- Autor: Aldous Huxley
- Nakladatelství: Maťa
- Cena: 198 Kč
- ISBN: 80-85522-27-6
- Vyšlo: 1. 11. 2001
- Žánr: Sci-fi
- Provedení: brož.
- Autor obáky: Michal Nusko
- Počet stran: 200
Huxleyho satirická antiutopie Konec civilizace je jednou z prvních vizí budoucnosti, která domýšlí důsledky formujících se diktátorských režimů meziválečné Evropy.
Nedávno jsem četl a náramě jsem si to užil. Asi budu muset koupit:o)
Těším se moc. Ozvěnu ani Dlouný sprint jsem ještě nečetl takže pro mne to jsou naprosto nové věci. Ovšem raději bych v rukou držel nového Koniáše nebo Baklyho. A nejlip by bylo kdyby se konečně oba objevili v jedné knize a nakopali cišaře do řiti…
Dlouhý sprint je skvělý svou sirovou akcí, řekl bych, že se jedná o celkem neopakovatelnou záležitost. Víděl jste už někdo knihu? Kolik stránek má ta Ozvěna? Jestli mi to stojí za to
Víte někdo, co to obsahuje? jen Dlouhý sprint a následnou povídku Ozvěna nebo něco víc? Je to nové vydání nebo přepracováno? Osobně to hodnotím jako jednu z nejlepších Mirkovo prací – syrové, nadupané, nerozvleklé..
V knížce je kromě těchto povídek i slovník postav (…) Koniášovského světa, který vytvořili kluci z mz-fans.ic.cz
Zatím mám přečteného jen Drsného spasitele ale všichni doporučují Koniáše. Tohle taky nevypadá špatně. Prvotřídní lahůdka k vánocům 🙂
Vydat dvě už dříve vyšlé novely jako novou knihu? Styďte se!
Proč by se měli stydeť? Já jsem za to docela rád. Předtím jsem to jako obvykl prošvihl, aspoň si budu moc udělat radost..
Nevím proč by příběh, který je opravdu dobrý, nemohl vyjít podruhé. Zvláště, když zatím poprvé a naposled vyšel před 9 lety v knize “Poslední bere vše” a mnozí o ni ani nevědí. Kniha obsahovala 3 novely, mimo jiné i první příběh s Koniášem.Dlouhý sprint je opravdu velmi dlouhá novela a z mého pohledu, nejlepší Žambochovo dílo, má rychlý spád a vynikající nápady.Ozvěna už tolik nezaujala, myslím, že vyšla v časopise Poutník.
Opravuji: Poutník je nesmysl. Byla to Pevnost!!
hmm a kolik, že vlastně stran má ta Ozvěna, to jsem se ztím nedověděl
To sicco …. Ozvěna je od str 139 do 166, ale poslední strana jsou dva řádky, a u první je pětina nadpis. Takže berme 26 “plných stran”. Od 167 do 235 jsou potom nějaké faktografické údaje Fanů MŽ. Takže pokud to shrnu … já nečetl dříve ani Sprint, a tak jsem zakoupil. Čtení je to fajn, takže dojmy z koupě pozitivní. Pokud ale někdo necítí potřebu si koupit konkrétně Sprint, protože jej on sám, nebo někdo ze známých/příbuzných, vlastní, jsou to vyhozené peníze. Za 275 Kč získáš povídku, která má 25 stran, a soubor údajů, jež bych uvítal na fanouškovském webu, ale 70 stránek toho v knize fakt mít nemusím.
Mě by se líbilo, kdyby vyšly ve sborníku zbývající povídky o Koniášovi doplněné povídkami s Baklym.
Dlouhý sprint je ta nejlepší městská fantasy, kterou jsem kdy četl. Roky čekám na slíbenou sbírku příběhů z Vegaše a dočkám se jen jedné průměrné povídky z Pevnosti. Kdyby alespoň vyšlo pokračování Mavericka. :´(
To Bemiurg: Tvůj předchozí příspěvek se mi líbí mnohem více než ty před tím. :)Pokud si chceš přečíst novou povídku ze světa Vegaše, tak se mrkni na povídku “Lovec vlků”. Najdeš ji v sekci povídky na http://www.mz-fans.ic.cz. Jestli jsi ji již četl, tak se omlouvám. Pokračování Mavericka bych se také rád jednou dožil. Musíme být trpěliví.
