- Autor: Žamboch Miroslav & Bartoš Tomáš
- Nakladatelství: Triton
- Cena: 219 Kč
- ISBN: 978-80-7387-913-6
- Vyšlo: 27. 10. 2015
- Žánr: fantasy
- Provedení: brož.
- Autor obáky: Petr Vyoral
- Počet stran: 180
Vesmír dávno nepatří jen lidem. Křemík proti uhlíku, krev proti supratekutým kapalinám, evoluce je neúprosná. Naštěstí pro Homo sapiens sapiens válčí stroje i proti sobě; spojenectví rychle vznikají a ještě rychleji zanikají, a stejně tak vznikají bytosti stojící na pomezí světů.
WTF
To jsou povídky nebo co to je?
A 180 za 219 …. ehm ….
Na “palmech” to bude kdy? Že by byla aspoň ukázka, když na tridistri je taky prd a anotace je fakt vypovídající.
Triton si potenciální zákazníky vyloženě hejčká …..
ukázka
Ukázka: http://www.tridistri.cz/inshop/files/978-80-7387-913-6/Turbulentni_vesmir_ukazka.pdf
A vida …
To byl fofr …. protože jak jsem blbej, tak ne slepej, a když jsem to psal, tak tam nebyla.
Príde mi to také divné. V edičnom to mali až na koniec novembra . Knihu vydajú o mesiac skôr. Ale Nebudeme sa tešiť. Nie-nie, veď oni nedali ukážku
Hmmm
Ukázka je..přečtená….a není zase tak blbá….ale furt nevím, zda se jedná o nějakou one-machine:-) novelu, nebo o sbírku povídek, jež na sebe více či méně (ne)navazují.
Abych to zjistil … a je to pro mne celkem zásadní, protože povídky nečtu … tak mám jako zvednout zadek a jít se na to podívat do Luxoru? To si Triton dělá prostě srandu nebo co?
Jo, a virtuální ex-Ikarie na tom s informacemi není o nic lépe …. http://www.casopisxb1.cz/aktuality/turbulentni-vesmir-ukazka/ …. a Legie zrovna tak …. http://www.legie.info/kniha/16215-zamboch-bartos-turbulentni-vesmir/zakladni-info#zalozky
Už se zase těším, jak tu bude někdo brečet, že lidi nečtou, a když, tak málo, a i to pouze v tom případě, že to stáhnou z netu.
to MichaelS:
Tady (http://turbulentni-vesmir.wales.cz/) mají napsáno, že je to akční SF román.
Dočteno
Tak dočtreno.
Je to one-machine(jak psáno výše), tedy spíš almosttwo-machine show, a dobře, řekněme, že je to román (i když to působí jako dvě až tři pospojované povídky, je to celistvé).
Každopádně, bude chvilku trvat, než se do toho dostanete, úvod a některé vnitřní pasáže jsou dost technického-fyzikálního-chemického- kosmologického rázu, všude kupa odborných termínů, sem tam z toho přečuhuje osobitý rukopis Bartoše, sem tam zase Žambocha.
Osobně jsme z toho dost rozpačitý, ale to spíš proto, že fandím Koniášovi a Baklymu a tohle je úplně jiná kolej.
To KarelC a Matob
Uctivé díky pánové …. míněno vážně! …. i když tedy tento způsob získávání info ke knize je vskutku k posrání.
Jinak román to rozhodně není, ať si Wales píše co chce(ale sláva jim, že jako jediní napsali aspoň něco:-), pokud tedy to není formát A4 s hodně drobným písmem:-).
Že to bude něco takového jsem čekal … co taky od Bartoše jiného:-) … jinak uvidím co si za to řeknou na “palmech” a zda se mne zmocní vlastenecká touha po čtivu v mé drahé mateřštině:-).
Autogramiada
V prazske Fantasyi se dokonce chysta autogramiada 😉 (plus jeste Schink a jeho Jak lvove, ale to zas jindy, tusim)
Ctive to rozbodne je, panove svemu remeslu nepochybne rozumi, jen ty pasaze z Prirucky mladeho intergalaktickeho sviste cloveka s ekonomicky zamerenym vzdelanim chvilemi privadi k silenstvi.
Křty ve Fantasyi
Křest této knihy bude 13. listopadu:
https://www.facebook.com/events/531970060289517/
v pátek 6. 11. bude ve Fantasyi křest Jak lvové:
https://www.facebook.com/events/1637628996525430/
A na závěr listopadu, 27., bude křest románu Lars, Šťavnatá lebka:
https://www.facebook.com/events/919439164809356/
Rozhovor ke knize Turbulentní vesmír
Je to už starší, ale k tématu. Jedná se o rozhovor o knize Turbulentní vesmír:
http://mz-fans.cz/node/216
Přiznám se, že mě v poslední době začíná docela vadit ta ich-forma. Přesně řečeno její Velinsko-Kulhánkovská odnož, která se tady chrlí jako přes kopírák. To nedokáží současní autoři vytvořit nějaký vlastní styl?
