Asfalt – Kopřiva Štěpán

Zapomeňte na peklo, jak ho znáte. Žádné vidle, vaření v oleji a všudypřítomní rohatí čerti, kteří se o vás budou starat. Peklo je jen další svět, kam mrtvé duše putují a stává se z nich – asfalt. Asfalt je alfou i omegou pekla. Veškerý materiál, krom toho pašovaného z našeho světa, je různým způsobem vyrobený z asfaltu. Peklo tu tedy není pro nás, ale my pro peklo.

Kopřiva Štěpán - AsfaltTo je nová představa posmrtné existence nadějného autora Štěpána Kopřivy. Po velmi úspěšném Zabíjení se po pár letech znovu vrací ve velkém stylu na literární scénu. Kopřiva nezklamal. Chyby, které mu byly vytýkány v předchozím románu, odstranil a nyní na vás čeká kompaktní, skvěle fungující román, jenž se natáhl na neuvěřitelných šest set stránek. V dobách „Kulhánkovského sucha“ je tato kniha něco jako příjemný déšť přinášející úlevu při nesnesitelném čekání na další mistrův titul.

Děj je velmi jednoduchý, dá se popsat dvěma větami: Parta vysloužilých žoldáků dostane úkol, který je ovšem léčkou, a všichni skončí v pekle. Z něho se pak prostřílejí ven. Ne nadarmo se však Kopřivovi přezdívá Kulhánkův učeň. Kniha se po počátečním velice vlažném začátku, kdy se člověk chvíli ztrácí v obrovském množství jmen, „rozjede“ a až do poslední stránky se nezastaví. Autor dobře kombinuje pomalejší scény s ryze akčními a nechává si tak dostatek místa na rozehrání vnitřních dialogů postav, ve kterých perfektně vykresluje charaktery šestice hlavních hrdinů. Do toho v uvážlivých dávkách posunuje děj dopředu. Natahuje akci na hranici únosnosti, aby si čtenář jen na chvilku odpočinul, a už se na něj vyřítí akce jiná, která se však podstatně liší od té předchozí, takže nedochází k nudnému stereotypu.

Charaktery postav, například velitel trpící pocitem viny za zpackanou akci, šílený lékař, perfektní střelec a další, jsou zčásti ohrané, avšak zároveň prodchnuty Kopřivovou vlastní inovací, která jim dodává nové rozměry. A nejsou to jen hrdinové kladní, spíše řečeno ti hrdinové, kterým fandíme, ale i ti na druhé straně barikády. Charaktery protivníků jsou všechno, jen ne ryze černé. Takže v průběhu románu na vás čeká spousta spiknutí, dohod, které se poruší, sotva se obě strany k sobě otočí zády, a různě velkých porcí zrady. Nepřátelé žoldnéřského komanda jsou do jednoho dobře napsaní, skvěle fungují a jde jim především o vlastní prospěch, čímž jsou uvěřitelnější a čtenář se občas přistihne, jak fandí „záporákovi“, který se dostal do problému a kterého před pár stránkami proklínal.
Všichni dohromady vytvářejí výbornou mozaiku osudů, jež rychle přiroste k srdci a s níž čtenář putuje s radostí až na konec knihy. Autor v románu střídá úhly pohledů na jednotlivé postavy a přitom rozehrává vnitřní mikrodialogy, které výborně dokreslují charaktery postav a dávají prostor pro sarkastické komentování celé situace.
Řeč vypravěče se mnohdy prolíná s myšlením postav, což jen stmeluje text a dělá jej ještě čtivějším. Vnitřní dialogy nejsou plastické a klišovité, jsou spíš perfektním záznamem toku myšlenek, který je nejenom dobře stravitelný, ale i uvěřitelný.
Násilí bere autor s jistým nadhledem. Nijak se v krvavých scénách nevyžívá, ač jich je celá kniha, ale bere ho jako prostou součást reality.