A proč ta povídka není v téhle knize, vždyť nikde ještě nevyšla a sem by se tedy více než hodila, nebo jak?
To Libor: Děkuji za tip. Konečně jsem si mohl přečíst něco nového od MŽ. Poslední dobou jen samé knižní recyklace (nic proti nim, když se udělají dobře) a slíbená pokračování (Koniáš, Bakly, Predátoři, …) v nedohlednu.
To Bemiurg: Není zač. Já myslím, že nová kniha Baklyovek by měla vyjít začátkem roku. Leden je plonkový měsíc, takže na ten bych si nevsadil, ale určitě bych si vsadil na 1. čtvrtletí. Jsou to všechno nové věci. Už se těším. Bude se jmenovat “Čas žít, čas umírat”, ale to je myslím známá věc.To Boldit: Je věcí autora, co do knihy zařadí a co ne. My bychom si do toho také kecat nenechali 🙂
Dlouhý sprint je super, excelentní čtení…
To Libor … doufám, že to není ani tak věcí autora, jako nakladatele. Protože ať to byl kdo chtěl, tou TŘETINOU knihy o ničem mne tedy nepotěšil:-(. Takže euforie ze Sprintu byla vystřídána ne přílišným nadšením z Ozvěny, a když jsem následně zjistil, že místo 70 stran strhujícího textu si budu chvíli listovat, než s tím švihnu do kouta, byl jsem v rozpoložení ne příliš nadšeném.
To MichaelS: Chápat se to dá různě, ale chápu Tvé pocity. Je to však bonus navíc. Kniha by vyšla i bez tohoto bonusu a za stejnou cenu. Myslím, že minimálně bibliografie Miroslava Žambocha by měla být pro mnoho lidí přínosem. Napsal toho opravdu hodně a jsou to pecky, ale některé jsou špatně dostupné. Četl jsi povídku Lovec vlků a Maverick – Pěšec na odpis?
To Libor … Mavericka jsem prolistoval a nečetl, jako jediného z kolibříků, Lovce vlků jsem četl. A v každém případě si myslím, že Triton, ač vždy patřil k dražším nakladatelstvím, zatlačil tentokrát na pilu více, než mi přijde akceptovatelné. Jsem ochoten akceptovat jistou exkluzivitu MŽ v našich krajích, ale ne toto. Abych nebyl úplně mimo mísu, tak nebudu porovnávat s produkcí ostatních nakladatelství, či díly jiných autorů, nicméně …. Drsný spasitel(nový) 400 stran-349 Kč, Líheň(nová) 480-348, Vlk samotář 640-399, Muž na stezce 544-349, JFK 14 192-139. Tady 166 stran AUTOROVA textu a 279 Kč!O “bonusu” v anotaci ani jinde není ani zmínka, takže pokud si někdo, kdo je fanoušek MŽ knihu koupí jaksi automaticky, bez nějakého listování, překvapeně až doma zjistí, že třetina je cosi, co rozhodně není dílem autora. To je jak dát k Predátorům dalších 120 stránek nějakého povídání o dinosaurech či střelivu, kzeré si každý zájemce může přečíst třeba ve wikipedii, a prodávat to za pětikilo.Opakuji, Sprint je VELMI dobré počtení, Ozvena mi přijde již slabší, ale v pohodě, nicméně celkový dojem z knihy je ten, že si ze mě nakladatel dělá mnou zaplacenou srandu.
