Vidíme jen výjevy – II. (říjen/listopad)

Když jsme o prázdninách připravovali první Výjevy, byli jsme plní nadšení. To jsme ostatně pořád – Hrabal by napsal, že z nás stříká jak z kozy – ale přece jen už máme nějaké zkušenosti a odstup. Předně jsme definitivně pochopili, že nic neběží podle plánu. Jistě, tuto jednoduchou pravdu jsme brali jako fakt vždy – ovšem spíše na intelektuální úrovni, ne na té emoční. A tak jsme se těšili na některé tituly, které stále ještě nevyšly a možná ani jen tak nevyjdou.

Někdy jsou ta zpoždění důvodem ke vzteku, někdy zase je třeba složit poklonu nakladateli (třeba Stíny léta jsou připravené, ale čeká se na jiný titul, aby byla zachována návaznost edice) a někdy je to prostě zábavné…
To tak jdete do budovy nakladatelství pro recenzní výtisky a mezi řečí se zeptáte, jak je to s jednou zpožděnou knihou a dostane se vám odpovědi, že se čeká na ilustrace… načež přijde pán, že ne, je to stornované, grafik se zbláznil a emigroval… ne, ozve se z kanceláře, je to v tiskárně, říkali to v Prvním patře… v Prvním patře… tak se zeptáme… načež pět lidí odejde do mytického Prvního patra, kde pravděpodobně drží nějaké orákulum na kafi a sušenkách, aby vám po návratu sdělili, že První patro potvrzuje vydání knihy do dvou týdnů… a vám se pak zdá noční můra, kde vám dotyčná kniha přijde poštou, nádherně ilustrovaná, abyste po začtení zjistili, že místo o poetickou klasiku se jedná o ruskou ultra válečnou fantasy se stejným názvem a vy s vytřeštěnýma očima ve čtyři ráno píšete do nakladatelství, že se stala chyba a musí se celý náklad zadržet… Ještě že ty knihy nevydáváme, to bychom se asi opravdu zbláznili.

Ale poučili jsme se a snad těch restů tentokrát nebude tolik. Každopádně jsme se při výběru snažili opravdu o potvrzené tituly (při zachování rozmanitosti a netuctovosti vybraných knih), o zapracování nových pohledů (vítej, Lukáši!) a doufáme, že vy to oceníte (jak jste už v několika diskuzích, kde jste se odvolávali na Výjevy č. 1, učinili…) a prominete nám občasné nedokonalosti.
Víte jak to je: jako věštění z křišťálové koule. Někdy stresující, jindy pohodové a vždycky zábavné. Doufáme, že při našem druhém věštění se budete bavit minimálně stejně dobře, jako my samotní. Víme, že je pořád co zlepšovat, ale věřte nám: ptali jsme se výhradně v prvních patrech…
Boris Hokr

DOMÁCÍ FANTASTIKA

Příznivci domácí fantastiky, račte si nachystat vaše kasičky. Radost vám na podzim udělá především nakladatelství Straky na vrbě, které si nachystalo hned dvě zajímavé novinky. Tou první, jež se čerstvě hřeje na pultech knihkupectví, je druhý díl trilogie Kočičí noci, nazvaný Vědma z lesa. Blanka Jirušková, vítězka soutěže O železnou rukavici lorda Trollslayera, si pro svůj románový debut vybrala stále populárnější městskou fantasy a na pozadí atmosférou dýchajícího Darínu vykreslila příběh plný lstí, intrik a tajemství. První díl sklidil samé pozitivní ohlasy, snad se to povede i dílu druhému, kterému k úspěchu opět pomůže i fantastická obálka Jany Šouflové.

Jako karty ve hře Ri jsou životy lidí Darína. Jeden je darován, jiný ukraden a další vyložen lícem navrch a všechna jeho tajemství jsou odhalena. A jak se hra chýlí ke konci, v rukách hráčů zbývá už jen posledních pár karet.
Najde oblačná dáma svého rytíře, aby mohla uvěznit démona? A kdo získá nejvyšší sázku? Vždyť se hraje o samotný Darín! A nejen o něj…
V pokračování románu Kočičí noci se osudy hrdinů spletou pevně a skvostně jako Darínské hedvábí!

