- Autor: Rowling Joanne K.
- Nakladatelství: Albatros
- Cena: 259 Kč
- Vyšlo: 7. 11. 2001
- Žánr: Fantasy
- Provedení: brož.
- Autor obáky: GrandPré Mary
- Počet stran: 570
Jde asi o tohle: V Bradavicích se koná „Tříčarodějný turnaj“, soutěž mezi třemi čarodějnickými školami (Bradavice-Velká Británie, Beauxbaton-Francie a Durmstrang-Bulharsko), která se koná jednou za sto let . Všechno svědčí o tom, že se Harryho opět někdo pokouší zabít. Sirius Harrymu pomáhá vypátrat, kdo to je. Navíc se tam objevují vztahy a nakonec je z toho takový milostný propletenec, jaký se hned tak nenajde.
Opět další přírůstek do snahy některých vydavatelů obohatit nás dalším nezbytným trendy titulem … Nicméně to má i světlejší stranu – stačilo si přečíst pár “velmi vtipných” dialogů a jinak mínusový den měl náhle zcela opačnou polarizaci 🙂
Pravdu díš, kolego. Včera jsem na to zvědavě koukala a tato vlastnost mi nedala a za večer jsem si to přelouskala u pivka.Musím uznat, že po všech těch Stmíváních, Označených a podobně, je to taková legrační oddechovka 😀 Ale do mé knihovničky se zcela jistě nezařadí a to tam mám “komedií” docela dost 😀
Hmmm… Je to fór nebo je to myšleno vážně?Něco jako: Pýcha a předsudek a zombies?
Upíří jsou už ohraní, tak se ledově kalkuluje, co odpornějšího dál představit v krásném světle… A jak je vidět z předchozích příspěvků, lidi skočí na všechno.
Re: co to je
Podle recenzí (pozitivních) vážně, ovšem ne bez postmoderního nadhledu.Mimochodem, to se fakt s Hannah kamarádí Američan Lukáš, nebo jen někomu ujel spellchecker (v originále se prý píše Lukas a ne s c)?
Re: Re: co to je
Jak jsem říkala, půjčit, přečíst, pobavit se a zase vrátit :DA v knize je opravdu Lukas, jak je to v originále,bohužel, nevím.
Daren: Nevím kde to žiješ, ale kvalitní zombies jsou tu s námi už od šedesátých let. Boom pravda nastal (ve filmu) už před pár lety, ve hrách probíhá poslední dva tři roky.Já bych si rád přečetl nějakou vtipnou zábavnou zombie knihu. Takové knižní Braindead.
To TNT: Na hraní stupidních PCgames nemám fakt čas a tahle kniha není kvalitní zombie, ale pěkná zombie – v tom je dost rozdíl. Kvalitní klasické zombies známe všichni, jenže o takových nebudou pipinky dívenky, které přeci jen víc knihy kupují a čtou než chlapci, asi rády číst. Odporné zombie nejsou pro popinky milující Hannah Montanu a Bellu, která se brzy pozvrací…
Daren: Pročpak jsou PC hry stupidní? Docela by mně to zajímalo…
No mě furt mate, jak jsi tak rychle dokázal odhadnout, že je to čtení pro pipinky. Mě to přišlo jako živná půda pro solidní parodii v dobrém/vkusném slova smyslu. (Žádný Trottel a spol.) A proto jsem se ptal.Fenris13: Znáš to slovy klasika: “Chlast a trolling žádají celého muže.”
TNT: svatá pravda! :-))
To TNT: tak vám pěkně ď. Já vám uvěřila, že se to dá číst, letěla jsem do Neoluxoru a 249 korunek v háji. Mám za sebou 52 stran a není to ani povedená parodie, ani cokoliv jiného. Je to další vymáchaný čajíček pro čtenářky stmívání.
Co se týče počítačových her, můžou být stejně stupidní nebo geniální jako kterékoliv jiné médium. Třeba zrovna v takovém Planescape: Torment je taky pár zombií (hlavní postava má taky nejednu smrt za sebou a celkem se jim podobá), a je to naprosto geniální umělecké dílo, kterému nesahají po členky celé police průměrných knih, a to i kdyby se naskládaly do komínku.
