Jonathan Archer a jeho NX-01 čeká po zničení Kobayashi Maru dlouhá cesta domů, o to strastiplnější, že válka s Romulany je již bez debat na spadnutí. Ostatní členové Koalice planet se k přímým útokům staví velice zdrženlivě, choulostiví vůči telekapturačnímu romulanskému systému. A navíc celé Koalici ukazuje záda jeden z nejsilnějších spojenců v celém seskupení.
Enterprise se pachtí domů ze systému Gamma Hydra a nepříjemné zprávy o vzrůstajícím napětí ve Sluneční soustavě a přidružených koloniích se jak posádce, tak čtenáři dostává pomocí reportáží a činů Gannet Brooksové. Tato mladá dáma si v předchozím díle opravdu jen odbyla entrée a v tomto románu je bezpochyby mocným pilířem dění v první části knihy, protože samotná Enterprise je v této fázi příběhu pouhým vracejícím se příjemcem informací. Gannetiny mise po obývaných planetách ústí v zajímavá i vtipná setkání, na Zemi kupříkladu s novopečenou Dalajlámou, na Marsu se účastní významného rokování indiánské komunity zdejších těžařů a na Alfě Centauri sleduje útrpný exodus kolonistů zpátky do kolébky lidstva. Její články a interview vytvářejí velmi uvěřitelnou tapisérii hněvu a obav, nadto umocněnou ještě chováním vulkánských spojenců. Ti poskytují spojencům dar vskutku k obraně skromný a v závěru se ještě chovající tak, jako kdyby přišel rovnou z Danaje.
Než Enterprise dorazí k rodné hroudě, Koalice schytává od Romulu kruté direkty, a navíc se Archerovi ať úmyslně, nebo aspoň na čas rozutíkávají důležití členové posádky. Trip Tucker pokračuje ve svém špionském poslání a doslova se dostává z bláta do louže. Navíc ani na druhé straně barikády to romulanská ofenzíva nemá lehká, když je vrchní velitel ozbrojených sil s největší pravděpodobností paranoidní šílenec. Ale i když se celým románem táhne strach a nebezpečí války, najde se prostor i pro pár odlehčujících momentek, jako je třeba hádka mezi manželi – bývalými příslušníky MACO, smůlovaté stigma Travise Maywheathera nebo pro fandy T´Pol a Tripa jejich prohloubení lásky a porozumění. Sympatickým tahem je i to, že tak neúprosný vojevůdce jako je admirál Valdore má přeci jen také něco, o co je schopen se bát, a ne všechno se Romulanům vede tak, jak si představovali. Dostane se nám i krátké scénky z pozemních bojů, Enterprise už není tou nejlepší a nejmodernější ve flotile, protože se dočkáme vypuštění dalších lodí třídy NX, žádná spasitelka, jenom další položka v řadě válečných strojů. Zkrátka civilnosti a vylíčení opravdovosti a bolestivosti války zde bylo učiněnou maximálně zadost. Pod křídlem dravce je celkem slušný pokus o válečný román ve startrekovském univerzu a stále drží tu sympatickou civilnost, na kterou jsme zvyklí i ze samotného seriálu.
Formát knihy je zachován naprosto stejný jako první díl, takže i když je na hřbetu místa loga Laseru to z Baronetu, není čeho se bát. Stejná sazba písma, stejný formát, stejné řazení kapitol, fialová obálka nadmíru slušivá a překlad je taky na velmi slušné úrovni. Nezbývá než se těšit na rozuzlení, protože závěrečné kapitolky nechaly pro zvědavého trekkie otázek snad až moc.