za ty prachy…. smutné informace :-/
Mně se cena taky nelíbí, ale knihu rozhodně koupím, protože jsem nekritický obdivovatel knih pana Žambocha (teda alespoň jeho starších knih), a když už si mám připlatit, tak už fakt nevím, za koho jiného. Když jsem si kdysi půjčila z knihovny Poslední bere vše od pro mě naprosto neznámého autora, byla jsem velmi mile překvapena – Dlouhý sprint je vynikající věc – dobře napsaná, se skvělou zápletkou, sympatickým hrdinou a překvapivým rozuzlením. A to jsem ještě neznala Koniáše 🙂 Od té doby musím mít každou Žambochovu knihu. ALE cenová politika Tritonu se mi opravdu nelíbí a i já mám svoji hranici, přes kterou nepůjdu. Takže tuhle Dlouhý sprint s Ozvěnoiu ještě koupím, ale pokud to Triton nasolí ještě víc i u toho nového Baklyho, tak jsem rozhodnutá na koupi rezignovat a půjčím si ho v knihovně. Jo, mimochodem, na Mavericka jsem taky moc zvědavá – Pešec na odpis mi připadal jako prolog ke knize, vůbec ne jako plnohodnotná povídka. A hrdina sám mě moc zaujal, konečně někdo normální – ne ten nezničitelný drsňák nebo v poslední době nějak moc seběvědomý Koniáš (měla jsem ho raději skromnějšího, teď mu nějak narostly ramena, nebo co 🙂 )
Dlouhý sprint je skvělý, ale u mě vede Maverick. Román s ním sice již není v plánu, ale co čas odvál, to může opět přivát, takže budu trpělivě čekat a věřit. Nic jiného se dělat nedá.S těmi rameny a sebevědomím se mi to nějak nezdá Gabo. Možná to tak navenek vypadá, ale já cítím, že Koniáš o sobě a o věcech kolem sebe stále přemýšlí. Vše co člověk udělá a dokáže jej nějak ovlivní, takže je myslím logické, že i Koniáš se mění. Uvidíme, jak to půjde dál. Čekání na další příběh s Koniášem bude ale myslím dlouhé 🙁
To GabaBB …. mně to tady překvapilo zejména z důvodu, že, jak jsem uvedl, nová vydání Spasitele i Líhně, ač nejsou vyloženě levná, jsou cenově poměrně akceptovatelná. Spíš mám pocit, že Triton prostě s tímto “počinem” testuje, jak moc si skalní fanoušci (ostaní budou mít, na rozdíl třeba ode mě, snad tolik rozumu, aby si knihu důkladně prolistovali před zaplacením:-))) nechají s… na hlavu.Nebo se Triton chystá u JFK opět o pár desítek procent přizvednout ceny, a pak bude dlouho a netrpělivě očekávaný “Vega by MŽ” vypadat ve srovnání s tímto vlastně jako velmi výhodná koupě:-))))
Libor: Měla jsem ve Vlku samotáři z Koniáše takový pocit. Neříkám, že o věcech nepřemýšlí, to ano, ale cítila jsem markantní změnu oproti dřívějším příběhům. Nedokážu to přesně popsat, možná je ten můj pocit způsoben tím, že Vlk samotář je daleko akčnější než předchozí knihy. Ale pro mě byly ty souboje jako by na úkor zápletky a psychologie postav. Je sice poznat, že si s nimi pan Žamboch značně vyhrál, jenže já to jako holka tak nedocením, kvůli soubojům jeho knihy nečtu. Prostě jich tam bylo na můj vkus nějak moc. Ale chápu, že většina jeho čtenářů jsou kluci, kterým se určitě detailní popisy soubojů a bitev zamlouvají. Ono je logické, že muž s Koniášovými zkušenostmi léty nabude sebevědomí, jenže mně se prostě víc líbil ten starý mladý Koniáš :-). Nedokážu přijít na nic konkrétního, čím bych svá tvrzení podložila, ono je to opravdu jen o pocitech. A ty může mít při čtení každý jiné. Na Vlka samotáře jsem se těšila strašně moc a velká očekávání většinou působí velká zklamání. Ne že bych byla zklamaná moc, to ne, ale čekala jsem trochu víc. Přišlo mi, že nekteré dějové linie byly jen načrtnuté a vyzněly tak nějak do ztracena. Zhltla jsem to za dvě odpoledne, protože se to čte výborně, ale ke 100% spokojenosti mi ždibíček chyběl. Má to pan Žamboch těžké – teď už bude pořád bojovat s přílišným očekáváním.Napadá mě ještě další vysvětlení – možná nenarostly ramena Koniášovi, ale panu Žambochovi 🙂 Ono proč ne, má být na co hrdý, ale myslím, že se to odrazilo i na jeho stylu psaní… Ten Maverick mě mrzí, škoda ho.Přivítala bych i další knihu Koniášových příběhů z dob jeho mládí, netrvám na 600 stránkovém románu, delší povídky nebo novely se podle mě hodí ke Koniášovi víc. Pan Žamboch má určitě spoustu nápadů, které by se daly v povídkách zužitkovat lépe než v samostatném románu.MichaelS: Souhlasím. Ale obávám se, že málokterý fanoušek bude mít tolik sebekázně a tu knihu si prostě nekoupí, protože si nechce nechat s… na hlavu. A navíc, když jsou ty vánoce. nakladatelův argument by určitě zněl: “Nechceš, neber.” Jenže já chci 🙁
To GabaBB: Naprosto s Tebou ve všem souhlasím 🙂 Uvidíme v dalším románu. Povídky jsou skutečně fajn, ale zdá se, že v nejbližší době se budeme muset “spokojit” jen s Baklym. I když kdo ví, co temná zákoutí harddisku počítače Miroslava Žambocha skrývají … Obávám se šak, že s Koniášem nic.Doporučil bych všem poohlédnout se i po starších věcech – mrkněte se do bibliografie až Vás přejde zlost a třeba Vás něco příjemně překvapí.
