Proč si alespoň slovy nepřipomenout akci odehrávající se v klubu Mlejn v Praze Stodůlkách. 17.leden 2004. To bylo to datum všem fanouškům comicsů, mangy a anime zaslíbené. Tak se pokusme na chvíli vrátit zpět.
Všude kolem Vás jen comicsy, vydavatelé, recenzenti, autoři, fandové a další osůbky točící se kolem českého světa bublin. To byl další comiCZcon. Jak už je pomalu zvykem, vše v klubu Mlejn a vše od 10:00. Sešlo se zde okolo tří set lidí, což je dvakrát více než minulý rok. Jestli to takovým tempem půjde dál, bude to chtít najít nové prostory, protože už začíná být našlapáno. Ale nemůžeme se divit, přeci jen akce stála zato.
Tři sály čekaly na návštěvníky, kteří zaplatili vstupné padesát ká čé a ponořili se na jeden den do víru comicsů. V malém sále nejdříve vystoupil Jaroslav Rudiš s prezentací Bílého potoku, kterého poté vystřídali čeští kreslíři (Vašek Šlajch, Jiří Miňovský, Dan Černý, Adam Pelda a další) s nelehkým úkolem pustit se do kreslení podle zadaného scénáře.
Ve středním sále se usídlili všichni, co mají rádi japonský comics a především anime. Osobně nemohu posoudit kvalitu promítaných snímků protože za a) nejsem natolik zběhlý k posuzování a za b) neshlédl jsem nic. Přesto věřím, že bylo o co stát. Vše bylo totiž pod vedením serveru www.manga.cz.
Hlavní program se odehrával v – nečekaně – největším ze sálů. Vše začalo přednáškou Vlastislava Tomana o comicsových začátcích, následovala dvojice Viktor Janiš a Richard Podaný, která rozebrala překlady obecně, ale dozvědět jsme se mohli především zajímavosti o knize Z pekla, na kterou ještě přijde řeč. Poté už přišla na řadu dvojice Branko Jelínek a Jaroslav Rudiš (každému minulý rok vyšel první díl z chystané trilogie) spolu s jejich nakladateli a všichni rozebírali, jaké je to vidět svůj výtvor ve výsledné podobě, co stojí za příčinou úspěchu Bílého potoku, jak jsou na tom česká knihkupectví a dostalo se i na rady ohledně propagace Oskara Eda z úst konkurence. Byla přivezena trička nakladatelství Mot s potiskem Oskara, Donžonu a Pixyho. Labyrint zase přišel s Bílým potokem (jak tričkem, tak dotiskem).
Po skončení besedy začaly autogramiády hlavních protagonistů a kolem 13:30 usedli na své židle za stolečkem pánové z hlavních nakladatelství Crew (Pavlovský, Litoš), BBart (Buchal) a Mot (Němeček) se svými plány na tento rok. Je zbytečné zde vyjmenovávat jednotlivé připravované tituly, tomu bude věnovaný samostatný článek. Největší (a nejpříjemnější) novinkou pro mě zůstává zpráva o přeorientování BBartu z alb francouzské provenience na japonskou mangu. Uvidíme, jak vše nakonec dopadne, ale i tak se máme tento rok na co těšit, naslibováno je mnoho (pro příklad: Watchmen, Violent Cases, Top 10 2, kompletní Světla Amalu atd.) Mezi hromadou titulů jste také mohli zaslechnout prodeje Moorea (nejlépe Liga Výjimečných a Z pekla) a další zajímavosti. Zamrzela jenom nepřítomnost ostatních nakladatelů – Comicscentra, Netopejra a Egmontu. Poté přišla již opravdu nejočekávanější část dne, a to předávání cen ComiCZawards 2004.
Nejvíce cen shráblo zaslouženě nakladatelství BBart především za titul Z pekla (cena diváků, vydavatelská činnost, nejlepší publikace a nejlepší překlad od Viktora Janiše). Mezi dalšími byli například Ondřej Jireš a David Horák za lettering Sandmana 2. Celé předávání se odehrálo během krátké chvíle a po pauze přišel povyprávět Tomáš Baldýnský o humoru v comicsu. Především se hovořilo o Zeleném Raoulovi a peripetiích s jeho vytvářením. Celý hlavní program končil (jelikož se nikdo nepřihlásil do soutěže:)) divadlem vydavatelství Petrov ku příležitosti prezentace připravované publikace o Rogeru Krowiakovi.
To byl v krátkosti program. Po všech dostupných plochách byli vyvěšeny comicsy českých autorů (Leeda, Marek Pokorný, Jan Dřevíkovský a spousta dalších), které dokazují stále se zvyšující kvalitu kreslířského umění. Zaujaly ukázky z připravovaných projektů – druhého dílu Oskara Eda, Krakatitu či Preachera. Velkého zájmu se dočkal samozřejmě prodej samotných comicsových titulů s pěknými slevami (ať již u nakladatelského stánku BBartu, knikupectví Seqoy, Sakykovy miniburzy či Slávka Slončka), kde se daly najít velmi zajímavé i raritní kousky za příjemné ceny. Pro zájemce zde byl samozřejmě i občerstvovací bar, který je na takovýchto akcích samozřejmostí. 🙂
Letošní comiCZcon byl vskutku povedený. I kdyby nebyl program natolik kvalitní, stále by vám zbyla jediná pořádná slezina comicsových fanoušků za rok. Je to až neskutečný pocit mít kolem sebe stejně naladěné osoby, s kterými můžete pokecat o tom, co tak milujete (tímto zdravím typa, s kterým jsem obdivoval Fish Police:)), za co utrácíte peníze a o co se zajímáte (nebo co vytváříte, dosaďte si podle libosti). Je to jednou za rok. A je nás stále více. A vypadá to stále slibněji. A vše je lepší, větší, masivnější a… No prostě příští rok se zase všichni sejdem a užijem si to ještě víc. Tak zas (až 🙁 )za rok.
Další informace najdete na www.comiczcon.cz