Piráti jsou i na Marsu

Na teraformovaný Mars má být navedena ledová kometa a konečně tak vyprahlé planetě zajistit dostatek vláhy. Nešťastnou náhodou však dojde k chybě v navigaci a trosky komety dopadnou místo Marsu na Zem. Jednalo se ale skutečně o omyl?

186019_big

Na teraformovaný Mars přilétá třída středoškolských studentů s pedagogickým doprovodem. „Výlet“ vyhráli ve vědomostní soutěži a jejich úkolem je vypomáhat při teraformaci. Stěžejním bodem pobytu má být dopad ledové komety, navedené za účelem získání vody na povrch Marsu. Něco je ale špatně – kometa se sice v blízkosti planety rozpadne, ale poněkud dříve a její trosky místo na povrch Marsu zamíří k Zemi. Ukazuje se ale, že nešlo o náhodu a místní policejní šéf obviní na základě svých domněnek několik studentů ze sabotáže. Kdo je skutečný pachatel? Podaří se zabránit troskám komety dopadnout na Zemi?

Máme před sebou drobnou knížečku v retro přebalu (styl odpovídá 60. létům), rozsahem textu odpovídající delší povídce (112 stran – včetně ilustrací a reklam). Určením jde o výchovnou sci-fi pro mládež, která se pokouší stylem i obsahem navazovat na letité příběhy Františka Běhounka. Výběr tématu i použitá technika a fyzika odpovídají současným trendům, styl vyprávění je spíše filmový – události sledujeme v rychlých střizích očima jednotlivých postav. Ekonomie projektu teraformace se v příběhu naštěstí neřeší. Systém akciové společnosti s dividendami „až někdy“ by asi vydal na speciální studii a naznačená realita spíše odpovídá štědře sponzorovanému vědeckému projektu.

Směs vědeckých poznatků a jednoduché detektivky s přiměřeně akční vložkou není na první pohled špatná. Stavba příběhu je účelově jednoduchá, řadu detailů autoři neřeší (viz výše), nebo je odbydou v letmých náz­nacích, konec je však rozpačitý a působí dojmem „pokračování příště“. Bohužel – volba nepřítele a příčiny útoku degraduje jinak vcelku příjemnou story na slabou politickou agitku, autory zvolený název teroristické organizace je pak esencí čirého tvůrčího zoufalství.

Hodnotu knihy zvyšuje kvalitní technické provedení (tvrdá vazba, barevné ilustrace na předsádkách), výše zmíněná retro obálka a velmi vydařené, doslova na míru vytvořené ilustrace Ivana Havlíčka, doplněné o barevnou topografickou mapu Marsu na předsádce.

Výsledkem je po technické a estetické stránce zajímavé, literárně však výrazně pokulhávající dílko, rozsahem postačující na jednu delší cestu tramvají.

Skutečnou ranou titulu je původní prodejní cena 240,– Kč, která sice patrně vychází z reálných výrobních nákladů, ale je s ohledem na určení titulu a jeho literární kvalitu zcela zjevně nepřiměřená.

50 %
  • Dana a Rudolf Mentzlovi: Piráti na Marsu
  • AGA (Aldebaran group for Astrophysics), 2013
  • Grafika a obálka: Ing. Arch. Ivan Havlíček
  • 112 stran, 240 Kč
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

3 komentářů

  1. Prosím spoiler
    Nešlo by tu pointu prozradit třeba v rot13? (A fakt tam nebeská mechanika působí přesvědčivěji než kulečník?)

  2. Jsou tam v podstatě 3 pointy.
    Jedna fyzikální, jedna epická a jedna lyrická. Zajímalo by mě, kterou z nich Vám pan Pešťák prozradí.

  3. Kulečník
    Pokud někomu připadá, že v knížce působí nebeská mechanika přesvědčivěji než kulečník, pak se nám povedlo, co jsme zamýšleli. Chtěli jsme napsat dobrodružný příběh viděný očima fyziky. Něco, co jsem zažil, když mi bylo tolik jako hlavním hrdinům a sedával jsem nad mapou Marsu.
    Tady se dá knížka koupit levněji, jen za 120Kč: http://www.aldebaran.cz/produkty/pirati/index.html

    pro p. Vaňka:
    CEBP CENIR PNRFNEBIN FVSEN (EBG13)? WR MZVABINAN V I CEVORUH. BQXHQ IVGR B GBZ XHYRPAVXH?

Zveřejnit odpověď