Naše děti se konečně dočkají – oproti celému světu s půlročním odstupem vyjde i u nás přesně o půlnoci z 28. na 29. února, pátý díl zbožňovaného Harry Pottera. Jako u každého správného fenoménu, rozpoutala se kolem Rowlingové a jejího díla nejedna aféra přiživující potterománii jak u věrných čtenářů, tak v bulvárních plátcích. Výsledek? Více peněz. Je tato bublina důkazem o kvalitě čtiva pro naše děti? Pojďme se na něj podívat z trošku jiného úhlu.
Harry Potter je bezesporu kniha napsaná tak, že umí čtenáře zachytit a vyplivnout jej zpět do reálného světa až po přečtení poslední stránky. Jak je to možné? Rowlingová je skvělý marketingový stratég. Dala do knihy naprosto vše, co už se v literatuře někdy objevilo a mělo úspěch: sirotek, jenž se má stát zachráncem celého světa; neposlušný kouzelnický učeň, kterému je vždy odpuštěno, protože jde o hlavního hrdinu; matka vystupující z hrobu, aby zachránila syna; zázračná budova kouzelnické školy, kde je vše možné; padouch nebývalé síly, který snad ani nemůže být poražen; mračna nad světem dobra.
Všechno jsou dramatické prvky přitahující lidstvo k vypravěči sedícímu u ohně celá tisíciletí. Jen jaksi máme příběhy, které nám v hlavě zůstávají poněkud déle a podrobněji. Většina z nás už s dětmi minimálně jeden díl přečetla, možná i více než jeden díl a možná nejen s dětmi. V duchu si vybavte dějovou linku třetího dílu. Tak. Máte to? Ne? Nic? Jak pozoruhodné. Všichni si vzpomeneme, že to bylo v Bradavicích. Ale to je, jak si můžete ověřit, ve většině případů vše.
A ještě jeden prvek je u Rowlingové oblíbený; deus ex machina, velká dobrá entita působící, když už hrdinovi dojdou síly a kouzla. Ale síly pohříchu nedocházejí hrdinovi jako spíše autorce, která se pak utíká pouze ke kouzlům. Rowlingová ani v jediném dílu nedokázala vymyslet konec, ve kterém by to Harry zvládnul sám. Její rozuzlení jsou sice krásná, avšak čím dál více postrádají logiku. A krása se v jejím podání blíží kýči mílovými kroky.
Všichni vykřikují na celé kolo, jak úžasný a kvalitní Harry Potter je. Není. Harryho Pottera čteme, abychom se pobavili, abychom se dozvěděli, co je s lordem Voldemortem, ale po zasunutí do poličky zůstává stopa v paměti poněkud nezřetelná. Je to trošku jako s hamburgerem od McDonalda. Rowlingová zachází ještě dále; umí připravit bombastický pokrm, něco, nad čím všem budou přecházet zraky. Ale vše má příchuť zázraku za pár korun, pouťové atrakce. Který prvek určuje kvalitu literárního díla? Je to hloubka estetického zážitku, jenž nám autor zprostředkuje. Bohužel H. Potter nemá ani hloubku dětského brouzdaliště.
Co je tedy hlavním důvodem toho, že děti Pottera čtou? Je to společenská nutnost. Když chtějí být in, musí číst nového Harryho! Jako bylo nemožné žít bez „céček“, je dnes nemyslitelné žít bez J. K. Rowlingové, pokud nechcete být outsiderem.
A jak se na J. K. Rowlingovou dívají jiní spisovatelé? Sir Terry Pratchett, autor populární řady románů z fiktivního světa Zeměplochy, pronesl na konto spisovatelky: „Literaturu si představuji jako velký čarodějnický kotlík, ze kterého si všichni nabíráme látku pro svoje psaní. Ale já považuji za povinnost, něco do něj vždy přidat, aby měli po čem sáhnout i ostatní.“ Prattchetova polo-obhajoba mluví ze srdce – vybírá si všeobecně známé motivy z reálného světa a vytváří na ně velmi originální variace. A to je jádro pudla! J. K. Rowlingová stále bere a bere, vymýšlí různé kombinace, ale v jejích románech se nesetkáme s ničím novým, kromě famfrpálu a odtrpaslíkovávání zahrady! Stačí to k tomu, aby dosáhla kvalitního literárního díla?
Pochopitelně nestačí. Ale jak už bylo řečeno, autorka je opravdová mistryně psaní. Více než spisovatelka je obchodnice a o to dnes běží. Kdo z nás by se styděl vykrást jakýkoli román se schopností zastírat gejzírem cizích nápadů plytkost těch vlastních? Žijeme v době, kdy i postmodernismus je zastaralý. Nikdo nemůže mít nikomu za zlé, že se živí, jak nejlépe umí. Ale můžeme si udržet zdravý odstup, což je to, v čem se nám svět konzumu a reklamy snaží zabránit.
Pochopitelně vidím pohoršené výkřiky nad výše uvedeným textem. Vždyť Rowlingová vrátila dětem knihu do ruky! Vždyť díky ní děti odložily klávesnice počítačů a vrhly se do náruče literatury! Kupodivu, takové výkřiky jsou opět pouze marketingový tah. V Británii proběhl průzkum se zajímavým výsledkem: děti nečtou. Tedy čtou, ale pouze Harry Pottera. A k počítačům se vrátily okamžitě poté, co vyšla hra na motivy těchto knih. Ani se samotným čtením to není tak slavné: Harry Potter na kazetách a CD nosičích má daleko větší půvab, protože neobsahuje nudná písmenka.