KarelC
styl a forma… to jsou dvě odlišný věci. A Velinsko-Kulhánkovská odnož… ono něco takového existuje? 🙂
to Zvídavec:
1. “styl a forma… to jsou dvě odlišný věci.” nechápu kde jsem to měl spojit dohromady?
2. “A Velinsko-Kulhánkovská odnož” a ne snad? Kapitán Kid to ve svém Finkovi začal a Kulhánek dopiloval k dokonalosti. A teď je v tomto duchu téměř každá akční SF a F.
😀
KarelC
1. ” ta ich-forma” “vytvořit nějaký vlastní styl?” asi jsem to špatně pochopil.
2. já bych řekl, že styl obou autorů je dost odlišný, spíš vnímám, že pokud tu něco frčí, tak Kulhánkovsko-Žambochovská odnož. Ale to je můj názor. Akční fantasy/sci-fi – jsou tu autoři, kteří se odchylují – Červenák, Mostecký, Medek… pravda, to není vyloženě akční, ale akce u nich taky vyskytuje
To KarelC
Tak zase se chudáka Žambocha musím zastat:-))), on takto píše už od skoro od začátku, takže u něj těžko mluvit o nějaké módě.
Mně v tomto ze začátku dostával Lee Child, kdy některé knihy jsou v první osobě a jiné ve třetí. On sám to vysvětluje, že záleží na zápletce, že někdy se mu prostě hodí víc jedno, jindy druhé. Chvíli to trvalo, ale zvykl jsem si:-).
Fuj!
Mně … mě … kua:-)!
to zvídavec a MichaelS:
On je pravzor tohoto psaní až někde u Hammeta. Ale já měl hlavně na mysli tu snahu za každou cenu to napěchovat hláškami a až moc to vyprávění odlehčit. Za ideál vyvážené ich-formy považuji třeba Amber.
Ale nejde mi o flame! Je to jen názor. Samozřejmě, že tyhle scifíčka čtu rád, ale v poslední době mám hlavně u nových autorů pocit určité přesycenosti u takto psané beletrie.
Červenák, Mostecký, Medek… a ti všichni používají er-formu. A jejich dílům to jenom svědčí!
KarelC
v pohodě, jen debatujeme. hláškování a odlehčení, já znám od Velinského akorát Otu Finka a mně nepřijde že to špikuje hláškami, jasně pár humorných dialogů tam má, ale nedělá to pro efekt a nemusí tlačit na pilu, aby za každou cenu čtenář řval smíchy. Přesný opak jsou Kulhánek, Kotleta (hlavně první romány, pak jsem ho přestal číst, tak nevím), Kopřiva to má hlavně v Zabíjení, částečně v Asfaltu, dost v Aktivních kovech. Holomráz tím tolik neoplývá. Žamboch se mi zdá, že moc nehláškuje a pokud ano, tak mi to nepřijde vtipný. Jediný z akční sci-fi kdo nepoužívá ich formu, ale občas se k ní uchýlí, je Robert Fabián. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že tyhle akční věci plné akce, hlášek a ich forem tu mají prostě letitou tradici, jde jen o to, jestli to autoři umí psát. Anebo neumí.
to Zvídavec:
Ota Fink dokázal akčně popsat i Brigádu socialistické práce 🙂
A to je právě to o čem píšu – že to Velinský dokázal správně vybalancovat. Kulhánek jeho styl vybrousil k akční dokonalosti.
Nesmíme zapomenout na JWP! Ten si bere od všeho trochu a jeho styl je nezaměnitelný!
žamboch
Žamboch používá u některých větších knížek kombinaci ich a er, kdy má hlavního hrdinu a v ich ale vypráví i skrze vedlejší v er. A oboje řemeslně zvládá dobře. Ten úplně první román byl navíc odvyprávěný celkem konzervativně, jako rozvinutí stylu starších dobrodružných knížek. Později přibyly vyloženě lineární věci odvyprávěné celé v ich formě, ale ani tam nějak nedokážu vykutat důvod, proč vyrábět nějakou škatuli, do které bych cpal Žambocha s Kulhánkem.
to dva mraky:
Škatulkovat jsem nechtěl. Byl to jen takový stařecký povzdech nad poněkud stereotypními akčními SF nových autorů. Na Žambocha to cíleno nebylo ani v nejmenším. Ten zvládá i ženskou ich-formu! 🙂
to Karel C
🙂 tak jsme každý psali o něčem trochu jiném.
