…aneb dvojka, pětka a jinak samé nuly. Ohlédnutí za uplynulým rokem není náš výmysl, každý se chce pochlubit filmovými zážitky. Dnešní povídání tak berte nejen jako ohlédnutí za fantastickými tituly roku 2005, ale i jejich zametení pod koberec a víru v lepší zítřky.
Nářky a bědování nad filmy roku 2005 ještě neopadlo. Ne že by snad nevznikly žádné dobré snímky, ale těch zbytečných bylo mnohem víc. Stěžovali si všichni: fanoušci dramat, komedií, akčňáků i hororů. A popravdě, ani cílová skupina FP neprožila zrovna optimistický filmový rok. Proto se budeme soustředit hlavně na povedenější snímky a ty špatné necháme hnít na zahradě Přemka Podlahy.
Pokud by se můj kladný výběr měl týkat všech věcí, které jsem v roce 2005 viděl, s jistotou by žebříček ovládl mysteriózní seriál Lost/Ztraceni, jehož název neodkazuje jen na hlavní protagonisty uvězněné po pádu letadla na zdánlivě pustém ostrově, ale i diváky, kteří propadli jeho kouzlu. Dokonce jsem byl ochotný dívat se na něj přes osm hodin v kuse… dva dny po sobě. Hlavními hrdiny jsou obyčejní lidé různého věku i společenského postavení. Problémem se postupem času neukazují být jen „Ti druzí“ z džungle, ale i vzájemné vztahy mezi postavami. Jejich předsudky, lži, neschopnost komunikace. Všechny jsou skvěle vykreslené a nikdo není tím, za koho jsme ho ze začátku považovali. Tohle sice zní jako laciná fráze, ale v Lost se z toho stává hlavní tahák seriálu i díky dokonale promyšleným a zdánlivě náhodným flashbackům do minulosti všech trosečníků. Lost je jedním dlouhým příběhem, takže nehrozí žádné vatové díly, jako třeba ve Hvězdné bráně. Navíc v druhé polovině, tedy od nějakého dvanáctého dílu, nabírá děj zběsilý spád, aby nám na konci první série tvůrci odhalili… velké nic a akorát nás ještě víc natěšili na sérii druhou. (Tohohle efektu vlastně nebudete kvůli komiksové návaznosti ušetřeni nikdy.) Díky shaymalanovskému nádechu, výborným neokoukaným hercům a naprosto originálnímu nápadu se z tohoto amerického seriálu stal jeden z největších televizních trháků poslední doby, chlubící se nejedním oceněním. V budoucnu si na FP o tomto fenoménu přečtete něco podrobnějšího, protože nelze zapomenout na všechny aspekty, ke kterým se hodí samé superlativy. Pro zajímavost, tvůrcem Lost je J.J. Abrams (Alias, Mission Impossible 3) a spolupracuje na něm třeba i komiksový scénárista Paul Dini.
Mám-li vybrat z chudé nabídky fantastických filmů, už to tak lehké nebude. Rádoby Fantastickou čtyřku a třetího Bladea jsem si v zájmu udržení zdravého rozumu nechal s klidem ujít. S Elektrou jsem bohužel to štěstí neměl a z těch chvilek, kdy jsem zrovna nebyl ohnutý nad kbelíkem, nedokážu kvality filmu posoudit. Constantine měl skvělé okamžiky (Stormare ruleees), jako celek mě neuchvátil. Podobný pocit jsem si odnesl i z projekce Svěrací kazajky – klaustrofobií a drogami nadopované scény jsou vskutku působivé, Brody odvádí svou práci jako vždy poctivě, ale jeho dívčí protějšek Keira Knightley (Automatická oprava textu ve Wordu změní jméno Keira na Kejda, což se mi zdá velmi výstižné. Já tu její vnucující se tvářičku prostě nemusím. Pro feministky: Ne, není to proto, že se na ní dá hrát kulečník.) a ani film jako celek si mé sympatie získat nedokázaly.
