Vynikající kombinace akční válečné sci-fi a špionážní tématiky. Překvapivě kvalitní space opera.
Román Ztracené slunce, pod kterým je podepsaná autorská dvojce Sean Willimas a Shane Dix , už na první pohled lze považovat za klasické hard science fiction. Nejen z textu anotace na zadním přebalu, ale i při pohledu na závěrečný dodatek knihy, kde je velmi obsáhle popsaná historie “Společenství států“ a dopodrobna vypsaný slovníček pojmů, jsem román námětově tipoval do skupiny, abych tak řekl, startrek-starwarského typu. Velká galaktická říše, mnoho různých lidských a pololidských ras s exotickými vlastnostmi, kladní bojovní hrdinové, prostě všechno, na čem jsou založené příběhy ze Star Treku či Star Wars. K tomu oba autoři nemají moc daleko, protože největší úspěch (aspoň podle webu Amazon.com) sklidili za knížky právě ze seriálu Star Wars. Musím se přiznat, že ani jeden z těchto kultovních seriálů mne neuchvátil. Prostě nezáživně a monotónně se opakující klasické příběhy space oper. Z toho důvodu jsem k tomuto dílu přistupoval s jistým despektem. Ale na druhou stranu mne o opaku přesvědčovaly právě ohlasy čtenářů na Amazonu, které byly pro tento a další díly z trilogie Evergence více než pozitivní.
Děj románu se odehrává ve vzdálené budoucnosti, kdy lidstvo kolonizovalo desítky planet a hvězdných soustav, a vytvořilo tzv. Společenství států, velké galaktické impérium, které je neustále v pohybu, kde pohraničí stále vře v lokálních válkách o odtržení. Nejagresivněji se momentálně chová říše Dato Bloc. Proti ni se obrátila pozornost armády SS, a vymyslela tajný, těžce konspirační plán, ve kterém důležitou roli hraje komodor Morgan Rocheová ze zpravodajské služby SS. Ta jako hlavní hrdina prochází celou trilogií. Sympatická komodor Rocheová v sobě spojuje charakter typického vojáka, řádně plnícího rozkazy a i člověka, vlastně ženu, která musí v krizových situacích zapnout i prosté logické uvažování. Její úkol spočívá v transportu super tajné UI (umělé inteligence) na ústředí SS zpravodajské služby, ke které je připoutaná řetězem a familiérně ji říká Pikslo. Ale při průletu kolem trestanecké planety Sciacca je jejich kosmická loď ze zálohy napadena bitevníky Dato Blocu. Loď byla zničená a Rocheová jako jediná se spolu s tajemným neznámým Adoni Canem – záhadným vesmírným trosečníkem, zachráněným těsně před napadením raketami Dato Blocu – spasí maskovaným přistáním na Sciaccai. Posléze zjistí, že vláda planety kolaborovala s útočníky a nelze u ní hledat ochranu. Nezbývá ji nic jiného, než se spojit s rebely, osvobozeneckým hnutím bývalých trestanců, kteří proti místní vládě, defacto vládě SS, vedou už řadu let partyzánskou válku. Oba týmy si můžou být navzájem prospěšné. Jedinou třecí plochou je záhada jménem Adoni Cane. Z něho se vyklubal velmi chladný a tvrdý bojovník-zabiják, z něhož mají obavy obě strany.
Tento sci-fi příběh v sobě kombinuje nejen válečnou tématiku, ale i špionážní prvky. Díky tomu děj obsahuje mnoho záhad a konspiračních tajemství a u mne, milovníka špionážních románů, kniha získala body navíc. Autoři dovedně zvládají svoji práci, podle mne dokonale profesně napsaný příběh, typický pro akční knihy. Jediné, v čem by se mohli zdokonalit, je eskalace napětí. Jejich styl dokáže „táhnout”, ale možná by šlo najít vhodnější slova, aby čtenáře opravdu děj napnul. Něco takového, jako u mne v poslední době evokovaly romány nejprodávanějšího autora současnosti Dana Browna Šifra mistra Leonarda a Andělé a démoni. Myslím, že čtenář za cenu 249,- Kč (a to není málo) dostane odpovídající kvalitu. Doufejme jen, že kniha se prodejně ujme a nakl. Návrat vydá i zbývající dvě části The Dying Light a A Dark Imbalance.