To mi taky trochu vadí. Především výstavba kolem nějakého hodně drsného hrdiny, který pobije všechny…
to dva mraky:
Ano! Klasický scénář: Na začátku je hrdina frajer, někdy v půlce knihy dostane totálně na hubu, ale zase se dá do kupy a vrátí to všem i s úroky.
to Karel C
Bavil jsem se na chatu s jedním starším fandou SF. A ten, jak měl perspektivu, to viděl tak, že prostě ty starší věci měly mnohem civilnější hrdiny. A že spousta těch nových věcí mu připadá prostě zbytečně na efekt. A jaké to byly kusy. A je jedno jestli Marťanská kronika, nebo Trifidi. Prostě nelidsky disponovaný hlavní hrdina se přejí.
“…že prostě ty starší věci měly mnohem civilnější hrdiny.” …. třeba takový Conan:-DDD. Já se omlouvám, ale to mi prostě nedalo:-).
Ono to není o hrdinovi. Ono je to jak kdo umí psát. Třeba takový Neff. Myslím ten lepší. Tedy Neff otec, aneb Vladimír. A Petr Kukaň z Kukaně. A našli by se samozřejmě jiní a v jiných žánrech, takový Nero Wolfe je ostatně taky super-hero jak vyšitý. Akorát, že ten hlavně mezi ušima.
Prostě když se to umí, tak je to vždy ke čtení. Když ne ….
to Michael S
OK podívejme se na Conana. Syn svého lidu, vítězí tím že je silnější a zkušenější. Něco jako Olda Šetrný. To prostě není nic z vlny nelidských hrdinů jako je třeba klasický Paul Atreides, a nově třeba Patejl, Marika Zaháňská, dva miliony různých upírů a vlkodlaků atd…
Psaní má své trendy, vždycky je tady nějaká módní vlna, něco co po sobě lidi opakují. A teď zrovna trochu přesyceno nelidskými výjimečnými hrdiny. Jinak samozřejmě literatura má pořád široký záběr, který těžko podchytíš v postu na f.planet.
Teda srovnávat Neffa s Neffem je přinejmenším nefér! A už vůbec bych neřekl, že jeden píše lépe a druhý hůř. Neff Vladimír to je krásná literatura. Náš Ondřej (Aston) to je moderní, akčně laděné, science fiction. (Navíc je i publicista a esejista – jeho Poslední slovo v Lidovkách mám rád! .-) )
Conan se dá okecat. Ale co řekneš třeba na Tarzana, nebo Johna Cartera? 🙂
Já bych řekl, že ty starší věci měli mnohem propracovanější atmosféru a pozadí toho příběhu. A taky jsme je četli v době, kdy jsme ještě dokázali snít…
Ty starší věci byly IMO víc v kontaktu s ostatní literaturou, třebas oddychovou. Žánr nebyl tak vydělený. A z toho taky vyplýval i styl autora. Prostě psal pro čtenáře, kteří neměli nic načteno, nebyli zvyklí na to že existuje nějaká SF a nedovedli se tak odpojit od reality.
Dovolím si na chvíli přerušit honění trik místních onanistů a přidám sem i nějaké to hodnocením knížky:
Space opery říznuté trochou toho sci-fi mám rád a nápad s křemíkovým hlavním hrdinou se mi hodně líbil. Akce vypilovaná do detailů je přesně to, co od Žambocha očekávám a byl jsem dost zvědavý jak bude ten duet s Bartošem vypadat. A zklamaný rozhodně nejsem! Podle popisů a upoutávek jsem sice očekával, že by se z toho mohlo vyvinout dokonce něco jako Sterling, nebo akčnější Reynolds, ale i takováhle povedená oddechovka hodně potěší. Budu doufat, že to není poslední počin z tohohle nadějného prostředí. A kdoví – třeba to příště bude opravdový román do kterého se podaří propašovat i nějakou propracovanější zápletku. 🙂
To KarelC
Vladimír Neff je sice krásná literatura, ale Kukaň je ranař, kam se skoro Patejl hrabe.-). Taky jsem na něm vyrůstal.-). Jeden lépe nepíše, jeden už umřel. Ale psal;-P.
Atreides je taky syn svého tatínka a maminky:-). Ostatně, zase až takový borec to nebyl, to až Leto to vzal fakt od podlahy:-).
