Nestává se příliš často, aby pod pokličku svého kulinářského umění nechal nahlédnout jeden z nejznámějších světových gurmánů a proto jsme právem hrdí, že našim čtenářům můžeme nyní v exkluzivním článku představit recept na vyhlášená jatýrka na víně od Hannibala Lectera.
I když to tak na první pohled nevypadá, tento nepříliš složitý pokrm nabízí hodně prostoru k vlastní kreativitě a proti v poslední době velmi populárním lidovkám od Babi… Stařenky Oggové představuje alespoň středně obtížnou kuchařskou výzvu. Takže si rychle připravte všechny nezbytné ingredience a můžeme začít.
Základem pokrmu pro čtyři osoby bude přibližně 500g již zmiňovaných jater. Pro začátek doporučuji drůbeží, protože je obvykle není třeba tolik dočišťovat, ale použít se dají samozřejmě i vepřová, hovězí nebo prostě jakákoliv máme momentálně po ruce. Je dobré vědět, že sice obsahují poměrně velké množství vitaminu A, ale zároveň také brát v potaz, že jimi prochází většina škodlivých látek, takže je lépe preferovat menší a krátce žijící zvířata. Ve stručnosti se prostě kvůli ideálnímu chuťovému zážitku raději vyhnout čemukoliv nad třicet.
Druhou nezbytnou surovinou vyplývající ze samotného názvu je trocha červeného vína, které se ale bohužel neprodává po troškách, ale rovnou po lahvích. Protože zbytek nebudeme vyhazovat a využijeme buď k ukrácené dlouhé chvíle při kuchtění nebo přípitek k hotovému jídlu, vybereme si dle vlastní chuti s přihlédnutím k aktuálnímu stavu peněženky. Nepříliš vhodné jsou z tohoto pohledu pouze obyčejné „krabicáky“ a při návštěvě vinotéky se také nedoporučuji otevřeně dožadovat, ať vám doporučí něco na vaření.
Na pánvičce zpěníme na troše oleje jemně nakrájenou větší cibuli a když začíná zlátnout, přidáme kousky červené papriky a dobře propraných jater. Krátce orestujeme, podlijeme 3 dl červeného vína a necháme dusit, dokud není maso měkké. Až v této chvíli lehce přisolíme (játra nám již nechytí nepříjemnou cirhózu), připepříme a dokořeníme podle sebe. Určitě se neztratí troška česneku, červené papriky, chilli, kari, petržele, bazalky, provensálských bylinek, rozmarýnu, tymiánu nebo zázvoru. Samozřejmě bohatě stačí pouze naše oblíbená část z uvedených bylinek, jinak nám vznikne nefalšovaný eintopf jako od Pejska a Kočičky.
S ohledem na přílohu pak v této chvíli ještě můžeme doladit celkovou konzistenci omáčky. Pokud plánujeme spíše vodovější variantu s vařenou rýži, přidáme ještě trochu vína a drůbežího vývaru (pokud z nedostatku času použijeme bujón, pocitově upravíme poměr koření – většinou již není třeba solit a pepřit). Chceme-li podávat naopak hustější verzi s opečeným bramborem nebo zabalenou v tortille, vypomůžeme si trochou rajského protlaku (na slovo kečup reagoval Hannibal významně pozdviženým obočím). Vše promícháme, necháme ještě cca pět minut provařit a můžeme servírovat.
Dobrou chuť!
Pozn.: V jednoduchosti je síla, výhodou tohoto receptu je snadná a rychlá příprava základu, který si pak už každý může dotvořit – cibuli je možné vyměnit za pórek, přidat trochu žampionů nebo malou feferonku, jenom o sojové omáčce spolehlivě zabíjející všechny ostatní chutě nechtěl Dr. Lecter ani slyšet. 🙂
Prosím opravit překlep (budu pro dobro autora tvrdit, že to byl překlep) vyplívající na vyplývající.
Ohledně receptu: namísto kuřecích jater vřele doporučuji kachní – není v nich tolik těch protivných kousků, které se musí vykrajovat. Jemnější chuti dosáhneme použitím másla namísto oleje na restování. S feferonkou jsou skvělá, to potvrzuji, ovšem pokud tam vrazíte zázvor, můžete si být jisti, že žádné jiné koření už chuťově nepoznáte.