Ve výčtu komiksových adaptací nesmí chybět Sin City. Ne snad proto, že to byla nuda a Rodriguez (dokonce i s Millerovým přispěním) předlohu spíš zparodoval, ale kvůli revoluční technice, která umožnila to nejvěrnější převedení Millerových obrázků na filmové plátno. Co se vizualizace týče, SC zkrátka nemělo chybu a neoddiskutovatelně ovlivnilo další technický vývoj, i přesto mi nominace na Českého lva za nejlepší zahraniční film nějak nejde do hlavy. Na mysli se mi v tento okamžik vydraly další dva snímky, protože jsem je také viděl v Karlových Varech, a sice Noční hlídka a Kung-fu mela. Adaptace Lukjaněnkovy knihy je stejně jako SC vizuálně vybroušená, je vidět, že v Rusku nemají jen dostatek financí, ale i schopné filmaře. Tady bych rád vypíchl hlavně hrátky s anglickými titulky. Vychytávky ve stylu krve, rozpouštějící se ve vodě, velikost písma podle intonace nebo jejich postupné odhalování, když postava mluví pomalu. Jinak mi ale vadilo dost kolísavé tempo a chaotičnost, jež vás bez znalosti knížky o mnohé ochuzuje. Snad netřeba dodávat, že kniha se na film dívá z patra a sem tam mu na hlavu hodí cihlu.
Ani zásah cihly by nesložil hlavního hrdinu Kung-fu mely v podání jejího režiséra Stephena Chowa. Opravdu bláznivá komedie má v zásobě několik vypečených vtípků, které vám rozsekají bránici katanou a přišpendlí vás k obrazovce párem vrhacích hvězdic. Nebudete ušetřeni ani nějaké té rány nunčaky mezi parůžky, to když zaútočí povedená hláška (jako třeba ta s lízátky v hlavní roli). Kung-fu mela není bezchybná, jedno odpoledne v její přítomnosti (a nejlépe s partou kamarádů) však vřele doporučuji.
Zapomenout nesmíme ani na velmi atypický Spielbergův návrat k mimozemským kořenům ve volné adaptaci Wellsovy Války světů. Doprovázely ji velké diskuze a Tom Cruise si naprosto nepochopitelně vysloužil nominaci na Zlatou malinu. Přesto Válku světů hodnotím velmi kladně, určitě stojí za to. Hltat budete úžasnou Kaminského kameru, která si libuje v dlouhých jednozáběrových průletech, vynikající speciální efekty, ikonické scény (prádlo, vlak, sklep) i civilní příběh, který dokáže Spielberg nacpat do každého svého filmu. Když je snímek po celou svou stopáž výborný, tak pro mě přeslazený ani useknutý závěr není směrodatný.
O smradlavém zklamání z ostrova Lebek raději pomlčím s odkazem na recenzi. Kromě nemytého opičáka Konga cítím také vůni linoucí se z Burtonovy továrny (Pro méně důvtipné: Právě čtete o filmu Karlík a továrna na čokoládu). Tim tentokrát upustil od záhrobního tématu (se kterým zabodoval i v Mrtvé nevěstě) a ve své taškařici podle Roalda Dahla zase jednou dokazuje, že s poctivostí se dá někam dojít, ne jen pojít. Tenhle film bych shrnul následovně: Úchylný Johny Depp exceluje v úchylné úchylarně, která se stala nesmrtelným pomníkem Kubrickovy Vesmírné odyssey. Když už jsme u těch zápachů, mé nestříhané nosní chloupky větří škvarky Anakina Skywalkera. Ano, Pomsta Sithů byla velkolepá, ale s odstupem času a po několikátém shlédnutí si nemůžu nevšimnout zbytečných nedotažeností příběhu i zbrklého přerodu mladého Jedie v Sithského Lorda, který měl být katarzí nové trilogie. Ani zbytečné scény, jakou je třeba ještěrkoidní monstrum, však pomstychtivé Sithy nesesadí ze stupňů vítězů. Ze snímků roku 2005 se mi kromě Yody a spol. do paměti nejvíce zapsali Jim Carrey v roli odporného strýčka Olafa, jenž svým svěřencům nachystal skutečně Řadu nešťastných příhod a Christian Bale v nejlepším postburtonovském Batmanovi. Adaptace knih Lemony Snicketa je dle mého názoru jedním z nejnedoceněnějších filmů předešlého roku. Burtonovská stylizace, vhodné herecké obsazení s nezapomenutelným Jimem Carreym, který stále tvrdí, že prostě není Olaf, a samozřejmě „tatrovka“ si zaslouží shovívavost, i když film díky opakujícím se situacím sem tam zalapá po dechu. Za zmínku stojí i vypiplané loutkové závěrečné titulky. No a začínajícímu Batmanovi jsme věnovali samostatnou recenzi, stejně tak čtvrtému Harry Potterovi, který do známé série přinesl akčnější polohu.
