost vzdycky nejaky ten pomalu tekouci pramenek sledovat…
No, ja se na to podruhe klidne podivam – rozhodne ne kvuli krvi. Tady mne prijde uz jako dost devalvovana, o dost lepsi je, kdyz se upir zpusobne zakousne do mladeho krcku a na dekoltu se objevi uzounky pramenek, nez kdyz musi jit herci pred kazdym druhym zaberem do sprchy, kde tece po otoceni cerveneho kohoutku misto teple vody krev :o). Ani na to znova nepudu kvuli pribehu (ten fakt za moc nestoji). U prehnaneho pozerstvi a rozmachlych gest opet budu spise obracet oci vsloup. Ja na to pujdu vychutnat si – jak jsem rekl v recenzi – vybornou choreografii souboju…
Re: Krvák
A co Bad Moon Rising?
Re: Re: Krvák
No to ja zas uz nechci takhle rozebirat. S pipetou a odmernym valcem jsem to nemeril. 🙂 Zajdete do kina a uvidite.
Re: Re: Re: Krvák
Jestli to byla odpověď na můj komentář, omlouvám se, že jsem nezvolil vhodnější titulek: Bad Moon Rising není krvavý film, nýbrž píseň všeobecně pokládaná za rockovou, která v prvním Bladovi zazní (kde, ponechávám k nalezení znalcům); reagoval jsem na první přípodotek Ďura Červeňáka, pravda s nepříjemným (leč programem Novy daným) zpožděním.
Re: Re: Re: Re: Krvák
Aha, mne ten nazev totiz nic nerikal a zpytoval jsem svedomi, ktery ze to krvavy film usel mym zrakum…
Recenzi jsem dnes doplnil o “Blade 2 na druhý pohled”.
Konecne zase neco …
Jasne neslo o dej, ale jake odreagovacka to bylo super, mohli pridat jeste trosicku krve.
Muzika
K záveru, že v prvom Bladeovi nie sú rockové skladby, som dospel na základe vypočutia si samostatného soundtracku, kde vážne nie je jediná rocková vec, samý hip-hop a tri-štyri techná. Ak je nejaký rock vo filme, je takmer nepovšimnuteľný. Nehrá to tam pri prvom príchode do Bladeovho úkrytu, keď Whistler zvára? Zdá sa mi, že tam hrali nejaké gitary…
Re: Muzika
Bingo! No, já jsem si ho povšiml a i když ne na soundtracku, v titulcích byl, jinak bych taky nevěděl, jak se ta povědomá melodie jmenuje 🙂
Re: Krvák
Ahojte priatelia, poradim vam kupte si Cd Aquagen a hned pridete na to aka muzika je v celom filme Blade. A co sa tyka Blade 2 je to celkom fajn ale uz aj tam prisli na rad pocitacove efekty.
komentář
Hovno 7/10 ja bych tomu dal 9/10 !!! Podle mě je to dost dobrej film, příběh sice nic moc ale je to plný akce a to je to oč tu běží.Dobrech filmů podle komiksu je docela málo a tedle je určitě jeden z nejlepších !!