Ohledně vína: na vaření je z červených nejlepší Cabernet Sauvignon. Odzkoušeno:)
Ajajaj, stane se a stávat nemělo… 🙁 Se zázvorem samozřejmě opatrně, ale předpokládám, že ho tam budou dávat jenom ti, kteří s ním už mají nějaké zkušenosti, v množství větším než malé spolehlivě přetluče cokoliv, osobně tam místo něj taky raději dám jednu decentní feferonku a CS je dobrá volba nejen na vaření, ale i k němu… 🙂
Zkrátka starý dobrý restovaný játra na pánvi jdou dělat stokrát jinak a pořád to bude bašta. Za svobodna bych se rozhodně neprčil s rejží a sežral to rovnou z tý pánve s krajíci čerstvého chleba. 🙂 Zbytek, až bych se vyvalil, by s díky dojedla kočka. Pánev bych poté možná umyl. I když ono se to stejně v dalším kole desinfikuje tím teplem, ne?
Teď, co by otec rodiny, jím pochopitelně kulturně u stolu, z talíře, příborem a vedu otcovská moudra (prudím dcery :-)) a ubohá kočka (asi už třetí) je venku, zatímco pod stolem se rozvaluje zbytkem rodiny milovaný kříženec krysy s potkanem v kynologických kruzích nazývaný chihuahua.
Takhle tohle byl vážně boj rozkliknout to! 🙂
KarelC: Játra z pánve s chlebem jsou velká klasika… 🙂
K jatýrkám se převelice hodí i zaoceánské lihoviny – zkuste tam těsně před koncem šplíchnout trochu tequily nebo bourbonu a uvidíte. Hlavně bourbon (stačí obyčejný Jim Beam) je mým oblíbeným dochucovadlem, výtečně ladí třeba s chilly con carne. Nebo ho trošku kápnout na maso při grilování hamburgeru.
Jenom ještě poznámku k solení. Já solím ještě před tím, než to dám vůbec na tu pánev. (Teda jak si to ještě a dobře pamatuju :-)). Ty kuřecí játra jsem nahrubo nakrájel, vrátil do tý plastový vaničky a tam to posypal kořenící směsí a ještě i rovnou přisolil a pak to i s nakrájenou paprikou frkl rovnou na pánev. A tam to podle vodnatelnosti 🙂 papriky smažil a dusil až to získalo hodně restovanou konzistenci. A jatýrka byla vždy vynikající a rozhodně ne tvrdá. Nevím jak jiná játra, ale těm kuřecím to solení předem nijak neuškodilo.
A honí se mi hlavou nějaký pořad o vaření, kde pan kuchař vykládal, že tvrdnutí jater po nasolení je pověra.
to Fenris 13
Prý: “stačí obyčejný Jim Beam…” to zase tak obyčejnej bourbon není, ne? :-)) To jsou ti, co normálně chlastaj Cask Strength! :-)))
to Karel C
No ano, nedávno má lepší polovička použila pro výrobu cookies zbytek 60% Glenfarclass – byla to lahoda 🙂
to KarelC
Taky solím rovnou a taky netrvrdnou. Kdesi jsem četla, že solená játra ztvrdnou při pečení v troubě. Dušení na pánvi je přeci jen rozdíl…
Mno, upřímně si nemyslím, že by drůběží játra při solení rovnou (týká se spíše vepřových na pánvi) měla nějak extrémně cirhózovat a tvrdnout, ale jistota je jistota… 🙂
No jo, jestli neztvrdnou spíš z toho vína, co? :o)
Ale ta játra nesmí být prochlastaná, jinak nic moc ta chuť:-DDD
Cirhóza zvířecím játrům obecně nehrozí, neb ti nebozí tvorové jsou k alkoholu nesmírně netolerantní. Takže dřív umřou, než si stihnou zhuntovat játra. A to nemluvím o rybách. Na fakultě nám říkali, že náprstek 45 procentní lihoviny zlikviduje vše živé ve sto litrovém akváriu. Kočku a psa vyřídí jeden až dva panáky tvrdého. Podle váhy.
To jenom člověk je hovado co snese všechno. 🙂
Včetně takového organického jedu jako je alkohol.
No nic, nějak tu začínám mudrovat. Jdu si nalít panáka!