- Autor: Keyes Greg
- Nakladatelství: Epocha
- Cena: 259 Kč
- ISBN: 978-80-7425-171-9
- Vyšlo: 28. 8. 2013
- Žánr: fantasy
- Provedení: brož.
- Autor obáky: Paul Youll
- Počet stran: 288
První část dvojsvazkového románu od světoznámého autora klasické fantasy na motivy populární videohry Elder Scrolls. * Tamriel je čtyři desetiletí po Oblivionské krizi znovu ohrožován všepohlcujícím dávným zlem. To představuje Umbriel, létající město, v jehož stínu se dějí hrůzné věci: lidé umírají, aby posléze znovu ožili. * A je to právě stín Umbrielu, kde velké dobrodružství začíná – setkává se zde totiž skupina zvláštních hrdinů. Bájný princ ukrývající tajemství. Špeh na stopě obrovského spiknutí. Mág sžíraný touhou po pomstě. A Annaig, mladá dívka, v jejíchž rukou může ležet osud celého Tamrielu…
Kniha podle hry… Bože co nás ještě potká??!
Mizerná úroveň
Je tak těžké napsat jméno autora správně? Není to poprvé, dodavatel obsahu je osel.
to KarelC
1. Nikdo ti to nenutí a 2. asi ses právě probudil, jinak bys věděl, že knihy podle her anebo knižní adaptace her nejsou na českém nic výjimečného – viz. Halo nebo Assassin´s Creed. Takže tvůj komentář přišel dost pozdě 😉
anebo World of Warcraft – což je asi nejnovější fenomén v tomhle ohledu. A mimochodem, WoWko se chystá na filmové plátno
Přiznám se, že sdílím předsudek KarlaC. Nečtu knihy podle filmů, natož knihy podle PC her. Přesto ale uvítám názory těch, co četli, jsem si vědom, že za mě mluví fakt jen ten předsudek, ne zkušenost. Přesto, riskovat ztrátu peněz nechci.
Řekl bych, že házet všechno do jednoho pytle nejde. Osobně jsem četl akorát pár knih z prostředí her Blizzardu (Diablo, Starcraft…), což jsou obstojné knihy (hlavně Knaak píše dobře), ale mou hlavní zkušeností jsou knihy z Warhameru 40 000, obzvláště série Horus Heresy, a některé její části (a autoři) patří k tomu lepšímu, co ve světě vychází…
No jo, kniha podle hry….to si dovolili dost 🙂 TES mám rád, hlavně Morrowind – moje staré železo bylo potřeba každou hodinu restarovat neb paměť a grafika nestíhaly 🙂
Pekelné město
Pro případné zájemce je zde ukázka: http://www.casopisxb1.cz/aktuality/pekelne-mesto-laka-fanousky-serie-elder-scrolls/
Keyes
Kdyby tak raději nějaký dobrák dovydával od Keyese sérii Věk nerozumu, první dva díly se mi líbily dost.
JJ Věk nerozumu byl hodně dobrej…. ach jo.
Martin:
Máš pravdu – je to předsudek. A máš pravdu, zrovna jsem se včera probral. :-)) Pršelo, doma nikdo, tak jsem chrněl u knihy, probral se, pustil počítač a vykřikl do tmy. A hele deset reakcí… 🙂
Osobně nemám taková díla rád. Přijde mi to donekonečna rozmělňované a často sepjaté těsnými pravidly toho kterého světa, které autor musí dodržovat, neb to po něm ten který vydavatel vyžaduje. I když TES je celkem otevřený svět, tak tam by to nemuselo až tak vadit. Někdo tu vzpomenul Knaaka – ten se sám v jednom rozhovoru přiznal, že knihy (konkrétně mluvil o světu Diabla) píše po kapitolách a ty posílá ke schválení společnosti Blizzard a teprve potom píše další kapitolu. To už je úplné řemeslo! Jaká v tom je fantazie??
A když si vzpomenu na ty knihy ze světa MTG které u nás vyšla, kde kouzelníci tahali kouzla z jakéhosi pytlíčku a vrhali je po sobě…:-) můžete se mi divit??
A Warhammer 40K – to je pořád dokola. Super mega záhada a na konci je za tím démon. Nebo Tyranidi, nebo Necroni A nebo… tahají za nitky Eldaři. Pointa, kterou bych fakt nečekal :-/
to KarelC
Ehm, četl jste něco z WH40k mimo to, co u nás vydal Polaris? Některé z pozdějších dílů Horus Heresy, Night Lords nebo z jiného soudku třeba Ciaphase Caina? Svět WH40k je naopak ohromně pestrý, u nás ale vyšel jen zlomek, pak je pochopitelné, že pohled čtenářů je zkreslený….
