Když se řekne Justice League, každý si na prvních místech vybaví Supermana nebo Batmana. Pár nerdonanistů s rukou v trenýrkách Wonder Woman. Kolega Rabyniuk možná (taky s rukou v trenýrkách) Green Lanterna. Jen málokdo si nejprve vzpomene na Flashe, nejrychlejšího člověka planety Země (alespoň v té DC verzi). Animák The Flashpoint Paradox by mohl toto procento (byť jen nepatrně) zvýšit.
Ne všechny filmy mají ve vínku to štěstí dostat se na stříbrné plátno kin, některé putují rovnou na placky. Mezi takové patří i animované filmy o Lize spravedlivých, jichž má na kontě studio Warner Bros ve spojení s DC Entertainment již několik. Tyto kratší filmy (nejrozsáhlejší stopáž má právě The Flashpoint Paradox se svými necelými 90 minutami) zaujímají nadstandardní kvalitou, která převyšuje i leckerý kinofilm. Je proto s podivem, že hrané verzi Ligy spravedlivých se stále nedaří dostat na svět (ač zprávy o propojení Muže z oceli s Batmanem nasvědčují, že se tento krok přeci jen přibližuje).
The Flashpoint Paradox (dále jen FP, což nakrásně evokuje spojení Fantasy Planet, které všichni milujeme, none) začíná obligátní akcí členů Ligy spravedlivých. Flashova nemesis, Eobard Thawn, známý také pod pseudonymem Professor Zoom, najme partu nízkoformátových superpadouchů za účelem zničit Central City, a především Barryho Allena, tedy Flashe. Ochránci světa jejich plán podle předpokladů zhatí, přesto se Thawnovi podaří zasít do Barryho srdce hořký stín ve smyslu: „Nestihl jsi zachránit všechny.“
A tak Flash běží. Běží tak rychle, jak může, běží, aby předběhl čas, aby zlomil jeho zdánlivě nepřekonatelné bariéry. Běží, aby tentokrát dokázal zachránit i svou matku.
A jelikož je Barry civilním povoláním policajt a nemá vzdělání v kvantové fyzice, nemohl předpokládat, jaký bordel jeho výprava do minulosti udělá. Po probuzení se tak nachází ve světě, který se v mnohém liší od toho našeho. Ve světě, kdy pro něj známí záporáci nejsou tak záporní, a klaďasové hrozí zničit svět. Ve světě, který nezná jméno Superman. Ve světě, kde se pod maskou Batmana sice skrývá Wayne, avšak Thomas, jenž se mstí za smrt svého syna Bruce a touží polapit Jokera v linii, která i v těch několika minutách prostoru, již se jí dostalo, naprosto vládne celému filmu. Ve světě, kde amazonky s Dianou/Wonder Woman v čele válčí s Aquamanem a jeho Atlanťany, a pomalu mění své bitevní pole (Zemi) v popel a prach.
Ve světě, který může spasit jedině Flash.
V porovnání se svými animovanými předchůdci s Justice League (Nová hranice, Krize dvou světů – rovněž se odehrávající v alternativní realitě, Zánik) vychází FP jako vítěz, byť jenom o příslovečný fous. Ač mohl být scénáristicky důmyslnější, a propracovanější (například nenabízí vysvětlení, proč šel svět do kopru zrovna proto, že Flash zachránil svou matku – jak fungoval efekt motýlích křídel?) nahrazuje to vcelku fungujícími emocemi, a především epičností, která se ve světě animovaných filmů (obzvláště těch západních, anime přeci jen v tomto směru tvoří výjimku) vidí jen zřídka. Postupná destrukce světa působí celkem majestátně.
Směrem kupředu od svých předchůdců pokročila také animace. Stále to není úplně hitparáda, ale každé zlepšení (v tomto případě i lehce evokující vizuál japonských anime) se počítá.
A tak, neuspokojuje-li vás letošní letní kinosezóna, možná je načase podívat se jinam, než na programy multikin.
Josef Horký (zástupce šéfredaktorky)
josef.horky@fantasyplanet.cz
re
Ďakujem za skvelý tip, po rokoch som si kúpil nejaké animované DVD neurčené mojim deckám a som spokojný. Joker nemá chybu, rovnako ako ďalšie veci, takto sa majú robiť superhrdinské filmy.