„Ale buďme rádi, že čtou aspoň Harryho!“ může znít další výkřik. Ano, buďme, ale uvědomme si, že až se jednou, čistě náhodou, dostanou k nějaké „opravdové literatuře“, může se stát, že si řeknou: „Ale vždyť tohle už bylo v Harrym!“ Kdo jim vysvětlí, že nemají tak docela pravdu a že ta kniha, která není Potter, je poněkud staršího data?
Rozhodně nepalme Harryho jako církev v USA. Nedělejme z Pottera strašáka propagujícího černou magii, protože tím bychom nahráli opět jen obchodníkům. Zakázané ovoce přeci chutná nejlépe. Snažme se však najít další knihy, které dát dětem do ruky a které jim umožní srovnání. Čtenář se musí vytrénovat stejně jako třeba fotbalista. Všechno chce svůj čas a úsilí. Proto hurá o půlnoci do knihkupectví, ale s rozvahou. A když už tam budete, kupte i pár jiných knih, výběr je velmi široký.
teď jsem viděl leták, že HP5 bude k dostání i u nás v Meinlovi. To je slušná masáž.
Ale samozřejmě, všechny ty řeči, jak to psala po kavárnách, protože neměla na uhlí (či co), všechny ty řeči, jak má už teď vymyšlenou poslední větu sedmého dílu, všechny ty řeči, že v díle V. zemře nějaká ta postava… jistěže je to všechno dokonalý marketingový tah. Ale jinak nemůžu souhlasit. Ano, občas se autorka uchyluje k poněkud podivným dějovým zvratům (obzvlášť podezřelý mi přišel ten “abiturentský večírek” právě na konci III. dílu)… ale přesto… kdyby ta knížka byla tak špatně napsaná, nenápaditá a vlastně stupidní, jak se autor článku snaží dokázat, proč by v ní (krom dětí snažících se být “in”)našly zalíbení ty spousty dospělých, které aspoň já znám, ty spousty vzdělaných dospělých, kteří jinak čtou beletrii veskrze kvalitní a za zálibu v HP se skoro stydí, proč by jedna moje moje skoro dospělá kamarádka proplakala večer, když si přečetla ten inkriminovaný V. díl v angličtině… Možná proto, že přes veškerou nenápaditost a mělkost jsou to knihy strhující, dobře vymyšlené, plné emocí, se silným příběhem… a nevylučuje se to náhodou???
Je to humus takováhle komerce, ale na druhou starnu je to obdivuhodné jak s takovým brakem lze u “povrchniho” čtenářstva prorazit.Řekl bych že za pár let bude první vydání hodně ceněné.
Proč brak? Jasně, všechno, co je v HP, už někde bylo (nebo možná skoro všechno), ale vždyť o tom to je – vzít něco, co tu už bylo, a udělat z toho něco nového. A ten 5. díl fakt stojí za to. To, že Harry dospívá a s ním i knihy a styl, to nejsou jen kecy, ale pravda. Malým dětem bych tuhle knížku do ruky nedávala, občas je docela brutální… Nicméně stojí za to si ji přečíst, už jen proto, aby měl každý svůj názor, a nepřebíral názory cizí, se kterými by třeba nesouhlasil, kdyby věděl o čem mluví…
Nejde o to, kdo byl první, ale o to kdo je lepší.
Pokud něco nazvu brakem, tak proto že jsem to přečetel a vím že je to za nic nestojí 😉
ja z harryho pottera neuchcavam, ale dejovou linku tretiho dilu si pamatuju ;)) a jeste k tomu, kdyz dostanou jinou literaturu – pokud je nekdo blbej, tak mu nevysvetlis nic, pamatuju se na dobu, kdy nekolik lidi tvrdilo, jak Jordan vykrada Goodkinda ;)))a opravdu to neni zadna velka slava ty knihy
Trojka
Podle mě trefa… tahle byla nejlepší, pak čím delší, tím horší
🙂
Nejvc se mi stejne libi, jak vsechny ty ciraty na komerci predchazi reklama na Pana Prstenu… no neni ten retizek uzasny? :))))
Hrnčíř je nejlepší! Hrnčíř zvítězí! Nakonec to natře i tesařům!
Hrnčíř je nejlepší! Hrnčíř zvítězí! Nakonec to natře i tesařům!
Ten článek je ale kýbl keců…
To: Michael Bronec
Váš komentář má velikou váhu, zvláště kvůli těm myšlenkám, které obsahuje.
V jednom má autor pravdu, před týdnem jsem dočetl znovu třetí díl. chtěl jsem si to jen prolistovat, ale nakonec jsem to musel přčečíst stránku po stránce, bo jsem fakt už nevěděl z děje nic. Ale opět mne to bavilo. Jinak má i pravdu v tom, že HP a tak i populární PP nepřitáhly mládež ke čtení. Přečetly si to co je IN, a skončily.Ale i tak už se těším na 5.
nikdo neceka, ze se tahle knizka bude libit vsem… Podobne kriticke nazory jsem slysela i na Pana prstenu, takze si z toho rozhodne tezkou hlavu delat neminim, i presto, ze se mi Harry strasne libi… Harryho ctou lide s fantazii, kteri se umeji vratit do detskych let a maji tu “spravnou” predstavivost… A ten zbytek pise tydle stupidni kritiky!!!!!!
zatrpklý kritik ?
proboha koho zajímá že je tam třeba něco ukradnýho ? Já osobně nad tím moc nepřemýšlím a tak mi tam nic moc ukradenýho na mysl nepřišlo. Ale to je druhý. Hlavně si myslím že knížku tu jsou proto, aby lidi pobavily a ne aby měly nějakou estetickou hodnotu. Na tu kašlu, já se chci bavit, nechat unášet fantazií, žít příběhem, a to všechno mi HP dává bohatě. Pamatuju si děj všech 4 dílů, četl jsem každý nejméně 5x (a to je mi 28 a nějaké věci co jsou in nebo ne mě nezajímají), stejně tak čtu třeba Kulhánka, Kadlečkovou, Asimova… Fakt nechápu tuhle kritiku, proč hledat všechno špatné na něčem co přináší tolik radosti miliónům ?