Darkwood stojí na hranici města a zapomenutého lesa. A ač personál nezpozoroval nic neobvyklého, pacienti si šeptají o blížící se válce s netvory z dávných snů. Sined byla součástí divadla loutek. Ale teď ji prodali, aby otevřela místa, na která se dávno zapomnělo. Trilogie se uzavírá v pokorné poslušnosti Tanečnice. Zraněná minulostí a marnou snahou patřit se snaží pochopit svět. Což nebude snadný úkol. Veškerá tajemství sanatoria i Temného lesa totiž ukazují na jedinou osobu. Na ni.

Ano, společně se spisovatelem Ondřejem Netíkem se už potřetí vrátíme do Darkwoodu, ústavu pro choromyslné, v knize Tanečnice, věc názvem Sined, závěrečné části netradiční fantasy trilogie Sanatorium podvržených.

Autor o trilogii říká:

Je to tak trochu New Weirdovská trilogie ze současnosti – Sanatorium podvržených. Jde o jakési zrcadlení panoptika lidské cesty, odehrávající se v ústavu pro choromyslné, snech a místech, které dle lidí neexistují. Za naivní dětství je to Zelený skřítek a děvčátko jménem Diana (1. díl, Straky na vrbě, 2006), za protestující dospívání Meluzína, dívka jménem Ema (2. díl, Straky na vrbě, 2008) a za dospělost Tanečnice věc názvem Sined (3. díl, Straky na vrbě, 2009). Zvláštností tohoto díla je skutečnost, že vady, které jsou dílu vytýkány, většinou zrcadlí vnitřní rozpory dotyčného čtenáře. Každý nalézá sebe i svůj protest v úplně jiných částech a obrazech.

Triton si připravuje lahůdku především pro fanoušky Miroslava Žambocha – druhé vydání románu Drsný spasitel, tentokrát v brožované podobě. Působivý a náležitě temný příběh o člověku-netvorovi bez paměti, odehrávající se v kulisách postkatastrofického světa, poprvé vyšel v roce 2007.

Století válek mezi lidmi a bytostmi z Druhé strany reality změnilo svět. Možná je to jen zvláštní muž bez paměti, možná démon, netvor s okem nadaným vlastní zlověstnou inteligencí, který hledá odpověď na otázku, kdo vlastně je. Ve světě, kde jsou lidé jen trpěnými hosty, chovným dobytkem k ukojení chutí věčně hladových stvůr, jsou někdy zapotřebí i silnější zbraně, než je brokovnice nebo granátomet… Poutník hledající pravdu, vlastní minulost a svou ukradenou duši se nezastaví před ničím. Konec lidstva se blíží a on je ten, kdo apokalypse otevírá cestu. Zabránit jí může jen tvor zrozený z utrpení – Drsný spasitel.

Jednou z nejočekávanějších knížek minulého roku byl Zlatý kříž, první díl ambiciózní trilogie urban fantasy Městské války Pavla Renčína. Nejinak tomu bude i s částí druhou, kterou pod názvem Runový meč v listopadu vydá Argo. V jedničce jsme se seznámili s Václavem Vranem, hlavním hrdinou (či spíš postavou, protože Vašek byl na začátku vše, jen ne hrdina), a světem živých měst, jejich poddaných a životem (a smrtí) tepajícím pražským podzemím. V druhém díle už trilogie dostojí svému názvu a příběh se víc prováže s Labyrintem, Renčínovým románem na pokračování.

Zlatý kříž vloni otevřel trilogii Městských válek. Představil čtenářům svět, který je k nerozeznání podobný tomu našemu – až na to, že města jsou zde živá, ztělesněná božskými avatary. Václav Vran byl donedávna bankovní analytik, během pár měsíců se ale jeho život obrátil naruby. Objevil utajený svět nelidských bytostí, fungující magie a živých měst a po mnoha peripetiích se stal šampionem Prahy, kterou se tajemný nepřítel snaží zničit. Z této situace vychází Runový meč.

