Vilma Kadlečková: Mycelium 1 – Jantarové oči

Össeané. Toto slovo vnímají lidé v šestadvacátém století na Zemi a blízkých planetách různě. Náboženští fanatici, ozve se v prvních chvílích. Tak trochu divní patroni s tak trochu divnýma očima, může znít další odpověď. Dodavatelé myceliálních technologií, ozve se vzápětí další. Smrtelné nebezpečí, ozvou se jiní… ale asi jen jako malý zlomek z milionů.

Mycelium

Poslední přirovnání by určitě splynulo z úst Lucase Hildebrandta, pracovníka Rady pro výzkum vesmíru. Tento zádumčivý mladý muž by ale své opovržení přísně teokratickou kulturou bledých mimozemšťanů nedával najevo tak trapně okázale. Ano, kult okolo Boha Stínu Akkütlixe ze srdce nesnáší, ale díky tvrdé až kruté výchově svého otce, a koneckonců i několikaletému pobytu na samotné Össe, je chtíc nechtíc tamními rituály a kulturou přímo prorostlý, byť ne svázán tupou poslušností. I proto jsou jeho revolty vůči tomuto bohu jízlivě rošťácké; svého životního rivala včetně jeho pohůnků, kteří jsou občas nadmíru nepříjemní, bere jako rovnocenného protivníka. Snad proto je odhodlán splnit úkol, který, pokud jej zvládne, zapůsobí jako placák poslaný po hladině – rozčeří vodu na mnoha místech současně.

Domnívat se ale, že je Lucas hrdina bez bázně a hany je naprosto scestné. On s bázní a hanou žije už od dětství a jen jeho úctyhodné sebeovládání plus sarkastický přístup k životu mu dovolují přežít to, co by jiní prostě nedokázali. Je to zkrátka ten chlápek, kterému jsme ochotni fandit i po delší dobu. Naprostým protikladem je k němu Pinkertina Wardová, jeho dávná spolužačka, zmatkářka a citlivka, chovající se často zbrkle a zcela zbytečně na sebe nabalující průšvihy, čímž si zřejmě od nejednoho čtenáře vyslouží úsměvnou, útrpnou shovívavost – a je celkem paradoxní, že ač mezi ní a Lucasem měla být nějaká významnější chemie, mnohem výraznější jiskření zažijeme až mezi Lukem a Fomalhiwanem Aš ~ Šádem, což zase na druhou stranu slibuje potenciál pro další díly.

V závětří se navíc mezi stíny pohybují Kamëlëmöernü, známá z Lucasova össenského období a hledaná exulantka, plus Lucasova kolegyně z Rady Fiona; nehezky závislá na své nově nalezené víře a nebezpečný zürëgahl poněkud nevybíravě dobývající informace pro mocenskou stranu, které slouží. I v šestadvacátém století jsou totiž informace velmi cenným artiklem, a tak se s nimi obchoduje nebo se získávají s obrovským zájmem. A to nezřídka pomocí technik, které jsou v össeanské komunikaci a žití běžné, ale člověk je tak snadno nevydýchá. Jenže lidstvo je na össeanských technologiích závislé, bere si je nadšeně jako děcko cukrkandl z máminých rukou a nad nějakou tou špinavůstkou se očko zavře lehce. A hlavně má teď samo máslo na hlavě kvůli aféře na jedné mimozemské kolonii. Pro cizince ideální stav pokusit se doladit a upevnit pár šroubků v soukromých plánech.

Asi nejjednodušším označením pro Jantarové oči by bylo špionážní román ve sci-fi kabátku. Ale taky velmi, velmi nedostatečným. Ano, lže se tu, zabíjí, podvádí, manipuluje, máme tu personu non grata, kterou je třeba najít a chránit, tajné depeše a ještě tajnější vzkazy. Ale mimo to se autorce podařilo do textu tenoučkou, precizní nitkou vetkat i úvahy nad nebezpečností fanatismu, závislosti na jiných, výsměch nad lacinou rouškou mysticismu a církví pro peníze (naprosto úžasná a zábavná kapitola dvaadvacátá, vyvrcholení jednoho z největších fórů celé knihy) a posypat to vše nenásilnou implementací psychotroniky, roztomilými žertíky a štulci na účet všeho výše zmiňovaného, i když jde doslova o život. Jantarové oči nejsou jednohubka na večer, přečíst a odmávnout.

Ta promyšlenost, ta délka a čas, se kterými se autorka tomuto cyklu věnovala, jsou cítit hned z prvního dílu. Jistě, pár dílčích pasáží by se dalo vypustit (například ta s plazmovým lyžováním), a že se čtenář vlastně hned hodí do plného proudu vyprávění a různé reálie důležité pro děj se k němu dostávají až zpětně, nemusí sednout každému, ale jako celek je první díl Mycelia výbornou knihou. Možná se vlažněji rozjíždí, ale jen jako kámen, který lehce poťuknete na cestě z kopce… Ten finální spád pak stojí opravdu za to.

Ano, Mycelium o sobě nechalo hodně nahlas vědět, hlavně zábavnou multimediální kampaní, ale po přečtení je potřeba uznat, že právem. Nebude vůbec s podivem, pokud se Jantarové oči utkají třeba i jen v soukromých „top ten“ čtenářů o příčky nejvyšší pro tento rok. Bez ohledu na to jestli preferujete zahraniční nebo českou vědeckofantastickou scénu, tohle je prostě zatraceně dobré čtení a nezbývá než doufat, že Argo vydá další díly této výborně nastartované pentalogie v co nejrozumnějších časových intervalech.

  • Jantarové oči
  • Autor: Vilma Kadlečková
  • Série: Mycelium 1
  • Forma: paperback
  • Počet stran: 320
  • Cena: 348 Kč
  • Vydalo: Argo, 2013

Četli jste tuto knihu? Podělte se o názor. Mycelium si můžete zakoupit v našem e-shopu s 15% slevou.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

9 komentářů

  1. Dobré!
    Akkütlix je sice Hmyzí bůh, ne bůh stínu, tato fráze se v knize používá trochu jinak, ale i tak dobrá recenze. Určitě s nejméně spoilery ze všech dud vyšlých.

  2. Rë Akkütlix!
    DOSUD vyšlých, samozřejmě… s tou klávesnicí bych fakt měl něco udělat. Nebo možná se svým podvědomím… 🙂

  3. překlep
    BorgDog: “ze všech dud vyšlých” je náhodou fajn věta 🙂

  4. Nic nevypouštět 🙂
    Plazmové lyžování bude pořádně zúročeno až ve čtvrtém dílu, podzápletkou s šampiónem Nörhgöwhöekem.

  5. Překlepy
    Klid, vedle “zcestné”, “schovívavost” a “nejjednoduším” se to docela ztratí; o interpunkčních a valenčních chybách nemluvě. “Myceálních” a “Aš~Šád” se píší, a Össe skloňuje, poněkud jinak.

  6. to Jan Vaněk jr.
    Víc očí pořád víc vidí. Díky. 🙂

  7. recenze pěkná, mnohem praktičtější než ty předešlé, kniha vypadá najednou o dost zajímavěji, kouknu po ní

  8. Přečteno. Rozhodně jedna z nejlepších věcí na půdě české sci-fi za poslední rok(y)!!

  9. Ještě jednou a ne jako anonym:-) : Přečteno. Rozhodně jedna z nejlepších věcí na půdě české sci-fi za poslední rok(y)!!

Zveřejnit odpověď