- Autor: Drnek Jan
- Nakladatelství: Naše vojsko
- Cena: 399 Kč
- ISBN: 978-80-206-1334-9
- Vyšlo: 7. 12. 2012
- Žánr: sci-fi
- Provedení: váz.
- Autor obáky: Jindřich Procházka
- Počet stran: 462
Na knižní pulty přichází poslední díl mystifikační trilogie o jiné druhé světové válce. Operace Bouře je název plánu invaze Rudé armády do Evropy, která byla skutečně plánována v letech 1941–1942 Stalinovým hlavním štábem. Zde jsme však v jiném, změněném světě, který se utvářel v předchozích dvou dílech trilogie. Máme zde Velkoněmeckou říši očištěnou od nacismu a Československou republiku, která se po odražení Wehrmachtu v roce 1938 stala motorem nového sjednocení Malé dohody. Ta však přerůstá meze pouhého spojeneckého paktu a směřuje k vytvoření federace, nového podunajského soustátí tří monarchií a jedné, zpola sekula-ristické republiky. Toto směřování děsí zejména prezidenta Beneše, který je ochoten spojit se s kýmkoliv, kdo zabrání návratu Habsburků na trůn. Češi nevěří Němcům ani proradnému Západu, nedůvěřují katolickým Slovákům a nakonec ani svým balkánským spojencům. V národě doznívají ozvěny panslavismu a část Čechů stále sní o velké slovanské říši a věčném bratrství na východě. Realistické a konzervativní síly se snaží o to, aby se Československo postavilo po bok Němců a spojenců v zápase o Evropu. V létě 1942 začíná sovětský vpád do Polska a Češi stále ještě nevědí…
Tuším, že po Němcích porazíme i Sověty a budeme prostě hrdinové největší. Ach, ty chlapecké sny…
máme
Máme tam s Jackvézem citace a obrázky (převzaté z FP), takže jsme se jaksi mimochodem stali spolupachateli tohoto dílu… Nejen jako modeláři, ale i jako web.
Jen pro upřesnění. Je to jen první část dvoudílného závěru série. Mantelar – V tomhle díle ještě porážet Sověty nebudeme. Vyděl bych to na další díl. 🙂
No, je to opět
velmi dobré, ty fiktivní dialogy mezi historickými osobnostmi jsou fakt lahůdkou – asi hlavně kvůli tomu mám Drnka rád, nicméně občas už sklouzne od málo pravděpodobné události k úplné nemožnosti, ale, víte, je to autor a má na tohle plné právo.Tedy, alespoň pro mne, řada kritiků mu tohle právo upírá neb na to má právo každý jiný jen Drnek ne. No jo, když si člověk plete skutečnou historii s fikcí co by, kdyby, že :-))
Jina jsem zatím nečetl v oboru historické fantazie – nebo fikce, jak to nazývá sám Drnek, nic lepšího. Tedy, vše je tak o řád níže…
No, pro každého to asi nebude, že … Já jsem zase spokojen.
A, přátelé, víte, ono na tom monarchismu přece něco je, jak tak koukám kolem kam to všechno spěje …
no, zapoměl jsem podpis
pochopitelně :-)) holt jsem už stařec
2Racek: souhlasím úplně ve všem, v příštích volbách volím monarchisty. A Drnka mám moc rád, tahle kniha rozhodně v mé knihovně chybět nebude.
Nejvyšší čas dá na tlamu i těm podělanejm rusákům!
Pro mne jasná koupě!
Věčná škoda té obálky. Téhle sérii by slušela “dospělá” úprava, třeba po způsobu dobových tisků. Kašle Naše vojsko na vzhled knih z principu, nebo najímá grafiky jen s hodností majora a výš?
úvaha
Tuto zatím trilogii od p.Drnka bych s radostí doporučil a to z několika důvodů. Pomáhá bourat strnulé a silně tendenční ideové pohledy na naši historii, kterými jsme všichni těžce poznamenáni, díky našemu školství a politickým zřízením, jimiž naše země od r.1918 prošly. Následky těchto výkladů si proto naše společnost nese dodnes a i do budoucnosti bohužel ještě ponese. Nechci zde polemizovat nad pravděpodobností událostí v ní uváděných, vždyť je to historická fikce i když zpracovaná s obdivuhodnou důkladností, ale chci s obdivem pochválit autorovu snahu přiblížit čtenáři jiné možnosti vývoje a tedy i nové varianty výkladů dějin a jiný pohled na idealizované ikony, na které se oficiální historikové dodnes bojí šáhnout. Autor zde nabízí milým způsobem možnost vyrovnat se s dějinými traumaty a sebemrskačstvím a oprostit se od toho, že opravdu nejsme jak někteří rádi prezentují buď pupkem či naopak pozadím když ne světa tak alespoň Evropy. Také svým způsobem nabízí i jeho pohled na možnosti dalšího směřování vývoje střední Evropy a úvahy nad nevýhodami státu, založeném na lžích a úzce materialistickém principu bez návaznosti na vlastní kořeny. Kniha má bohužel jednu nevýhodu, že čtenáře neznalého skutečných událostí a postav asi nezaujme a nebo zabedněnce zakopané na svých pohledech na historii silně popudí (což jim ale přeji). Bohužel to opět dokazují poslední události kolem voleb prezidenta (zneužívání historických a nacionálních xenofobií).