Václav přichází do Brna, aby zjistil, kdo stojí za spiknutím proti Praze. Setkává se s brněnským Drakem. Času ubývá. Zasedání Rady měst se nekompromisně blíží. Na tajném sjezdu moravských měst vystoupí s plamennou řečí Ostrava. Do děje vstupují Pardubice, Hradec, Vysoké Mýto a mnoho dalších měst. Ovzduší v naší zemi houstne, podezření je všudypřítomné, stačí jen jiskra, aby vypukla válka. Mloci z pražských kanálů se dávají do pohybu. Zrada stíhá zradu. Občanská armáda se s řevem sráží s šiky nepřátel. Přichází černý démon… Václav překračuje svůj stín.

Runový meč je epičtější, o pětinu delší než první díl, bude v něm méně jazykových hrátek a víc poctivého vyprávění. Je pokračováním Zlatého kříže, ale zároveň také Labyrintu, který sice čtenář znát nemusí, ale pokud ho četl, setká se s oblíbenými hrdiny a zjistí, jak se některá místa pražského podsvětí za dva roky proměnila.

A jakou výzvou byl text pro samotného autora?

Text pro mě měl hned několik výzev. Jednou z obtížných věcí bylo spojit příběh Labyrintu (jakési předehry MV) a Zlatého kříže tak, aby to bylo dobře čitelné i pro lidi, kteří Labyrint ještě neznají. Snažil jsem se zároveň zachovat co nejvíc tajemství pro čtenáře, kteří budou Labyrint číst až po Runovém meči (u Arga vyjde v první polovině příštího roku). Nakonec jsem to vyřešil tak, že spousta věcí v podzemí se trochu změnila, vyvinula – a tedy nový čtenář není o nic ochuzen a přitom se starý Labyrinťák baví tím, co se v podzemí událo za pouhé dva roky, navíc se setká se starými známými. Druhá výzva byla gradace příběhu k jisté epičnosti – z expozice Zlatého kříže přechází do trochu heroičtějších partií. Václav přestává být ukňouranou koulí na noze, musí se postavit na vlastní nohy a řešit problémy, které mu rozhodně nezávidím. Runový meč je pro něj velmi bolestivý díl. Do knihy jsem vložil i nápady některých čtenářů, kteří se zapojili do projektu Rada měst na mých stránkách. Musím říct, že živá města jsem si opravdu užil.

A Ďuro Červenák a jeho Strážcové Varadínu, úvodní část série Kapitán Báthory? Pecka, nad kterou se jiskří oči zdaleka nejen autorovým skalním fanouškům (stačí si vzpomenout na naši nedávnou anketu o nejočekávanější knížce, v níž Ďuro s přehledem převálcoval ostatní tituly včetně Hustýho nářezu Františka Kotlety). Výjevy máme na říjen a listopad a na stránkách nakladatelství Brokilon visí vskutku prokletá věta – vyjde listopad/prosinec. Vydavatel Robert Pilch krčí rameny, prý je to padesát na padesát. Nakonec jsme se přiklonili k původní informaci, že Strážcové vyjdou pod stromeček (i když samozřejmě fanouškovská část našich dušiček doufá, že se knížka objeví co nejdřív), a dáme jim prostor až ve třetích Výjevech. Buď jako titulu, který se na knihkupeckých pultech objeví co nevidět, nebo jako novince, za níž se rozhodně stojí ohlédnout.

ZAHRANIČNÍ FANTASTIKA

Před několika měsíci vyšlo Virtuální světlo a Jak vypálit Chrome. Nyní se vrací přímo kultovní kyberpunková antologie různých autorů, prakticky jediná, co v Čechách kdy vyšla. Napojte se na matrix a nasaďte Zrcadlovky od Bruce Sterlinga.
Už samotný název antologie dává jasně najevo, že se uvnitř skrývá syrový kyberpunk osmdesátých let, tedy z doby, kdy toto literární hnutí zažívalo svůj zlatý věk a vycházely romány typu Neuromancer. Rozhodně stojí za zmínku i předmluva, kde Bruce Sterling definuje žánry kyberpunku. Krom Zakalené jsou Zrcadlovky stoprocentně tím největším kyberpunkovým počinem, který u nás v tomto roce vyjde.