Pavla: Já se jen ptal jestli je to fór nebo ne! Nikde jsem nepsal, že je to dobré čtivo.
To P.J.: Naprostý súhlas. PT je určite najlepšia hra, akú som hral. A rozhodne to nie je hra pre bežného “konzumenta”. Rád si ju zahrám aj teraz, vôbec mi nevadí starší vzhľad.
Pavla i ostatní: Snažil jsem se být jízlivý a byl jsem asi málo… Jen jsem chtěl naznačit, že mě tahle pitomost rozesmála a prozářila ponurý den! 😀
=o)
Ahojte.Četla jsem všechny knížky typu: Dívčí parta,Gossip Girl,Stmívání,Upíří deníky,Škola noci..atd. A tahle knížka se mi líbila. Takže pokud jste mého věku(cca 15) a líbili se vám knížky které jsem jmenovala bude se Vám líbit i tohle =o)
To Sára: Nezapomeň na Bravíčko a Dívku. To jsou bohužel čtiva pro pipi. A pak máme po našich děvčátkách něco chtít. Třevě udělat státní maturitu. Vždyť to neumí ani číst běžné texty. Jen tyhle zjednodušené pro jednoduché a podprůměrné amíky.
to Jana
Hele, na Pipi mi tu nesahejte, to je náhodou skvělé čtení – hernajs, hned si jdu tu Astrid zase najít, potřebuju trochu jasu do šedi běžného dne!
Jana: Tak ne každý čte ve 14 letech Prousta ap. Vždy mě pobaví, když někdo kritizuje druhé (jejich inteligenci), protože čte, poslouchá či sleduje něco jiného. Zvláště pak když sám nečte nic o tolik “hodnotnějšího” (neříkám, že je to zrovna tvůj případ).
2 Jana:
Nevidím důvod, proč někoho odsuzovat za to, že čte literaturu přiměřenou svému věku a pohlaví. Pamatuju, že jsem v 10-11 letech taky měla období dívčích románků a tehdy bych ze “Stmívání” nebo “Zombie blondýn” byla nejspíš úplně na větvi. No a co, že teď bych se podobné literatury nedotkla ani klackem? Třeba holky časem taky objeví kouzlo Dana Simmonse, G.R.R. Martina a dalších spisovatelů. Hlavní je, že čtou a baví je to, není na tom nic špatného – naopak.
To ostatním: Bohužel tohle se nestane. Když se poptáte skalních fandů HP, co jiného čtou? Tak se dozvíte, že ve svých dvaceti a více nečtou nic už nic. Děvčata, co omdlévají u Stmívání, také ve velkém odmítají číst cokoli jiného, a tak už jen píšou brakovité variace na téma Stmívání.Možná proto začaly v Americe autorky četby pro hospodyňky psát najednou o upírech. Je málo dívek, které přečtou takové knihy a jsou dál i na jiná témata. Což je škoda. Bohužel skvělý Simmons, Martin a další autoři jsou pro ně po stmívání tak složité knihy, že je nezvládnou. Mluvím z praktické zkušenosti.
V 15 letech je takový Simmons složitý pro každého :-)Důležité je, že ta děcka vůbec mají zájem o knihy…
Možná budu za kacíře, ale mně vůbec nevadí, že si někdo přečte jen HP a pak už nečte. Prostě ho to nebaví a je to jeho věc. Pro mě je důležité, že to baví mě. Rozhodně nemám potřebu přesvědčovat ostatní, že čtení je to nej na světě. Není to totiž pravda. Každý jsme jiný a co je pro někoho super, je pro druhého ztrátou času.