Bakly je taky super, jen Koniáš je mi jaksi bližší. Mám všechny knihy Miroslava Žambocha koupené, včetně kolibříků, – kromě Poslední bere vše, to jsem nesehnala a Muže na stezce, to jsem nekupovala, protože mám Ostří oceli. Ale je možné, že mi nějaká povídka, která nevyšla knižně, proklouzla…
To Gaba: Mám na mysli hlavně knižně vydané povídky, i když jsou roztroušené po různých antologiích a jsou hůř dostupné a těžko se k nim dostává. I když mnoho povídek je volně dostupných i na internetu. Třeba taková povídka “Na konci apokalypsy” se mi strašně moc líbí. Sborník “Noční setkání” ve které je, se dá vypůjčit přes MVS (meziknihovní výpujční službu) z knihovny v Ústí nad Labem. Ale je pravda, že ty ranější práce jsou víc do sci-fi a ne vždy končí optimisticky. I když to není případ této povídky, tato končí optimisticky :)Z JFK jsem toho moc nečetl, ale z toho co jsem četl mám strašně rád JFK 6 a JFK 7.
To Libor …. JFK 14 taky slušný, ale je to samozřejmě 100% akční sci-fi. Jinak na netu se dá sehnat prakticky vše, i když otázku legálnosti původu tu řešit nebudeme;-).
To Libor: Já Noční setkání mám, narazila jsem na něj čirou náhodou, když jsem si před pár lety kupovala nějaké jiné knihy z Daemonu, stálo to pár kaček, tak jsem to přihodila do košíku, samozřejmě kvůli Žambochovi. JFK jsem přečetla všechny do 16, ale žádné velké nadšení, takový průměr. Samotná postava JFK je strašně plochá, není vůbec psychologicky propracovaná – nejspíš proto, aby měli jednotliví autoři větší prostor, ale tím pádem je pro mě jako hrdina nezajímavý. A zajímaví hrdinové jsou pro mě zásadní. Základní myšlenka – tedy dohled nad paralelními realitami, je skvělá (i když ne moc původní, ale to nevadí) – dá se z ní ledacos vytěžit a některé jednotlivé nápady se mi moc líbí, ale to nestačí k naprosté spokojenosti. Ale po formální stránce nemám co vytknout (psát všichni umí) a je to krátké, dá se to sfouknout za dvě, tři hoďky. Je to prostě oddechové čtivo do vlaku, to nejoddechovější :-), nic jiného autoři ani nezamýšleli, že jo. A je to podle mě pořád o třídu výš než nějaký Mark Stone nebo Perry Rhodan, protože podle mého názoru ti naši autoři umí líp psát.
To Gaba: Ad Noční setkání: “Závidím Ti, jseš dítě štěstěny.” :)Zdá, že jsi toho přečetla víc než já 🙂 Musím se polepšit.
Libor: Já ten svůj výtisk nehodlám prodávat, ale koukni se na legii, někdo ho tam má v antikvariátu.http://www.legie.info/antikvariat/130015Jo, mimochodem, myslím, že tam mají chybu, v mém výtisku je jako první povídka od J. Mosteckého “Ahoj Mirku”, no povídka, je to dvoustránkový dopis pořadateli, ale stejně myslím, že by měl být na Legii uveden.
To Gaba: Děkuji, tato informace má cenu zlata 🙂 Ať už to dopadne jakkoliv, tak Ti moc děkuji. Samozřejmě jsem si o knihu hned napsal. Má na prodej i “Meč proti sekeře” z Marka Stona, ale tu již mám.
Dlouhý sprint s ozvěnou se mi taky velice líbil… jen by mě zajímalo, jestli někdo nezná nějakou knihu (mimo Žambocha) s podobným typem prostředí – vrahů, podvodů, kouzel a nekalých praktik v zalidněném, špinavém a neférovém světě + nějaký zajmavě vykreslený hl. hrdina… Poradí někdo?