Druhé vydání legendární antologie, která pro žánr science fiction znamenala obrovský stimul ve vývoji a ustálení kyberpunkového subžánru. Jde o lahůdku nejen pro všechny milovníky kyberpunku, ale i pro ctitele science fiction obecně. Tento jedinečný soubor sestavený samotným Brucem Sterlingem obsahuje povídky od všech nejvýznamnějších představitelů kyberpunku té doby. Jsou tu příběhy od Williama Gibsona, Pat Cadiganové, Rudyho Ruckera, Jamese Patricka Kellyho, Grega Beara, Johna Shirleyho. Paula Di Filippa a spolupráce Bruce Sterlinga s Williamem Gibsonem a Lewisem Shinerem. Všechny tyto příběhy mnohdy pracují s klasickými motivy science fiction, ale prostřednictvím kyberpunku je přetvářejí v cosi nového, v cosi doslova sršícího do té doby neznámou energií. Kyberpunk ve své krystalické formě se vrací v novém vydání!

Poznámka nakladatele:

Zrcadlovky jsou dnes už legendární kyberpunkovou antologií. Tohle spojení už samo rezonuje s edičními plány našeho nakladatelství, kde se antologie a kyberpunk objevují patrně nejčastěji z celé domácí žánrové scény. Máme antologie rádi a doufáme, že je děláme dobře. A máme rádi také kyberpunk, vždyť ho vydáváme poměrně často (z letošní nabídky jmenujme Zakalenou od Elizabeth Bearové nebo romány Virtuální světlo a Idoru od Williama Gibsona). Zrcadlovky jsme poprvé vydali před devíti lety a myslíme, že jde o knihu, která si opětovná vydání zaslouží. Nejsou to jen dobré kyberpunkové povídky, ale také kus historie žánru. Něco podobného by se ostatně dalo prohlásit také o Trůnu z dračích kostí od Tada Williamse. I tento román se zapsal do srdcí mnoha fanoušků a jde o výbornou klasickou fantasy, kde jsou použity motivy zdánlivě vyčerpané, přesto kniha nezestárla a čtenářům má stále co nabídnout. Trůn jsme poprvé vydali před třinácti lety a je na čase ho představit nové generaci. V příštím roce bychom se ostatně rádi začali Tadu Williamsovi více věnovat. Vedle dokončení trilogie Jasný osten, Žal a Trn bychom rádi vydali rovněž pokračování Stínového pomezí. Trilogie započatá Trůnem tentokrát vyjde – stejně jako předchozí Zrcadlovky – ve větším formátu. Pro značný rozsah rozdělíme třetí svazek cyklu do dvou knih, celkem by tedy měly vyjít čtyři knihy, u všech hodláme použít obálky Michaela Whelana. Zrcadlovky se dočkaly nové obálky, kterou pro nás vytvořil uznávaný polský výtvarník Tomasz Maroński.

Ano, ano, je to tak. Konečně jsme se dočkali. Fandové kyberpunku již patrně teď nemohou dospat, ale aby nebyli ochuzeni i příznivci žánru té nejvyšší fantasy, chystá pro ně nakladatelství Laser-books lahůdku doslova grandiózní v podobě Trůnu z dračích kostí od Tada Williamse. Někteří ještě pamatují původní vydání, kdy se na nepříliš atraktivní obálce skvěla žena s půlkou dračí lebky na hlavě. Takže zpráva, že obě knihy vyjdou s novými obálkami, je skvělá. U Zrcadlovek možná pamětníci zapláčou, neboť zelené písmo na obálce dávalo celé antologii punc skutečně kyberpunkové hardcore záležitosti, ale Tomasz Marónski odvedl výbornou práci.

Válka, podporovaná temnými silami magie, je připravena zachvátit mírumilovnou zemi Východní Ard – neboť Kněz Jan, veliký král, přemožitel hrozného draka Shurakaie, umírá. A v okamžiku jeho smrti se konečně osvobodí pradávné zlo, právě když se Král Bouří, vládce maličké země Sithů, pokouší znovu získat své ztracené království prostřednictvím dohody s jedním příslušníkem královského rodu. A pak, hnáni kouzlem vyvolanou nenávistí a žárlivostí, se budou princové navzájem zabíjet, zatímco kolem nich začne umírat jejich země. Jen malá osamocená skupina, Bratrstvo Svitku, rozpozná skutečné nebezpečí, které Východnímu Ardu hrozí. A na Simona – chlapce, který se nevědomky stane učedníkem jednoho ze členů Bratrstva – zbude úkol stát v čele hledání řešení hádanky, která nabízí jedinou naději na záchranu, hádanky dlouho ztracených Mečů Moci… Hledání, které ho donutí prchat a bojovat s nepřáteli, pocházejícími přímo z nejděsivějších snů vypravěče legend! První díl dnes již klasické trilogie Jasný osten, Žal a Trn.