Štěpán Kopřiva skutečně prokázal, že je svého přídomku Kulhánkův učeň opravdu hoden. Můžeme jen doufat, že napíše i další knihu v podobném stylu a že ji nakladatelství Crew vydá s menším než půlročním zpožděním. Ale na Asfalt se skutečně vyplatilo počkat.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Skutočne výborná…
    kniha… ale aj recenzia 🙂 Myslím, že lepšia než predošlá, a to o dosť. Na tejto sa mi obzvlášť páči popis akcií, postáv a ich dohôd a zrád. Čo si v tejto recenzii prečítate, to nájdete aj v knihe. A s posledným odstavcom plne súhlasím 🙂

  2. A já zase…
    musím nesouhlasit. Zrovna Kopřiva (ale i takový Hlávka nebo Brossmann) nevychází z Kulhánka ale k tomu co píší, přišli vlastní cestou.

  3. Bavil jsem se a přečetl takřka jedním hltem. Asfalt má spíš formu filmovýho scénáře než klasickýho povídkovýho textu, ale právě proto se to cpe do hlavy téměř samo. Není třeba prokousávat se složitými souvětími.

  4. Srovnávat Kulhánka a Kopřivu je nesmysl, Kopřiva není žádný jeho učeň, píše schválně jinak, vtipněji a svižněji a, mimo jiné, nemá (zatím) tendenci se opakovat.

  5. a nyní na vás čeká kompaktní, skvěle fungující román,…. no to teda nevim jelikož…1) nejdřív jsem myslel že jsem si koupil encyklopedii nebo paperback GOOGLE2) prijde mi jak kdyz to je napsany podle nejaky sablony….ad 1 – proc? jelikoz je tam tolik odbornejch vyrazu, az mi prijde ze se nas autor snazi ohromit bud svymy znalostmi nebo pouzivani google… zato tedka vim, co ma ochranka ve svedsku napsano na dverich, vim z ceho stavej jadra v panelaku, vim jakej hormon potlacuje bolest, vim v jakym bife si koupit ve Francii burgra, taky vim na jakej serial to koukal a ac z francie tak stejne pouziva IMDb, vim presne jakym japonskym kopem ho kopnul, nejvic sem se zasmal u presny raze (vcetne NATO) ktere obdrzel satanista do svyho tela, tam snad chybela uz jen adresa vyrobce… proste je tam toho straasne moc…ad 2 … 5 vet masakru, 1 poeticky rozjimani, 5 vet psycha, 1 soudobe prirovnanis Kulhym bych to vubec nesrovnal, je to uplne o necem jinam, a hlavne Kulhy umi vypravet…sem sice na 100 strance, ale i pres me vyhrady to neznamena ze to rad nedoctu, pac se mi to fakt libi…

  6. Jj, taky si myslím, že Kopřiva z Kulhánka zas tak moc nevychází. Určitě ne tak moc, jako třeba jeho otrocký napodobovatel Moudrý.

  7. Sante
    asi jsme oba četli jinýho Kulhoše, protože jak Jirka (tak třeba i Mirek Zamboch) a zřejmě každej slušněj autor ti popíše, jaký zbraně v jeho příběhu střílejí, v jakým se to odehrává prostředí (vč. kulturních souvislostí), japonské kopy jsou popsané v každém akčnějším příběhu (m.j. Ondřej Neff to používá běžně, protože sám ty kopy umí.).A právě na těch detailech (nápisy na dveřích, jakej seriál, odkazy,) poznáš dobrýho spisovatele – stejně jako dobrýho filmaře. Vynech detaily u Pána prstenů nebo u Star Wars a zbude ti pětiminutová honička po vesmíru…Vynech detaily v nejlepším románu na světě “Komu zvoní hrana” a zůstane ti osm stránek, jak vyhodit most. Ale nevíš nic o okolním světě, o hrdinech, o ničem. Zřejmě holt žijeme každý v jiné, vzdálené galaxii.

  8. jeden vo voze, druhej vo koze, jeste ze mam chaloupku na Plutu :Dto jak začlení kop do věty kulhy nebo neff je proste neco jiného než když to tam pleskne štěpán, nic proti němu.

Zveřejnit odpověď