Nakonec to nebylo zas tak špatné, ale to jen díky tomu, že jsem vás ušetřil těch psích hromádek, které si spíš než vaši pozornost zaslouží rychlé chemické odstranění. Pojďme se ještě v krátkosti podívat na letošní naděje, a pak vám tu hlavu už vyndám z načasované pasti, kterou mi prodal JigSaw. Slibuju. (Ďábelský smích.)
V jako vendeta – Tajemný V se bude mstít již 20.dubna.
X-Men 3 – Závěr trilogie s názvem The Last Stand má v našich kinech premiéru 25. května.
Scanner Darkly – Philip K. Dick v nebeském multiplexu (nebo kde se tam promítají filmy) shlédne svůj Temný obraz někdy v červenci.
Superman se vrací – 27. červenec bude pro Kryptoňana dnem D, lépe řečeno S. Snad v pohybu nebude působit jako Superhomoman z umělé hmoty.
Piráti z Karibiku 2 – Ti stejně majetní jako já se do Karibiku podívají alespoň v doprovodu Johnyho Deppa a Orlanda Blooma. Vtírat se 3. srpna bude i Keira Knightley.
Žena ve vodě – M. Night Shaymalan se tentokrát spolčil s Paulem Giamattim a dcerou Rona Howarda, Bryce Dallas Howardovou (momentálně je z ní blondýna kvůli roli ve třetím Spider-Manovi a vypadá náramně). Jak jejich šplouchání v bazénu dopadne uvidíme 14. září.
Eragon – Nechává mě chladným, nicméně mnozí z vás se na 14. prosinec jistě těší.
300 – Zack Snyder by „další film podle komiksu“ rád vypustil již koncem roku. K převedení bitvy u Thermopyl na stříbrné plátno využívá podobné techniky jako Rodriguezovo Sin City.
Klap!
Není náhodou poctivost? 🙂
Lost/Ztraceni = very very good!!! dívám se na to na AXN, a zatím mám za sebou jen první a pár dílů z druhé řadym ale nestačím se divit… chtělo by to edeci na dvd… %)
NIC
kedy bol natoceny film “Bratia Grimmovci?”
Loni.
Recenze je docela dobra, i kdyz ja bych to tak cerne s ohlednutim na minuly rok nevidel. Myslim ze slusnejch filmu bylo az az. A uz se klepu nedockavosti na 300. Komix byl pro mne uzasnym zazitkem…
Souhlas s Melonarem
Válka světů byla minimálně na úrovni Vojína Ryana (tady nechápu spolu s recenzentem to Cruisovu anticenu). King-Kong navzdory délce byla dokonalá pocta nejen originálu, ale i všem dobrodružným (naříkám záměrně akčním) filmům podobného ražení. Sin City pro mě nebyla nuda, ale chápu, že každý má nastavenou laťku vnímání příběhu na jiné úrovni. A myslím, že by tomu přehledu přispěla “soukromá hitparáda” recenzenta, jak to v takových materiálech sem tam bývá. Jinak chválím…P.S. A na “třístovku” se taky klepu.
Velice doporučuji Lost úplně všem. Na TV seriály jsem se nedíval tak deset let, ale na tohle jsem si vypěstoval regulérní závislost. Jsou tam samozřejmě tuny klišé, ubrečených scén a “amerických” keců, ale ten zbytek, to je perfektně vymyšlený a skvěle natočený příběh.K ostatním jen krátce – King Kong nejlepší dobrodružný film od Indiana Jonese, Constantine pánbíčkářská hovadina, Pomsta Sithů důkaz Lukasovy spisovatelské impotence, Karlík důkaz Burtonovy obdivuhodné potence, Sin City těžce efektní nuda, nový Batman přehypovaný nesmysl a Válka světů nejlépe natočená pitomost všech dob.
Tenhle recenzet by se měl sbalit a rychle někam odstěhovat.
V budoucnu si na FP o tomto fenoménu přečtete něco podrobnějšího…V JAK BLÍZKÉM BUDOUCNU???
to Incomo: Ted si balim kufry, takze netusim:)))
Karlík a továrna na čokoládu).
pěkny
Skvělá recenze ! Jen tak dál, čte se to velice dobře 🙂