Předsudky
Jde o to, abyste nešli k Potterovi plni předsudků o komerční sr…e a tak podobně. Pak so ho možná užijete, možná ne, ale bude to bez násilí. Teď je módní říkat, že se dívám nej na ČT2 a ne na Novu, Potter je blbost a tak podobně. Půjčil jsem kamarádovi (skoro pod nátlakem) Pottera a moc se mu líbil- a to je mu přes 30. Před tím říkal něco ve smyslu komečních hovadin….
Zábava nebo ne?
Jako úvaha docela zajímavý, pohled z druhé strany. Ale u knihy mě moc nezajímá, jak moc je propagovaná, jakou má obálku a jestli budu in, když si ji přečtu. Je to jednoduchá matematika, vyšlo pět dílů, kdyby ta kniha nebyla opravdu dobrá, tak si nikdo další díl prostě nekoupí, komerce nekomerce. Já jsem se u nich bavil dobře, proto mám všech pět dílů a je mi dost ukradený, jestli je to společenská nutnost, či ne. Mimochodem, srovnávat Pratchetta a Rowlingovou je trochu mimo mísu, obojí je jinej styl literatury.
Re: Zábava nebo ne?
V tom článku někdo srovnává T.P. a J.K.R.??? Kde?
Prostě dnešní hrdina
První díl Harryho jsme viděl jako film a docela mě bavil. Druhý díl jsem si koupil jako knížku, ale tak po padesáti stránkách už jsem se nemohl přemoci louskat to dál… Ale úspěch to má zasloužený. Jednoduše – základním kamenem je fakt, že hlavní hrdina je normální dnešní kluk s “dnešními” problémy, ovšem přenesenými do světa fantazie, mnohem živějšího a “důvěryhodnějšího” (=”dnešnějšího”) než třeba v Nekonečném příběhu. Petr Pan je zkrátka už moc starý… Za jeho dob taky nebyl globální trh.
Ten Pratchettův citát
Opravdu rád bych měl přesnější odkaz na zdroj – to, co se podařilo vypátrat mně, je dost odlišné.
Potter
Abych pravdu rekl, ja jsem si na prvnich dvou dilech dost smlsnul. Precetl jsem je najednou a dost rychle, je to opravdu svizne zabavne cteni nejen pro deti. Problem je, ze ted se mi dej obou dilu tak spletl dohromady, ze nekolik scen, ktere si pamatuju, vubec nemam sanci zaradit do spravne knihy, natozpak jak sly za sebou. 🙂 V tretim dile jsem se zasek u Bubaka v satni skrini a ne a ne se dokopat to precist cele. Ale zajimaji me dalsi dily, hlavne ty, co jeste vubec nebyly napsane (sestka a sedmicka), ktere maji byt hororovejsi a pro starsi ctenare, takze ten prostredek velmi rad prectu taky. 🙂
Tristanovi
Má reakce reflektuje můj pocit z celého článku, který je podle mě rovněž prost seriózního literárního rozboru a jsou to jen takové mlhavé subjektivní úvahy, v nich, v pozadí, obávám se, stojí: “Hele, jakej jsem intelektuál, že umím kritizovat to, co se všem líbí.”Rawlingová navazuje na velkou školu anglických pohádkářů (do níž patří jednou nohou třeba i Tolkien) a kdo by se chtěl věnovat jejímu poctivému literárnímu rozboru, určitě by to musel zohlednit, stejně jako vlivy mylogické, tady výše jen tak hajdelácky naznačené.V každém Potterovi jsou určitě slabá místa, logická i vypravěčská, poslední pátý díl je nepochybně přemrštěně dlouhý, ale vcelku má Rawlingová i své silné stránky (imaginaci, práci s psychologií hrdinů) a zasloužila by si pořádnou kritickou studii, ne takovýhle stoh blábolů…
To Michael
Jen k podstatě. Michale, všiml sis, že nejde o recenzi, ale o prosbu, abychom si všímali toho, že jsou i jiné knihy? Mně osobně HP nevadí, shodnu se s kapacitami, že je neškodný, pozitivní a tak vůbec. Nikomu nezakazuji HP číst, to by mě ani nenapadlo. Sám jsem se dobře bavil, ale vadí mi, když někdo používá kategorický imperativ a křičí: To musíš číst! Já jen chci, aby se každý rozhlédl kolem sebe. Ale to ne. Mha přede mnou, mha za mnou, šáhli mi na Harryho!
To: Richard Klíčník
Tak nějak jsem to také pochopil. Že nešlo o žádné zhodnocení kvality románů, ale ukázání nato, že jsou kolem mnohem lepší příběhy pro děti (ještě by možná stálo za to je výmenovat). Je jasný že Potter má něco do sebe, že je zábavný a že ho lidé nečtou jenom kvůli tomu, aby byli in, ale tací, kteří to kvůli tomu čtou, by se měli povídat v knihkupectví i po něčem jiném, nebo potter nebude mít žádný větší význam pro děti, jak se říká, že vrátil knihu dětem do ruky. Asi tak nějak to vidím já a myslím, že tohle řekl i pan Klíčník ve svém článku.
