Soderberghův film Solaris

Nová adaptace Lemovy knihy Solaris už pomalu mizí z programů kin, tak se za ní ještě letmo podívejme. Třeba vás moje recenze přesvědčí, abyste na poslední chvíli ještě do kina skočili, případně se do něho naopak nehnali a počkali si na video nebo raději na úplně něco jiného.

Solaris je planeta. Opravdu zvláštní planeta, protože její atmosféra, zdá se, vykazuje vlastnosti inteligentního organismu. Na rozdíl od knižní předlohy a prvního filmového zpracování od Tarkovského, je planeta a vlastně všechny vědecko-fantastické prvky totálně upozaděny nebo zcela odstraněny. Nová verze je totiž hlavně o lidech a jejich vztazích.


Pokud vydržíte dívat se na tento obrázek minutu, v klidu můžete vyrazit do kina.

Zápletka slibuje opravdu hodně – vypadá to, že neobyčejné vlastnosti planety přímo souvisí s tím, co se děje ve stanici na její oběžné dráze. Posádka se zcela rozpadla – většina je mrtvá a několik zbylých členů bylo “obohaceno” o slušné psychické a duševní problémy. Právě proto na stanici přilétá psycholog Chris Calvin (George Clooney). Netrvá to ani den a už sám musí řešit vlastní problémy, což mu samozřejmě nevídaně komplikuje řešení problémů ostatních. Přes noc se totiž materializovala jeho představa ze snu – manželka. Taková, jakou si jí pamatoval. Kdyby to byla jen nějaká teleportace, čert to vem. Ale jeho žena je už dávno mrtvá! Zbavit se ji nelze, protože dříve nebo později každý usne. A stejný problém samozřejmě mají všichni na stanici.

Jak už jsem řekl výše, tým Stevena Soderbergha se zaměřil na vztah psychologa a jeho znovuzrozené ženy a totálně odstranil vše sci-fi. Solaris jenom v okně vystrkuje bradu jako ten černý vzadu, ale prostě se neřeší. Pro děj nové adaptace je to jen tajemný hybatel, který sice všechno způsobil, ale způsobil toho tolik, že se mu nakonec nikdo ani nemůže věnovat. To asi zklame všechny ortodoxní fanoušky hard sci-fi. Na druhou stranu se Soderberghovi podařilo natočit čistší filmový útvar v zajímavých kulisách. Zabývá se vždy raději vztahem hlavního páru a dopodrobna retrospektuje i jejich dřívější život, než aby řešil cokoliv technického. Přesto se mu podařilo zachovat překvapivé momenty, které jsou v knize.


Pokud vám tahle fotka přijde alespoň trochu zajímavá, neváhejte koupit lístek!

Rozhodně neočekávejte od tohoto filmu jakoukoliv akci, nebo budete po čtvrt hodině spolehlivě zařezávat jako polovina obecenstva, když jsem na Solarisu byl já (to byla jen malá nadsázka!!). Všechny záběry jsou velice pomalé, kamera převážně statická, hudba minimalistická, dialogy extrémně úsporné, efekty až na jeden veškeré žádné. Je to jasná snaha o až filozofující psychologickou intelektuálskou sci-fi, jen to kvůli režisérovým prioritám nakonec stejně vypadá spíše jako hodně pomalá depresivní lovestory. Hrozí, že se budete v kině notně nudit. Přesto po skončení zjistíte, že to vlastně uběhlo poměrně rychle a ztracený čas to rozhodně nebyl (buď vás to zajímalo nebo jste se zdravě vyspali). Nový Solaris doporučím spíše přemýšlivým divákům, kteří kvůli absenci akce neusnou, ale raději čas využijí k zamyšlení. Obrazem se budete kochat pouze v případě, že se vám líbí George Clooney (to není můj případ) nebo Natascha McElhone (Ronin). Ti nakonec ani nemuseli předvádět složité herecké exhibice. Většinou si vystačí s nahozením správného ksichtu a udržením ho po dobu dlouhého záběru.


Jestli se vám nezdá tento záběr dostatečně akční, rychle se svého lístku zase zbavte.

Shrnutí: Zvažte tedy, jestli jít na nový Solaris, který se od předlohy velmi vzdálil zaměřením na vztah muže a ženy a jehož hlavní filmařskou pomůckou je stativ, nebo jesti je to jen další snímek, který si můžete nechat s klidem v srdci ujít.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Já na to četla strašný kritiky a nakonec jsem byla docela spokojená. Na knížku to sice nemá ani náhodou, ale co taky má, že…?Hlavně mě zaujala atmosféra toho filmu. Dost se to liší od jiných současných filmů a trochu mi to připomnělo Vesmírnou odysseu.

  2. Přesně stejný pocit jsem z toho měla i já (stejná roztahanost jako u 2001). Na můj vkus tam bylo až příliš rozvleklosti, chyběl tomu jakýkoliv spád – jenom strašně dlouhé scény o ničem. Upřímně, čekala jsem trochu něco jiného.

  3. Soderberghovy filmy mám moc rád (jeho Traffic byl naprosto famózní) a i jeho verze Solaris mi vyloženě “sedla”. Nevyčítal bych mu, že se odklonil od problematiky prvního kontaktu směrem k poněkud romantičtějšímu tématu. Téma Solaris je natolik nosné, že je možné ho po vzoru kubistů nahlížet z různých směrů. Beru to tak, že Lemova předloha, Tarkovského “filosofické” zpracování a Soderberghova “love story” tvoří dohromady docela zajímavý celek. Co se týče zmiňované rozvleklosti jednotlivých scén (vlastně celého filmu), musím přiznat, že mi tento minimalistický vyprávěcí styl naprosto vyhovuje – žádný z herců nepřehrává jako na divadle a vůbec celá výprava vypadá ve své skromnosti hodně realisticky (ne příliš sci-fi). Mrzí mě jen, že jsem Solaris propásnul v kině (učil jsem se sice zrovna na státnice, ale stejně…), takže jsem si ji musel pustit v DivXu… zato ale dvakrát za sebou 🙂

  4. Zakopany pes
    Doporucuji precist knizku, teprve pak plne pochopite, o co slo v cele knize. Problem je ale precist ji. Staticke sceny jsou v knize sice kolosalni, ale fantasticky propracovane mezi fazemi deje (zoufalstvi, zvedavost, nadeje, atd.). Kniha je to skvela!!

  5. Re: Zakopany pes
    To mas teda sakra – pravdu… akurat som bol sklamany z filmu, teda, pripadalo mi to, ako keby sa niekto snazil urobit medzihviezdnu love – story… Strasne som sa chcel pozriet na ten film, nevedel som si totiz predstavit vsetky tie mimoidy, symetriady a asymetriady… Bohuzial, nieze tam nebolo nic z toho, ale dokonca niekto mal tu drzost vymenit profesora s prutenym klobukom za zenu – a okrem toho… Ako sa Lem vytesoval, ked opisoval vsetky tie odrazy cerveneho slnka na planete a streidanie modreho a cerveneho vychodu… Hm, myslim ze to niekto kvalitne posral…

  6. Teď jsem to skoukl na DVD 5.1 a nemůžu,než pochválit amíky,že dokázali něco odlišného od ostatních filmů.Ne každý film přece musí být akční!Vždyť pak už je vše jasné dopředu.A tohle je především film pro náročné diváky.Solaris byl už zfilmován sověty,ale byla to tenkrát slátanina.Tahle USA verze se povedla-i když kniha je kniha!10 z 10

  7. Já mám velký problém s tím, že jsem četl knihu, pár dní po tom jsem si pustil Tarkovského filmové zpracování a den na to i zpracování Sodenbergha. Sodenbergh možná natočil dobrý film (v tomto případě Solaris, dobrých filmů natočil dost :)) ), ale já jsem ho musel po cca. 3 minutách vypnout, jelikož mě absolutně vytrhával z nálady, kterou ve mě knižní originál a Tarkovského film, zanechal. Možná dobrý film, ale to nikdy nezjistím, protože ho nikdy nechci, po zkušenosti s knihou a Tarkovském, vidět :)).

Zveřejnit odpověď