Je málo knih, které jsou čteny i po více jak šedesáti létech od svého vzniku. Příběhů je prostě příliš, takže spousta dobré fantastiky upadne v zapomnění a zůstanou jen ty nejlepší. Město mezi ně rozhodně patří a mělo tu čest vyjít v češtině již potřetí.
Město začíná nenápadně. Stejnojmenná povídka vypráví o zanikající funkci města. Lidé díky nevyčerpatelnému zdroji energie atomu a souvisejícího vynálezu hydroponiky (zajišťující lidem neomezený zdroj potravin) opouští ruch města a žijí odděleně na levné půdě v sídlech na venkově. Je však určitá skupina lidí, nejbližší termín pro ně je squoteři, kteří osídlili opuštěné domy. Vzniká zdánlivě neřešitelný spor mezi vládou města a touto komunitou. Podaří se ho vyřešit?
Ani sám autor pravděpodobně ze začátku netušil, že cyklus povídek tvořící zvláštní formu románu bude mít tak vysoký ohlas. Simak dal v dalších textech řeč psům a stvořil roboty. Navázal kontakt s marťany, dal člověku možnost procházet se po Jupiteru či pomohl mravencům stvořit civilizaci. Vznikl tak zajímavý experiment, který se povedlo ukočírovat, až vznikl celistvý soubor.
Příběh se odehrává v dlouhém časovém úseku stovek tisíců, ne-li milionů let. Některé povídky na sebe navazují, některé ne. Průvodcem příběhy je rodina Websterů, která se ocitá vždy ve středu dění. Websteři jsou jakýmsi zosobněním humanismu a lidstva. A nejen lidstva samotného, ale vlastně všech tvorů (nejčastěji psů a robotů), kteří jdou v jeho šlépějích.
Město se dá těžko charakterizovat. Kdo řekne, že se jedná o cyklus povídek nebo povídkový román, má pravdu jen zčásti. Přesnější definice by snad byla, kdybychom jeho formu pojmenovali fragmentovým románem. Už jen proto, že ne vždy je všechno zodpovězeno. Nejpřesnější bychom tak knihu mohli nazvat epopejí Websterů. Povídky spojují krátká intermezza, nebo spíš poznámky, které vidíme pohledem psů, jež už zapomněli na člověka, z nějž se stala báje. Vzniká tak pozoruhodný a dojemně vtipný efekt, který snadno dotváří celistvost knihy.
Boris Hokr řekl, že psí Město je skvělým doplňkem ke kočičímu románu Dveře do léta. Já bych k tomu dodal, že co se týče obálky, je kniha skvělým estetickým doplňkem ke sbírce povídek Roboti nemají ocas. A snad mám pravdu taky. Ať tak či onak, řekl bych, že Město je ze tří výše zmiňovaných nejpovedenější a nejzásadnější, takže šup do knihkupectví a alou číst.
Hluboce lidský příběh románu Město nám v průběhu staletí a tisíciletí odkrývá v osudech rodiny Websterů nejen budoucnost člověka, ale i jeho souputníků a následníků, jimiž se jako dědicové lidského odkazu stanou psi a roboti. V osmi původně samostatně vydaných kapitolách, následně opatřených Epilogem, se seznamujeme s úžasnými proměnami lidské společnosti až k jejímu vesmírnému exodu, po kterém lidmi opuštěnou planetu přebírají jejich kdysi nejlepší přátelé. Dnes už klasická, stále čtivá a především myšlenkově bohatá kniha patří k zlatému fondu vědeckofantastického žánru a vytrvale se objevuje na předních místech v anketách o nejlepší science fiction román všech dob. Je také nejznámějším a nejčastěji připomínaným dílem amerického Velmistra žánru, jenž je našim čtenářům blízký nejen díky svému českému původu, ale také díky vrozenému humanismu, jenž překračuje lidmi uměle vytvořené hranice. (anotace)
- Město
- Autor: Clifford D. Simak
- Překlad: Václav Kajdoš
- Série: –
- Formát: paperback
- Počet stran: 288
- Cena: 229 Kč
- Vydal: Laser-books, 2013
Četli jste tuto knihu? Podělte se o názor. Město si můžete zakoupit v našem e-shopu s 15% slevou.
Jo, šup do knihovničky a alou číst!
Maně si ovšem vybavuju, že v té mé verzi jsou místo squatterů “dřepělové”.. krásná to doba, nepoznamenaná zrůdnými anglicismy. 😛
silno neodporucam
najnaivnejsia scifi, aku som kedy cital