A aby magie nebylo málo, další novinkou na knižním trhu budou Čarodějové. Koho by nelákala představa moudrých, mocných či po moci prahnoucích starců v dlouhých rouchách až na zem a plnovousem, za který by se nemusel stydět ani Santa Claus? Antologii Čarodějově chytá vrhnout na trh nakladatelství Triton. A my jsme se ptali…

…proč se rozhodlo tuto kinu vydat?

Po antologii Extrémní SF jsme chtěli nabídnout rovněž něco pro čtenáře žánru fantasy. Všudypřítomné upíry jsme zavrhli, draky si nechali v záloze, nakonec se Čarodějové zdáli být ideální volbou. Editorskou dvojici Dann & Dozois jsme už vyzkoušeli v antologii Armagedony, tentokrát jde ale o ambicióznější knihu, obsahuje povídky původní, dříve nevydané. Tomu odpovídá vázané vydání a pěkná obálka mistra Johna Howea.

…co si o knize myslí její redaktoři?

Samozřejmě jen to nejlepší, ostatně proto ji vydáváme. Antologie obsahuje řadu skvělých příběhů od mistrů žánru, v tom není anotace vůbec přehnaná. Čtenářům se otevírá kouzelný svět, kde má magie svou cenu a může být pěkně nebezpečná. Líbí se nám, že každý z autorů pojal téma svým způsobem, vznikla tak čtivá, jiskrná a svěží kniha, která by měla udělat radost každému příznivci čarodějných příběhů.

…a jak si knížka povede u fanoušků? Odpovídají s nadějí v hlase:

Předchozí antologie Extrémní SF úspěch měla, snad až překvapivý. Věříme, že se fanoušci fantasy nenechají scifisty zahanbit.

Magické příběhy mistrů moderní fantasy. Dosud nepublikované povídky mnoha úspěšných a uznávaných spisovatelů žánru fantasy. Přehlídka čarodějů nejen literárních, ale i autorských, každý z nich vás okouzlí svým jedinečným způsobem v celkem osmnácti příbězích. Po celé věky zanechávají čarodějové výraznou stopu v lidské kultuře – od tajemných duchovních vůdců pradávných kmenů až po oblíbené postavy celosvětově úspěšných filmů. Vysoké hubené muže ve špičatých kloboucích najdete snad jen v humorných příbězích i spolu s jejich kouzly, která provádějí pouhým mávnutím hůlky. Praví čarodějové jsou mnohem nenápadnější a s magií zacházejí mnohem úsporněji a rafinovaněji. V rukou současných fantastů dokážou upoutat pozornost čtenářů a získat si jejich srdce. Skvělé povídky od Neila Gaimana, Gartha Nixe, Eoina Colfera, Tada Williamse, Patricie A. McKillipové, Petera S. Beagla, Nancy Kressové, Jeffreyho Forda, Terryho Bissona, Genea Wolfa, Orsona Scotta Carda a mnohých dalších v úžasné nové antologii.

Doufáme, že se předpoklady vyplní, protože obálka vypadá skvěle a už dle anotace je jasné, že je třeba naostřit magické hůlky a oprášit róby poseté hvězdami, protože Čarodějově začínají čarovat a co nevidět vrhnou svá kouzla právě na nás, české čtenáře.

A nezahálí ani další nakladatelé. V Talpressu chystají dalšího Sandersona, který na sebe v poslední době nestrhává pozornost pouze vlastní tvorbou, ale i jako dokončovatel fenomenálního Kola času. Poslední knihy, které mu v Talpressu vyšly, dokazují, že v jeho rukou se nemusíme bát o výsledek.

Zajímavé tituly hlásí i Argo a Polaris. Prvně jmenovaní nechystají pouze další knihy edice Fantastika (kterou jsme si blíže představili minule), ale i dalšího Dicka (Dr. Krvemsta aneb Jak se nám vedlo po bombě) a především knihu povídek Susann Clarkové Dámy z Grace Adieu. Polaris nám před pár dny nabídl druhé vydání Anansiho chlapců, čili nejvtipnějšího románu Neila Gaimana, do budoucna slibuje další návštěvy starých známých: Honor Harringtonové (Za každou cenu) a partičky kolem Logena Devítiprsťáka v zakončení nejironičtější fantasy současnosti (Poslední argument králů).