Chudák holka, napíše, že jí je 15 a čte tento typ knih, a hned někdo “osvícený” tu z ní udělá povrchního pipku …. ať si každý čte co jej baví, a druhý ať mu do toho laskavě nekecá. Tohle mají být komentáře ke knize, ne ke čtenářům, a Sára alespoň tu knihu četla a zhodnotila, zatímco od Jany se případný zájemce o koupi dozvěděl akorát prd..krom toho že, je v jejích očích debil:-). Navíc, jak správně již někdo napsal, je fajn, že holčina vůbec čte, a že ji to baví.
je to jen další druh Trolla. Poslední dobou se jich tu hemží celé stádo. Chtělo by to Gotreka.
TNT: Od té doby, co začal knihy o Gotrekovi psát Long, tak je to takové… hm… Jiné :IAle když už mám celou tuhle řadu, tak to stejně budu kupovat dál :DDoufejme, že zabíječ šamanů bude brzo 🙂
CíeLeN
Já myslel gotreka na tu bandu hemžících se trolů, ne další knihu. Já tedy osobně neměl problém říci: Pane Longu, tuhle odpornou fanfikci si postujte na svůj blog a neobtěžujte s tím papír. Goodbody neví co mluví, TOHLE je osud horší než smrt. :-/
Janči : Bohužel tě musím sklamat nečtu ani Bravíčko ani Dívku,můj oblíbený časopis je Joy =o) A já čtu i “běžné texty” třeba povinou četbu, ale prostě mě to nebaví.A já ani nechci číst nic jiného než čtu,vyhovuje mi to a necítím se na to, že bych si četbu nějakých “těžších” knížek užila tak jako tohle..
Sára: Kdyžtak zklamat a povinnou. Ať je u maturity za jedna 🙂
To Sára … s tím Bravem ale o hodně přicházíš, já jej čtu pravidelně, a vždy mi pomůže …. http://www.bravo.cz/poradna …. zejména spravit náladu;-)
Nevím, co to mají někteří (a některé) za potřebu kádrovat čtenáře. Sáro, nenech se. Čti, co se Ti chce, třeba Ti to jednou přijde málo – a třeba ne, nic se neděje. Vážení diskutující, existuje vůbec nějaká “objektivní” pravda o literatuře, nebo si tu jen někteří z vás honí své intelektuálské triko? Z mého pohledu stojí samozřejmě McCarthy vysoko nad Hamiltonovou – například. No a? Zase neumím diferenciální rovnice, pletu si viry s bakteriemi a pořádný knedlík taky ne a ne uvařit. Trochu tolerance a respektu k jinakosti druhých, prosím.
Apu: Díky, v návalu emocí jsem ty chyby nějak přehlédla:)Martina: Neboj, nenechám 🙂
To Martina
Samozřejmě, že existují objektivní pravdy o literatuře – například informace kdo toho kolik napsal, jak bylo jeho dílo přijato dobovými čtenáři/kritiky, jak se kritická reflexe díla změnila po sto letech. Už hůře se zjišťuje, kdo z koho vycházel, kým se inspiroval a koho inspiroval. Také někdy lze u výrazných děl do jisté míry dostopovat jejich vliv na společnost. Do velké míry lze posoudit řemeslnou stránku textu, případně faktografičnost (entografickou, hitorickou apod.). S estetickou stránkou je to asi opravdu jako s jídlem – buď Ti chutná, nebo ne. Na druhou stranu mnoho lidí vypovídá ve prospěch tvrzení, že lze vnímavost na chuťě rozvíjet konzumováním nových jídel. Existují také chuťě, které většina dětí nemá ráda, ale dospělí je milují – například olivy, kaviár či plísňové sýry.Je však třeba přiznat, že pokud někdo jí jen samé vybrané speciality, může jeho chuťová citlivost zakrnět stejně, jako když jí neustále jenom hamburgery.A já mám pocit, že někteří bojovníci za vysokou literaturu už zdegenerovali v pouhé konzumenty a nejsou schopni rozpoznat dobrou nízkou literaturu. Lituji je stejně jako ty, kteří nejsou schopni vysokou literaturu pozřít vůbec.
A jak že se to liší, ta vysoká od nízké? Vysoká je cokoliv co čtenáře obohatí (nejen myšlenkově) a nízká je prostě na zabavení?