Re: To: Richard Klíčník
no jo, ale jestli tohle byla hlavní myšlenka toho článku, tak byla trochu zastrčená. Ten článek byl laděnej dost negativně, takže v člověku zvednul emoce a poté už nikoho nenapadlo uvažovat nad takovejma věcma. Jestli chtěl autor vyjádřit myšlenku že by bylo záhodno věnovat dostatečnou pozornost i jiným dílům a prezentovat je hojněji dětem, tak to měl uvést dost jinak, napsat to pozitivně a upozornit na to co podle něj stojí za naši pozornost. Já bych třeba doporučil Pipi dlouhou punčochu, nebo Emila a detektivy 🙂 A Foglarovky …
Lituji, ale můj syn je opravdu příklad “vrácení knihy do ruky”, pořád jsem se mu vnucovala s nejrůznějšími knihami a nic, pak jsem mu koupila HP /v době, kdy ho ještě tady moc lidí neznalo – asi před 3 roky, takže to nebyla žádná módní nutnost ho číst/ a on mu úplně propadl. Pak začal číst i jiné knihy a dnes čte na jedenáctiletého kluka opravdu hodně, asi tak 1 knihu týdně. Možná by to tak dopadlo i bez HP a možná ne.
Richardovi
Aha, jsem to ale nedovtipný. Já myslel, že článek titulovaný “knižní hamburger”, kde jsou věty jako “Všichni vykřikují na celé kolo, jak úžasný a kvalitní Harry Potter je. Není.” “vše má příchuť zázraku za pár korun,” “H. Potter nemá ani hloubku dětského brouzdaliště” “Rowlingová stále bere a bere, vymýšlí různé kombinace, ale v jejích románech se nesetkáme s ničím novým” je odsouzením dotyčné autorky a díla a nikoli snahou říci, že jsou i jiné dobré dětské knihy (zmínek o nichž jsem si nějak nevšiml).
Re: Richardovi
Přesně tak…
Re: Richardovi
Dnes je mezi pseudointelektuály velice módní kritizovat, jak je HP plytký, pro blbé, opsaný atd. Souhlasím s MB, článek RK je jen dalším zbytečným příspěvkem na téma “jak jsem já, bože, tak chytrý, odhalil, že jsou všichni úplně blbí, protože se jim líbí taková hloupost…” Budu parafrázovat JVjr. v reakci na jednu z recenzí zde uvedených o pár příspěvků níže: takhle tedy ne.
pro Pottera…
1) nazvat článek “Harry Potter – knižní hamburger” je samo o sobě bulvární novinářský postup, takže nechť se autor článku nediví, že se s ním jeho oponenti moc nemažou (M. Bronec). 2) Četl jsem první díl H.P. v době, když tu vyšel, a lavina zájmu se teprve zvedala. Můj první dojem byl, že to je naprosto špičková práce v oboru dětské litaratury – používá sice všech myslitelných osvědčených anglosaských postupů (jako vzory mne napadají třeba Arthur Ransome nebo Kipling ve Stopkovi a spol. za tu “školní realističnost”, hodně detektivky na způsob Agathy Christie, hodně britského humoru, a hodně klasického vypravěčství, sahajícího minimálně ke Stevensonovi). Takže JEDNOTLIVĚ to tu jistě bylo, dohromady nikoli. 3) jazyk a technické provedení se mi jeví být špičkové (Michael by asi použil výraz “profesionální”) – nenapadá mne jediná toporná rozmluva, místo, kde by děj ztratil spád, dějová linka, která by nějak zadrhovala (snad ta detektivní kombinace se stává zhruba od třetího dílu příliš šílená a překombinovaná)4) Pak jsou tu navíc vyslovené lahůdky – Harry Potter skutečně roste před očima, chová se pubertálněji, mění se i jeho dobrodružství (tohle neměl tak vypracované ani ten Ransome). Nebo elegantní studie teroru na způsob Umbridgeové – jakoby autorka znala soudruha Husáka…5) takže, přátelé, kdo umí, ten umí- a kdo neumí, žvaní cosi o hamburgerech a o komerci…Mimochodem, ať je o autorčině legendě nažvaněno okoli, je prostě ověřitelný fakt, že se neproslavila díky reklamě, ale jen a jen díky prvnímu dílu…
Pro mě je Potter mimo jiné dobré cvičení v angličtině. Prvního jsem četl, ještě než tu vyšel, a ty další vlastně taky. Ale nemyslím, že má cenu litovat, že jsem se tehdy nepokusil koupit práva, Albatros zvládá prodej pohádkových knih odost lépe, než by to dokázaly Straky na vrbě…
to argonantus
nevím jak ve anglii, ale ve naších zemích si HP vydobil slávu především díky médiím. Kdoví kolik dětí by toužílo po další knize HP, kdyby je neviděli ne v reklamě, ale přímo v televizních novinách. Existují mnohem lepší knihy pro dětí než HP Např. Koralina, kterou jsem měl možnost vidět v akci na vlstní oči. Ta kniha chápe dětskou duši téměř dokonale. Mimochodem půjčují jedné starší přítelkyni knihy s Jakubem Vandrovcem, která trošku v upravené podobě předčítá tyto povídky jako pohádku na dobrou noc a dětska se skvěle baví.Ti malí lidičkové jsou totiž mnohem bystřejší, než my si myslíme.