Období před Vánoci bude prostě bohaté. Račte vybírat.

KOMIKSOVÁ FANTASTIKA

Se7en – Gregory, Castillo, Beranek, Tedesco, Brusha a spol.

Vydá Comics Centrum, překlad David Záleský, počet stran 200, cena 777 Kč/ 389 Kč, tvrdá vazba/brož.

V roce 1995 vyrukoval prvotřídní filmař David Fischer se snímkem, který posadil všechny na zadek. Hon na sociopatického šílence, jenž je posedlý rituálními vraždami, je vskutku výjimečným filmovým dílem, které si získalo spoustu fanoušků. Mezi ně se řadí i skupinka tvůrců seskupených kolem vydavatelství Zenescope Entertainmnet. Sedm tvůrčích týmů si vzalo do parády sedm smrtelných hříchu v sedmidílné komiksové minisérii Sedm (Se7en). Nejedná se o komiksovou adaptaci celovečerního filmu, nýbrž o prequel, čili popis událostí před vypuknutím vražd s pohledem do šílencovy mysli. Autoři se v každém sešitu zaměřili na zabijákovy oběti, aby čtenářům umožnili poznat jejich charakter a důvod, proč se právě oni stali kandidáty v řetězci rituálních sadistických praktik. Diváci se konečně dozvědí něco víc o osobě zahalené rouškou tajemství, Johnovi Doe. Každý sešit totiž obsahuje útržky z Doeova diáře, jež postupně rekonstruují jeho psychotickou mysl, a občas jsou doloženy i fotkami pitev, obětí vražd či různých nemocí. Temné zpracování rozhodně potěší příznivce hororů a zprostředkuje skvělou atmosféru psychiky vyšinutého maniaka. Třešničkou na dortu je kreativní grafické uchopení příběhu, jaké kupříkladu poskytl i David Seidman, jenž v příběhu tematicky rámovaném hříchem Línost využil kombinaci digitálního umění a fotografie. Dokonce musel najít i osobu, která by se podobala herci, jenž ztvárnil hlavního padoucha, Kevina Spaceyho. Jako příznivci kriminálního thrilleru kříženého s noir a hororem v unikátním filmovém majstrštyku Sedm se už moc těšíme!

Poznámka nakladatele:

Na druhou polovinu roku připravujeme skvělou knihu Sedm (777,- Kč vázaná (7 verzí obálek, každý si může vybrat svůj oblíbený hřích, od každé obálky bude vytištěno 77 kusů)/389 brož.). Pohledem sedmi scénáristů a sedmi výtvarníků nahlédneme do příprav sedmi vražd podle sedmi smrtelných hříchů. Pokud máte pocit, že jste něco podobného viděli, tak máte pravdu. Comics je deníkem Johna Doea (tedy Neznámého) který byl protivníkem Brada Pitta a Morgana Freemana ve filmu Se7dm. Comics mu dějově předchází a zaznamenává vrahovi myšlenky během příprav jednotlivých vražd.
Knihu připravujeme již od minulého roku. Je velmi náročná překladatelsky a po grafické stránce. Chceme, aby si čeští čtenáři mohli vychutnat všechny skvělé detaily a ručně psané poznámky psychopata Johna Doea. Knihu přeložil David Záleský.

Fell: Kruté město – Warren Ellis, Ben Templesmith

Vydá Crew, počet stran 128, cena 350 Kč.

