- Autor: Herbert Brian & Anderson Kevin J.
- Nakladatelství: Baronet
- Cena: 489 Kč
- ISBN: 978-80-7384-587-2
- Vyšlo: 7. 12. 2012
- Žánr: sci-fi
- Provedení: váz.
- Autor obáky: Steve Stone
- Počet stran: 634
Uplynulo osm desetiletí od chvíle, kdy byl v bitvě o Corrin zničen poslední z myslících strojů, zapřisáhlých nepřátel lidstva, a kdy Fajkán Služebník převzal jméno Corrino a ustanovil se prvním imperátorem nové říše. Chystají se změny, které ovlivní budoucnost celého vesmíru. * Válečný hrdina Vorian Atreides se obrátil k politice a k impériu zády. Potomci Abulurda Harkonnena přísahali Vorovi pomstu a ve své nenávisti k němu nejsou sami… * Raquella Berto-Anirulová coby první Ctihodná matka založila na Rossaku, planetě džunglí, benegesseritskou školu, v níž si ženy zdokonalují mysl i tělo, a začala budovat pověstné Sesterstvo. Následníci Aurelia Venporta a Normy Cenvy ovládají mocnou společnost, která s nasazením zmutovaných kormidelníků navádí vesmírné lodě zakřiveným prostorem. Gilbertus Albans, svěřenec nenáviděného robota Erasma, zřídil na planetě Lampadas školu, v níž učí lidi, jak se stát mentaty. Hnutí Služebníků, zavrhující jakoukoli formu „nebezpečných technologií“, vede Manford Torondo s pomocí oddaného mistra meče Anari Idaha. Jeho skupina táhne poznaným vesmírem a za podpory fanatických davů ničí všechno, co jí stojí v cestě. * Ti všichni se zapletou do sporu mezi rozumem a vírou. Všichni si budou muset zvolit stranu v nevyhnutelném křížovém tažení, které by mohlo navěky vyhladit lidský rod….
Co to ku…va! Pardon, ale jako fanoušek původního Herbertova díla jen tiše upím nad tím, co jeho syn provádí, aby vydojil další prachy…
Hlavně by mě zajímalo, kdo za TOHLE dá skoro pět kilo ….. to už i JFK lepší:-DDD
Já se divím, že to ještě někdo kupuje (a teda i vydává). Pokud se nepletu, většina (ne-li všechny) “počinů” Herberta juniora skončila v Levných knihách. Jak padlo v jiné debatě, ve světle téhle zkušenosti važme si Christophera Tolkiena.
to Schramm
Chce vydělat peníze. Kvůli penězům už byli napsány strašnější věci. Když to lidi kupují… Podle mnoha zdejších přispěvatelů je přeci prodejnost známkou kvality…
Já se omlouvám, asi budu zlynčován, ale četl jsem původní Herbertovy knihy (zatím první tři díly) a četl jsem Předehry od Herberta juniora + Andersona.
A vím teda, že je to svatokrádež, ale ty Předehry se mi fakt líbily víc. První díl (Duna) od Herberta byl velice dobrý, ale ty další knihy už sklouzly k takovému lyricko-filozofickému pojetí (nebo mi to alespoň tak přišlo), které mi moc nesedlo a působilo na mě rozvlekle.
Předehry byly epičtější, pořád se tam něco dělo a to mi vyhovovalo víc.
Nevím tedy, jak jsou na tom pak další díla Herberta jr., jestli šla kvalita pak dolů nebo ne, ale pokud je/bude na úrovni Předeher, tak si nestěžuju.
Ad srovnání s Tolkienem – asi bych to trošku mohl přirovnat k tomu, že od Tolkiena se mi víc líbí Pán prstenů (protože je takový epičtější) než Silmarillion, přestože hodně lidí považuje právě SIlmarillion za vrchol Tolkienova díla.
