Rychlopalba

Rychlopalba
  • Autor:
  • Nakladatelství: Crew
  • Cena: 329 Kč
  • ISBN: 978-80-7449-296-9
  • Vyšlo: 20. 2. 2015
  • Žánr: -
  • Provedení: váz.
  • Autor obáky: David Hanzl
  • Počet stran: 376

Co byste dělali, kdyby u vás jednoho večera zazvonila policie a sdělila vám, že už několik let ubližujete vlastnímu dítěti, a nevíte o tom?

Co byste dělali, kdyby vám psychiatři řekli, že trpíte poruchou osobnosti, a zavřeli vás do blázince?

Přesně tohle se totiž stalo Olze Turnečkové… a přestože se tomu její okolí zprvu vzpíralo uvěřit, muselo se s tím nakonec smířit. Ano, Olga zřejmě opravdu týrala vlastní dceru.

Jenže pak Olžin bratr objeví stopu, že by všechno mohlo být trochu jinak. Že možná existuje osoba, která využila Olžiny duševní nemoci a celou dobu s ní zákeřně manipulovala.

Nedá se přímo říct, že si Olžin bratr najme detektiva. Spíš si tak trochu pronajme policajta.

Ten policajt jsem já.

A na to, co jsem při odkrývání pravdy musel udělat, nejsem vůbec hrdý.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Co teď všichni blbnete s těma detektivkama?

    Kvalitní české scifíčko aby jeden pohledal.

  2. Sci-fi patrně narazilo na limity svého žánru – naopak detektivka je základ 🙂 Dělám si legraci, ale to nic nemění na tom, že už mám knihu objednanou a těším se na ni – ukázka na závěr Aktivních kovů navnadila. Jen z té obálky neskáču nadšením, zdá se mi taková zbytečně fádní 🙁

  3. Já neříkám, že po tom neskočím. 🙂 Ale ještě víc se těším na tu, co napsal Jiří Walker Procházka.

    Jen mi tady schází nějaký ten novodobý Souček či Nesvadba.

  4. Brokilonská Evropská space opera je málo? Pravda zatím jako příslib do budoucna? 🙂

  5. Poznámka pro znalce
    Neoznačoval bych to jako detektivku, když sám autor čí nakladatel na obálce uvádí označení kriminální román. Ale třeba to tak je. 🙂

  6. Já bych škatulky neřešil
    Z webu Crwe 🙂

    A je to venku. Crew se, pod moudrým vedením Štěpána Kopřivy, vrhla na dosud neprozkoumané bílé pláně detektivky, aby je pořádně zaneřádila krví a jinými tělesnými výměšky. Byl to docela odvážný počin, protože zatímco o sci-fi a fantasy vychází u nás hned dva časopisy, komiksu jsou věnovány desítky internetových stránek, čili ať uděláte cokoliv, někde se o vás napíše a spousta lidí si toho všimne, detektivky tak nějak proplouvají pod radarem. Ale jednak jsme odvážní hoši a jednak je Rychlopalba Štěpána Kopřivy opravdu skvělá kniha, která si pozornost zaslouží. Jak pozornost příznivců Asfaltu a Holomrazu, kteří, myslím, lehce překousnou, že tam není žádná fantastika a i akce je tentokrát civilnější a méně globální… tak pozornost příznivců detektivky, kteří přežijí, že je to temnější, rychlejší a noirovější, než bývá v kraji zvykem.

  7. Romány o zločinu. Tak tomu svého času říkala Maj Sjöwallová a Per Wahlöö. Též kriminální román. Detektivní román. Kriminálka. Detektivka…. mohl by mne pan znalec laskavě poučit v čem jsou ony rozdílné nuance?

  8. Detektivka versus kriminálka
    KarelC: Já to vždycky bral tak, že detektivka je klasické pátrání po vrahovi, řešení záhady. Kriminální román už může být z pohledu pachatele a prvek pátrání tam vůbec být nemusí. v podstatě to jsou romány s kriminální zápletkou… a jak je silná, to už závisí na autorovi. Elmore Leonard, Ellroy, Ken Bruen, Stark… to všechno jsou spíš kriminální romány.

  9. A podle mě je detektivka a kriminální román to samé! Tleto rozmělňování, špekulování a rozumování o kdejakých blbostech jednou tuto civilizaci zahubí! Mějte rozum, dobří lidé! Inu, jak se říká: Kdo zbytečně rozumuje, ten si život ukracuje!

