Modely pro scifisty #6: Mezigalaktická výprava

Dnešní modelářský článek bude poněkud tématický. Jak již název napovídá, půjde tentokrát o i na Star Wars opravdu neobvyklé „kosmidlo“. Navíc jde o první „papírák“ v tomto seriálu. Vzhledem k tomu, že mi speciální kosmické plavidlo mezigalaktické výpravy připadalo jako zajímavý objekt, vyrobil jsem si loni po vydání „Pouti pozůstalého“ podle popisu jednoduchý model á la ábíčkovský minibox.

Tato nevzhledná obluda je výsledkem dlouhého rozjímání a kompromisem mezi zachycením charakteristických rysů objektu a co nejjednodušší a nejrychlejší stavbou. Proto jsem rezignoval na povrchové detaily a případný potisk. Jako základní materiál hlavních částí posloužil obyčejný kancelářský papír, jednotlivé spojovací prvky (pylony) jsou z nařezaných a důkladně slepených proužků polystyrénové destičky.

Základním prvkem sestavy je dreadnought – do klonových válek nejtěžší starorepubliková válečná a přepravní jednotka. Plavidlo samo o sobě složitého tvaru jsem zjednodušil po vzoru výše zmíněných miniboxů tak, aby se skládalo všeho všudy z pěti dílů a zachovávalo obdélníkový průřez. také se (kvůli namnožení) muselo vejít na list formátu A4.

Každý z šesti kusů tvoří dvě bočnice, dno, paluba a zadní čelo (zrcadlo). Jako šablona pro bočnice posloužil jakýsi obrázek zvětšený na formát A4, dno, palubu a zrcadlo tvoří rovné díly, opatřené na bocích chlopněmi pro zalepení do bočnic. Nejproblematičtější se ukázal odhad délky paluby na zaoblené části přídě – přes veškerou snahu a měření jsem v těch místech musel palubu nastavit. Pokud budete někdo následovat mého příkladu, raději bočnice důkladně přeměřte a paluby dotvářejte mnohem přesněji. Chlopně ke slepení jednotlivých dílů bude také lepší (vyjma oblasti zrcadla) konstruovat spíše na bočnicích, než na palubách. Model se při lepení nebude tolik kroutit.

Dalším dílem je centrální jádro. V mém podání jde o jakýsi patvar z jednoho kusu papíru. V „reálu“ to byl válec s kuželovitými vrchlíky, v rámci zjednodušení jsem celé těleso pojal jako na obou koncích zahrocený šestihran, který ale při lepení získal víceméně kruhový průřez.

Po slepení všech částí sestavy přišly na řadu pylony. Známá zobrazení se mírně rozcházejí s popisem, který jsem upřednostnil. Nejprve jsem zamýšlel vyrobit spojovací pylony z papíru, volba ale nakonec padla na plast. Každý z dvanácti pylonů sestává ze tří slepených polystyrénových nudliček, nařezaných z desky tloušťky 1,5 mm. Pylony jsou mezi těleso jádra a jednotlivé dreadnoughty lepeny kyanoakrylátovým lepidlem. Dát dohromady sestavu vyhotovenou převážně z měkkého kancelářského papíru bylo dost problematické (jednotlivé prvky se nechutně kroutí), ale nakonec se to podařilo. Výsledek byl k vidění na letošním Pragoconu, kde ho ale publikum spíše pomíjelo.

  

Přes veškeré vzhledové nedostatky vznikl docela zajímavý model, který může příležitostně oživit interiér a pomáhá upřesnit představu o jednom z výtvorů bujné fantazie mistra Zahna.

Ke stavbě potřebujete:
– bokorys dreadnoughtu
– deset listů papíru A4
– tužku, pravítko, nůžky,  přístup ke kopírce
– destičku polystyrénu tl. 1,5 mm
– disperzní lepidlo (na papír), kyanoakrylátové lepidlo (na pylony)
– spoustu odvahy a trpělivosti, ti nejodvážnější uživí i barvy na povrchovou úpravu

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Kdysi jsem lepil
    Ano, lepil jsem modely podle časopisu ABC. Jejich návody zněly ve stylu: Vystřižený díl 1 přilepte k dílu 2, nezapomeňte nabalit díl tři ze špejle podle návodu… Nevěřím tomu, že se do slepení modelu pustí někdo, kdo je běžně zatížen navštěvováním školních institucí, či pracuje, stejně tak nevěřím v zapojení důchodců. Zajímavé, ale zároveň nepříliš motivující. Plastikové modely jsou daleko více motivující na efekt a ve zmíněném ABC kdysi publikovali také vesmírné koráby.

  2. 2 Střelec: Teď ještě by to chtělo hodit sem obrysy jednotlivých dílů, aby se s jejich rýsováním a dolaďováním každý nemusel dělat sám. :-)2 Jan Pechanec: Jsem vysokoškolský student, tedy zatížen navštěvováním školních institucí, a zároveň pracuji, a přesto si příležitostně nějaký ten papírový model slepím (naposledy před měsícem vesmírnou loď Serenity z geniálního seriálu Firefly). Navíc není vystřihovánka jako vystřihovánka. 🙂

Zveřejnit odpověď