Fenris 13:
OK – možná máte pravdu, ale jsme na českém servru a hodnotíme tady knihy vydané v češtině. Toho se držím.
Jinak vím, že třeba u Magic the gathering u nás vyšly knihy z prapočátku a nechytilo se to pro evidentní stupiditu obsahu. Ale současné ságy, které u nás nikdo nevydal, bych i já označil jako vynikající. A to jak klasicky psané, tak i komiksové. Což je velká škoda, protože tomu bych i já fandil. 🙂
Ale to je můj osobní názor a uznávám, že jinému se může líbit WH40k a bude na něj přísahat stejně, jako já bych přísahal na MTG.
Já chtěl svým prvotním výkřikem spíše poukázat na fakt, že v poslední době téměř nenajdete oddechovku na čtení, aniž by nezapadala do nějakého herního světa a neměla x pokračovní a y předchůdců – což mne irituje.
Kladivo na čaroděje, JFK, Kotleta, Žamboch, Šlechta… těch oddechovek, které nezapadají do herního světa se najde dost
to KarelC: ok, takhle to beru
to Martin: jsou oddechovky a oddechovky 🙂 JFK jsem vydržel asi do osmnáctého dílu, Kotleta mně nechytl ani prvním, Žamboch už zřejmě nikdy nepřekoná Na ostří oceli….Šlechta je jiná liga a třeba Gordonovu zemi bych rozhodně neřadil jako prostou oddechovku, to je, slovy klasika “úplně jiný hřiště”.
Fenris 13
u JFK se držím pořád a spokojenost, Kotletu každý není schopen rozdýchat to beru… a Žamboch – Ve službách klanu je asi jeho nejlepší knížka po spoustě let.
to Martin: “… neměla x pokračovní a y předchůdců…” cituji sám sebe. 🙂 JFK je nekonečná řada a Kotleta zatím trilogie. (Na něm není co rozdýchávat, mě akorát od strany dvanáct nudil. Šlechta má taky svoje vlastní světy a série. Žamboch – tady souhlasím s Fenrisem , Na ostří oceli bylo super – jinak mi jeho díla připadají, že jsou počítačovými hrami inspirovaná až nehezky.
Já osobně mám nejraději oddechovky od Kulhánka, Greena, Medka…
S Medkem naprostý souhlas, Dobrodruh je klasa….
Co se týče české fantasy, Medkův Dobrodruh a Šlechtovo Pohraničí jsou pro mě top. Žamboch mi přijde trochu jako rutinér. JFK jsem nikdy příliš nepřišel na chuť. Kotleta mě celkem bavil, ale už jsem necítil potřebu sehnat si další dva díly. Kulhánek je špica v akčním žánru, ale je to absolutní guilty pleasure.
to all
Nechtěl jsem se vyjadřovat, ale musím. Není tu zmíněn nejlepší český spisovatel (podle mě), který převyšuje všechny jmenované (podle mě) a to Š. Kopřiva.
Skočdolouky: To bych tak úplně nesouhlasil. Zabíjení ještě šlo – to byl docela dobře zvládnutej Kulhánek. Ale u Asfaltu jsem se od druhé části nudil tak moc, že jsem to ani nedočetl. A ten další pokus o fantasy mne nenadchl už vůbec.
Osobně nejvíc z našich mě bere Medek, Kulhánek, Červeňák. Tam jsem se ještě nikdy nespálil!
to Karel C
Proto jsem psal český. Červenák je slovenský spisovatel, ať si ho snažíme jakkoli přivlastňovat.
Hodnocení?
Diskuse sice dlouhá, ale s knihou absolutně nesouvisející. Najde se někdo, kdo to už přečetl a může ohodnotit? Svět Elder Scrolls je můj oblíbený, ale opravdu netuším, jak mohlo dopadnout knižní zpracování. Navíc můj dojem z autora je poněkud rozporuplný – Věk nerozumu byl ok (bohužel asi ne moc úspěšný, takže nedokončená série putovala do krabice na půdu), následující Vodní rod jsem odložil asi po 50 stranách.
Abych tu nekafral do větru, tak jsem to v pátek koupil a obdaroval s tím synovce. (14let) Nestěžoval si a do pondělka to přečetl. 🙂 Bližší hodnocení jsem z něj nedostal. Ovšem četl to i v neděli u snídaně a vypadal docela zaujatě…