sicco:”mnohem lepší knihy” jsou věcí názoru; mohu jen argumentovat tím, že znám plno dětí, včetně vlastních, kterým se HP líbí. Ale musím dost důrazně trvat na vzniku slávy nikoli kvůli reklamě; do Čech se HP dostal už jako docela slavný; ale v Anglii zejména těžko mohla mít na jeho slávu původně reklama – z čeho by ji asi platili? A kdo? A proč? Mimochodem, původní náklad HP svědčí o věci dost jasně…To, že se ex post z dobré věci stane komerční monstrum nijak nevysvětluje vznik slávy… (snad jedině v tomhle je Pán prstenů podobný případ…)
šašku
Velice hloupá otázka na pana autora: přečetl jste si vůbec tu knížku? Jen tak mimochodem, abych předešla nesrovnalostem, jsem mládež, čtu HP, čtu i “literaturu”. Síla HP podle mě není v tom, o čem je napsaný-ale jak je napsaný-čtivě, s ohromnou dávkou fantazie, zábavně, odsýpá a zaujme. Ano, pokud jste si někde na netu přečetl výtah z děje, chápu, že může připadat plytký, ale připomínáte mi kamaráda, který HP zarytě nenávidí, stvořil dokonce básničku (potter chcíp/potter chcíp/takže není žádnej důvod/číst ten jeho šit), ale knihy se ani nedotkl-něco tak odporného přece nebude číst, že. A buďte tak hodný, neberte ty nebohé dětičky čtoucí HP, protože je IN, jako úplné blbečky. Ano, některé jsou-s tím HP nic neudělá, přinejmenším je ale módní nutnost přinutí jednou přečíst něco kvalitního-a ujišťuji vás že vedle takových Stop hrůzy je HP literární skvost-ale zdaleka ne každý bez vašeho rozumu a vzdělání je tak pitomoučký. A navíc, někoho to vyburcuje, zjistí, že něco takového vůbec existuje a vrhne se do hledání dalšího, třeba už ke zmiňované Koralině (mimochodem, co je tak extra na “dětské duši”?).
pro argonanta
re “JEDNOTLIVĚ to tu jistě bylo, dohromady nikoli”: Co vám chybí u Diany Wynne Jonesové? Nebo jste myslel “tu” ve významu “v Česku”, jak se teď šíří, a ne obecně existenčním?
:-)))
HP je napsaný srdcem, to se ovsem o “kritickém traktátu” paně autorova říci nedá ani náhodou.Zalkni se PROTIVO 🙂
Re: :-)))
HP je tak srdečný čtení, že se za 2 roky bude prodávat i na hajzlech na I.P.Pavlova. Potom se odhodlám na veřejný toalety a půjdu si s ním vytřít P****.
Obhajoba
Není pravda, že děti čtou Harryho jen proto, aby byly “in”. V mé bývalé třídě jsme byly dvě, které to četly. A teď je nás taky jen pár – rozhodně méně než polovička. A ti, cot ot nečetli, na nás shlížejí s despektem… možná proto, že už nejsem ve věku okolo 13ti let, u téhle vrstvy dětí Harry asi letí víc :-). Ale teď si přijdu spíš já “ta divná”. A není pravda, že Harry Potter je knížka pro děti. Rowlingová se někde nechala slyšet, že ji vůbec jako knihu pro děti nezamýšlela napsat. Kdo četl čtvrtý a pátý díl, musel si uvědomit, že tohle nějaké 11ti leté děcko nestráví. A mimochodem, čtou ho i dospělí. Jasně, komerce je děsná, ale reklamě se nevyhne nic – ani Vánoce a Velikonoce, tak bych z toho u Harryho nedělala vědu…
Re: Obhajoba
Promiň, ale že HP nebyl zamýšlený pro děti? To mi připadá trochu jako kec (bez urážky).
Neřekl bych, že komerce je něčím mezi prokletím a sprostým slovem. Konečně je důležitou součástí celé angloamerické fantastiky a na žánr jako celek nijak zhoubný vliv nemá. U HP jde stále o reklamu přeevším na knihu, což mi nepřijde nijak tragické. Horší situace je u Tolkiena, kde je propagovaným produktem výhradně film a o Pánu prstenů tak zasvěceně mudruje i ten, kdo knížku v ruce nikdy nedržel (chytrolíni typu Trošky)
No, jo. Komerce je svinstvo. Ja se skoro poblil u recenze na Posledniho Samuraje a kdzy jsem to (po dlouhem vahani) zhlednul, by jsem prijemne prekvapeny…Taky Pirati Karibiku. Az z usi mi lezl odpor voci vsem sk******m reklamam. No ted to povazuji za jeden z nej filmu… POtter sice neni zadna slava, ale mam hroznou chut precist dalsi dily…(mam 2…:)). A trailer na Azkaban je suuuupr….
Jan Vaněk jr.:o Dianě Wynne Jonesové jsem v životě neslyšel, takže nemohu říci, co mi na ní chybí.Arwen:mému dítěti je 10 let a nemohu ho odtrhnout od pátého dílu. Tak nevím…
kontroveryzni nazor
s panem Klicnikem jsem nucena nesouhlasit.Je mi 14 let a Pottera nectu kvuli tomu abych byla “in”. Vono to taky tak uplne “in” podle mne neni. Je fakt, ze se polovina nasi tridy na Pottera tesi a cte ho, ale ta druha je spise proti. Dejovou linku III. dilu si pamatuju! Samozrejme ze ne vsechny podrobnosti, ale zkuste precist nakou knihu a za rok presne ríct co se tam delo! Mimochodem po vasem clanku se musi Sirius otacet v hrobe.(i kdyz zadny nema)
Já Harryho čtu taky. Miluju ty knihy, jsou tak okouzlující a vždy překvapí!!! Kdo by ale po 11-, 12-, 13-, 14-letém dítěti mohl chtít, ať se sám vypořádá s nejzrůdnějším a jedním z nejlepších čarodějů všech dob? Už jste někde viděli, aby batole přebilo dospěléjo člověka? Já teda ne.Jasně, reklama je obrovská, ale co na tom? Mě to ze začátku úplně míjelo, pak mi to spolužačka přinesla, jestli si to prý nechci přečíst – a už mě to nepustilo.Nestydím se za to, ale ani to nečtu proto, že by to mělo být in. Ve třídě je drtivá většina lidí, kteří ty knihy nikdy nedrželi v ruce a rozhodně se mi out nezdají…Možná na tom něco malilinko je, ale já nesnáším kritiku za každou cenu – a tohle, co jsem si přečetla, se tomu dost blíží.Dějovou linku každého příběhu vám klidně řeknu na Silvestra o půlnoci – a 100% vím, že nejsem zdaleka sama
Ehm
Autor asi zapomnel, ze spousta “originalnich” motivu pochazi uz z Bible :-] To, ze Harry cerpa z knih, ktere byly napsany pred nim je snad jen logicke, stejne jako dalsi knihy budou cerpat z Rowlingove.
