Warren Ellis: Soustrojí smrti

Je dobré občas jako čtenář navštívit i jiný žánr než jen ten fantaskní. To potvrzují i spisovatelé, když si občas odskočí do celoplošně prodejnějšího mainstreamu, aby si v něm ulevili od všech těch divokých fantasmagorií, které jim běží hlavou. Řemeslo je hned jednoduší, když vaši hrdinové nemusí zachraňovat celý svět, ale stačí, když vyřeší prostou vraždu. Nejinak je tomu i v případě Warrena Ellise.

20043

Slavný komiksový scénárista, sloupkař a spisovatel pocházející z Velké Británie (jak jinak), se narodil v roce 1968 v Essexu. Za velkou louží udělal řádnou díru do světa a jeho jméno je už nějakou dobu zárukou úspěšnosti. Pracoval snad pro všechna významná komiksová nakladatelství a evidentně ještě zdaleka neskončil se všemi. Na svém kontě má hity jako je Transmetropolitan, Planetary, The Authority či Fell, ale přispěl i do klasických řad jako X-Men, Iron Man, Fantastic Four, Wolverine, Hellblazer, Batman, JLA a mnoha dalších.

Mimo jiné je i autorem komiksu RED, který se dočkal velice úspěšného filmového zpracování. O jeho osobě stačí říci, že nikdy nespí a na svém blogu www.warrenellis.com si pěstuje armádu věrných posluhovačů – což bohatě vypovídá o tom, co je za člověka.

S jeho románovou prvotinou Americkej sen (Crooked Little Vein) jsme se měli možnost seznámit prostřednictvím nakladatelství Volvox Globator v roce 2009, tedy s dvouletým zpožděním oproti americkému vydání. Jeho druhý román Soustrojí smrti (Gun Machine) se k nám dostal daleko rychleji (ve stejný rok, jako vyšel ve Státech, tedy 2013) a vypravila jej jiná nakladatelská stáj, tentokrát Mladá fronta. Ta dala knize i odpovídající obálku, což ocení především ti, kteří se snaží obálku Amerického snu umně v knihovně schovat tak, aby vidět byla i nebyla.

Při přestřelce v jednom nevýznamném newyorském činžáku přijde detektiv John Tallow o svého dlouholetého parťáka. Shodou okolností ve stejném domě vzápětí odhalí byt plný zbraní, vystavených po všech jeho stěnách do prapodivných vzorců. Opravdová záhada však vyvstane ve chvíli, kdy se ukáže, že každá z jednotlivých zbraní byla použita k minimálně jednomu nevyřešenému zabití. A zbraní jsou stovky.

John Tallow dostává na starosti vyšetřování nejpodivnějšího nájemného zabijáka v dějinách. K ruce mu jsou kolegové z výjezdovky, kteří jsou jen o trochu šílenější než zločinci, před kterými mají společnost chránit. Společně nejen, že musí odhalit identitu vraha, a uzavřít tak stovky nevyřešených vražd z posledních dvaceti let, ale především odhalit, pro koho podivuhodný zabiják celou tu dobu pracoval a pravděpodobně ještě stále pracuje. Je ovšem jasné, že když se někomu daří ukrývat se dvacet let před spravedlností, bude mít mocné spojence na hodně vysokých místech…

Ti, kdo tvorbu Warrena Ellise sledují alespoň zpovzdálí, vědí, že jako autor je to tvůrce vpravdě nepříčetný (myšleno v dobrém slova smyslu). Dokáže navodit atmosféru natolik depresivní, že samotné dýchání vám přijde jako marnost nad marnost. Stejně tak umí rozesmát jednoduchými dialogy, při kterých mimoděk propukáte ve zběsilý smích. Jeho nejsilnější zbraní jsou pak cynické dialogy mezi postavami, jízlivé metafory na konto moderní společnosti, a především archetyp neústupného hrdiny, který navzdory všem překážkám šlape vpřed, i když si tím často kope vlastní hrob.

Všechny tyto prostředky autor úspěšně používá i v Soustrojí smrti. Kniha v mnoha ohledech připomene již zmiňovanou komiksovou řadu Fell, a to nejen tím, že oboje je vystavěno jako kriminálka. Velice brzy čtenáře vtáhne do netradičního děje, osloví jeho emoce uhrančivým hrdinou a pobaví černočerným sarkasmem. Když pak na scénu nastoupí borci z výjezdovky, má už vás definitivně na lopatě – nebo naopak máte chuť mu tu lopatu narvat, kam slunce nesvítí. Záleží, jakého ražení jste vy sami.

Holdujete-li drsnému humoru a sebeironii, Soustrojí smrti vám padne určitě do noty. Jestliže se však ošíváte nad nějakým tím vystřeleným mozkem, občasnou vulgaritou a efektními cákanci krve, neměli byste s románem ani začínat.

Rychlé a uhrančivé čtení, které sice trochu zklame překombinovaností zápletky a prostinkým vyústěním, ale zaručeně pobaví. Hrdina jde po dostupných důkazech a díky svému intelektu a pomoci svých kolegů se kvapně dostává na stopu vraha, načež děj bez zbytečných průtahů zamíří do finální bitky. Pointa příběhu, nebo spíše smysl celého zločineckého komplotu, by v důsledku více slušel povídce či novele, než tří set stránkovému románu.

Ale Warren Ellis se jako vždy čte jedním dechem (scénáristická živnost prostě naučí), a přestože gradace nakonec nesplní očekávání do zápletky vkládané, stále platí jedno – buď můžeme skuhrat nad celkovou nedokonalostí, nebo si užít četbu pro její zábavnost a akčnost. Já osobně patřím do skupiny číslo dvě.

Nakladatel: Mladá fronta

Překlad: Pavel Medek

Redakce: Věra Vlková, David Pazdera, Pavel Kolín

Rok vydání: 2013

Počet stran: 328

Rozměr: 145×215

Provedení: hardback

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď