Podle toho, co pro nás připravuje nakladatelství Laser, se zdá, že spisovatel Paul McAluey má velmi široký záběr. Zatím jsme si u nás mohli přečíst jeho trilogii o Konfluenci, která by se dala zařadit nejspíš do “science fantasy”, a kyberpunkový Fairyland. Jeho nový román “Pasqualův anděl” se odehrává v alternativní minulosti, a ještě je navíc “šmrncnutý” oblíbeným steampunkem.
Je rok 1518. Geniální Leonardo Da Vinci svůj mocný intelekt už dávno nezaměřuje na umění, ale věnuje se jen svým vynálezům. A ty jsou, na rozdíl od naší reality, opravdu realizovány a rychle se rozšiřují do celého známého světa.
Důsledky jsou obrovské. Průmyslová revoluce začala o 300 let dříve, moře brázdí parníky a ulice parní vozy. Pokrok v technice zapříčinil i posun v oblasti mezinárodní politiky. Ameriku neobjevili Španělé, ale Italové, přesněji řečeno občané městského státu Florencie. Ten teď zápasí se Španěly o světovou hegemonii.
Hlavní hrdina románu, malíř Pasqual, se náhodně zaplete do vyšetřování vraždy. Stane se pomocníkem novináře Nikoly Machiavelliho a spolu s ním zapadá stále hlouběji do bahna velké politiky. Zdá se, že vražda je součástí většího spiknutí proti Florencii. Pokud se dopustí chyby, je válka se Španělskem a Římem na spadnutí. Pasqualovi i Machiavellimu rychle začíná jít o krk – už není cesty zpět. Jejich nejbližší budoucnost se zdá být zajímavá, avšak velice krátká a asi i bolestivá. Zachránit je může jen jejich inteligence a odvaha.
Musím přiznat, že mi nějakou dobu trvalo, než jsem přijal autorovu hru a přestal uvažovat nad tím, že jím předkládaná alternativní minulost je z různých příčin nemožná. Paul McAuley své fantazii rozhodně nekladl žádné zábrany. Výsledkem je, že mi nabízená minulost nepřišla věrohodná. Dovolím si uvést příklad. Představte si, že by se Napoleon dohodnul s Fultonem a postavil by flotilu parníků. S nimi by smetl z hladiny moří Royal Navy a hladce dobyl Britské ostrovy. Taková situace je docela dobře akceptovatelná a nabízí mnoho zajímavých možností. Je tedy pro mě zajímavější než McAuleyho fantazie. To však může být jen můj – velice subjektivní – názor. V Pasqualově andělu jsou rozdíly proti našemu světu takové, že se má hlava musela nějakou dobu přizpůsobovat, ale pak jsem se začetl a s chutí sledoval eskapády hlavních hrdinů. Jejich dobrodružství je tak trochu ve stylu starých románů z 19 století. Spiknutí stíhá spiknutí, děj rychle postupuje vpřed, pistole a dýky nezahálejí. Hrdinové dostávají co proto, osobně mě velice potěšila (a pobavila) scéna z mučírny, kde se jejich kati dohadují, jaké rafinované útrapy by jim měli připravit.
Je dost těžké tuto knihu s něčím srovnat. V nedávno vydané knize Paula Andersona “Bouře noci svatojánské” se objevil podobný nápad. I když se její děj odehrává v 17. století, používá se zde parní stroj, ale jinak je tato kniha někde úplně jinde. V Gibsonově a Sterlingově “Mašině zázraků” způsobilo podobný vývojový skok použití počítače už v 19 století. A jsou zde i jiné paralely s recenzovanou knihou, například motiv finální lidové vzpoury. Mašina zázraků je ale o hodně věrohodnější a seriozněji napsaná. Tudíž nezbývá než srovnat se steampunkovým nářezem Tima Powerse “Brány Anubisovy”. Mě osobně se však zdá Powersova kniha o něco zábavnější. I tak ale stojí Pasqualův anděl za povšimnutí. Je to dobrá dobrodružná četba a pokud máte alespoň základní ponětí o světové historii, bude váš požitek z ní ještě větší. Rozhodně v něm najdete dost materiálu na přemýšlení. Ještě musím pochválit opravdu pěknou kresbu na obálce, Laser investoval do originálu od Jima Burnse a ten se opravdu vytáhnul.
za ty prachy 7z10 nestojí, takže si počkám jestli to náhodou nedaj do knihovny.
Musím přiznat, že já ji z knihovny měl:-). Ale jinak ta kniha není předražená, Laser má docela dobrou cenovou politiku. Můj problém je spíše v tom, že už knihy nemám kam dávat a tak si velice vybírám. Ještěže mám ostravskou knihovnu i se sci-fi klubem skoro za rohem.
CHYBA
Někdo prohodil počet stran a cenu !!Stran je 352 a stojí to 189.
Re: CHYBA
Omlouváme se; chyba je napravena.
tak to byl dobrej blaf, ale bral jsem to vážně, protože jsem viděl na stránkách tallpresu novýho prattcheta za 999. Doufám, že je to taky chyba.
Obávám se, že spíše ne:-(. Nový Pratchett má být pekelně drahý, ale že by až tak…!
jo je to tak drahy 😉
Trochu mě zaráží, jak je recenzent překvapený, že si autor v tomto žánru dovolil popustit uzdu fantazii. Nejsou snad mnohem ujetější fabule?
Nejsem překvapený.Jen jsem upozornil na to, že mi nabízená alternativa nepřipadá přesvědčivá, protože vývoj se v tehdejší době prostě NEMOHL ubírat tímto směrem. Není asi náhoda, že průmyslová revoluce se zrodila v Británii, stabilním a prosperujícím státu. Jistě, jsou mnohem ujetější fabule, vzpomínám si třeba na knihu Kosmičtí křižáci, ale to jistě není román z alternativní minulosti, ale čistá sci-fi. Což jim nic neubírá na zábavnosti.
jo, to jo. první polovina se těžce rozjíždí, pak to dostane spád. technické popisy nejsou zrovna silnou stránkou. do vlaku nevhodný, začátek se špatně čte. na chřipku v posteli to ale ujde.