HP je docela dobrý
HP se mi dost libil, je to prostě dobře napsané a že by tam bylo toh až tolik vykradeného mi nepřišlo. Nevím proč, ale mě osobně HP připomíná Kedrigerna (Kedrigerne mírně vede). No nic , nechci se autora článku dotknout,ale takz mám pocit, že se za každou cenu pokoušel něco zavrhnout aniž nad tím pořádně přemýšlel.
My už to nečtem. Koupili jsme lepší a neopsanou. NEMETONBURK. Ale fantasyplanet o ní neví, a to je ostuda tohodle server! Když už se zahazují s Potterem. Nebo je to komerce?
Clanek je opravdu velmi premrsteny-jiste,souhlasim s faktem ze jsou tuny velmi dobrych knih vedle HP,ale…Stale je to velmi velmi velmi kvalitni kniha…ano,je mixem vseho mozneho co jsme meli sanci cist v minulosti,ale co na tom?Rika se ze lidska fantazie nezna hranic,ale podivejme se kolem…at precteme co precteme,vzdy v knizebude odkaz na nejake jine dilo,napad nekoho jineho…To uz je vyvoj,vezmi neco co uz to bylo,prepracuj,no a pokud na to mas,prorazis s tim…Nemyslim si ze bychom za to nekoho meli soudit-a uz vubec si nemyslim ze by Rowlingova byla nejaka zlounka ktera vykradla co mohla za ucelem co nejvetsiho vydelku-jsme v realnem svete,ne v americkem filmu.Co se tyce komentaru o reklame na Prsten z PP nad clankem,musime si uvedomit,ze v dobe kdy Tolkin knihu napsal lide zadne plysove Balrogy zakoupit nemohli…Zato Rowlingova je porad nazivu,tesi se plnemu zdravi,a sama rada dohlizi na nataceni filmu,programovani videoher a mozna i vyrobe Bertikovych lentilek…To je jen pro rozliseni te komerce…
komercni clanek
Autor clanku Harrymu vytika ze je neoriginalni… pritom tenhle clanek je tak neoriginalni, ze by autor mel chodit kanalama. Asi si to neuvedomil…
Asi jste všichni podlehli reklamě. Přečtěte si ty bráčky soudně znovu. Reklama je silná zbraň na ovládnutí lidí. Vždyť na ní dělají psychologové. Navíc si přečtěte Washingotn Post: HP 5 tam neprodejná leží ve skladech a tak tam dělají sociolog průzkum, aby nachytali dospělé, když to děti nekupují a nudí je to. Stačí to českému podprůměrnému čtenáři jako argument?
Pavle
Tedy, já nevím.Kdo je český podprůměrný čtenář? Takový, co ještě slabikuje? :-)A nadprůměrní čeští čtenáři své názory zakládají na článcích z Washington Post?A jaký je rozdíl mezi módním vyzdvihováním a zatracováním? Já nevidím žádný…Možná by – bez urážky – více neškodilo přemýšlet právě autorce této reakce…
Podprůměrný český čtenář je ten, který neví, že kámen mudrců není šutr, ale struktura, na níž vznikl vesmír. Dál ten, kterému nevadí, že knihy nemají zápletku. Podprůměrnému čtenáři stačí, že drží to, na co je reklama a je IN.
Takže kámen mudrců je něco jako “stará struktura”, to jsem opravdu nevěděl :-).
Takže kámen mudrců je něco jako “stará struktura”, to jsem opravdu nevěděl :-).
Pavle:
Mně spíš připadá, že “podprůměrný čtenář” je ten, kdo si myslí něco jiného než Vy, čímž tahle reakce velmi ladí i s duchem celého Klíčníkova článku.Netvrdím, že HP je bez chyb, ale odsuzovat knihu prostě proto, že je populární, mi připadá zkrátka hloupé. Mimochodem, četla jste je vůbec…?
Tým v Bloomsbury na takové hlupáky jako vy vsadil. Ta chemická blondýna není autor, to je znát z angl. originálu, protože tam každou kapitolu psali jiným jazykem. Jednoduchým lidičkám se naservíruje kamínek v čarodějnické škole a oni věří. Jak snadné. Stejně jako s totalitou apod. Proto se na světě chytá každá hloupost. Přečti si nějakou kvantovou fyziku, když si myslíš, že lžu. Bohužel mluvím pravdu.