III. světová válka. Konflikt, který v druhé polovině 21. století zdecimoval Zemi. Pokárány kataklyzmatickým výsledkem se vlády jednotlivých států spojily a daly vzniknout mírumilovné společnosti s cílem zabránit dalšímu nešťastnému opakování dějin. Spojená Země, hnána touhou prozkoumat okolní vesmír, vytvořila Hvězdnou flotilu – organizaci, která si dala za cíl přiblížit lidstvo ke hvězdám a vyslat na všechny strany poselství míru, jež by oslovilo i jiné, stejně smýšlející civilizace. Bylo to možná naivní přání, ale i přes realitu a složitost vesmírných vztahů, lidstvo stále věřilo, že mír je tou pravou cestou. Téměř o století později začalo pilné úsilí nést své ovoce. Ovoce ve formě Koalice planet – uskupení čtyř civilizací, jejichž společná cesta byla předtím vždy přinejlepším trnitá. Bohužel, Koalice nebyla jedinou mocností v této části vesmíru. Romulanské impérium, hnáno nedůvěrou, vlastními ambicemi a zaslepenou vírou ve vlastní nadřazenost, si všimlo nové Koalice. Možného nového nepřítele, který sílil a jednoho dne, kdyby Impérium zaspalo, by tento nový nepřítel mohl Romulanům zlomit vaz. Oddáni svým tradicím vymysleli Romulané spletitý háv intrik, léček a nepřímého boje, který vrážel klín pochybnosti mezi nové koaliční partnery. A ti se jeden po druhém, pod stále větším tlakem, vraceli k původním stezkám nedůvěry a pochybnosti. Tak započaly… Romulanské války. (anotace)
- Star Trek Enteprise – Romulanská válka 1: Pod křídlem dravce
- Autor: Michael A. Martin
- Překlad: Břetislav Čenda
- Série: Romulanská válka 1
- Formát: paperback
- Počet stran: 632
- Cena: 399 Kč
- Vydal: Baronet, 2013
Četli jste tuto knihu? Podělte se o názor. Pod křídlem dravce si můžete zakoupit v našem e-shopu s 15% slevou.
Pod křídlem dravce
Veľmi dobré, ale podľa mňa to mali určite osekať a vyhnúť sa neustále opakovaným informáciám a až premnoženým vedľajším zápletkám, ktoré miestami trieštia dej. Inak podľa mňa výhodou oproti seriálu je, že tu je naozaj priestor (aj celkom využitý) venovať sa postavám hlbšie ako v seriály.
to bloy
No já myslím že ta nejširší byla právě ta reportérčina, pak pokračující Tripova a T´Polina mise. Zbytek byly vlastně jen epizodky, které byly nakousnuty v první části a dokously se v druhé, nebo jednorázově. Musím říct že pokud by tento materiál byl použit jako podklad pro např. pátou nebo šestou řadu, možná by z toho vznikla ještě zajímavější linka, než ta s Xindy. 🙂 Tříštivost děje je určitě pravdivá námitka, ale zas na druhou stranu se Martin fakt snažil podchytit dění na obou stranách barikády a to se mně tedy dost líbilo. Osobně doufám, že tu časem vyjde i nějaký spin-off o Columbii. Hernandezovou a její posádku mám moc ráda. 🙂
to Vendula B.
Fakt je, že mne sa knižky zo série Enterprise páčia ešte viac ako samotný seriál… čo sa týka tých dvoch reportérok a všetkými ťahaniciami okolo nich, ich šéfstva (a to ich reportáže tuším rozoberajú ešte aj Vulkánci a Andoriani), tak presne to by som celkom vyhodil, mne to prišlo ako vata, ktorú už tak poriadne rozvláčny príbeh nepotrebuje. Ale niekedy sa pobaví človek aj na prostoduchých vtípkoch, ktorých vďačných objektom je hlavne jeden “bígl” obľubujúci syr, ktorý u neho ale nemá práve najlepšie účinky na aromatizáciu a estetizáciu miestností v ktorých sa nachádza.
První pěkná recenze…
Konečně pěkná recenze na tuhle knihu, díky :), už se na ni těším.
První díl jsem zhltla. Počítám, že tenhle nedopadne jinak.
A dál?
Oba díly se mi líbily – není to literárně mistrovské dílo, ale autor zvládl příběh slušně a četlo se to dobře. Ale co dál? I druhý díl skončil otevřeně, uprostřed děje – existuje pokračování?