Warren Ellis je známá osobnost komiksové scény, kromě dystopické satiry Transmetropolitan a spousty grafických románů (Planetary, Crecy, Bad Signal atd.) má na triku i webcomics FreakAngels a román o dekadentní a perverzní americké společnosti Crooked Little Veins. Jeden by si pomyslel, že je to pěkně zazobanej maník, ale opak je pravdou. Pan Ellis je velký altruista. Pustil se do samaritánského komiksového projektu s názvem Fell, pro který píše scénáře bez nároku na honorář. Cílem je zprostředkovat čtenářům nízkorozpočtový komiks, který by si mohl dovolit kdokoliv (cena jednoho sešitu je 1,99 USD), bez toho, aby tím byly ohroženy komiksové kvality. Pro tuhle samovražednou misi se mu podařilo ukecat jednoho z nejúspěšnějších současných kreslířů, Bena Templesmitha. Ten měl jenom jednu otázku: ,, Jsou tam nějací upíři?“ Ne. ,,Díky bohu!“ Vydavatelství Crew sesbíralo první svazek příběhů z Krutého města. Každý sešit obsahuje uzavřený příběh, většinou rámovaný obskurním až okultním policejným případem. Čtenář se tak spolu s detektivem Fellem propadne do morbidního městečka Twin Peaks kříženého s psychopatickým předměstím Silent Hillu. Rozhodně je na co se těšit.

Poznámka nakladatele:

V tiskárně je právě temná kriminálka Fell: Kruté město. Studený a nelítostný komiks, vedle kterého vypadá film Sedm jako disneyovská idylka, vznikl díky dvěma legendárním tvůrcům: Warrenu Ellisovi (Transmetropolitan) a Benu Templesmithovi (30 dnů dlouhá noc). A je to dokonalá kombinace úderného a promakaného příběhu a atmosférické kresby.

Text na zadní straně tvrdí:
Detektiv Fell byl odstrčený do rozpadajícího se města, které pod poetickým názvem Snowtown skrývá hnijící smetiště lidských neřestí. Má začít znova od začátku, ve městě, ve kterém je zlo a šílenství všudypřítomné a nic nedává smysl. Na takovém místě se může Fell držet jediné základní pravdy…
KAŽDÝ NĚCO SKRÝVÁ.
DOKONCE I ON SÁM.

A proč jsme Fell vydali? Kromě toho, že doufáme, že vás to nadchne, všichni si to koupíte a my konečně zbohatneme a pořídíme si vilu s bazénem, vlastní gorodkové hřiště a osobní omývačku varlat? (Copyright omývačky varlat – Lewis Black) Protože považujeme Warrena Ellise za jednoho z nejtalentovanějších komiksových tvůrců. Je to člověk, který dokáže s absolutním přehledem měnit styly a žánry. Od superhrdinských bitek, přes steampunk, sci-fi ranty, pedanticky rozfázované akční holomajzny, cyberpunk, horor, fantasy, humoristické komiksy… až k ryzím noirovým kriminálkám temnějším než černá díra utopená v asfaltu. A pokaždé si udržuje úroveň a pokaždé je v tom spousta skvělých nápadů. Ne všechno by se samozřejmě u nás chytlo, ale Fell je téměř tutovka. Krátké, uzavřené, syrové a silné příběhy podtržené neskutečně atmosférickou kresbou. Ostatně, přesvědčte se brzy sami.

Vetřelci 2 omnibus – Arcudi, Willis, Story a spol.

Vydá BB/art a Crew, v překladu, počet stran 454, cena 899 Kč, tvrdá vazba.

Ještě se na poličkách ani nestihl pořádně ohřát intergalaktický sliz z první knihy a už se na nás řítí další vlna uslintaných exoskeletů. BB/art se s těmito stvůrami nemazlí a izoluje je do další bichle. V druhé knize o Vetřelcích se i tentokrát objeví tři uzavřené příběhy, jak tomu bylo u předcházejícího omnibusu. Oba díly na sebe navazují spíše v tematické rovině. Opět se setkáme s chamtivostí, jež lomcuje lidstvím od počátku věků a nedá si pokoj ani v tváří tvář krvežíznivému monstru v příběhu Genocida. Tajemná substance získaná z těl Vetřelců se těší větší pozornosti než je zdrávo. Farmaceutické konglomeráty by se k droze Xeno-zip rádi dostaly, jelikož představuje nejen mamutí komerční potenciál, ale i sílu. Stejný zájem projevuje i vojsko, které nezajímá zpeněžení, ale praktické využití. Lidstvo se mezitím vzpamatovává ze slizkého zamoření. Čtenáři se dozvědí, co se dělo po událostech Female War. Královna Matka došla svému osudu a její dítka se seskupují do několika frakcí a objeví se i nové druhy. V dalším příběhu Sklizeň se seznámíme s oportunistickým zlodějíčkem a jeho plánem ukrást Královninu drahou substanci. Méně akce, i když násilí taky nechybí, a větší pozornost věnovaná psychologii slibuje změnu vypravěčského stylu a zajímavé pohrávání si s myslí. To pravé ořechové čeká příznivce vyšpikované akce a tun lítajících končetin v závěrečném příběhu Colonial Marinek. Poručík Joseph Henry, synáček vlivného politika, se opět dopustil porušení vojenského řádu a za svou nedisciplinovanost bude potrestán příhodným způsobem: vyfasuje nejhorší oddíl a nejstupidnější práci, střežit skládku toxického odpadu. Za celkem průzračnou a lineární šablonou se ale nachází zajímavý příběh střetu mariňáka a nového druh Vetřelců. O zábavu bude postaráno už jenom z důvodu, že evolucí neprošly jenom dvojčelistní stvůry, ale i mariňáci. Lovu zdar! Potěšení hlavně pro fanoušky Vetřeleckého kultu a zájemce o překročení hranic vytyčených celovečerními filmy. Komiksové příběhy se pohybují i ve vzduchoprázdnu, které zanechaly filmy, a rozšiřují jak Vetřelecké univerzum, tak i jejich mytologii.