Pavle: A ty uz vis jiste, jak a z ceho vznikl vesmir? Vazne? Tak to gratuluju! Zes jeste nedostala Nobelovu cenu! A ted vazne. Kamen mudrcu je vec, nebo chces-li substance, ktera jitrila fantazii lidi uz od neopameti. Pro kazdeho muze predstavovat neco uplne, ale uplne jineho. Proc by to v jednom z tech podani nemohl tedy byt zrovna ten vyjimecny “sutr”? VSEM: Doba je moderni a komerce temer nevyhnutelna. Kdyz se neco libi, tak z toho ty penize vytahnu, ze ano. Proc taky ne. A vasdim se, ze kdyby se nektere z del autora tohoto kritizujiciho clanku zacalo libit stejne jako HP, udelal by z toho uplne stejnou komerci. Ale treba se mylim. Predpoklad masoveho uspechu ovsem je, ze se to LIBI, az pak je z toho trhak. A v pripade potterovske serie-s ohledem na to, za jakych podminek vychazel prvni dil-to plati dvojnasob. A ze to lide ctou protoze je to in? Mne je 18 – tzn. ze uz se precijen do kategorie deti(alespon podle zakona) nepocitam. Na verejnosti bych si asi pripadala dost divne resp. out, kdybych priznala, jak moc me Harry Potter chytil. Svoje nadseni si tedy nechavam pro sebe, ale musim uznat ze me Potter primo strhl. Ja kvalitu knihy nepocitam podle estetiocnosti, ale podle toho, jak hluboky dojem ve me zanecha. Jak dlouho po jejim docteni nejsem schopna odpoutat od ni myslenky. Tohle se Rowlingove v serii Potteru povedlo dokonale. Musim ovsem uznat, ze 5 dil mi prijde zdaleka nejslabsi. Proste uz to neni ono. Posledni soubojove sceny mi napr. prijdou jako z Americkeho filmu-zbytecne natazene, zdramatizovane a pritom prehustene akci. Rozhodne se mi daleko vic libila hrbitovni scena ze ctyrky – byla pomalejsi, ale prave proto mel ctenar cas se aspon trosicku bat. Jinak zmena povahy hlavniho hrdiny mi take neprijde zrovna nejlepsi. Byla by sice fajn, ale kdyz je az takhle dotazena do krajnosti, z hlavniho hrdiny se stava skoro zaporak.
Pavla
tak tohle mi zase nedá… tahle reakce je tak úžasná směska fanatické zaslepenosti, že se to hned tak nevidí. 1) “Asi jste všichni podlehli reklamě.”Kdybys nebyla líná pročíst reakce nepatrně dříve, hodně lidí se tu vyznalo, jak s Pottwerem začali, a jednoznačně to vyvracejí (četli HP dřív, než nějaká reklama začala). 2)”Přečtěte si ty bráčky soudně znovu.”Tohle není argument, nýbrž zaklínání. na druhou stranu, novotvar “bráček” je pěkný.3)”Reklama je silná zbraň na ovládnutí lidí. Vždyť na ní dělají psychologové.”No, a co z toho plyne?3)”Navíc si přečtěte Washingotn Post: HP 5 tam neprodejná leží ve skladech…”Tohle už je popírání nosu mezi očima. HP 5 láme prodejní rekordy, stejně jako všechny předchozí díly…Jako argument je to vysloveně slabomyslné, a navíc lež jako věž. Hlásím se tudíž k “českým podprůměrným čtenářům.”4) “Podprůměrný český čtenář je ten, který neví, že kámen mudrců není šutr, ale struktura, na níž vznikl vesmír.”Finis coronat opus. Tisíce let se mnoho jedinců snaží přijít na to, co je Kámen mudrců. Pavla, nadprůměrný český čtenář, to však rozsvítí jedním vrzem. Sebevědomí by mohla závidět i Dajdou.5)”knihy nemají zápletku”. Zde doporučuji si doplnit učivo záladní školy, co je to zápletka. Pak se snad můžeme s nadprůměrnou tenářkou bavit.
Alar
No, jsem o něco starší, takže už na tu důstojnost tak nedbám; klidně přiznám, že jsem se nad Harrym výborně bavil, a to nad všemi díly…
Pavla: Aha, takže nečetla. Odtud ta vypjatá, nadprůměrná moudrost…Jinak myslím, že jako nakladatel dokážu rozřešit dilema mezi “HP pětka se skvěle prodává” a “jsou ho plné sklady”. Pro každého nakladatele je (pokud ví, že prodá), výhodné udělat náklad co možná největší, má-li na něj skladovací prostory (ale o Pottera se stejně poperou distributoři). Při milionových nákladech už je to možná jenom pár centů od kusu, ale mně by pár centů z několika milionů výtisků celkem stačilo… 🙂 Pokud vím, tak i Albatros udělal asi 240.000 ks, což je náklad, který nejspíš neprodá pár let, ale nebude celou tu dobu muset dotiskovat a veškeré výtisky pětky bude mít zatraceně levné. Ta cena je samozřejmě šílená zlodějna, kalkulovaná na zájem kupujících, nikoli podle nutných výdajů.Jinak bych ale rád zopakoval, že kvalitu knihy odmítám posuzovat podle prodejnosti. V Potterovi je určitě dost nedotažených věcí a ta pětka by potřebovala zkrátit, myslím si ale stejně, že se časem (dávno po odplynutí reklamy) zařadí mezi dětskou klasiku typu Ransomeho nebo Čaroděje ze země OZ…Ještě Pavle: Vrať sena zem, když jsem před lety četl v angličtině první díl Pottera (půjčil mi ho kamarád, co pár let učil v Americe a náhodou naněj narazil), byla to taková ucmoulaná tenká knížečka standardního vzhledu a vážně to nevypadalo, že by nějaký na ni nějaký “tým” něco “vsadil”.
Na druhé straně: třeba zrovna Čaroděj ze země OZ má tuším spousty dílů (v podstatě cyklus ještě v době, kdy o cyklech a knižní komerci nikdo nci nevěděl) a do obecného povědomí se velmi silně zapsal jenom ten první. Těžko říct, zda to s Potterem nebude taky tak.
Heele, u nás ve škole byl nějaký chlápek a rozprodával HP všechny kus za 20 Kč. Nekecám. Takže to asi fakt není tak úža. Jen ta reklama byla na jedničku. Mněě bylo vždycky divný, co o tom kecaj. Vždyť to vypadalo, žee to ani nečetli, ale naši mi taky koupili všechny díly a divili se, že mě to neba. Prý nejsem in řekla kámoška, když to nečtu. Tak je to a starší ségra studuje VŠE ekonomiku, mi vyprávěla o teorii davu, žee se uměle vytvoří lživá reklama o tom , JAK VŠICHNI TO MILUJOU a tím jsem usadila kámošku. ČAU Běta
vyjimecne knizky
Jsou to skvele a vyjimecne knizky. Nepusti vas od zacatku az dokonce. Kdyz je ctete, tak je MUSITE cist az do 4 rano… (A ze se nelibi nekolika lidem, kteri je vetsinou ani necetli? Prece vite co si o takovych myslim!)