Já si spíš myslím, že to tím, co už bylo uvedeno … ty příběhy byly víc propracované a postavy také. Jenže to je asi tím, že na to bylo tehdy víc času … jak to napsat, tak to nějak ze strany nakladatele zkorigovat do přijatelné formy. Dnes to každý mastí co to dá, a díky tomu se toho chrlí kvanta. A jak v těch haldách makulatury zaujmout tak, aby si zrovna tohle čtenář koupil?
KUA ????
Co to ten krám dělá? Taková sláva to není, aby to tu muselo viset dvakrát … :-/.
to MichaelS:
Fakt je ten, že v současné době, pokud tě psaní živí, tak musíš psát tak, abys prodal. A to přeci jenom ovlivňuje i řekněme čtenáři preferovaný výběr tvorby. Jít vyloženě hlavou proti zdi, to se dá tak maximálně v povídkovém sborníku.
Ale jinak s tebou souhlasím.
Kukaň!!!! Jo!!! 🙂
Kukaň
Kukaň dobrý 🙂 Zvládá to fabulačním umem autora spíš než nějakými superschopnostmi a to je asi podstata věci.
To Michael S: samozřejmě se můžeme dlouho přít, koho považovat za toho opravdu člověku vzdáleného hrdinu, ale na tomhle až tak nezáleží. Tou narážkou na nelidské hrdiny jsem si nedělal nárok šmahem definovat všechno, co teďka vychází, jen vypíchnout jeden současný trend, který je hodně vpředu.
Shodnem se totiž na té propracovanosti, a tom, že se toho seká zkrátka moc.
ebook již je
Zakoupeno za kilo bez koruny na Kosmasu, jinde to neni. Palmknihy zas nic, asi uz je nema smysl sledovat.
ebook
Kilo do toho investuju, ale štve mě ten Kosmas, zase se někde registrovat.
Ale to asi nebude chyba Palmknih, že by tam zaspali, Hetešy:-) už mají oba, Schinka taky, jen tohle nic …. že by se někdo s někým nedohodl?
Ale jinak díky za info.
A přijde mi divné, že Brokilon vydá dvakrát Hetešu, a tady o tom ani ťuk :-/.
palmknihy:
Já myslím, že to jejich chyba není. Když jim to vydavatel nenabídne, tak s tím těžko můžou co dělat. Je to jiná distribuce než Kosmas.
….
Ještě dodám, že na Kosmasu je taky ukázka, ale min ta v epubu je o dost delší než ta, co je na ni odkaz tady nahoře. A vypadá to, že za to kilo by to stát mohlo.
Palmknihy
Když už jsme si tu museli vytvořit tenhle koutek přátel svépomoci, tak dodám, že díky odkazu na Žambochových stránkách jsem zjistil, že už to je i na Palmknihách.
No, vybrat
ve zdejší ušlechtile – intelektuální diskusi vo čom to je a jaký to je jest vskutku obtížné, ale dva také jsem přece vykopal. Žamboch u mě převážně dobrý (Bakly, Koniáš…), občas ne zcela povedený (Ten pokus o Kulhánkovštinu a ty přespříliš akční dinosaury, který po dobrém začátku totálně zazdil …) no až vstanu z tý chřipky tak to zkusím. Technický vzdělání on má excelentní, tak doufám že mě tentokrát nezklame a Bartoš tomu dá šťávu.
Jasně, to je povzdech těšícího se … doufám že po zklamání s tím Sloupem do nebe to tentokrát vyjde..
tak přečteno
Je to vesmírná akce, strojový hlavní hrdina mi byl sympatický a bavily mě jeho glosy. Pokud jste hráli na počítači vesmírné střílečky, kde jste si neustále něco opravovali a vylepšovali, tak tohle je ono :-). Většinu času se bojuje, létá, případně něco hledá,a ne vždy je celá akce zakončena výraznou pointou, což už u souboru tří novel může být určitá slabina, ale mně to naštěstí nevadilo. Přestože se v příběhu pohybuje spousta strojů, filosofická složka umělé kontra přirozené rozhodně není v prvním plánu.
Takhle zavádějící anotaci už jsem zase dlouho nečetl, ale třeba je to nějaká taktika ke zlepšení distribuce, nevím.(příběh vůbec není na rovině lidé kontra stroje, řežou se spolu smíšená společenství a mezi oběma rasami to semo tamo zajiskří jen tak epizodicky)
No ano
milá knížtička, od začátku zajímavá, pěkně odsejpá, neotřelý hrdina … fakt jsem se bavil. No, kdyby Žamboch, resp. tahle dvojice, začali psát opravdovskou tvrdou scifi, bylo by to dnes docela výjimka v tý záplavě upírečků a zombíků. Mě by to jako staromilce tedy potěšilo, mají k tomu dost solidní základy.