Deset fantastických dní na červencovém Festivalu fantazie v Chotěboři správnému fanouškovi už dávno nestačí. Za tu dobu si nestihne ani popovídat se všemi kamarády, které vidí jen jednou za rok, natož poslechnout si všechny zajímavé přednášky. Právě proto už několik let na letní FF navazuje v říjnu Festival fantazie Speciál, kde se ten nejlepší program opakuje, spousta nového se přidává a především se tu člověk setká se spoustou starých i nových známých.
Procházka po světech fantazie
FFS už dávno není jen akce poslepovaná z nejúspěšnějších pořadů z letního Festivalu, nýbrž plnohodnotný con, na kterém sice ty nejlepší přednášky z FF prostor znovu dostanou, ale do programu je zařazena i spousta novinek včetně nejnovějších filmů, divadelních představení a dalších věcí, jež v červenci v Chotěboři chyběly. Pochopitelně linií je o něco méně, ale to neznamená, že by si návštěvník nic nevybral, ať už fandí Star Treku či Letopisům Narnie, deskovkám nebo Harry Potterovi. Nechyběly každoročně velmi úspěšné programy, jako je třeba Gatecon, AMcon Speciál či TREKfest, ale blýskli se i nováčci, například velmi povedený SoundraCon – linie věnovaná filmové hudbě. Velký úspěch sklidil i Jatkon, program zaměřený na bitvy, boj a válčení obecně, a MaelströM. Za zmínku stojí i výstava obrazů jednoho z nejlepších českých žánrových výtvarníků, Jana Patrika Krásného, a kreseb Hany Vittkové. Velký sál byl tradičně věnovaný Avalconu Speciál, na který přijela spousta hostů. Těch, co jezdí na Festival pravidelně, i těch, kteří letos přijeli poprvé – ano, i takoví jsou. Ze stálých přednášejících povídala Františka Vrbenská, Jaroslav Mostecký či tým agenta JFK s Jiřím W. Procházkou a Vladem Ríšou v čele. Vlado Ríša se letos jako jediný Čech zúčastnil Euroconu v Moskvě, a tak se v samostatné přednášce podělil o své zážitky z tohoto nejvýznamnějšího evropského setkání fanoušků fantastiky. Petra Neomillnerová se podívala na (ostrý) zoubek moderním upírům a přiblížila začínajícím autorům strasti profesionálního spisovatele, Pavel Renčín vyprávěl o svém online románu Labyrint, Martin Koutný zopakoval velmi úspěšnou přednášku o světových spiknutích dvacátého století a Ondrej Herec, vzácný host FFS, se zaměřil na teorii fantastiky. První (a s ohledem na pokračování Speciálu doufejme, že ne poslední) zářez na pažbě chotěbořských conů si udělal František Novotný, jenž přijel povídat o čtvrtstoletí ve fandomu.
Kruté fantazie chotěbořských fanů
Klasické přednášky a besedy pak doplňovaly starší, novější i nejnovější filmy (dvojka Hellboye a Temný rytíř sice přilákali spoustu fanoušků, ale nejvíc diváků se přišlo podívat na VALL-I, animovaný film s roztomilým robůtkem v hlavní roli) a PC a deskové hry. Velkým tahákem letošního Speciálu se stalo divadelní představení pražského Kabaretu Caligula, jehož hry (například Jan Hus: Vzkříšení a Hamlet: Přání zabít) bývají beznadějně vyprodané. Herci do Chotěboře přijeli s pásmem tří skečů, nazvaným Kruté fantazie (Fronta na maso, Zbojník zabiják, Válka kmetů), a trailery na svá další představení. Povedené vystoupení diváci ocenili zaslouženým potleskem, takže snad Chotěboř Kabaret Caligula neviděla naposled.
777 spokojených návštěvníků
Letošní FFS byl díky státnímu svátku o jeden den delší a přilákal přesně 777 návštěvníků. Přijela spousta tradičních účastníků i nováčků a všichni se společně s organizátory postarali o pohodovou atmosféru, ke které přispělo i ještě poměrně teplé počasí posledních říjnových dní. Sečteno a podtrženo – nevíte-li, kde strávit poslední říjnový víkend (a taky začátek letních prázdnin), doporučuji vzít si atlas a najít si na mapě České republiky Chotěboř, hlavní město české fantastiky.