Ty přede mnou jsi nalít na psychologii davu, pak musíš číst do 4 do rána. Přečti si NEMETONBURK bomba kniha a chce na to mít volnou celou noc. Tam se těším na druhý díl. Prý bude za půl roku. Karel
Ještě Pavle:
Ty jsi s tou psychologií davu vážně legrační. Pavlo, Karle nebo snad Běto? 🙂 Asi máš s davy své zkušenosti… A zjevně jsi nalítla na Nemetoburk, když ho musíš číst celou noc. Určitě je za tou knihou hrozně vymakaná komerční strategie, jak dostat čtenáře, jenom ji ještě nevidíš… :-))
Tak mi nějakou strategii o Nemetonburku najdi, ty chytrej. Vždyť o něm nikdo nemluví, akorát my ve škole a pak holky a kluci na basketu. Slyšel si něco v telce nebo v rádiu? Nebo v novinách? a co víš o aurách? a co víš o nemetonu? haha nic. Ale ty čteš jen Potra, tak promiň. Já jsem Karel, a Pavlu neznám, ale má pravdu.
Re: Potter
Píšu za 14-15letý machry. Takhle se nechová ani nejtvrdší teenager, jako Harry v HP5, ale myslím, že je to návod jak dělat blbce. Nám se pětka už nelíbí, ale když oni naši si myslí, že je to jediný čtivo… úúúúú Richard. 9. ročník
reklama
Na Harryho je velka reklama prave a jedine proto, ze je to skvela a brilantni knizka. Vitejte ve 20/21. stoleti. Takhle to proste dneska chodi a kdo to nechape tak nepochopil svet.
Tys nepochopil svět nás mladých. Harry je blábolíček pro materialisty, který si myslej, že mávnou hůlkou a jsou super. Asi seš dost starej, když tvrdíš, že je to brilantví. Je to kravina, ale i mý staroušci rodičové to kupujou. Že mám mlčet a číst, když se o tom píše v novinách… Marika Já miluju Tolkiena a ne toho chudáčka Harryho.
Přidávám se ke kritikům, ale vězte, že ta marketingová sprška Potterovi moc nepomohla, neboť dnes byl sesazen z prvního místa prodejnosti knih. A v cizině se taky dlouho neohřál. Došlo na slova moudrých. Jago
Pavle
Musím říct, Pavlo, že už jsi s tím vším kolem Pottera vážně trapná.Nicméně, co se snažím říct já, je pouze toto:a) Kvalita knih není nijak odvislá od žebříčků popularity. V dobrém ani ve zlém.b) Člověk, který nějakou knihu kritizuje, by si jí MĚL napřed přečíst.Howg.
Tolkien = Rowlingova
Ja bych klidne dal mezi Tolkiena a Rowlingovou rovnitko. Je to oboji jenom takova oddechova knizka.
Proč tady na tý stránce odpovídaj všichni nějaký Pavle, když to vždycky píše někdo jinej? A pokud sem to pochopil Pavla sama říká, že je četla všechny v originále. Tak se lidi naučte číst aspoň česky. A srovnávat s Tolkienem? To je odporný. Tolkien vytvořil mytologii, ale nikdy nelhal a vždy uvedl, odkud čerpal, zatímco tvůrci Pottera opisujou a opisujou a jenom podávaj žaloby. Např. pavouci a Aragog. To je vrchol! Pavoučí scéna opsaná z Hobbita a to jméno. To naštvalo i mýho desetiletýho bratra. My (jsem deváťák( sme jen mávli rukoua řekli, že je Roulingová prostě trapná a čteme Zaklínače. Igor
ech
Hmmm… Pokud ti k narceni z opisovani staci to, ze se v knize objevi obravzky pavouk ktery se objevi v kazde druhe fantasy knizce), tak prosim, prosim. Klidne to muzes povazovat za opisovani, ale hlavne to nerikej nekde na verejnosti. Co bude priste? Ze Rowlingova opisuje proto, ze se v HP knizkach objevil hrad ktery mel kolem sebe jezero? Nebo ze je opisovani, kdyz se tam objevy “zly cernokneznik”?
ech
A abych nezapomel – struktura tech knizek je velice promyslena, uz v prvnim dilu HP jsou odkazy na to, co se stane v 5. dilu (a pravdepodobne jsou tam i odkazy “mezi radky” na to, co se stane v zaveru cele sedmidilne serie). HP neni o nic mene promyslenejsi nez LOTR a zaslouzi si minimalne stejne zachazeni.
Čau, já vím o jiným opisování. Až si budete číst HP4 a Voldermont se zjeví na tom blbym hřbitově, je to přesně opsaný popis zloducha, jaký je v jedné supr filmové sáze. Doufám, že na to přijdete sami. Karel
Čau, já vím o jiným opisování. Až si budete číst HP4 a Voldermont se zjeví na tom blbym hřbitově, je to přesně opsaný popis zloducha, jaký je v jedné supr filmové sáze. Doufám, že na to přijdete sami. Karel
A já jsem normálně četl knížku, ve které hlavní hrdina kouzlil!Člověk by nevěřil, co autoři všechno neopíší…:-)
Asi si to Michale nepochopil, co ti chtěl ten před tebou říct. A nebo neznáš podrobně Star Wars a nemáš fotografickou pamět. Dana
A nebo jsem prostě normální a nestal jsem se otrokem Harryho Pottera – byť v negativním smyslu…