Jen pro jistotu – rozhodně tím nechci tvrdit, že Pán prstenů a Předehry k Duně jsou na stejné úrovni, to opravdu ne 🙂
to Tygr
Já ti to klidně věřím, ona Duna je poměrně těžké čtivo, taky se mi nejvíc líbil první díl. Předehry jsem nečetl. Ještě mi tam vždycky přišli divné ty štíty atd.. Civilizace která podniká mezihvězdné lety a přitom kvůli nějakým štítům bojuje noži? Těžko stravitelné… Jo a nevím, proč by ses měl omlouvat. Máš právo na svůj názor, stejně jako kdokoliv jiný.
to Tygr
Předehry jsem taky četl a nebyly špatné, naopak…. Proto jsem pak ještě zkusil další sérii (už nevím jméno, ale časově to bylo daleko v historii vesmíru Duny), ale to už nešlo skoro dočíst…
to Brny a Kulagin
Brmy: Hmm, tak to jsi mi neudělal radost 🙁
Kulagin: Nj, když ono zmínit takový názor ve společnosti ortodoxních dunařů by se dalo skoro považovat za provokaci 🙂
to Tygr
Mám stejný názor, co se týče kvality prvního dílu Duny a jejího pokračování. Ty další díly se prostě strašně vlečou, jen se o něčem přemýšlí a diskutuje.
Předehry nejsou špatně. Další trilogie (Služebnický džihád, křížová výprava strojů, bitva o Corrin) už je slabší. Pořád je to hlavně o akci, politice, informace o počátcích Bene geseritu, Gildy, mentatů, zbrojmistrů…
Pak je ještě díl popisující děj přímo po Duně. Ten je ale hodně slabý. A existují další díly, které se zabývají obdobím po konci posledního původního dílu F. Herberta.
clone Dune
Myslím, že by Baronet udělal dobře, kdyby vydal něco jako Kompletní encyklopedii Duny, nebo pořádný životopis Herberta atd. Od doby Já, Asimov jsem toho ze SF ranku obecného moc neviděl.
A vůbec by nebylo od věci mít nějaký CZ webík k Duně, který by se věnoval třeba fanfiction z tohoto universa, jak to má HP nebo Star Trek..atd…
(au au nekamenujte mě, vím, že jsou to nepopulární názory)
Duna
Duna byla jasná best of sci-fi. “Předehry” jsou plevel. Sice relativně zajímavý plevel, protože fanoušci Duny mohou být zvědaví, jak to kdysi mohlo být, ale plevel.
pro upřesnění
Nekro: a teď mluvíš o knize Duna, nebo o celé sérii Duna od F. Herberta?
Pokud o knize, tak z Tvého úhlu pohledu by se dalo říct, že ty díly, které následují po prvním, jsou taky plevel, protože fanoušci sice mohli být zvědaví, jak to bylo potom, ale úrovně prvního dílu ty další opravdu nedosahují.
Nový vlastník
Dnes jsem si tuto knihu koupil a chtěl bych reagovat předešlé příspěvky.
Přečetl jsem všechny Duny, a že jich bylo.
Nejlepší je samozřejmě původní série od Franka Herberta. Skvělý začátek a postupná změna k filozofování se mi líbila. Dokončení hlavní série Brianem už nebylo tak kvalitní, ale konec si to zasloužilo.
Trilogie o Služebnickém džihádu s megalomanskými bitvami byla velice originální a také podařená. Předehry k Duně byly o politice a pletichách, což každý fanoušek Duny má rád.
Vichry Duny a Paul z Duny jsou asi nejnepovedenější knihy. Frank Herbert měl dobrý důvod, proč mezi knihami dělal časový rozdíl nekolika let až tisíců, svět se zatím změnil. Tyto knihy byly jako krásně popsaná vata.
Teď další knížka, snad bude lepší než ty dvě předchozí. Brian není svázán nutností nějaké návaznosti na budoucí díly a může si svět po bitvě o Corrin rozehrát posvém. Tedy aspoň doufám.
Určitě doporučuji Ságu sedmi sluncí, je to také hodně dobrá série.
No, v každém případě
píše Brian velmi čtivé knihy.Samozřejmě, něco jako první Dunu asi nikdy nenapíše, ale špatné to není. K jeho smůle ho téměř všichni srovnávají s otcem a první Dunou. Ale, víte, jeho světy jsou krásně barvité a to je to, co od tohoto žánru očekávám. Sesterstvo zatím čeká, před ní je ještě Scalzi právě teď rozečtená skvělá Trója 2..