  10. No, chlapci
    V tomto žánru mé dělení jest značně jednoduché. Líbí – dočtu – nedočtu. O ničem dalším neuvažuji. Jako jednoduchý člověk to mám pak mnohem snažší.
    Po zkušenosti s posledním Kopřivou mé kategorie 2 si počkám na hodnocení někoho, kdo to už četl. Píše totiž docela čtivě, jen někdy trochu ujíždí někam, kde mě to zlobí a trápí ..
    Jo, můj milovaný Lincoln Child to asi nebude. Ale ten zas nemá české reálie.

  11. Ono je to jedno, jak se tomu říká. Já to dělám podobně jako Racek. Jen tu a tam se k těm nedočteným vrátím a dám jim ještě jednu šanci. A to co říká Podchaljuzin – za to dám ruku do ohně.

  12. to Anonym:
    To je takovej ten komiks, kde se vynechá všechno okolo bubliny a obsah bublin se srazí k sobě ať to není tak roztahané. A této formě komiksu se někdy říká beletrie.

  13. Ale jo …..
    Tak včera zakoupeno, tímto líná šetrná lemra zdraví Palmknihy, díky kterým nemusel zvednou zadek a ušetřil:-), a během pozdního odp a následného večera přečteno.

    Že by to bylo nějak originální a novátorské, to ne. Že bych při četbě prožíval jeden nekonečný čtenářský orgasmus, to také ne. Děj není žádný jooo odvaz, ke konci už to bylo lehce unavenější a i konec sám mi přišel takový lehce zbastlený … vypadá to, že čeští autoři žijí nějak vzájemně promiskuitním životem, protože touto nákazou trpí snad všichni:-). Na druhou stranu Kopřiva předvedl v rámci žánru skutečně bezchybné řemeslo a četlo se to opravdu velmi dobře. Pokud někoho vyděsily Kovy, může být v klidu, tohle nemá společné nic, čistě stylem vyprávění mi to spíše připomínalo Asfalt, ale je to kompaktnější, byť logicky méně rozpracované.

    Takže jako oddychovka na zabití…příjemné…času či relaxační výplach hlavy ideál. E-book mi z hlediska value4money přijde jako lepší volba, kniha je to sice kvalitní, ale pořád “jen” spotřební zboží, a dát plnou palbu za knihu, se kterou jsem hotov za delší večer, mi přijde jako trochu drahá sranda. Ale já jsem obecně lakomej a škudlil:-).

    Jestli jsem to … Pavlovského:-) … na konci dobře pochopil, tak bude pokračování a já do něj bez váhání půjdu. Přeci jen si přečíst něco slušného a českého je vždy osvěžující, a když Kulhánek už asi úplně umřel …. ;-))).

  14. Koupeno, dočteno. Rozepisovat se nebudu, napsal bych v podstatě to samé co MichaelS.

    Jen nechápu logiku poslední doby, proč dílo kvalitou odpovídající paperbacku na jedno přečtení, vydávat v hardbacku??

  15. to KarelC
    Zvláště když tzv. hardbacky tohoto typu mají menší životnost než dobrý paperback…

  16. Schramm: Přesně jak pravíš!

    A dneska v krámě jsem koukal na Verneovky a nechápal. Tak Dobrovský – Beta vydává nějakou svoji řadu verneovek v upraveném překladu. Za 249 korun. A hned nad tím byla původní řada od Albatrosu. A vedle toho ty přepsané Ondřejem Neffem. Všechno hardback. Ale ty od Neffa byly nejlevnější za 175 a tři dokonce v nějaké akci (u Dobrovskýho) za 125 kaček. A původní cena byla 279 Kč. Já to naštěstí nekupoval, jinak bych si teď rval vlasy. To si z nás dělají srandu? Kde se to bere ty ceny??

  17. Rezultát
    Dočteno a za mě spokojenost. Aktivních kovů se nikdo nemusí bát, Rychlopalba je úplně jiná liga. Mimochodem, není od věci poslechnout si aktuální podcast Crwe, kde Kopřiva mluví o tom, jak Rychlopalba ovlivnila druhou půlku Aktivních kovů, což vyznívá dost logicky. Podle mého názoru je Rychlopalba klasický Kopřiva. Excelentní dialogy i dostatečná řemeslná zručnost. Kniha je čtivá, naprosto člověka pohltí. Má jen dvě chybky: nevydrží (cca 280 stran jsem dal za den a to u mě není obvyklé) a bohužel Kopřiva nezvládl, resp. odbyl konec. Pointa je sice dobrá, ale když se ukáže, že situace není taková, kam to celých 300 stran směřuje, následuje ostrý střih a celé vyřešení se odbyde na cca 5 stranách. Přesto za mě dobrý a pokud by Rychlopalba měla být prvním dílem nové série, budu jenom rád. Kopřiva už má podle vlastních slov v hlavě název pokračování: Rychlokurz 🙂

Zveřejnit odpověď