Čekali jsme, že až narazíme na mimozemskou civilizaci, bude mnohem vyvinutější než my. Možná nám pomůže ve vývoji, možná nás zotročí… ale rozhodně jsme nečekali, že nás prostě jen bude chtít sežrat. Druhá kniha sebraných vetřelčích spisů navazuje na události filmů… jen se tentokrát hrozba přenese přímo na Zemi. Přeživší hrdinové z filmových dílů, pohybující se na samém pokraji šílenství, musí znovu zasáhnout a pustit se do boje. Jenže vetřelci nechtějí nikomu sloužit, ani nestojí o to, aby je někdo uctíval. Chtějí jen zabíjet.

————————————————————–

A kdo vybíral?

A kdo vybíral tentokrát? Česko a Slovensko prošmejdila Pavla Lžičařová, zahraničním knížkám se na zoubek mrknul Lukáš Vaníček a Boris Hokr a komiksy si tradičně nechal Martin Kudláč.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Tisíceré díky všem zůčastněným! Sice toho bude ještě kapánek víc co nás čeká a (jistě) nemine, ale jako přehled toho, co stojí za povšimnutí, je to vyčerpávající – člověk aspoň nemusí šmejdit po netu, když máme vás, drahá REDAKCE… 😉

  2. No, mě to jako vyčerpávající moc nepřipadá.Minimálně Laser a Triton avizují na toto období daleko více knih a přiznám se, že jsem čekal, že se před Vánocemi objeví nějaké překvapení.Pokud teda nebude překvapení to, že knihy, které měly vyjít během podzimu vyjdou až příští rok.Asi jsem naivní, ale opravdu mě není jasný, co je příčinou toho, že např.Triton hned u několika titulů uvádí den vydání 21.9., aby se pak najednou u těchto titulů objevila zpráva, že vyjdou během měsíce října.Vždyť i nakladatelství je snad firma, kde fungují nějaké smlouvy, termíny atd.Co so i tom myslíte?

  3. to Pepa
    Účel Výjevů nebyl v tom, aby byly vyčerpávající. V české fantastice ano, protože tam toho zas tak moc nevychází, ale v zahraniční a komiksech redaktoři vždy jen vytipují to, co se jim zdá nejzajímavější. A nebojte se, na vánoční lahůdky se zaměříne ve Výjevech třetí, nakladatelé určitě své plány taky odtajní. 🙂

  4. Tak zrovna to u toho Tritonu mě docela naštvalo. Já už si zařizoval “čtecí plán” 🙂 a najednou toto. Jinak výjevy jsou věc skvělá, především hlavně kvůli těm poznámkám nakladatele, autorů, editorů, atd. Výjevy podle mě mají docela malou informační hodnotu, ale stejně je čtu rád 🙂

  5. To DreamChaser
    A přesně to byl i náš záměr. 🙂 Na info o chystaných knížkách bude náš knižní kalendář, který obnovíme v novém designu FP. Neptejte se, kdy to bude. Věštit neumíme. 🙂

Zveřejnit odpověď